Jump to content

Photo
- - - - -

Uopsteno o ekonomiji

• Please log in to reply
487 replies to this topic

#61 Tezej

Tezej
  • Members
  • 157 posts

Posted 03 November 2015 - 10:32

Auh, ima toga jos...

Ovo zvuci kao da su slobodna volja i determinizam iskljucivi. A gde ce kompatibilizam onda? Ne mozemo pricu o ekonomiji da stavimo u samo uske okvire "gde mi (pojedinci) da pravimo pare", nego ako vec sirimo na to gde drzava da pravi pare, ko treba da igra za fudbalsku reprezentaciju, onda mozemo da odemo i malo dalje u fiziku, filozofiju, filologiju, fiziologiju...

Odgovor je 42. Kome to jos nije jasno, Daglasa Adamsa u ruke i sve ce se razjasniti.

Cudi me kako niko nije u raspravu uveo Alhemicare, mislim da je to najbolje resenje za Srbiju, proizvodimo zlato i nema nam ravnih... (samo da zadrzi vrednost).

Sto se sustine tice, naravno da propadamo. Svaka civilizacija posle svog vrhunca krece da se raspada, pa onda krece novi ciklus. Kada ce taj raspad da se desi i sta ce da ga prouzrokuje, to je vec tema za neki drugi topic. Gomila primera kroz istoriju, pocev od Kine, Egipta, Indije, gde su ono bese sada Asirci - da postavim ovde citat iz fusnote:

The Earth is degenerating today. Bribery and corruption abound. Children no longer obey their parents, every man wants to write a book, and it is evident that the end of the world is fast approaching.
Assyrian tablet, c. 2800 BCE

...pa do nama mozda najblizeg Rima, posle cega je Evropi trebalo 1000 godina da krene u novi ciklus prosperiteta.

Sto se ovog topika i Srbije tice, sigurno necemo u bankrot dok god jos imamo sta da prodamo, a sledeci na redu je Telekom, pa zatim EPS, e a kad nam ostane samo zemlja, tu vec postaje problematicno. 

• 1

#62 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 03 November 2015 - 11:37

Pratim ga gotovo svakodnevno. Pitanje je koliko je on merodavan u uslovima monetarne ekspanzije. Šta on pokazuje-nominalnu vrednost deonica najvećih firmi na berzi, dakle inflaciju. Koliki bi bio index da nema rekordno niske stope pozajmljivanja novca? Saznaćemo kada FED poveća stopu na 5-6%. Ako bi stope ostale kao sad on može da ode na 30.000 i šta će to da pokaže-da ekonomija raste ili da neki imaju puno novca s kojim ne znaju šta će?

Svašta... a Folksvasgenove deonice su se strmoglavile zbog - deflacije evra?

Vrednost deonica neke firme je visoka ako dobro posluju -  deonice isplaćuju visoke dividende i svako želi da ih kupi.

Ako firma loše posluje, neće biti dobrih dividendi, ljudi prodaju njihove deonice  da bi kupili i kupi druge. Velika ponuda a mala potražnja, pa cena ide naniže. Sve firme koje su na berzi su zakonom obavezne da četiri puta godišnje objave svoje poslovne rezulatate celom svetu i to najviše utiče na vrednost njihovih deonica.

Berzanski indeksi pikazuju vrednost i obim kupoprodaje deonica izvesnog broja najvećih firmi - u Londonu FTSE (100 kompanija), u Parizu CAC 40,  itd.

Novinari-ekonomisti  koji su izmislili berzanske indekse su time hteli da svojim čitaocima predoče nekakvu sliku opšteg stanja u ekonomiji. 

Ako cene deonica najjačih firmi rastu i na berzi se tog dana puno  kupuje i prodaje, privreda je aktivna i kada izračunaš indeks, dobiješ visok broj.

Kada je ekonomija u stagnaciji ili krizi, sve je naprodaju, makar i u bescenje a opet niko ništa ne kupuje - pa izračunat indeks bude nizak.

Tvrditi da je visina indeksa čista inflacija je u najmanju ruku brzopleta, jer se odabrane firme smenjuju, kao i timovi koji ulaze u prvu ligu i iz nje ispadaju. 

Vrednost deonica firmi se uvećava jer zaista rastu - imaju više proizvodnih pogona, proizvode više, prodaju više, zarađuju više, čak i ako brojke koriguješ inflacijom. (Mislim da ne bi bili teško korigovati DJ ili SP500 inflacijom - siguran sam da bi se opet video rast)

Edited by yossarian, 03 November 2015 - 11:40.

• 0

#63 milosprag

milosprag
  • Members
  • 43 posts

Posted 03 November 2015 - 13:33

Odgovor je 42. Kome to jos nije jasno, Daglasa Adamsa u ruke i sve ce se razjasniti.

Cudi me kako niko nije u raspravu uveo Alhemicare, mislim da je to najbolje resenje za Srbiju, proizvodimo zlato i nema nam ravnih... (samo da zadrzi vrednost).

Sto se sustine tice, naravno da propadamo. Svaka civilizacija posle svog vrhunca krece da se raspada, pa onda krece novi ciklus. Kada ce taj raspad da se desi i sta ce da ga prouzrokuje, to je vec tema za neki drugi topic. Gomila primera kroz istoriju, pocev od Kine, Egipta, Indije, gde su ono bese sada Asirci - da postavim ovde citat iz fusnote:

The Earth is degenerating today. Bribery and corruption abound. Children no longer obey their parents, every man wants to write a book, and it is evident that the end of the world is fast approaching.
Assyrian tablet, c. 2800 BCE

...pa do nama mozda najblizeg Rima, posle cega je Evropi trebalo 1000 godina da krene u novi ciklus prosperiteta.

Sto se ovog topika i Srbije tice, sigurno necemo u bankrot dok god jos imamo sta da prodamo, a sledeci na redu je Telekom, pa zatim EPS, e a kad nam ostane samo zemlja, tu vec postaje problematicno. 

Како је кренуло, ни земље нам неће баш претећи...

• 0

#64 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 03 November 2015 - 14:51

E sad, umesto da se diskutuje o tome, ja ovde citam o filozofiji neoliberalizma vs socijalizma itd.. Dozvoljavam, kazem, jer cenim da ta rasprava nece jos dugo, ova tikva puca, pa puca. 

Kao sto sam ti odavno predlozio, uvek mozes da otvoris split o osnovama ekonomije. A umesto da ti problem bude off-topic, mozda bi pre trebalo da reagujes kad na pdf-u koji moderiras ljudi negiraju naucne osnove ekonomije ili kad tvrde da je konkurencija losa ili kad velicaju dinkicevsku kvaziekonomsku praksu i slicno. To je sasvim ekvivalentno kao kad bi moderirao pdf astronomija, a onda ti se pojavi neko da blebece o horoskopskim znacima... 

• 2

#65 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 03 November 2015 - 14:57

Mislim da alex radi dobar posao ovde, PDF Ekonomija je postala elitni deo foruma, a pre nekoliko godina je bila na nivou PDF Ljubav i Seks otprilike.

Nije lose da se vodi ova diskusija jer moze zainteresovati mnoge koji samo citaju, pa bi mozda mogao da se odradi split. Ili otvori nova tema. Posto neki clanovi foruma sugerisu da im smeta ovaj off.

Dalje, bez obzira na neslaganja oko nekih stvari, pa mozda i stvaranja tabora, svidja mi se sto se diskusija vodi argumentovano i bez vredjanja i mislim da bi tako trebalo i da ostane.

• 1

#66 Tezej

Tezej
  • Members
  • 157 posts

Posted 03 November 2015 - 15:42

Mislim da alex radi dobar posao ovde, PDF Ekonomija je postala elitni deo foruma, a pre nekoliko godina je bila na nivou PDF Ljubav i Seks otprilike.

Nije lose da se vodi ova diskusija jer moze zainteresovati mnoge koji samo citaju, pa bi mozda mogao da se odradi split. Ili otvori nova tema. Posto neki clanovi foruma sugerisu da im smeta ovaj off.

Dalje, bez obzira na neslaganja oko nekih stvari, pa mozda i stvaranja tabora, svidja mi se sto se diskusija vodi argumentovano i bez vredjanja i mislim da bi tako trebalo i da ostane.

Sve je to lepo, cak moram da priznam da sam prijatno iznenadjen sirinom znanja i nacinom ukljucivanja razlicitih tema koje naizgled nemaju mnogo veze jedna sa drugom, ali se otislo u neku - po meni - besmislenu pricu. Svet se menja i okruzenje nije isto danas i u doba Asiraca, ali je cinjenica da nista ne traje vecno. Sve civilizacije su poboljsavale svoje sisteme dok se nisu desili preduslovi koji su ih vratili daleko unazad i to ce se desiti i nasoj civilizaciji, da li za 5 ili 500 godina, tesko da mozemo da predvidimo. O tome da li ce Severna Koreja da napadne SAD, ili cemo da potrosimo sav kiseonik nemam uticaja i ne zelim da se oko toga zamlacujem. 

Ono sto me prilicno zanima jeste da li ce kod nas nesto da se promeni i u kom smeru. Monitor je davao jako lepe informacije i obradio ih komentarima, na osnovu kojih mogu neke odluke da donesem. Kakve se to promene i reforme kod nas desavaju i kojom brzinom? Osim reforme drzavne uprave, i propalog pokusaja reforme pravosudja, nista se ne desava, ili se mozda varam?

Zasto neko ko je bio zestoko protiv prodaje Telekoma sada zuri da ga proda? Hoce li nekom lopovu na da se oduzme imovina koju je ukrao od drzave - Ko ono bese vodio anketni odbor o radu Hamovica i Lazarevica, hoce li neke optuznice da se podnesu? Zasto je Dinkic ugasio nase banke, ulazio sa oruzjem u NBS, trazio pare na Kipru, promovisao kredite ( narocito stambene i u svajcarcima), ima li osnova da se podigne neka optuznica protiv njega i da se vrati deo para odnesen na taj nacin? Zasto Cedu jos cuva policija i jos ukljucuju rotaciju dok ga prate (video svojim ocima) i kad je stigao da se obogati? - To je mnogo blize temi bankrota Srbije nego Fizicka Metafizika...

• 1

#67 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 03 November 2015 - 23:51

Sa potonjim je moguce sloziti se. Sto se tice neoliberalizma, ja ne priznajem da tako nesto postoji, pa shodno tome ne mogu da ti navedem vrline i mane. Klasicni liberalizam ima tu glavnu manu sto tesko resava probleme u kojima postoji mnogo eksternalija ili eksternalije potpuno dominiraju. Takodje, moze naici na teskoce ukoliko precenjuje racionalnost ekonomskih subjekata (upravo zato su blage korekcije, kakve je sugerisao Hayek, neophodne).

Pa dobro, reci vise koje su to "eksternalije", u stvari sta su to eksternalije, ako mislis na ekstreme to je toliko uopsteno jer svaki sistem tesko resava ekstreme.

Naravno, ali nisam ja bio taj koji je kao manu savremenog sveta kojim dominira liberalni kapitalizam naveo pitanje kakvu planetu ostavljamo buducim generacijama -- priseti se malo, sam si to napisao, pa ispada da ovde polemises sam sa sobom.

Ko je pricao o planeti ? Pricao sam o ekonomskom poretku, tj dugovima, ni reci nije bilo o istrebljivanju plavih kitova.

Pogresna - ali se koristi u 99% primena. Ponavljam: kako bi ti sam reagovao na analognu situaciju u ekonomiji?

Ne mogu da verujem da moram da ti crtam. Koristi se, ali se moze TACNO IZRACUNATI GRESKA.

Osim sto mnoge akcije ne donose dobit, nazalost. Nije u tome bila stvar, nego postoji neki propis kad placas extra-porez, slicno kao sto u Srbiji dobijes resenje od poreske uprave ako ti godisnji prihod predje valjda dva miliona dinara. Dakle, mozes ti da tvrdis da su ti u Shangaju visa srednja klasa, a ne bogatasi, kako god, ali ostaje cinjenica da tamo ima najveci broj ljudi koji se najbrze bogate, i to najbrze nije najbrze u novije vreme, vec je u pitanju najveci ekonomski bum u istoriji homo sapiensa na planeti.

Jel u Sangaju ima vise bogatasa nego u Njujorku ?

I gde su oni pravili kuce? Sigurno nisu na Menhetnu... (ok, ima doktora i advokata i tamo, ali je to mala manjina)

Pa rekoh ti u SUBURBS, ko je pominjao Menhetn i Beverli Hils, to je rezervisano za bogatase.

Dakle, normalnom coveku je sasvim izvesno da danas i prosecan gradjanin normalno razvijene zemlje zivi bolje od visoke aristokratije 18. veka. To dovode u pitanje samo levicarski ekstremisti i egalitarni fanatici. Smrtnost dece je jedan od apsolutno najvaznijih kriterijuma kvaliteta zivota na bilo kom mestu i u bilo kom vremenu. Drugi je duzina zivotnog veka, treci je efikasnost komunikacija (da, smartphone i racunari!), itd. Nista od toga nije ni za kvark manje vazno u odnosu na ono sto provlacis sve vreme u ovoj diskusiji, da treba da mi merilo kvaliteta zivota bude koji auto vozi komsija.

Pa po tvojim kriterijumima sledi da prosecan covek danas zivi bolje od aristokratije ne iz 18. veka, nego iz prve polovine 20. i sto sad mesas teze.

Tu ima o poreskim rajevima. Nema nicega, ni slova o nekakvoj "neoliberalnoj teoriji" koju si ti apostrofirao, jer je tako nesto naravno cista izmisljotina ideoloskih fanatika i ne znaci nista. 

Dobro, ja te pitam kao pobornika (neo)liberalizma sta mislis o poreskim rajevima, ako nisi znao ovo je definicija:

A tax haven is a state, country, or territory where, on a national level, certain taxes are levied at a very low rate or not at all. It also refers to countries which have a system of financial secrecy in place.

Naravno, imas pravo i da nemas misljenje, ali kao vrstan poznavalac ekonomije to je malo verovatno.

Edited by brusli, 03 November 2015 - 23:54.

• 0

#68 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 04 November 2015 - 05:04

Pa dobro, reci vise koje su to "eksternalije", u stvari sta su to eksternalije, ako mislis na ekstreme to je toliko uopsteno jer svaki sistem tesko resava ekstreme.

Ne znas sta su eksternalije? A meni pridikujes da li znam nesto o ekonomiji? Izvini, ali to je na nivou onoga "treniram fudbal, ali nisam siguran sta je penal". U pitanju je pojam koji je za ekonomiju ako ne vazniji, a ono podjednako vazan kao i npr. deficit. 

Cak i wikipedija ima relativno dobru odrednicu: https://en.wikipedia...iki/Externality

Ko je pricao o planeti ? Pricao sam o ekonomskom poretku, tj dugovima, ni reci nije bilo o istrebljivanju plavih kitova.

Izvinjavam se, moja greska. Kad si pomenuo sta ostavljamo potomstvu, ja sam to shvatio u, ahem, malo vise humanistickom i civilizacijskom smislu. 

Ne mogu da verujem da moram da ti crtam. Koristi se, ali se moze TACNO IZRACUNATI GRESKA.

I ok, izracunamo gresku (mada to u praksi ne radimo, ali hajde) -- i sad opet neko mora da odluci da li mu je ta greska dovoljno mala ili ne za konkretnu primenu. To je i dalje dobrim delom subjektivna odluka, sta je "dovoljno malo". Za konstrukciju aviona ti nije potrebna relativisticka korekcija, za GPS vec jeste. Zasto je to tako veoma je slozeno pitanje i zadire u same osnove savremene naucne epistemologije, ali necu ulaziti u njega posto vidim da su vec graknuli pojedini dezurni zagovornici anti-intelektualizma...

Jel u Sangaju ima vise bogatasa nego u Njujorku ?

Prilicno podmuklo pitanje, posto je Njujork takodje jako veliki grad po apsolutnoj populaciji, a i stari finansijski centar. Jos uvek ih nema vise. Medjutim, ima ih sasvim sigurno daleko vise nego sto je bilo u Njujorku kad je od osnivanja njujorske berze proteklo isto onoliko godina koliko je proteklo od osnivanja sangajske; cak smatram da je razlika vise nego drasticna. Obzirom da broj stanovnika Njujorka opada, a broj stanovnika Sangaja raste i obzirom na dinamiku razvoja, gotovo sam potpuno siguran da ce, ukoliko ne dodje do nuklearnog rata ili slicne kataklizme, za manje od dve decenije broj bogatasa u Shangaju svakako biti veci i po apsolutnom i po relativnom iznosu.

A vec sad sam prilicno siguran da ih u Shangaju ima vise nego npr. u Parizu, Berlinu ili Rimu. 

Pa po tvojim kriterijumima sledi da prosecan covek danas zivi bolje od aristokratije ne iz 18. veka, nego iz prve polovine 20. i sto sad mesas teze.

Ne. Najveci napredak na polju kvaliteta zivota odigrao se sa reformama higijene i javnog zdravlja sredinom 19. veka. Pogledaj grafikon o smrtnosti dece i njegovu promenu sa vremenom (imas ga u knjizi Jareda Diamonda, mrzi me sad da skeniram, evo mi je tu u hardcopy-iju). 

Nego, mene zanima nesto drugo: koji su to tvoji kriterijumi? Da li ti negiras ulogu smrtnosti dece i duzine zivotnog veka kao bitnih faktora kvaliteta zivota? Kad vec apostrofiras "moje" kriterijume i pun si sarkazma u odnosu na njih, mozemo li da cujemo nesto o tvojim?

Dobro, ja te pitam kao pobornika (neo)liberalizma sta mislis o poreskim rajevima, ako nisi znao ovo je definicija:

Ne, ne, ti si pitao vrlo eksplicitno o "neoliberalnoj teoriji", a na to pitanje ne mozes dobiti odgovor, jer to postoji samo u tvojoj masti (koju, nazalost, delis sa budalasima na ekstremnoj levici). 

A tax haven is a state, country, or territory where, on a national level, certain taxes are levied at a very low rate or not at all. It also refers to countries which have a system of financial secrecy in place.

Poreski rajevi su jednostavno posledica nacionalizma. Upravo zato sto se nacionalna drzava i dalje smatra necim bitnim, zato oni i postoje. A inace je onaj poslednji od anketiranih u clanku koji si linkovao potpuno u pravu -- oni obavljaju korisnu funkciju u globalnom sistemu, posto sprecavaju vlade da arbitrarno i bestijalno (kako bi najvise volele) podizu poreze. Dok oni postoje, ipak ce onaj bezlicni birokrata u sistemu Velikog Brata malo da razmisli pre nego sto potezom pera krene da povecava drzavno otimanje. 

Naravno, imas pravo i da nemas misljenje, ali kao vrstan poznavalac ekonomije to je malo verovatno.

Jel ti hoces pristojno da diskutujes ili ne? Cemu ovaj cinizam -- posebno kad dolazi od nekoga kome treba objasnjavati sta su eksternalije.

• 2

#69 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 04 November 2015 - 13:48

Sto volim kad tako pucate sami sebi u nogu, tj. diskreditujete se kao ozbiljniji sagovornici. Ne znaju se osnovi pojmovi, ali se razumete u makroekonomska kretanja. Ovo podseca na tradiconalno srBsko bistrenje svetske politike ispred prodavnice ili zadruge.

Znaci prvo se procita ova knjiga: 

PRINCIPI-EKONOMIJE-N-GREGORI-MANKJU_slik

pa posle nje mogu da pocnu da se, pazi sad, CITAJU malo ozbiljnije stvari. Stvarno ljudi precenjujete znanje koje steknete citajuci ad - hoc clanke na internetu.  Ne zelim da ispadne da ja nekome branim da pise na forumskim temama (iako, priznajem, moze da deluje tako), ali stvarno vasim tvrdoglavim, a neutemeljenim stavovima vredjate vase sagovornike koji trose svoje vreme da vam objasne, pa cak i najosnovnije stvari. Na ovoj temi samo mozete da napredujete citajuci ljude kao sto su Monitor, Alex, Schrod, McLeod, Nimrod i jos neki. Razumem da se u nekim stvarima ne slazete, ali kako mislite da vas neko uzme za ozbiljno kada s vremena na vreme prikazete nepoznavanje najosnovnijih stvari.

Ovo je slicno kao kada neko na forumu krene da pise kako je poljoprivreda ,,nasa sansa'' i kada mu se objasni da poljoprivreda ne moze ni u jednoj drzavi biti glavna privredna grana krene prica kako je to lupanje gluposti, naravno da moze. A naravno, kako bi moglo, to niko da objasni...

• 5

#70 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 04 November 2015 - 20:59

Je li to u apsolutnom iznosu ili u relativnom? U odnosu na koju pocetnu tacku? U odnosu na 1776-u populacija je preko 100 puta veca tako da ima vise stanovnistva koje ima socijalisticki poglede na svet i vise stanovnistva koje ima kapitalisticke poglede na svet i vise stanovnistva koje misli da se Zemlja okrece oko Sunca (sto je cudno) i vise stanovnista koje mislis da se Sunce okrece oko Zemlje (sto je jos cudnije).

Smatram da su takve tendencije izražene poslednjih dvadesetak godina.

Kako im nisu bliski na kapitalizam ni demokratija ako moraju da se pri dobijanju drzavljanstva zaklinju da ce da brane taj isti kapitalizam i tu istu demokratiju? Mislis li da daju laznu zakletvu?

Apsolutno.

• 0

#71 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 04 November 2015 - 21:02

Sto u sustini uopste nije bitno za "tacnost" i primenjivost klasicne teorije i dan danas. Jer da klasicna teorija nije tacna, tesko da bi mi izasli iz srednjeg veka.

To je vezano za Schroedingerovu tvrdnju o zastarelosti Khunove teorije o promenama paradigmi u nauci.

• 0

#72 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 04 November 2015 - 21:07

Auh, ima toga jos...

Ovo zvuci kao da su slobodna volja i determinizam iskljucivi. A gde ce kompatibilizam onda? Ne mozemo pricu o ekonomiji da stavimo u samo uske okvire "gde mi (pojedinci) da pravimo pare", nego ako vec sirimo na to gde drzava da pravi pare, ko treba da igra za fudbalsku reprezentaciju, onda mozemo da odemo i malo dalje u fiziku, filozofiju, filologiju, fiziologiju...

Kompatibilizam je, u ovom smislu, besmislena metafizička pozicija. Etičari pokušavaju da spase svoj predmet sa tom pozicijom. Mada, tako je suđeno. ;)

• 0

#73 Marti 2000

Marti 2000
  • Members
  • 371 posts

Posted 04 November 2015 - 21:13

Yossarian, tebi nije ništa sumnjivo što je Dow Jones porastao za 50% za tri godine?

Ono kao, pogoni i prodaja porasli 50%.

• 0

#74 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 04 November 2015 - 21:24

Ne znas sta su eksternalije? A meni pridikujes da li znam nesto o ekonomiji? Izvini, ali to je na nivou onoga "treniram fudbal, ali nisam siguran sta je penal". U pitanju je pojam koji je za ekonomiju ako ne vazniji, a ono podjednako vazan kao i npr. deficit. 

Cak i wikipedija ima relativno dobru odrednicu: https://en.wikipedia...iki/Externality

Dobro i opet nisi rekao koje su to eksternalije. I komunizam i fasizam tesko resavaju probleme sa mnogo externalija. Svaki covek tesko resava probleme sa mnogo eksternalija. To je kao da si rekao sunce izlazi na istoku.

I ok, izracunamo gresku (mada to u praksi ne radimo, ali hajde) -- i sad opet neko mora da odluci da li mu je ta greska dovoljno mala ili ne za konkretnu primenu. To je i dalje dobrim delom subjektivna odluka, sta je "dovoljno malo". Za konstrukciju aviona ti nije potrebna relativisticka korekcija, za GPS vec jeste. Zasto je to tako veoma je slozeno pitanje i zadire u same osnove savremene naucne epistemologije, ali necu ulaziti u njega posto vidim da su vec graknuli pojedini dezurni zagovornici anti-intelektualizma...

Pa ti si rekao da su ekonomija i fizika podjednako egzaktne nauke ??? I onda kazes da se i u fizici koriste netacne metode.

I sad ti ja kazem da se u fizici moze tacno izracunati vrednost, cak i kada se koristi pogresna teorija zna se kolika je greska i SVESNO se zanemaruje. Kolika je tacno greska u ekonomiji ?

Kada je ekonomija egzaktna nauka, ajde nam reci kada ce Kina prestici USA po BDP-u, tacnu godinu, iznos i tacnost (tj gresku). Ovde mozes samo da nam das trecu vrednost = 100% :)

Prilicno podmuklo pitanje, posto je Njujork takodje jako veliki grad po apsolutnoj populaciji, a i stari finansijski centar. Jos uvek ih nema vise. Medjutim, ima ih sasvim sigurno daleko vise nego sto je bilo u Njujorku kad je od osnivanja njujorske berze proteklo isto onoliko godina koliko je proteklo od osnivanja sangajske; cak smatram da je razlika vise nego drasticna. Obzirom da broj stanovnika Njujorka opada, a broj stanovnika Sangaja raste i obzirom na dinamiku razvoja, gotovo sam potpuno siguran da ce, ukoliko ne dodje do nuklearnog rata ili slicne kataklizme, za manje od dve decenije broj bogatasa u Shangaju svakako biti veci i po apsolutnom i po relativnom iznosu.

A vec sad sam prilicno siguran da ih u Shangaju ima vise nego npr. u Parizu, Berlinu ili Rimu.

Posto u Njujorku ima vise bogatasa nego u Sangaju, a u Sangaju ih ima 10 milona, znaci tvrdis da u Njujorku ima preko 10 miliona bogatasa. Ajd nam to potkrepi nekim izvorom.

Ne. Najveci napredak na polju kvaliteta zivota odigrao se sa reformama higijene i javnog zdravlja sredinom 19. veka. Pogledaj grafikon o smrtnosti dece i njegovu promenu sa vremenom (imas ga u knjizi Jareda Diamonda, mrzi me sad da skeniram, evo mi je tu u hardcopy-iju).

Pa to znaci da se razlika u kvalitetu zivota tokom 20. veka vrlo malo promenila, pogotovo u drugoj polovini po tim parametrima. Ostali su oni drugi parametri, a da bi ti ih objasnio postavicu ti pitanje, dakle:

Da li su ljudi na Zapadu bolje ziveli tokom Belle Époque (1900.-1914.) ili tokom Velike Depresije (1930.-1940.) ?

Nego, mene zanima nesto drugo: koji su to tvoji kriterijumi? Da li ti negiras ulogu smrtnosti dece i duzine zivotnog veka kao bitnih faktora kvaliteta zivota? Kad vec apostrofiras "moje" kriterijume i pun si sarkazma u odnosu na njih, mozemo li da cujemo nesto o tvojim?

Vec sam pisao ali da ti ponovim, moji kriterijumi su stabilan zivot prosecne porodice, sigurni relativno dobro placeni poslovi, mogucnost kvalitetnog skolovanja i lecenja, perspektiva mlade generacije, perspektiva celog drustva (znaci da nemaju dugove od 240%), kvalitetni kulturni sadrzaji itd.

Ne, ne, ti si pitao vrlo eksplicitno o "neoliberalnoj teoriji", a na to pitanje ne mozes dobiti odgovor, jer to postoji samo u tvojoj masti (koju, nazalost, delis sa budalasima na ekstremnoj levici).

Jel ti hoces pristojno da diskutujes ili ne? Cemu ovaj cinizam -- posebno kad dolazi od nekoga kome treba objasnjavati sta su poreski rajevi.

Poreski rajevi su jednostavno posledica nacionalizma. Upravo zato sto se nacionalna drzava i dalje smatra necim bitnim, zato oni i postoje. A inace je onaj poslednji od anketiranih u clanku koji si linkovao potpuno u pravu -- oni obavljaju korisnu funkciju u globalnom sistemu, posto sprecavaju vlade da arbitrarno i bestijalno (kako bi najvise volele) podizu poreze. Dok oni postoje, ipak ce onaj bezlicni birokrata u sistemu Velikog Brata malo da razmisli pre nego sto potezom pera krene da povecava drzavno otimanje.

Jel treba ukinuti poreske rajeve ili ne ? Jel imaju oni neku manu osim vrlina koje si naveo ?

Edited by brusli, 04 November 2015 - 21:45.

• 1

#75 brusli

brusli
  • Members
  • 962 posts

Posted 04 November 2015 - 21:26

Yossarian, tebi nije ništa sumnjivo što je Dow Jones porastao za 50% za tri godine?

Ono kao, pogoni i prodaja porasli 50%.

Nego, ja se pitam gde se dede onaj silni QE ?

I kako nema (zvanicne) inflacije a kamatne stope 0% ?

Edited by brusli, 04 November 2015 - 21:27.

• 1