Jump to content


Photo
- - - - -

Kako domaći mediji i čitaoci vide politiku


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
184 replies to this topic

#1 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 26 November 2015 - 23:26

Ne pisem na Poltici, ali ovo moram - nisam u SRB vec neko vreme, ali kada odem na sajtove (ukljucujuci B92) nasih novina, moji utisci su sledeci:
1) Same vesti - 95% kao da gledas Russia Today ili neko slicno rusofilsko glasilo - sve prevodi nekih Sputnjika i slicnih ruskih bljuvotina (a i bez ovog sr*nja u RU, svi mediji su objavljivali svakih 5 dana sta ima novo u vojsci Rusije - sta me bre briga?)
2) Novine sve prenose kako je CNN napisao - pocinje treci svetski rat, gotovo.. A tekst na CNNu je na foru: Is this WW3? Sa upitnikom.. Znaci novinari jos gori bolesnici, plus ne umeju da citaju plus lazu.
3) Narod koji komentarise - 95% mentalni bolesnici rusofili - svi prizivaju svetski rat (sa kojom logikom? cene da ce ga oni preziveti?).. Infantilni slabomozgovi.
4) Narod koji im lupa pluseve - jos gori

Dakle, dno dna... Fuj. Gubernijo..


Ova tema se otvara na molbu Alexnikolica, jer je njegov post interesantan kao nova tema za diskusiju.

Originalni post je i dalje u temi gde je i napisan, a ovde možete dati svoja viđenja o problematici iz naslova.

#2 Grujo33

Grujo33
  • Members
  • 3,586 posts

Posted 26 November 2015 - 23:58

Blic: CNN: Kako ovo nije Treći svetski rat?!

 

link: http://www.blic.rs/V...eci-svetski-rat

 

Istine radi. Upitnik podebljan da cenjeni kolega alexnikolic lakse uoci. 

 

 

Koliko je istine u ovome:  "Novine sve prenose kako je CNN napisao - pocinje treci svetski rat, gotovo..", toliko ima istine i u ostatku teksta. 



#3 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 27 November 2015 - 00:06

Blic je ocigledno promenio naslov da se ispravi, jer ako googlujes, dobices ovo:

Blic Online | CNN: Počeo je Treći svetski rat

 

www.blic.rs/Vesti/Svet/.../CNN-Poceo-je-Treci-svetski-...
  •  
Translate this page

1 day ago - CNN Počeo je Treći svetski rat Turske oružane snage u utorak su oborile ruski avion blizu turskosirijske granice i opasno zaoštrile sukob koji ...

 

http://www.topvesti....ci-svetski-rat/

CNN: Počeo je Treći svetski rat

Postavio Blic Svet dana 25, nov, 2015, 21:00 u Svet | 0 Comments

 

 

------------

Znaci ladno ih je CNN isprasio i oni popravili naslov.. :)

 

Novinarska olos uradila prevod celog teksta i to ne bas dobro, i onda naslov napravili kao konstataciju, a ne upitnik.. Onda je verovatno uleteo N1 i trazio ispravku.. Zato svaki link pokazuje stari naslov Blica - lepo pise CNN: Poceo je treci sv rat. A onda kada odes na link - naslav ispravljen, ali u tekstu linka i dalje stoji stari naslov. 


Edited by alexnikolic, 27 November 2015 - 00:16.


#4 d clash

d clash
  • Banned
  • 2,007 posts

Posted 27 November 2015 - 00:16

Mislim da malo preterujes sa ovih 95%.Evo sad na b92 vest o sastanku Putina i Olanda, 30 komentara,koji su pola rusofilsko pola Nato placenicki i po koji pokusaj neutralnog misljenja.A profesija novinar je u zadnjih par godina dosla na ivicu da nestane.Vecina nasih novinara se bave iskljucivo prevodima agencijski vesti,a i to sto prevedu urade lose,ili iz neznanja ili tendenciozno.Medjutim,nacin na koji se citaju vesti je takodje sve promenio.Otkako su primat preuzele vesti u elektronskom medijima,svi hoce pracenje svih dogadjaja,pogotovo kriznih,u realnom vremenu.I onda mi kao debili klikcemo i klikcemo(ka sokolovo sivi)na senzacionalno,skandalozno,pao internet,necete verovati i slicne mamce.A brojaci samo evidentiraju koliko puta smo kliktali i usput pogledali reklamu za jastuk,carobnu kremu za sve,najpovoljniji kredit.Naslov mora da privuce,vest i nijw toliko bitna,ionako ce je za 10 minuta zameniti jos sokantnija i senzacionalnija.Znaci vise klikova=vise reklama=vise novca.I to je sustina.Seks,afere,smrt se najbolje prodaju.Sad je jos blize,samo jedan klik daleko.Pitam komsiju koji radi u vecim novinama u Srbiji,uredjuje portal, kako se oseca kad stavi vest sta je Cecina kcerka serovala na fejsu.Otero u kurac i mene sto ga pitam,i Cecu,i fakultet,i Vucica i Srbiju i sve po redu.

#5 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 27 November 2015 - 00:25

 

Slazemo se da su novinari nepismeni, ali to je opasno jer dobar deo citalaca sve to guta.. Ko ce sutra sve to da leci?

 

Zavisi od vesti - dobar deo naslova je takav da privlaci krvolocne hodajuce dijagnoze.. Evo na primer - nadji u ova dva naslova tri normalna komentatora koji nisu za hospitalizaciju:

PUTINOVA OSVETA Ubijen pobunjenički general čije su trupe ubile ruskog pilota i marinca

http://www.b92.net/i...&nav_id=1067792

Ruski S-400 i "Moskva" raspoređeni u Siriji VIDEO


Edited by alexnikolic, 27 November 2015 - 00:41.


#6 Grujo33

Grujo33
  • Members
  • 3,586 posts

Posted 27 November 2015 - 00:29

Naslov teme, kako domaci mediji i citaoci vide politiku. Dosta sirok pojam. I onda uvodni tekst, Rusija i rusofili. I samo to. Vrlo usko i precizno.

Sama konstrukcija teme govori dosta za sebe. Nema potrebe da objasnjavam dalje, sve je dosta jasno. Prihvatljiv je jedan ton i ko ga ne prati bice kad - tad diskvalifikovan.

Sto me to podseca na jednu zemlju i jednog premijera... Ne mogu sada da se setim na koga... Seticu se.

Edited by Grujo33, 27 November 2015 - 00:30.


#7 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 27 November 2015 - 00:33

@grujo33

Cekaj kralju, nemas komentar na ovo sa Blicom? Upravo smo ih uhvatili kako prepravljaju naslove, i ti ni izvini da  ne kazes? Gde su ti maniri?

 

Da predjemo na komentatore ovog toalet papira:

http://www.kurir.rs/...-clanak-2035095

http://www.kurir.rs/...-clanak-2034985

http://www.kurir.rs/...-clanak-2035007 Pazi - nisu ga ubili, razneli su ga..

 

I tu se nadju stari dobri drugari - Rusofilstvo i F dijagnoze.. Jedno bez drugog ne ide.


Edited by alexnikolic, 27 November 2015 - 00:42.


#8 Grujo33

Grujo33
  • Members
  • 3,586 posts

Posted 27 November 2015 - 00:48

Nisam urednik Blica da se izvinjavam nekome. Nije moja stvar sta oni pisu. Ja sam ti pokazao kakav je naslov, a ko je sta menjao, nemam pojma. To sta radi Blic i ostali el. mediji je jasno i malom detetu. Pisu naslove da izgleda kao senzacija, a tekst smece. Samo za klik vise. To nije rezervisano za teme o Rusiji vec je vezano za sve. Sport, kultura... naravno i politika. Vadjenje jednog segmenta iz mora istih pokazuje samo opterecenost tom temom. Problem u domacem novinarstvu je globalan i ne znam zasto fokus staviti na Rusiju. Meni licno mnogo vise paraju usi razni Kristijani i Soraje. Lepo, navedes u naslovu da je tema pljuvacina po Rusiji, pa da narod navali. Ovako, dobar naslov, ajde da pricamo globalno o tome, a kada udjes... Meni je sve ovde jasno. Vecini je, siguran sam.

#9 d clash

d clash
  • Banned
  • 2,007 posts

Posted 27 November 2015 - 00:56

Mada,ako se zeli biti objektivan,ove fore sa kliktanjem nisu srpski specifikum.Nista bolji nisu mediji ni u ostatku planete.A ni citalacka publika.Svi hoce instant informaciju i znanje sabijeni u par redaka i par slicica.Slabo ko jos ima i vremena a i volje da se udubljuje u dugacke analize,a kamoli da ih kriticki analizira.Kao i za sve trazi se laksi put, ovako je puno lakse izaberes Rusiju ili Amere,Zvezdu ili Partizan,Kristijana ili Zmaja i pici pozitivne komentare za svoje a pljuj po drugima.

#10 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 27 November 2015 - 00:56

@grujo33

 

Pa naveo si da "koliko je istine u ovome" - misleci na moj tekst o pogresnom prenosu CNNovog Opiniona, ne vesti - "toliko ime istine i u ostatku teksta".. Mislim da je na mestu da bar kazes da je isitina recena, jelte.. 

 

Nema ni veze, tema je zapoceta mojim stavom.. Ti slobodno iznesi svoj, nadji mi kontraargumente, i sve ok. 

 

Ja sam naveo da su tekstovi tendenciozni (a jesu), napravljeni kao da zivis u Rusiji (nismo li naucili iz istorije Bugara, Ceha, Poljaka kako je to divno - a tek u ovoj novoj Rusiji gde slucajno ubijaju opozicionare) za F dijagnoze koji su vecina u komentarima (a jesu).. Dokazi da nesto nije tacno..



#11 drvoprvo

drvoprvo
  • Members
  • 2,313 posts

Posted 27 November 2015 - 01:01

Još jedan topik na istu temu.

Tri-Karte-za-Holivud.jpg



#12 d clash

d clash
  • Banned
  • 2,007 posts

Posted 27 November 2015 - 01:03

Mislim da je ovo rekord za topic,da predje u Ciji je tata jaci temu,posle samo 10 postova

Edited by d clash, 27 November 2015 - 01:04.


#13 d clash

d clash
  • Banned
  • 2,007 posts

Posted 27 November 2015 - 01:08

Još jedan topik na istu temu.
[img]http://www.filmovi7.com/online/wp-content/uploads/2012/01/Tri-Karte-za-Holivud.jpg[/img]

Senzacionalno:prvi selfie nase poznate grupacije....

#14 alexnikolic

alexnikolic
  • Members
  • 2,741 posts

Posted 27 November 2015 - 01:14

Mislim da je ovo rekord za topic,da predje u Ciji je tata jaci temu,posle samo 10 postova

 

A pravo kazes, stvarno i ja lupam gluposti, normalna zemlja, normalni ljudi:

RUSI IH SRAVNILI SA ZEMLJOM: Uništeni svi teroristi u okolini mesta pada Su-24! http://www.kurir.rs/...-clanak-2034769

I onda krece orgijanje u komentarima.. Nije moj problem, vi zivite u toj zemlji. 



#15 Grujo33

Grujo33
  • Members
  • 3,586 posts

Posted 27 November 2015 - 01:16

To sto sam napisao, iza toga stojim. Ja sam naleteo na taj naslov kada su ga objavili, video sam upitnik i zato sam se setio cim sam procitao tvoj upis. Ti imas teoriju da su ga izmenili usled pritiska CNN-a. Zasto bi to bilo sveto pismo za mene? Price o 95% onih koji prizeljkuju WW3... Sta da ti kazem na to. U svakom slucaju, objasnio sam relaciju izmedju naslova i uvodnog teksta. Govori za sebe. Kao sto ti imas utisak da u domacim medijima vlada rusofilsko raspolozenje, ja imam utisak da na forumu vlada rusofobno. Mozda smo u pravu, mozda gresimo i jedan i drugi. I sve sto smo do sada ti i ja pisali, nije dotaklo temu iz naslova. Kako mediji i citaoci vide politiku. Politika nije samo odnos prema Rusiji. Pojam je mnogo siri.