Jump to content

Photo
- - - - -

Kanabis Srbija - kanabis svet, za i protiv

• Please log in to reply
1734 replies to this topic

#166 boktemazo

boktemazo
  • Banned
  • 1,342 posts

Posted 29 December 2015 - 13:18

Moja polazna tacka vezana za odnos alkohola i marihuane je sledece - zavisnost od alkohola je opstepoznata stvar, nije potrebno piti 10 godina da bi dosao u stepen zavisnika, vec dosta manje. Zavisnost od marihuane je predmet razlicitih tvrdnji, moje misljenje je da ne postoji bas i razloga sto imam ljude oko sebe koji periodicno puse i po 20 godina, u smislu kako dodju do para i/ili situacije da popuse dzoint. Po meni je i problem sto je industrija alkohola prejaka i tu lezi strasno puno novca da bi bilo dopusteno da se isti taj alkohol deklarise kao droga. A pokojnih alkoholicara sam poznavao, neki su pucali sebi u srce cak.
  • 0

#167 boktemazo

boktemazo
  • Banned
  • 1,342 posts

Posted 29 December 2015 - 13:23

Sve su to poroci, marihuana, alkohol, cigarete i jos stosta. Ko voli, nek izvoli, sve dok time ne ugrozava nijednog drugog pojedinca.
  • 1

#168 Duncan Idaho

Duncan Idaho
  • Banned
  • 445 posts

Posted 29 December 2015 - 13:35

Attached File  download.jpg   12.74KB   9 downloads

• 5

#169 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,595 posts

Posted 29 December 2015 - 15:34

Iako sam relativno redovan konzument (pri čemu sam pravio sasvim spontane pauze i od godinu dana, ali imao i periode svakodnevne ekstenzivnije konzumacije), i dalje imam sumnju u pogledu argumenata za dekriminalizaciju. Naglašavam da sam jedan deo karijere proveo u pravosuđu, pa čak se i bavio kriminološkim i kriminalno političkim istraživanjem koje ima dodirnih tačaka sa temom.

Ja ne volim kad se priča o trivijalnim stvarima kakvo je "pušenje džointa". Smatram da i u vezi sa "kulturom konzumacije" naše društvo, pa i mnoga druga, debelo zaostaju kao i u svim drugim kulturnim obrascima. Visoko obrazovan i ozbiljan čovek retko priča o tome, on puši za sebe i u društvu svojih prijatelja, uživa, smeje se, opusti se, možda se ponekad paranoiše, ali uglavnom ne opterećuje druge tim stvarima. To je kao kad bih pričao o načinu pranja zuba.

Nepostojanje kulture uživanja marihuane, koja je btw u nekim društvima kult kao cirkanje radže kod nas, je ono što meni smeta. Udarna pesnica priče o legalizaciji i uopšte priča o marihuani su uglavnom besposlene uličarske smlate, u širem socijalnom smislu beznačajne individue i pubertetlije ili "zakasnele pubertetlije" koje mogu da budu i duplo starije od pravih.

O marihuani, kao i o drugim temama, volim da pričam sa ozbiljnim ljudima, a ne sa onim (a nažalost ima ih dosta u okruženju) "e maćori, što smo pušili, al smo se odvalili, jao niko ne puši kao mi, jao ganja ovo ganja ono" likovima.

Dakle, kao što je "demokratija sistem punoletnih društava", tako je i marihuana prihavtljiva u onim društvima koja uspevaju da suzbiju socio-patološke nus pojave koje idu uz sve što je, ipak, možda na granici, ali još uvek sa one strane zakona.

Na kraju, marihuana definitivno nije zdrava, definitivno nije naročito štetna u zdravstvenom smislu, definitvno nije vezana za konzumaciju ozbiljnih otrova, ali mislim da se potcenjuje socijalni aspekt, rekao bih da naše društvo još nije zrelo da je dekriminalizuje jer ona kod površnog i blatantno glupog, ali i jednostavno neiskusnog i mladog konzumenta definitivno može da se poveže sa asocijalnim ponašanjem.

• 2

#170 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 29 December 2015 - 18:57

Naprotiv, veoma me raduje ako je to tacno.

Evo prilicno jasnog trenda, ovo ekstremno siromastvo mozes efektivno da izjednacis sa gladovanjem:

Attached File  worldpoverty.jpg   42.2KB   7 downloads

A zasto si u prethodnom postu apostrofirao napredak nauke u kontekstu koji je delovao negativno, to samo ti znas...

• 0

#171 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 29 December 2015 - 18:59

Mislim da svako treba da uzima ono sto voli, 

Naravno, sloboda je osnova svega. Ali onaj ko mu to dobavlja treba da uredno placa porez - a i odgovara za kvalitet. Dakle, legalizacija sa svim drustvenim posledicama koje to ima.

• 9

#172 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 29 December 2015 - 21:00

Mislim da postovi koji ne govore o sopstvenim iskustvima nemaju neku veliku težinu na ovom topiku.

....

Ne bih se slozio. Stavise, mislim da sopstvena iskustva razvodnjavaju i skrecu inace zanimljivu temu.

Zato sto se radi o javnoj forumskoj raspravi. Sopstvena iskustva su vredna u intimnijem drustvu, kad nekome bliskom dajes preporuku da nesto uradi - ili da NE uradi - zato jer je i tebi tako odgovaralo.

U javnoj raspravi, to je kao da bi zabranio - ili subvencionisao - neku vrstu muzike ili velicinu prozora na kucama (stajaznam, bezvezni primeri).

U javnoj raspravi, bitno je sta je drustveno prihvatljivo ponasanje.

Ja sam ZA legalizaciju, mada sam nisam korisnik, a napisacu i zasto.

Ocito, kod vecine (ako jos ne vecine, kod sve veceg broja) ljudi, pusenje marihuane je socijalno prihvatljivo, cak i ako sami ne puse. Zato me danasnja situacija sa marihuanom podseca na situaciju u USA sa alkoholom u vreme Prohibicije. Sve je isto kao i bez zabrane - osim sto se od inace normalnih i pozeljnih ljudi nepotrebno prave kriminalci. A niko nije profitirao, drustvo najmanje, osim bas pravih kriminalaca koji se bave distribucijom.

Uz legalizaciju, policija se bavi potrebnijim i pametnijim poslom - sprecavanjem kriminala koji zaista ugrozava drustvo - postoji nekakva kontrola, a i naplacuje se porez kojim se moze (su)finansirati lecenje onih koji su se upropastili.

A ko se upropastio?

Oni koji preteruju, a preterivanje je nemoguce regulisati. Jebiga, moguce je preterati i sa slaninom i krompiricima, pa oboleti i umreti od kardiovaskularne bolestine. Kao i sa alkoholom ili duvanom.

U principu, drustvo ugrozavaju (i kostaju ga) oni koji preteruju - od brzine u saobracaju preko pijanstva do ekstremnih sportova. Neko skoci onim zmajem, delta-krilom, kako li se vec zove, i skrsi se u nekom kanjonu. Drustvo potrosi silne resurse da ga nadje i okrpi - a onda pravi probleme onima koji bi preko vikenda malo popusili nesto sto im odgovara? Jos gore, on je u jednom incidentu kostao vise nego ce platiti poreza u celom zivotu, a ipak je "sportski heroj." A ove druge, koji ne kostaju nista, pretvaramo u one koji kostaju - tako sto i njihov zatvor neko placa.

Iako sam rekao da necu, ipak cu licnim primerom: mene nikada nijedan uzivaoc marihuane nije ugrozio, Kradljivci automobila, provalnici i dzeparosi jesu. Zato, voleo bih da policija hvate ove potonje umesto da gubi vreme na prve.

• 4

#173 nijesvejedno

nijesvejedno
  • Members
  • 290 posts

Posted 30 December 2015 - 03:23

Evo prilicno jasnog trenda, ovo ekstremno siromastvo mozes efektivno da izjednacis sa gladovanjem:

worldpoverty.jpg

A zasto si u prethodnom postu apostrofirao napredak nauke u kontekstu koji je delovao negativno, to samo ti znas...

Negativni kontekst nije bio namenjen napretku, vec uzgoju GM kultura, ponajvise jer se pokazalo da imaju nepovoljan uticaj na eko-sistem... a nauka se moze i zloupotrebiti.

Po grfikonu se vidi da je najveci pad siromastva/gladi zabelezen do 1985te (nakon toga je skoro ravna linija), pa se moze zakljuciti da GMO i nema mnogo veze sa tim jer je aktuelan u poslednjih 15ak godina. Ako gresim, ispravite me.

ps. Svaki osmi stanovnik planete gladuje.

Edited by nijesvejedno, 30 December 2015 - 03:38.

• 0

#174 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 30 December 2015 - 13:57

https://en.wikipedia.org/wiki/Hemp_oil

http://web.archive.o...A/iha03101.html

http://www.innvista..../hemp/hemp-oil/

hemp_oil.jpg

The oil is of high nutritional value because of its 3:1 ratio of omega-6 to omega-3 essential fatty acids, which matches the balance required by the human body.

...

ne znam kakve su cijene u Srbiji, u Hrvatskoj je poprilicno skupo. uz laneno, konopljino ulje mi stoji u hladnjaku, i redovito ga koristimo. u salati, ili maleni guc iz bocice (ko ima vremena moze i uz pomoc kasicice), pa drzis koju minutu u ustima prije nego progutas (dakle kao med). nikotini, thc-i, alkoholne brlje i ostala psiho-ovisnicka sranja me, iskreno, nikada nisu zanimala. kvalitetno vino (kao i kvalitetno maslinovo ulje), to je vec druga stvar. to je stvar zdravlja. hladno presano konopljino ulje je zdravo, i treba ga koristiti (kazu lijecnici i nutricionisti).

Edited by Vjekoslav, 30 December 2015 - 13:59.

• 0

#175 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 30 December 2015 - 19:08

...

...

• 0

#176 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 31 December 2015 - 04:19

Negativni kontekst nije bio namenjen napretku, vec uzgoju GM kultura, ponajvise jer se pokazalo da imaju nepovoljan uticaj na eko-sistem... a nauka se moze i zloupotrebiti.

Moze. Ali manje nego (recimo) religija, politika, sport. 

Inace, nepovoljan uticaj GMO na eko-sistem je demonstriran u starom Sumeru i Vavilonu, jer je tada otpocela genetska modifikacija poljoprivrednih kultura. To se naravno nije tako zvalo, ali je sustinski isto. Zamisli, tacno, vec tada je covek poceo da utice nepovoljno na ekosisteme -- ali zamisli, problem je u coveku, a ne u genetskoj modifikaciji.

I da, kao sto lepo onomad rece profesorka Biljana Stojkovic, niko od nas u zivotu nije pojedo paradajz koji nije genetski modifikovan. 

Po grfikonu se vidi da je najveci pad siromastva/gladi zabelezen do 1985te (nakon toga je skoro ravna linija), pa se moze zakljuciti da GMO i nema mnogo veze sa tim jer je aktuelan u poslednjih 15ak godina. Ako gresim, ispravite me.

Gresis, jer "skoro ravna linija" odgovara smanjenju sa 10% na 5%, sto ne bih smatrao zanemarljivim ni u bunilu.

Drugo, kao sto rekoh, poslednjih 15-ak godina je samo halabuka oko GMO, a sami GMO su prisutni od poljoprivredne revolucije, dakleposlednjih oko 7-8 hiljada godina.

ps. Svaki osmi stanovnik planete gladuje.

U kojoj si distopijskoj bajci to procitao? Pre ce biti da je svaki dvadeset osmi ili tako nesto.

• 2

#177 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 December 2015 - 14:38

https://en.wikipedia.org/wiki/Hemp_oil
http://web.archive.o...A/iha03101.html
http://www.innvista..../hemp/hemp-oil/

hemp_oil.jpg

The oil is of high nutritional value because of its 3:1 ratio of omega-6 to omega-3 essential fatty acids, which matches the balance required by the human body.

...

ne znam kakve su cijene u Srbiji, u Hrvatskoj je poprilicno skupo. uz laneno, konopljino ulje mi stoji u hladnjaku, i redovito ga koristimo. u salati, ili maleni guc iz bocice (ko ima vremena moze i uz pomoc kasicice), pa drzis koju minutu u ustima prije nego progutas (dakle kao med). nikotini, thc-i, alkoholne brlje i ostala psiho-ovisnicka sranja me, iskreno, nikada nisu zanimala. kvalitetno vino (kao i kvalitetno maslinovo ulje), to je vec druga stvar. to je stvar zdravlja. hladno presano konopljino ulje je zdravo, i treba ga koristiti (kazu lijecnici i nutricionisti).

...

Trava_i_mak.jpg

...

smoking2.jpg

Spoiler

:ajme:

• 1

#178 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 31 December 2015 - 15:05

Naravno, sloboda je osnova svega. Ali onaj ko mu to dobavlja treba da uredno placa porez - a i odgovara za kvalitet. Dakle, legalizacija sa svim drustvenim posledicama koje to ima.

a posljedice su i lijecenje. skupo lijecenje. pa se pitam zasto bih ja coltao u zajednicku kasu zdravstvenog osiguranja necije lijecenje od ovisnosti, bilo da se radi o uzivanju marihuane, nikotina, ili alkohola, ako je u pitanju (a jeste) njegov slobodan izbor da postane ovisnik (a u slucaju nikotina i da dobije rak pluca, itd. itd.)?

sto bi rekao jedan stari forumas (Chandra) -> sloboda je svesno preuzimanje odgovornosti izbora. pa ako je tako (a jeste), neka lijepo gospoda ovisnici preuzmu odgovornost za tu svoju "slobodu". zasto bi ju neko drugi placao?

• 0

#179 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 31 December 2015 - 15:19

a posljedice su i lijecenje. skupo lijecenje. pa se pitam zasto bih ja coltao u zajednicku kasu zdravstvenog osiguranja necije lijecenje od ovisnosti, bilo da se radi o uzivanju marihuane, nikotina, ili alkohola, ako je u pitanju (a jeste) njegov slobodan izbor da postane ovisnik (a u slucaju nikotina i da dobije rak pluca, itd. itd.)?

sto bi rekao jedan stari forumas (Chandra) -> sloboda je svesno preuzimanje odgovornosti izbora. pa ako je tako (a jeste), neka lijepo gospoda ovisnici preuzmu odgovornost za tu svoju "slobodu". zasto bi ju neko drugi placao?

Zato sto placas porez da zivis u drustvu u kome se bolesnima pomaze i lijeci ih bez obzira na koji nacin oboljeli. Isto kao sto ocekujes da se tebe lijeci ako obolis od bilo cega bez obzira na uzrok. Meni je OK da moje pare od poreza idu na to. Bolje nego na mnoge druge stvari sto idu. 

• 1

#180 nijesvejedno

nijesvejedno
  • Members
  • 290 posts

Posted 31 December 2015 - 16:41

...

U kojoj si distopijskoj bajci to procitao? Pre ce biti da je svaki dvadeset osmi ili tako nesto.

To kazu najveci bajkopisci danasnjice:

http://www.wfp.org/hunger/stats

...

Inace, nepovoljan uticaj GMO na eko-sistem je demonstriran u starom Sumeru i Vavilonu, jer je tada otpocela genetska modifikacija poljoprivrednih kultura. To se naravno nije tako zvalo, ali je sustinski isto. Zamisli, tacno, vec tada je covek poceo da utice nepovoljno na ekosisteme -- ali zamisli, problem je u coveku, a ne u genetskoj modifikaciji.

To se ni danas ne zove tako, vec selektivno uzgajanje i ne bih se slozio da je bas sustinski isto iako zagovornici genetskog inzinjeringa pokusavaju tu da postave znak jednakosti: 

http://www.gmeducati...dification.html

...a da je problem u coveku, slazem se.

Gresis, jer "skoro ravna linija" odgovara smanjenju sa 10% na 5%, sto ne bih smatrao zanemarljivim ni u bunilu.

Dobro, mozda gresim. Ali svakako je smanjenje od 30% na 10% u periodu od 15 god.(70te - 85te) mnogo znacajnije naspram tih 10% na 5% u periodu od 20 god. (85te - 2005te). A genetski inzinjering uzima maha tek nakon 85te, pa mu ne bih olako pripisao smanjenje broja gladnih. Uostalom prvi link kaze da je taj broj i danas oko 10%.

Spoiler
  • 0