Jump to content


Photo
- - - - -

Latinska Amerika


  • Please log in to reply
463 replies to this topic

#196 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 02 December 2017 - 17:22

...

Pristalice Koree su Lenjina nazvali izdajnikom i najavljuju pokretanje postupka opoziva.

...

Dobar post nego ovo mnogo smesno  :rotflmao:


  • 1

#197 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 03 December 2017 - 19:40

Dobar post nego ovo mnogo smesno  :rotflmao:

 

 

Lenjin izdao revoluciju.  :)

 

 

Inace, radi se o dosta intresantnom liku. On je nepokretan i u kolicima je, ostao je nepokretn kada je ranjen prilikom neke pljacke. Poznat je kao aktivista za borbu za veca prava ljudi sa invaliditetom, zbog toga je i nominovan za nobelovu nagradu, ali mislim da je nije dobio. Jedno vreme je bio i Korein potpredsednik, ali ne svo vreme njegove vladavine, u poslednjem mandatu nije bio. Obavljao je i neku funkciju u Ujedinjenim Nacijama, vezano za lica sa hendikepom.

Na izborima je kao njegov kandidat za potpredsednika bio Korein podpredsednik iz poslednjeg mandata Horhe Glas, Korein covek od poverenja. Kada je krenuo u raskid sa Koreinom zaostavstinom u avgustu ove godine smenio ga je i protiv njega je pokrenut postupak zbog korupcije.


  • 0

#198 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 05 December 2017 - 17:38

U Hondurasu su izboli nemiri posle izbora u kojima nazalost ima i mrtvih, sedmoro, i veliki broj povredjenih.
Oba kandidata su proglasila pobedu i pre nego sto su objavljeni ikakvi rezultati izbora. Kasnije su potpisali sporazum da ce priznati rezultate kakvi god da budu. Po prvim rezultatima vodio je opozicioni kandidat levice Nasrala, cak i sa 5% na polovini prebrojanih glasova, medjutim kako se procenat prebrojanih glasova povecavao ta prednost se smanjivala, da bi na 75% prebrojanih glasova u vodstvo presao aktuelni predsednik Hernandez. Izborna komisija je stala sa objavljivanjem daljih rezultata na 94,3% prebrojanih glasova, u tom momentu Hernandez je imao prednost od 1,5%. Rekli su da nece objavljivati dalje rezultate dok se ne prebroje svi glasovi.
Nasrala je optuzio vlasti za izbornu kradju i pozvao narod na proteste. Protesti se odrzavaju vec tri dana, ali realno gledano, sem prvog dana bas i nisu bili masivni.
Hernandez je problematican lik i ocigledno ima autoritarne sklonosti. Optuzivan je za izbornu kradju i na proslim izborima, iako je imao prilicno vise glasova od rivala, sto je bilo iznenadjenje, jer su mu ankete pred pocetak kampanje prognozirale tek trece mesto. Optuzivan je i da je namestio predizbore na kojima se bira stranacki kandidat za te izbore. Korupcionaske afere su ga pratile kroz ceo mandat. Bila su i dva skandala vezana za trgovinu drogom, ali se tu pokazao kooperativan sa americkom DAE, mada ko zna sta je tu sve bilo. Najveci problem predstavlja to sto je promenjeno pravilo da ne postoji pravo na reizbor predsednika. To je uradjeno na zaobilazan nacin, preko ustavnog suda. Opoziciona desnicarska Liberalna stranka je takav potez ocenila kao nelegalan i kao drzavni udar. Pozitivna stvar je sto se tokom svoje vladavine posvetio borbi protiv ulicnih bandi koje su uzele maha u Hondurasu, i moze se reci da je imao uspeha u tome i da je sigurnost gradjana generalno gledano popravljena.
Levicarski kandidat Nasrala nema nekih velikih mrlja iz proslosti, bio je sportski komentator pre bavljenja politikom. On zapravo i nije levicar, vec je centristicki nastrojen. Na prethodnim izborima je ostvario odlican rezultat osvojivsi oko 15% glasova, sa tada novoosnovanom strankom Protiv Korupcije. Dve partije levice su se dogovorile da imaju zajednickog kandidata i takav savez je ponudjen i Nasralinoj stranci protiv korupcije i ponudjeno je da on bude zajednicki kandidat. On je to prihvatio, ali je njegova stranka odbila savez sa levim strankama i odlucila da na izbore izadje samostalno. To je dovelo do njegovog napustanja stranke, koja je na ovim izborima dozivela potop i imala manje od 0,5% glasova na predsednickim izborima i uzela je samo jedan mandat na parlamentarnim. Najveci njihov problem je sto je predsednik vece od dve levicarske stranke koje ga podrzavaju Zelaja. Radi se o coveku koji je 2009 svrgnut sa mesta predsednika vojnim pucem zato sto je pokusao da zavede diktaturu. Na vlast je izabran kao desnicar, medjutim u toku mandata je promenio stavove i postao komunista. Strankom upravlja iz egzila.

Nasrala je libanskog porekla. Libanska hriscanska zajednica Maroniti je jako uticajna u Latinskoj Americi. Ne znam da li je on poreklom iz bas te zajednice, ima isto prezime kao i lider Hezbolaha, ali verovatno jeste. Posebno su uticajni u Venecueli, Brazilu, Meksiku, Ekvadoru, Argentini...
  • 1

#199 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 17 December 2017 - 21:44

U Venecueli su odrzani lokalni izbori. Najvece opozicione partije su ovog puta bojkotovale izbore. To je dovelo do toga da izlaznost, pored svih manipulacija kojima se vlast sluzi, bude dosta manja nego sto je to uobicajeno za Venecuelu. Zvanicno je izlaznost bila 47,32%, to je 11% manja izlaznost nego na prethodnim lokalnim izborima, ali i 14% manja nego na regionalnim izborima odrzanim pre mesec ipo dana i cak 27% manja nego na parlamentarnim izborima odrzanim pre dve godine. Izbore su bojkotovale tri velike stranke Prvo Pravda, Enrikea Kaprilesa Rodonskog koji je dva puta bio kandidat za predsednika, Demokratska Akcija, Henrija Ramosa Alupa, doskorasnjeg predsednika skupstine i Narodna Volja, Leopolda Lopeza koji je vodio demonstracije 2014, od tada je u zatvoru. Medjutim izbore nije bojkotovala partija Novo Vreme Omara Barbose koja je treca po snazi opoziciona partija, kao ni ostale manje partije iz koalicije demokratski okrugli sto. Izbore nije bojkotovala ni partija Kopei, koja je jedan od osnivaca koalicije demokratski okrugli sto, ali nije ucestvovala na prethodnim parlamentarnim i regionalnim izborima, nekada je bila najveca opoziciona partija, ali vec duze vreme stoji dosta lose. Rezultati nisu previse bitni jer je jasno da uz bojkot tri velike opozicione partije nije bilo moguce ocekivati pobedu na izborima, ipak opozicija je uspela da pobedi u 29 opstina, dok je vlast pobedila u 306 opstina. Naravno izbore je pratilo more nepravilnosti.

 

Vlast je bila veoma nezadovoljna sa izlaznoscu. Maduro je nervozno najavio da ce partijama koje su bojkotovale biti zabranjeno da ucestvuju na predsednickim izborima naredne godine. Vrlo je moguce da ce svoju pretnju i ostvariti. Rezim je postao potpuno diktatorski. Za prajmarise u koaliciji Demokratski okrugli sto su se i prijavila tri kandidata, gore spomenuti lideri partija koji su bojkotovali izbore. Posto je Lopez u zatvoru, a protiv Rodonskog je podignuta izmisljena optuznica za korupciju sto ga eleminise iz izbornog procesa po pravilima za sprovodjenje izbora, realno je ocekivati da kandidat opozicije bude Henri Ramos Alup koji je zbog toga i podne ostavku na mesto predsednika skupstine. Ova najava Madura bi iz izborne trke izbacila posle dvojice, Lopez je po anketama najpopularniji od lidera opozicije, i treceg najpopularnijeg opozicionog lidera. Takva odluka bi sigurno izazvala nerede i vece od onih 2014 godine.


  • 0

#200 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 17 December 2017 - 23:57

U drugom krugu predsednickih izbora u Cileu za sada ubedljivo vodi kandidat desnice Pinjera. Ujutru ce se znati konacni rezultati, ali prednost je zaista velika i ne verujem da se moze bilo sta promeniti. Na nesto manje od 90% prebrojanih glasova razlika je 9%, tu cak i u teoriji tesko moze da dodje do neke promene.

Posle Argentine, Brazila, Perua... i Cile je rekao zbogom komunistima.
  • 3

#201 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 20 December 2017 - 22:00

Izborna komisija Hondurasa je konacno objavila konacne rezultate izbora. Kandidat desne Nacionalne partije i aktuelni predsednik Hernandez je pobedio sa 1,5% glasova vise od drugoplasiranog kandidata levice Nasrale, treci je bio kandidat takodje desne liberalne partije Luis Zelaja sa 14% glasova. Izborni sistem je jednokruzni.
Leva opozicija nije priznala rezultate izbora i trazi da se Nasrala proglasi za pobednika izbora. Od izbora traju demonstracije. Prilicno nasilne, po mom subjektivnom misljenju ne bas masovne, demonstracije se odrzavaju u svim vecim gradovima i na zalost poginulo je vec 24 demonstranta. Najavljen je i generalni strajk.
Organizacija americkih drzava koja je nadgledala izbore prvo je zahtevala da se ponovi brojanje glasova i konstatovala da su uocene brojne nepravilnosti. Kasnije su izneli zahtev da se izbori ponove, jer razlika je mala, bio je veliki broj nepravilnosti i da se pobednik ne moze utvrditi ni ponovnim brojanjem, tako da su ponovni izbori jedino resenje. Hernandez je odbio takav zahtev, kao i njegova partija.

Protesti su svakodnevni i situacija se komplikuje.
  • 0

#202 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 21 December 2017 - 17:31

Sledece godine se odrzavaju parlamentarni "izbori" na Kubi. Raul Kastro je najavio da se nece kandidovati za novi mandat. Naravno, ima vremena da se predomisli, ali svi su izgledi da nece. To automatski povlaci za sobom da on nece vise biti ni predsednik Kube.

 

Kao moguci naslednik se spominje Migel Diaz Kanel. On nije politicar iz generacije koja je ucestvovala u revoluciji i do skora drzala sve funkcije u zemlji, on je za kubanske uslove mlad politicar iako je 1960 godiste :-) Po zanimanju je elektroinzinjer. Jos od 1987 godine obavlja razne funkcije u partiji, prvo u omladinskim, a zatim i seniorskim strukturama.

 

Nije dobra stvar sto vazi za hard line komunjaru. 


  • 1

#203 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 January 2018 - 01:19

Izgleda da su nazalost propali mirovni pregovori kolumbijske vlade i komunista iz ELNa. Komunisti su izvrsili neke teroristicke napade i doslo je do eskalacije nasilja. Predsednik Santos je posvukao svoje predstavnike sa pregovora koji su trebali da se odrze sutra.

 

Ovo, naravno, ne znaci da ce pregovori biti potpuno obustavljeni, ali svakako ce doci do prekida. Pregovori sa ELN su i do sada isli dosta tesko i nije bilo nekog napretka u njima. Nadam se da ce uspeti da nadju neko resenje, ELN je poslednja veca komunisticka teroristicka organizacija u Kolimbiji i dogovor sa njom bi znacio zavrsetak rata koji traje jos od 1964 godine.


  • 0

#204 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 May 2018 - 00:10

Situacija u Latinoamerickim drzavama u kojima su na vlasti komunisti se komplikuje. U Venecueli se za desetak dana odrzavaju predsednicki izbori. Drzava je definitivno skliznula u potpunu diktaturu. Posle zabrane ucesca na izborima pojedinacnim opozicionim liderima Enrikeu Kaprilesu Rodonskom, Leopoldu Lopezu, Antoniu Ledezmi, Davidu Smolanskom, Frediju Gevari, Mariji Macado i mnogim drugim, krajem januara zabranjeno je ucesce na izborima i samoj opozicionoj koaliciji Demokratski okrugli sto. Iako su se pregovori o demokratskom sprovodjenju predsednickih izbora izmedju vlade i opozicije dugo vodili i cak je bilo i odredjenog napretka u njima, vlast se jednostrano povukla iz njih. Prvo su samoinicijativno odredili datum izbora, dosta pre termina kada su trebali da budu, a zatim su i diskvalifikovali opoziciju iz ucesca u izborima.

 

Opozicija se uglavnom drzi jedinstvaeno i pozvala je na bojkot izbora. Razmatralo se da mozda kandidat koga bi opozicija podrzala bude najbogatiji Venecuelanac Lorenco Mendoza, koji nije politicki aktivan, ali je izrazio zelju da se kandiduje. Sve ankete su pokazivale da je on popularniji od ostalih opozicionih kandidata i da bi lako pobedio na izborima. Ipak odustalo se i od toga kada su videli da su izbori najobicnija farsa. Opozicija izbore bojkotuje.

 

Ipak lider jedne od opozicionih partia, Henri Falkon, je ipak odlucio da se kandiduje. Opozicija nije podrzala njegovu kandidaturu i ostala je pri stavu da izbore treba bojkotovati. Radi se o coveku koji je bio Cavezov saradnik, ali je kasnije promenio stranu. Nalazi se na celu levicarske partije Avanzada Progresista, minorne partije koja ima samo tri poslanika u parlamentu. Po anketama koje su radjene pred opozicione prajmarise koji nisu na kraju ni odrzani njega podrzava samo 2% glasaca opozicije. To je zaista malo. Naravno, pojavile su se price da se on kandidovao u dogovoru sa vlascu kako bi izbori dobili kakav takav legitimitet. Ne mogu komentarisati da li su istinite ili ne, nemam dovoljno informacija, mada vise sam sklon tome da je to ucinio da bi pokusao da iskoristi jako los rejting vlasti i da cak i ako izgubi da se nametne kao lider eventualnih protesta koji bi usledili. On bolju priliku od ove sigurno nikad nece imati.

 

Moje misljenje je da je greska sto opozicija bojkotuje izbore i da su trebali da ucestvuju i zatim sa dokumentovanom izbornom kradjom pokusaju da smene vlast ulicnim protestima. Mada jako je tesko ucestvovati kad je organizaciji zabranjeno da ucestvuje, plu i vecini lidera. Teska situacija u kojoj ocekujem ekstremnu radikalizaciju u vremenu nakoon izbora.

 

Inace, ankete i u ovakvim uslovima predvidjaju neizvesnu borbu izmedju Falkona i Madura, a izbore bi moglo bojkotovati izmedju 70 i 80% biraca. Cak i pri tolikom bojkotu Maduro jako tesko moze da dodje do ciste pobede i bice mu potrebna kradja.


  • 0

#205 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 11 May 2018 - 00:12

U jos jednoj zemlji kojom vladaju komunisti Nikaragvi u toku su veliki protesti protiv lokalnog diktatora Danijela Ortege i njegove supruge koja obnasa funkciju zamenika predsednika.

 

Masovni protesti traju vec oko mesec dana i sve vise ljudi im se pridruzuje. 


  • 1

#206 Hamilton

Hamilton
  • Members
  • 7,473 posts

Posted 11 May 2018 - 06:16

Samo tako nastavi A sade.
Meni je zadovoljstvo citati ove tvoje ‘izvestaje’.
  • 2

#207 A sad

A sad
  • Members
  • 3,504 posts

Posted 15 May 2018 - 17:09

Ove godine je odrzano nekoliko izbora u latinoamerickim zemljama i jedan referendum. Oni pokazuju da se pravac skretanja u desno u LA nastavlja. Ipak najbitniji izbori ce se desiti tek u narednom periodu, tek nas ocekuju, ovim redom, predsednicki izbori u Venecueli, Kolumbiji, Meksiku i Brazilu. Oni ce ostaviti velike posledice na buduce politicke tokove na kontinentu.

 

U februaru je odrzan referendum o ustavnim promenama u Ekvadoru. Broj predsednickih mandata je ogranicen na maksimum dva. To znaci da je Rafael Korea definitivno eliminisan kao moguci kandidat na buducim predsednickim izborima. Lenjin je definitivno izdao revoluciju i skrenuo iz ekstremne levice u levicu evropskog tipa. 

 

Zatim su usledili predsednicki i parlamentarni izbori u Kostarici. Dok su parlamentarni prosli ocekivano, predsednicki su doneli iznenadjenje. Kostarika je sto se tice politickih prilika jedna od najstabilnijih zemalja na kontinentu. Dugi niz godina, vec decenijama na vlasti se smenjuju partije centra. Na prethodnim izborima je otisla malo vise levo, ali radi se o partiji koja je daleko od tradicionalne latinoamericke levice, koja je prilicno ekstremna. Ona nije deo njihove unije koja se naziva Foro de Sao Paulo. Radi se o partiji koja je negde izmedju umerene levice i levog centra, zove se Gradjanska Akcija. Po anketama nije bas uzivala podrsku gradjana posle svog prog mandata na vlasti. Ipak izabrali su solidnog kandidata koji je uzivao dosta veliku popularnost. Parlamentarni rezultati su ih ostavili na trecem mestu, pobedila je Partija Nacionalnog Oslobodjenja, radi se o partiji centra, mozda malo vise levog centra, mada ima elemente i jednog i drugog. Radi se o partiji koja je najcesce bila na vlasti u toj zemlji. Ipak veliko iznenadjenje je bilo to sto njihov kandidat, koji je dugo vodi na anketama nije usao u drugi krug predsednickih izbora. Ispred njega je bio kandidat Gradjanske Akcije.  Drugo mesto na parlamentarnim i vodecu poziciju u prvom krugu predsednickih zauzela je Partija Nacionalne Restauracije, koja je do tada imala samo jednog poslanika u parlamentu. Bila bi to senzacija da ankete nisu i predvidjale takav rezultat. Iako u drugom krugu njen kandidat nije uspeo da pobedi, a predsednik je postao kandidat Gradjanske Akcije, ova partija je donela ogromnu promenu na politickoj sceni celog kontinenta. Radi se o ultrakonzervativnoj partiji, koja je nastala na ideologiji evangeoskog hriscanstva i born again hriscanstva, znaci ultra protestantskih ucenja. Najblizi im je Ted Kruz iz USA. To je bilo nezamislivo za prilicno katolicki latinoamericki kontinent. U drugom krugu su se malteni svi ujedinili da sprece njegovu pobedu, sto je rezultiralo ubedljiom pobedom kandidata Gradjanske Akcije. O ovom pokretu koji se sada siri celim kontinentom i ciji je kandidat cak i favorit na predsednickim izborima u Brazilu cu pisati uposebnom postu.

 

U El Salvadoru su odrzani parlamentarni izbori. Ubedljivu pobedu je osvojila desnicarska partija ARENA, osvojivsi glasova maltene kao svi ostali zajedno. Sledece godine su i predsednicki izbori i odlazak sa vlasti levice je skoro pa izvestan. Odrzani su i loaklni izbori gde je ARENA jos ubedljivije pobedila.

 

U Kolumbiji su odrzani parlamentarni izbori na kojima su najbolje prosle partije desnice i centra. Predsednicki ce se odrzati kasnije ove godine. Aktuelni predsednik Santos nece imati pravo da se ponovo kandiduje i ocekuje nas intresantna borba za mesto predsednika. Levica koja je na parlamentarnim izborima dozivela debakl stoji bolje u anketama, tako da i dva kandidata levice konkurisu kandidatima desnice i centra. Gotovo je izvesno da ce u drugi krug otici kandidat desnicarske partije Demokratskog Centra iza koje stoji bivsi predsednik Alvaro Uribe, Ivan Duke Markez. Ostaje otvoreno da li ce u drugi krug uci kandidat centra Herman Vargas ili jedan od dva kandidata levice Gustavo Petro ili Serhio Fahardo.

 

u Paragvaju na predsednickim i parlamentarnim izborima takodje je pobedila desnica. Desnicarska partija Kolorado je opet pobedila i na predsednickim i na parlamentarnim izborima.

 

Detaljnije o predsednickim izborima u Kolumbiji ovih dana, isto kao i o meksickim izborima. Izbori u Brazilu su jos uvek daleko. Prvi dolaze ono u Venecueli, za pet dana. 


  • 2

#208 bresson

bresson
  • Members
  • 375 posts

Posted 23 May 2018 - 23:41

u socijalistickom raju opet haos


  • 0

#209 Ginter

Ginter
  • Members
  • 230 posts

Posted 24 May 2018 - 01:51

Pocela su hapsenja u vojsci, medju srednjim cinovima, ukljucujuci i one u specijalnim jedinicama, mornarici i avijaciji. Izlaznost nije bila kao sto je Maduro ocekivao, tako da se povecava nervoza. Ipak, vojni udar nije na vidiku jer jos uvek ne moze da se stvori kriticna masa u vojsci, a drugo, i to najveci problem Venecuele, ne zna se sta bi bilo "dan posle": ko bi preuzeo upravljanje drzavom, i to ne samo na nivou izvrsne vlasti, nego i u najosnovnijim aspektima drustva. Opozicija je, ono sto je preostalo, razjedinjena.

 

Ne vidi si ni ko bi mogao da bude posrednik u pregovorima, ako bi, kojim slucajem, obe strane to prihvatile. Vatikan bi bio prvi izbor, ali je crkva u Venecueli vrlo ostra prema Maduru. Ostaje UN, a izvesno je da bi Guteres iskoristio tu priliku.

 

Na kraju, ne treba zanemariti ni mogucnost spoljne vojne intervenicje (USA), pod izgovorom sprecavanja humanitarne katastrofe. Posle propasti planova sa Iranom i Severnom Korejom, Trampu bi vrlo bila znacajna bilo kakva vojna pobeda.


  • 0

#210 Denis Jasharevic

Denis Jasharevic
  • Members
  • 10,018 posts

Posted 24 May 2018 - 02:02

Na kraju, ne treba zanemariti ni mogucnost spoljne vojne intervenicje (USA), pod izgovorom sprecavanja humanitarne katastrofe. 

 

Ni sluchajno. Treba pustiti humanitarnu katastrofu. Zvace oni u pomoc kada bude trebalo. Onda treba otici.

 

Vidim da tebi treba "izgovor" i da mislish da to nije humanitarna katastrofa. Ona to jeste, definitivno i odavno. Osim toga plan sa Korejom nije propao, jer sa paranoidno shizofrenim chovekom kao shto je Bucko dogovor nikada nije dogovor I nema nikakvog planiranja.


  • 2