Jump to content


Photo
- - - - -

Srbija - na nivou subsaharskih zemalja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
97 replies to this topic

#46 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 November 2015 - 11:14

Srbija je siromasna zemlja i moze malo da ulozi u zdravstvo, ali i ono novca sto je na raspolaganju, moze se koristiti mnogo racionalnije.

U donosenju takvih odluka presudna je zdravstvena statistika, koja je u Srbiji vrlo traljava.

 

 

... ali ipak treba znati da je Svajcarska jedna od zemalja koja se u svom razvoju u prilicnoj meri oslanja na zdravstveni turizam, jer ima kapacitete znatno vece nego sto su joj samoj potrebni. 

Slican primer je danas i Tajland.

Zdravstvo mnogo kosta, a najvise kosta ljudski rad.

Medjutim, postoji primarna zdravstvena zastita, koju bi Srbija mogla i morala da organizuje na mnogo efikasniji nacin, a postoji i vrhunska medicina, posebno hirurgija i onkologija, za koje Srbija u ovom trenutku nema para.



#47 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 November 2015 - 12:18

Stanovnistvo treba stimulisati da od samog pocetka svog radnog veka samo doplacuje privatno zdravstveno osiguranje (postoje kompanije, koje to rade), jer je to sada, ali i ubuduce, jedini garant dobrog i udobnog lecenja; u protivnom, cak ni ona rusevina od Klinike za zarazne i tropske bolesti postace nedostizni ideal.



#48 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 04 November 2015 - 12:35

e tu ulazimo u drugi problem zdravstva - ne postoje mehanizmi kontrole. Prosto ih nema. Ti ništa ne možeš da uradiš po tom pitanju - možeš da kažnjavaš do 30% od plate i do 6 meseci i to je to. Ne možeš da otpustiš pošto se zbog nesposobne pravne službe oni vraćaju brzinom munje na posao i još im se plaća odšteta. Jedino što imaš od mehanizama je da ih menjaš sa odeljenja na odeljenje u nadi da će negde da ulete u pravu kombinaciju i ipak se malo prizovu svesti. 

Ja ne mogu ni te ljude da krivim mnogo - oni rade za oko 300e mesečno, za dežurstvo dobijaju 300 dinara. (nisam pogrešio u kucanju - 300 dinara košta noćna smena od 12 sati) Manjkovi srednje medicinskog kadra su katastrofalni a niko neće da ih zaposli jer prosto ne može da ih plati. Sa mnom npr često radi sestra sa psihijatrijskom dijagnozom - ima svoje dobre ali i loše dane - izdržava dva klinca i muža koji ne radi nigde - šta da joj kažem? Da je prijavim? 

Jbga, ima tu svega i svačega - a prosto ne možeš ništa da raspetljaš jer ne možeš da se iščupaš iz kljakavih zakona, bezobrazne birokratije, strašne nemaštine i manjka para.Prosto nemaš gde da se okreneš. Ja po nekad ni samom sebi ne umem da objasnim šta i kako dalje pa ne očekujem ni da neko drugi to shvati, pogotovo neko ko nije iz te branše i ko dodje po pomoć. 

 

 

Slusaj, pranje ruku je toliko basic kriterijum da tu nema sta da se objasnjava. Oko toga se ne pregovara i to se nicim ne moze opravdati. 

Flagrantno nepostovanje osnovnih higijenskih kriterijuma nije stvar nemastine para nego nemastine mozga i licnog dostojanstva.

A ko nema svoje dostojanstvo taj ne zna da respektuje ni tudje. 

 

Znas, ima jedno odeljenje u bolnici Sveti Sava u Beogradu na kome rade vrlo pozrtvovani i profesionalni mladi ljudi za 300 evra mesecno.

Rade u vrlo losim uslovima i imaju vrlo teske pacijente oko kojih se toliko trude da je to za neverovati. Drze ih kao malo vode na dlanu. 

I znas sta ja mislim? Ja mislim da to vrlo zavisi od onog ko vodi odeljenje. To nije stvar para. 

Jer ovi u Svetom Savi rade toliko tezak posao za iste pare kao i njihove kolege na onoj klinici za grudne bolesti (Klinicki centar) a ove potonje ne mozes nahvatati na odeljenju da nesto pitas a kamoli da nedajboze trazis da urade ono sto im je posao (da, na primer, previju ranu pacijentu nakon 4 dana neprevijanja). Sto je najgore, upravo zbog njhovog maltretmana pacijenti nakon njih jedino i mogu da zavrse na Infektivnoj i u Svetom Savi. 



#49 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 November 2015 - 14:46

Sigurno je da u srpskom zdravstvu ima mnogo lepih i svetlih primera, ali cela oblast je sistemski u potpunom neredu.

Kao lekar, sa mnogo iskustva, tvrdim: tesko vama, ako nemate dobru vezu i uz to mnogo para - ne da platite doktora, to je jos najmanje, nego da platite sve drugo sto se legalno (i ilegalno) placa. Pritom, to nije jednokratno placanje, nego najcesce to morate da kalkulisete kao redovan mesecni trosak.

Sta rade oni gde cetvoroclana porodica zivi od 40 ili 50 000 dinara, meni zaista nije jasno.



#50 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 04 November 2015 - 14:56

Sigurno je da u srpskom zdravstvu ima mnogo lepih i svetlih primera, ali cela oblast je sistemski u potpunom neredu.

Kao lekar, sa mnogo iskustva, tvrdim: tesko vama, ako nemate dobru vezu i uz to mnogo para - ne da platite doktora, to je jos najmanje, nego da platite sve drugo sto se legalno (i ilegalno) placa. Pritom, to nije jednokratno placanje, nego najcesce to morate da kalkulisete kao redovan mesecni trosak.

 

Sta rade oni gde cetvoroclana porodica zivi od 40 ili 50 000 dinara, meni zaista nije jasno.

 

Samo fizioterapeut koji dolazi da vezba sa pacijentom kosta vise od toga mesecno.

Ni meni nije jasno sta i kako mnogi bolesni ljudi rade.  



#51 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 November 2015 - 15:08

Smrtnost od banalnih bolesti u Srbiji i nepotreban invaliditet znacajno nadilaze sve evropske proseke i statistike (osim ruskih) iz prostog razloga jer je ceo sistem u haosu, predvodjen i diktiran neznalicama i diletantima, kao sto je trenutni ministar zdravlja.

Neka mi neko, ako zna i moze, navede jedan jedini primer u svetu, gde je ministar zdravlja jedne zemlje radi banalne operacije diskus hernije isao na lecenje u inostranstvo - potpuno je u ovome nevazno da li je lecenje platio nekakav fond, drzava, on licno ili nije platio niko. 



#52 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 04 November 2015 - 18:07

Ne bih da "mrcim" i ubijam vam zadovoljstvo povodom iznad svega humanog tretmana koji je vasa rodjaka imala i jos uvek ima u CH, ali ipak treba znati da je Svajcarska jedna od zemalja koja se u svom razvoju u prilicnoj meri oslanja na zdravstveni turizam, jer ima kapacitete znatno vece nego sto su joj samoj potrebni. Pri tome rec "turizam" ovde ne mora da ima negativni naboj, vec se radi o rastucem globalnom trzistu na kojem je konkurencija medju ponudjacima usluga veoma jaka, pa time i borba za klijente. Klijenti mogu da budu iz zemalja koje svojim osiguranicima ne mogu da pruze tu vrstu usluge, ali i iz onih razvijenih, kod kojih je ta vrsta tretmana skuplja i/ili se na njega dugo ceka.

Ovde je manje bitno da li je vasa rodjaka lecenje platila sama ili je to ucinilo socijalno osiguranje Srbije, mada mi se iz vaseg pisanja cini da je ovo drugo. Za bolnicu u Lozani je bitno da je lecenje placeno i da su ti novci mogli otici i negde drugde. Pri tome su Svajcarci dovoljno pametni da znaju da svaki zadovoljan klijent/pacijent dovodi nove. U tom svetlu treba posmatrati i ljubaznost kojoj ste bili svedok, sto uopste ne iskljucuje to da je od strane konkretnih ljudi bila sasvim iskrena. No ipak joj u osnovi stoji trzisno razmisljanje i pitanje je koliko samo to moze da bude osnova uspesnom zdravstvu. Negde ipak mora da postoji i neki welfare sistem koji sirem krugu ljudi omogucava da koriste tu uslugu. U ovom slucaju je bio srpski, pa je i ljubaznost lozanske bolnice usmerena prvenstveno njemu, pa tek onda vasoj rodjaci kao pojedinki.

 

potpuno se slazem, i ne samo po pitanju zdravstva vec je svaka oblast na ovaj nacin predusretljiva i kada udjete u banku, zlataru,

cokoladarnicu, ili bilo koju apoteku, pa i prodavnicu sa cipelama i dr. i ne samo u ch...ali kada smo kod ch,

mene su zvali posle mesec dana da kazu da imaju to nesto cega nije bilo kada sam trazila

 

 

ali, moja drugarica iz ch dolazi u srb na neke estetske intervencije i odusevljena je i cenom i kvalitetom usluga,

to su priv. klinike, ok

 

 

a i ja bih mogla da pohvalim recimo osoblje u urgentnim centrima, istina neke zgrade samo sto se ne sruse,

ali lekari i tehnicari su vise nego efikasni (poslednje iskustvo kada sam slomila ruku, polomise se oko mene)...neke apoteke takodje, jednom sam ostavila br telefona i sada ih imam svaki cas na vezi ako treba ovo ako treba ono...

 

 

u srb se, cini mi se, kod opste prakse u drzavnim domovima zdravlja ide se samo kada se mora,

jer to je gnjavaza, tamo sam pacijent mora da postavi dijagnozu svog problema i onda te lekar uputi dalje...ja bila jednom davno, cekala sto godina

i

nikad vise...( primer, mislila sam da me je ujeo krpelj,lekar me posalje kod hirurga, a hirurg dobije nervni slom i kaze nije krpelj nego neka mastiljava fleka, a ja cekala 5 sati kod jednog i kod drugog da dodjem na red, sta da vam pricam...)



#53 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 November 2015 - 18:55

... Ne znam trenutno, ali pre 2-3 meseca vodeca zdravstvena ustanova u Srbiji (VMA) nije imala testove za odredjivanje okultnog krvarenja u stolici, ali zato tamo se presadjuje jetra; pritom, ishod lecenja u prvih 30 dana posle operacije nije javno publikovan.

....

Vratio bih se u '90-e, u Hrvatsku. Danasnja Srbija nije bitno drugacija.

Vec sam ziveo u USA, a moj otac je bio lekar u Zagrebu. U razgovoru o zdravstvu, kaze mi - u Zagrebu je transplantacija srca jednako kvalitetna kao u Londonu ili Houstonu. Samo, kod nas nema antibiotika, zavoja, proteza i hiljada drugih stvari koje tebaju stanovnistvu a ne samo nekolicini pojedinaca...

 

 

Sigurno je da u srpskom zdravstvu ima mnogo lepih i svetlih primera, ali cela oblast je sistemski u potpunom neredu.

Kao lekar, sa mnogo iskustva, tvrdim: tesko vama, ako nemate dobru vezu i uz to mnogo para - ne da platite doktora, to je jos najmanje, nego da platite sve drugo sto se legalno (i ilegalno) placa.

...

Eh, opet me vracas u '90-e.

Zena i ja smo imali problema sa infertilitetom. Razmisljali smo i o vestackoj oplodnji, a to je u USA kostalo circa $10 000 po jednom pokusaju - zato jer je to elective procedure, dakle, na zahtev, pa nije pokriveno osnovnim zdravstvenim osiguranjem.

I pomislih, da to obavimo u Zagrebu - tamo to pokriva socijalno, a put je visestruko jevtiniji.

A cale kaze - pa to je tu skuplje. Kako, pobogu!? Tako, kaze, jeste pokriveno socijalnim, ali kad platis $500 sestri Ani da bude fina, doktoru Marku $2000 da te primi preko reda itd., kostace te vise nego u USA. A stari je bio ugledni lekar, jedan od predsednika Lijecnickog zbora Hrvatske, pa ga pitam zasto mi on to ne moze srediti. E, jbg, kaze - zato sto je na listi cekanja par desetaka 000 pacijenata i svaki lekar u toj specijalizaciji ima 50 kolega koji ga vuku za rukav i kazu "primi moje."

Inace, cale je bio fizijatar, a tu se bas i ne vrte neke pare - inace, nasledio bih nekog djavola. Ovako, nista.

 

Dalje, bez upletanja licnih primera, jos jedno misljenje mog starog (koji je bio pametan covek).

Pocnemo razgovor o korupciji u zdravstvu, na osnovu mojeg primera.

A stari kaze: ti specijalisti su trazeni u svetu. Da odu na "mrski Zapad," zaradjivali bi - legalno - barem 10X vise. Ovde rade za manje - 1/30 kroz platu, a ostalo "donacijama" pacijenata.

Istovremeno, pacijent dobije uslugu jevtinije: "ispod stola" da doktoru $1000, ali bi inace morao da putuje van zemlje i istu stvar legalno plati S15 000.

 

Dakle, cista ekonomija i "zakon ponude i potraznje." Svi srecni i zadovoljni.

 

Ono gde ja, uprkos objasnjenju, vidim zlo: da su takve mucke potrebne i za najobicnije svakodnevne procedure, a ne samo za "egzotiku."

"Balkanstina" u najgorem smislu tog izraza.



#54 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 04 November 2015 - 22:51

Slusaj, pranje ruku je toliko basic kriterijum da tu nema sta da se objasnjava. Oko toga se ne pregovara i to se nicim ne moze opravdati. 

Flagrantno nepostovanje osnovnih higijenskih kriterijuma nije stvar nemastine para nego nemastine mozga i licnog dostojanstva.

A ko nema svoje dostojanstvo taj ne zna da respektuje ni tudje. 

 

Znas, ima jedno odeljenje u bolnici Sveti Sava u Beogradu na kome rade vrlo pozrtvovani i profesionalni mladi ljudi za 300 evra mesecno.

Rade u vrlo losim uslovima i imaju vrlo teske pacijente oko kojih se toliko trude da je to za neverovati. Drze ih kao malo vode na dlanu. 

I znas sta ja mislim? Ja mislim da to vrlo zavisi od onog ko vodi odeljenje. To nije stvar para. 

Jer ovi u Svetom Savi rade toliko tezak posao za iste pare kao i njihove kolege na onoj klinici za grudne bolesti (Klinicki centar) a ove potonje ne mozes nahvatati na odeljenju da nesto pitas a kamoli da nedajboze trazis da urade ono sto im je posao (da, na primer, previju ranu pacijentu nakon 4 dana neprevijanja). Sto je najgore, upravo zbog njhovog maltretmana pacijenti nakon njih jedino i mogu da zavrse na Infektivnoj i u Svetom Savi. 

 

nemoj da porediš Svetog Savu i nekakvu Kliniku za pulmologiju. SS je elitna ustanova u kojoj je osoblje najčešće ručno birano i drilovano. Plus, čini mi se da oni rade za veće pare, pošto imaju i vanstandardne usluge, koliko se sećam.

 

 U Klinici je to potpuno drugačije - osoblje dolazi sa velikih konkursa a verovatno je makar pola došlo preko veze ili drugim pacovskim kanalima. Tu imaš  često situaciju da ćeš lakše smeniti direktora recimo te Klinike nego isterati s posla kafe kuvaricu. 



#55 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 05 November 2015 - 06:40

nemoj da porediš Svetog Savu i nekakvu Kliniku za pulmologiju. SS je elitna ustanova u kojoj je osoblje najčešće ručno birano i drilovano. Plus, čini mi se da oni rade za veće pare, pošto imaju i vanstandardne usluge, koliko se sećam.

 

 U Klinici je to potpuno drugačije - osoblje dolazi sa velikih konkursa a verovatno je makar pola došlo preko veze ili drugim pacovskim kanalima. Tu imaš  često situaciju da ćeš lakše smeniti direktora recimo te Klinike nego isterati s posla kafe kuvaricu. 

Mada gotovo trideset godina nisam radio u javnom sektoru zdravstva u Srbiji (sada iz ciste dosade radim u jednoj odlicnoj privatnoj bolnici), ja verujem da je to tako, sto pokazuje da probleme srpskog zdravstva ne resavaju budalastine tipa "kubanska vakcina za terminalne stadijume raka pluca", nego su oni sasvim druge prirode i traze potpuno drugacija resenja.

Ovo pisem iz perspektive nekoga ko ima iskustvo rada u Srbiji, ali i vrlo bogato iskustvo rada na Zapadu.

Ja verujem da je ovo sto je steins napisao tacno i to me uzasava.


Edited by vladan, 05 November 2015 - 06:42.


#56 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 05 November 2015 - 07:51

Kad si već spomenuo "kubansku vakcinu". Ja ne znam da li se i u jednoj uređenoj zemlji preko javnog servisa promoviše lečenje vakcinom o kojoj, potpuno sam siguran, javno mnjenje (i njeni korisnici) ne znaju apsolutno ništa. Pratim i srpske medije ali nisam čuo da je završeno testiranje tog leka a posebno kakvi su njegovi rezultati. Mislim subsaharske zemlje su zlato za ove farmaceutske mešetare u državnoj službi.

#57 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 05 November 2015 - 11:11

Mislim subsaharske zemlje su zlato za ove farmaceutske mešetare u državnoj službi.

 

Potpisujem. Za razliku od kolega u Srbiji koji su sebi izabrali praznik posvecen vracevima, kolege iz subsaharske Afrike vrlo dobro znaju da su vracevi neprijatelji medicine i monstruozne stetocine kada su zdravlje i zivoti u pitanju. 



#58 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 05 November 2015 - 12:27

Kad si već spomenuo "kubansku vakcinu". Ja ne znam da li se i u jednoj uređenoj zemlji preko javnog servisa promoviše lečenje vakcinom o kojoj, potpuno sam siguran, javno mnjenje (i njeni korisnici) ne znaju apsolutno ništa. Pratim i srpske medije ali nisam čuo da je završeno testiranje tog leka a posebno kakvi su njegovi rezultati. Mislim subsaharske zemlje su zlato za ove farmaceutske mešetare u državnoj službi.

Vakcinu su na Kubi kupili diletant Loncar i rakijdzija Toma-diploma.

Nije mi poznata ni jedna u svetu publikovana ozbiljna studija o tom "cudotvornom leku" - a ponajmanje razumem zasto ga nazivaju vakcinom, ako se tacno zna sta je to vakcina - ko zna, ali niti preCednik, niti ova budala, ministar zdravlja, to ne znaju.


Edited by vladan, 05 November 2015 - 12:27.


#59 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 05 November 2015 - 14:27

Vakcinu su na Kubi kupili diletant Loncar i rakijdzija Toma-diploma.

Nije mi poznata ni jedna u svetu publikovana ozbiljna studija o tom "cudotvornom leku" - a ponajmanje razumem zasto ga nazivaju vakcinom, ako se tacno zna sta je to vakcina - ko zna, ali niti preCednik, niti ova budala, ministar zdravlja, to ne znaju.

Koliko mi se cini, Toma je clan udruzenja ginekologa i neurohirurga, pa onda difuzijom valjda, je pokupio neko medicinsko znanje. O ministru ne znam bas odakle mu :) 



#60 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 05 November 2015 - 15:07

O ministru ne znam bas odakle mu :)

 

Kako odakle? Pa iz ministarstva koje vodi. To ti je grupa vrhunskih svetskih strucnjaka, ti sve znaju. Zar se ne secas kada su predvideli stetne efekte pomracenja Sunca, pa se odmah potom desilo ono masovno pomracenje uma u Srbiji? Cik neka ministarstvo zdravlja neke subsaharske drzave tako nesto postigne.  :)