Jump to content


Photo
- - - - -

Srbija - na nivou subsaharskih zemalja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
97 replies to this topic

#31 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 02 November 2015 - 18:22

Nega pacijenata i naročito, postoperativna nega, su rak rana srbijanskog zdravstva. I to poodavno. 

Delom je to zbog manjka kadra, delom zbog nedostatka opreme i osnovnih sredstava. 

 

Ali (!), morali bi barem da znaju (osnovnim sredstvom mozgom) da ruke treba da peru. 

Mesecima sam samo gledala kako to konsekvetno ne rade a idu od pacijenta do pacijenta. 

I to sam zapazila u vise zdravstvenih ustanova.

Doneses im najosnovnije sredstvo za rad - sapun i rukavice (to cesto nemaju) i opet nista. 

Da ne pominjem sestre smrdulje kojima padne lek na onaj strokavi pod a one ga samo uzmu i daju pacijentu. 

Cast izuzecima! I njih sam videla kako se lome u onom opstem rasulu. 

 

Ko u Srbiji nema kintu da privatno obavi sve sto moze, tog bolje da strefi momentalna smrt. 

Ali kad obavis sve to privatno a odlican hirurg ti zakaze operaciju u drzavnoj bolnici (jer tamo operise) onda je to loto.

Ne zbog njega. On uradi odlican posao ali posle ostajes na milost i nemilost kojekakvim med. sestrrama i bratovima. 

Vec u bolnickoj sobi vidis klasne razlike jer mnogo toga zavisi od toga da li pacijent ima novac za sve sto treba .

A i sestre se vise trude oko onih cije su natkasne pune (svasta tamo sam moras da nabavis za negu pacijenta).



#32 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 02 November 2015 - 18:50

. Mi se de facto suočavamo sa epidemijom maligniteta i to svakako ima veze sa bombardovanjem

Da bi jedan lekar izneo ovakvo misljenje, nije dovoljan samo njegov utisak i ono sto je cuo od komsije Pere; bez ozbiljnih studija radjenih po svim pravilima struke, iznositi ovakva misljenja najobicnije je sarlatanstvo.



#33 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 02 November 2015 - 23:06

Ali (!), morali bi barem da znaju (osnovnim sredstvom mozgom) da ruke treba da peru. 

Mesecima sam samo gledala kako to konsekvetno ne rade a idu od pacijenta do pacijenta. 

I to sam zapazila u vise zdravstvenih ustanova.

Doneses im najosnovnije sredstvo za rad - sapun i rukavice (to cesto nemaju) i opet nista. 

Da ne pominjem sestre smrdulje kojima padne lek na onaj strokavi pod a one ga samo uzmu i daju pacijentu. 

Cast izuzecima! I njih sam videla kako se lome u onom opstem rasulu. 

 

Ko u Srbiji nema kintu da privatno obavi sve sto moze, tog bolje da strefi momentalna smrt. 

Ali kad obavis sve to privatno a odlican hirurg ti zakaze operaciju u drzavnoj bolnici (jer tamo operise) onda je to loto.

Ne zbog njega. On uradi odlican posao ali posle ostajes na milost i nemilost kojekakvim med. sestrrama i bratovima. 

Vec u bolnickoj sobi vidis klasne razlike jer mnogo toga zavisi od toga da li pacijent ima novac za sve sto treba .

A i sestre se vise trude oko onih cije su natkasne pune (svasta tamo sam moras da nabavis za negu pacijenta).

 

e tu ulazimo u drugi problem zdravstva - ne postoje mehanizmi kontrole. Prosto ih nema. Ti ništa ne možeš da uradiš po tom pitanju - možeš da kažnjavaš do 30% od plate i do 6 meseci i to je to. Ne možeš da otpustiš pošto se zbog nesposobne pravne službe oni vraćaju brzinom munje na posao i još im se plaća odšteta. Jedino što imaš od mehanizama je da ih menjaš sa odeljenja na odeljenje u nadi da će negde da ulete u pravu kombinaciju i ipak se malo prizovu svesti. 

Ja ne mogu ni te ljude da krivim mnogo - oni rade za oko 300e mesečno, za dežurstvo dobijaju 300 dinara. (nisam pogrešio u kucanju - 300 dinara košta noćna smena od 12 sati) Manjkovi srednje medicinskog kadra su katastrofalni a niko neće da ih zaposli jer prosto ne može da ih plati. Sa mnom npr često radi sestra sa psihijatrijskom dijagnozom - ima svoje dobre ali i loše dane - izdržava dva klinca i muža koji ne radi nigde - šta da joj kažem? Da je prijavim? 

Jbga, ima tu svega i svačega - a prosto ne možeš ništa da raspetljaš jer ne možeš da se iščupaš iz kljakavih zakona, bezobrazne birokratije, strašne nemaštine i manjka para.Prosto nemaš gde da se okreneš. Ja po nekad ni samom sebi ne umem da objasnim šta i kako dalje pa ne očekujem ni da neko drugi to shvati, pogotovo neko ko nije iz te branše i ko dodje po pomoć. 

 

et Vladan - moj utisak nema veze s tim. Ja radim na takvoj poziciji da sam svakodnevno u kontaktu i sa pacijentima i sa kolegama koji se time bave - od epidemiologa do onkologa i kliničara.


Edited by steins, 02 November 2015 - 23:07.


#34 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 November 2015 - 07:42

 

 

et Vladan - moj utisak nema veze s tim. Ja radim na takvoj poziciji da sam svakodnevno u kontaktu i sa pacijentima i sa kolegama koji se time bave - od epidemiologa do onkologa i kliničara.

To je sve i dalje na nivou rekla-kazala. Nesto postaje naucna cinjenica tek onda kad se obave odgovarajuca istrazivanja u skladu s pravilima profesije, rezultati sistematizuju i prezentuju strucnoj i naucnoj javnosti i od strane te javnosti budu prihvaceni kao naucno dokazane cinjenice.

Zato se svaki novi strucni utisak i izlaze kritickom sudu strucne javnosti.


Edited by vladan, 03 November 2015 - 07:42.


#35 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 03 November 2015 - 22:52

Natera me ti sad da pronadjem nedavni clanak o klostridiji u bolnici u Cupriji - kad se ne slogirah kad sam procitala ovaj deo:

 

"Lekari preporučuju da se pored zatvaranja i dezinfekcije, odeljenje opremi osnovnim higijenski sredstvima, toplom vodom, sapunom, zatim da se toalieti i kupatila opreme slavinama i osposobe za higijenu pacijenata i osoblja."

 

Nemam reci da izrazim nevericu!!! 2015-a godina, bolnici u Srbiji se preporucuje da ima sapun i toplu vodu :(

Proslog meseca se zadesio u Srbiji, i obilazio rodbinu - i cujem horor price. Izmedju ostalog, o infekcijama MRSAe u Valjevskoj bolnici, posebno medju trudnicama. MRSA je hronicna u bolnici, od 1983 i ne mogu da je se rese....22 godine....  Ali u novinama clanci izlaze o "bakteriji koja jede meso u Americi...." mislim lepo sto se mi brinemo o zdravlju Amerikanaca, a to sto je ljudi kupe u jedinoj bolnici u tom kraju vec dve decenije nikom nista. 



#36 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 November 2015 - 23:12

MRSA (metacilin rezistentni staphyloccocus aureus) tipicna je intrahospitalna infekcija, ali se postupak zna: Oboleli se izdvajaju u zasebnu jedinicu, radi se najrigoroznija moguca dezinfekcija svih prostorija, a od svakog zaposlenog uzima se 7-9 brisova sa razlicitih delova tela, u kojima se trazi MRSA.

Odelenje ostaje zatvoreno najmanje tri nedelje i dok i poslednji oboleli/zaposleni nisu iz vise ponovljenih brisova negativni na MRSA.

Ima je u celom svetu, svi se bolnicki epidemiolozi te infekcije najvise plase (mnogo je gora i opasnija od klostridije), ali je postupak jasan i poznat.

I opet da ponovim: peru se ruke.

Na hirurskim odelenjima u Velikoj Britaniji, gde lekari po pravilu ne nose bele mantile, propis je da kravata ne sme da landara, a ruke moraju da budu gole do lakata (podvrnuti rukavi) i obavezno se peru pre i posle svakog kontakta sa pacijentom. To takodje vazi za svakog zaposlenog ko uopste dodiruje pacijenta i ulazi na odelenje.

Smrtnost kod hirurskih bolesnika zarazenih ovom bakterijom (MRSA) veca je nego smrtnost kod bilo koje druge intrahospitalne infekcije.

Ukoliko se na istom odelenju MRSA ponovi nekoliko puta u kracem vremenu, prvo glavna sestra gubi posao, jer nije dovoljno i na zadovoljavajuci nacin kontrolisala postupke osoblja.

Glavna sestra odelenja ovlastena je da iz bolesnicke sobe izbaci lekara, ukoliko uoci da se ne pridrzava svih ovih propisa.


Edited by vladan, 03 November 2015 - 23:17.


#37 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 03 November 2015 - 23:17

Za onoga ko misli da ovo nije tacno, neka pogleda statistike morbiditeta i mortaliteta i prosecan zivotni vek stanovnika Srbije i uporedi ih sa vecinom evropskih zemalja, pa cak i zemalja u okruzenju - Srbija je u zdravstvenom smislu porediva jedino sa Rusijom - a to znaci katastrofu za zdravlje nacije. 

Crkve, medjutim, nicu na svakom cosku, kao bubuljice na licu pubertetlije.

Ja mislim da je ovo lepo ilustrovano na raznoraznim diskusijama o kvalitetu zivota u Rusiji, uspesnosti Ruske privrede, pravilnom izboru Putinove politike itd - polovina diskutanata ne samo sto ne vidi problem u tome sto je ocekivani zivotni vek u Rusiji muskaraca na nivou Africkih zemalja, nego misli da je to nebitno jer vidi "uspeh" van kvaliteta zivota gradjana. Kad se fokus "uspeha politike" izmesti sa "nebeskog" (ili cime se vec bave mali i veliki diktatori i diktatori u pokusaju a sto glasaci gutaju vec decenijama u ova dva drustva) na "pojedinacni", mozemo da se nadamo da ce i zdravstvena zastita i obrazovanje i u krajnjoj ruci privreda pokazati nekakvo poboljsanje i dostici nekakav nivo uporediv sa civilizacijskim stupnjem na kome se nalazimo (ili bi se nalazili da se ne izmestamo iz civilizacije). 

 

Preventiva u Srbiji ne postoji - ja sam sa 20 i kusur godina u Rumuniji saznao da mogu da se vakcinisem i protiv hepatitisa A i hepatitisa B. Jednostavno mi nikada ni jedan lekar, sto u skoli, sto na fakultetu, sto u domovima zdravlja nije spomenuo. U RUMUNIJI je HepA/B vakcina regularna praksa. RUMUNIJI! Meningokokalnu vakcinu sam cini mi se prvi put primio pri odlasku na poslediplomske u SAD jer je fakultet trazio potvrdu o primljenim preporucenim vakcinama. Naravno, za HPV vakcine u Srbiji jos nisam cuo i slusam od 25ogodisnjaka, u vrlo nenaucnim, ali veoma ilustrativnim terminima o rasprostranjenosti HPVa u Beogradu...HPVa od kojih gomila tipova nesumnjivo izaziva rak grlica. O ministrima koji odlukama menjaju dozvoljeni nivo kancerogenih materija u hrani da ne govorimo - sto takodje spada u preventivu. Igrom slucaja, znam price iz prve ruke o dozivljajima sa klinike za infektivne i tropske bolesti i o izazovima koje aktivisti JAZASA i drugih NGOa imaju prilikom organizovanja edukacije o preventivi - lakse ih je bilo organizovati kasnih 90ih nego sada, a i kada ih organizuju, desava im se da ih izbace iz iznajmljenog prostora jer omladina nece da im se "ti skupljaju okolo". U gimnazijama seksualno aktivni srednjoskolci nemaju ni jedan cas seksualnog vaspitanja, ali zato slusaju o tome kako je abortus smrtni greh. Mislim kako bi bilo da sprecimo trudnocu u prvom slucaju? Cisto da podju od prevencije - o normalnom razvoju seksualnosti tek nema price. 


Edited by Nimrod, 03 November 2015 - 23:23.


#38 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 03 November 2015 - 23:25

Na hirurskim odelenjima u Velikoj Britaniji, gde lekari po pravilu ne nose bele mantile, propis je da kravata ne sme da landara, a ruke moraju da budu gole do lakata (podvrnuti rukavi) i obavezno se peru pre i posle svakog kontakta sa pacijentom. To takodje vazi za svakog zaposlenog ko uopste dodiruje pacijenta i ulazi na odelenje.

Smrtnost kod hirurskih bolesnika zarazenih ovom bakterijom (MRSA) veca je nego smrtnost kod bilo koje druge intrahospitalne infekcije.

Ukoliko se na istom odelenju MRSA ponovi nekoliko puta u kracem vremenu, prvo glavna sestra gubi posao, jer nije dovoljno i na zadovoljavajuci nacin kontrolisala postupke osoblja.

Glavna sestra odelenja ovlastena je da iz bolesnicke sobe izbaci lekara, ukoliko uoci da se ne pridrzava svih ovih propisa.

E a sad zamisli bolnicu u kojoj i trudnice i bebe redovno dobijaju MRSu vec dve decenije. I u kojima niko, ni glavna sestra ni lekari nece gubiti posao zbog toga. 


Edited by Nimrod, 03 November 2015 - 23:28.


#39 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 November 2015 - 23:26

Svi medicinski radnici tokom celog svog radnog veka moraju biti vakcinisani protiv hepatitisa B, nivo antitela redovno se kontrolise i o tome se vodi evidencija, u slucaju potrebe daje se buster doza i to je jedan od uslova za zaposljavanje u medicinskoj praksi - bez zadovoljavajuceg (protektivnog) nivoa antitela u medicini jednostavno nema posla.

O ostalom pomenutom u prethodnom tekstu, muka mi je i da pisem.



#40 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 03 November 2015 - 23:28

E a sad zamisli bolnicu u kojoj trudnice redovno dobijaju MRSu vec dve decenije. I u kojima niko, ni glavna sestra ni lekari nece gubiti posao zbog toga. 

Zato sam u nazivu teme pomenuo subsaharsku Afriku; vec iznad Sahare je drugacije, pa sve dok se ne stigne do Srbije, u kojoj, na zalost, ne rastu palme.

U zemlji u kojoj je potpuni profesionalni diletant ministar zdravlja, bolje ni ne treba ocekivati.


Edited by vladan, 03 November 2015 - 23:31.


#41 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 04 November 2015 - 01:00

Imali smo vec vise tema o stanju zdravstva u Srbiji, ovo je samo nastavak...

 

Mislim da su dva osnovna problema nedostatak novca i nedostatak opste kulture - u koju spada i zdravstvena kultura i higijena.

I opet, saosecajuci sa kolegama, smeta mi kad se izdvaja zdravstvo (i njihov rad) kao nesto sto ne valja - u drustvu u kojem puno toga ne valja.

 

Vec sam jednom kacio tabele i statistike, o izdvajanju za zdravstvo po glavi stanovnika, gde Srbija kaska za razvijenim svetom. I po apsolutnom iznosu, i po % GDP. A situacija, koliko cujem/citam (ne zivim tamo) je jos gora od statistike. Sad nesto citam, ministar se pohvalio da Srbija ima gamma knife - a to kosta, brat-bratu, oko 5 miliona $. Uci ce u prosek/trosak po glavi, ali se nece osetiti u preventivnoj nezi u provinciji.

 

Zato - tj. i zato - dovodim u pitanje validnost onoga sto pomenuo McLeod - komparativna statistika incidencije pojedinih obolenja pre 30 godina i danas. Napredovala je dijagnostika, vise niko ne umire "od starosti" i skoro svi imaju konkretnu dijagnozu. Tako moze izgledati da nekakve patologije ima vise.

I tu se vracam na dva problema koje sam pomenuo na pocetku posta:

1. Novac. Dijagnostika je relativno jevtina - jevtinija od terapije. Moze se postaviti sto ili hiljadu dijagnoza za cenu lecenja jedne.

2. Kultura. U balkanskom mentalitetu, mnogi (mislim najvise na ruralno staniovnistvo) ne traze pomoc kod prvih simptoma, nego cekaju sve dok problem ne postane neizdrziv.

Tako je pitanje koliko se moze porediti (Srbija vs. razvijeni svet) smrtnost kod nekih bolesti - jer ih u tom svetu otkriju rano, a u Srbiji u poodmakloj fazi.

 

Naravno, resenje je edukacija+preventiva+dijagnostika+terapija. Samo, sve navedeno kosta.

Zato, ne bih poredjivao uspesnost zdravstva u Srbiji sa EU ili razvijenim svetom, nego sa zemljama koje imaju slican GDP.


Edited by zoran59, 04 November 2015 - 01:01.


#42 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 04 November 2015 - 02:01

Zato, ne bih poredjivao uspesnost zdravstva u Srbiji sa EU ili razvijenim svetom, nego sa zemljama koje imaju slican GDP.

Pa problem je sto je Srbija nekada imala GDP uporediv sa mnogim drugim zemljama - sa Bugarskom, do 2008, nesto samo malo manji, a i dan danas veci od BiH, ili recimo Makedonije pa eto, opet nismo uporedivi. mislim jesmo, ali gde su nam rezultati.  



#43 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 November 2015 - 06:34

 

Zato, ne bih poredjivao uspesnost zdravstva u Srbiji sa EU ili razvijenim svetom, nego sa zemljama koje imaju slican GDP.

Upravo je to i razlog zasto sam ja protivnik presadjivanja srca ili jetre - GDP Srbije nije takav da podrzava tako skupe i kompleksne postupke i jeftinije je onih nekoliko pacijenata gde je to indikovano poslati na lecenje van zemlje. Zemlja sa neresenim problemom decjih proliva i ovako tragicnim podacima u zdravstvenoj statistici ulaze u preventivu i primarnu zdravstvenu zastitu, a ne presadjuje jetre i srca. Ne znam trenutno, ali pre 2-3 meseca vodeca zdravstvena ustanova u Srbiji (VMA) nije imala testove za odredjivanje okultnog krvarenja u stolici, ali zato tamo se presadjuje jetra; pritom, ishod lecenja u prvih 30 dana posle operacije nije javno publikovan.

 

Pa problem je sto je Srbija nekada imala GDP uporediv sa mnogim drugim zemljama - sa Bugarskom, do 2008, nesto samo malo manji, a i dan danas veci od BiH, ili recimo Makedonije pa eto, opet nismo uporedivi. mislim jesmo, ali gde su nam rezultati.  

Juce je pusten u rad gama centar u Beogradu. Za zemlju velicine Srbije, gama centar je bio nuzan, ali je objasnjenje bilo do kraja besmisleno: gama centar treba da sluzi za lecenje intracerebralnih metastaza. To je apsolutno poslednja indikacija na listi indikacija za tretman gama nozem.

Mislite li da se tom prilikom ministar - diletant nije pojavio na TV i lupetao o upotrebi gama noza, gde je bilo vise nego ocigledno da on ne zna cemu to zapravo sluzi?

O apsurdnim listama lekova sa pozitivne liste, o participacijama za lekove za odredjene kategorije i sl. vec sam pisao.

Ponavljam, licno sam pisao ministru zdravlja o ovim apsurdima i dobio odgovor u kojem se citiraju pravilnici, a pravilnici su apsurdni.

Snabdevenost trzista lekovima je relativno dobra, ali samo za one koji imaju para da ih sami kupuju; pozitivna lista je, verujem, na nivou Malavija ili Mozambika i Cada.

Nuznost formiranja visokoprofesionalne komisije, koja bi izvrsila detaljnu reviziju lekova sa pozitivne liste se ni ne pominje.Srbija je siromasna zemlja, zdravstvo je skupo i u skladu s tim moraju se odredjivati liste prioriteta.


Edited by vladan, 04 November 2015 - 06:58.


#44 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 04 November 2015 - 07:38

Opet ja o rodjaci....sta cu, njena iskustva sa stranim sistemom zdravstvene zastite i lecenja mi vracaju veru da ova planeta ipak, nije otishla dodjavola: pri kupovini lekova u Internacionalnoj apoteci u Lozani, ljubazno su joj rekli da moze da im se obrati i nakon povratka u svoju zemlju pa je ona to i ucinila, poslala im je e mail sa pitanjem o jednom detalju u vezi leka koji uzima. Nisu joj odgovorili e mailom, pozvali su je telefonom! I sve lepo objasnili i ponudili svaku pomoc oko nabavke. Uzgred, njen e mail je bio na engleskom a sagovornica iz Lozane joj se obratila na finom srpskom, rec je o devojci rodjenoj u BH a odrasloj i skolovanoj u CH koja radi u apoteci. Nisu morali nishta od taga da ucine a ipak jesu. 



#45 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 04 November 2015 - 09:31

Opet ja o rodjaci....sta cu, njena iskustva sa stranim sistemom zdravstvene zastite i lecenja mi vracaju veru da ova planeta ipak, nije otishla dodjavola: pri kupovini lekova u Internacionalnoj apoteci u Lozani, ljubazno su joj rekli da moze da im se obrati i nakon povratka u svoju zemlju pa je ona to i ucinila, poslala im je e mail sa pitanjem o jednom detalju u vezi leka koji uzima. Nisu joj odgovorili e mailom, pozvali su je telefonom! I sve lepo objasnili i ponudili svaku pomoc oko nabavke. Uzgred, njen e mail je bio na engleskom a sagovornica iz Lozane joj se obratila na finom srpskom, rec je o devojci rodjenoj u BH a odrasloj i skolovanoj u CH koja radi u apoteci. Nisu morali nishta od taga da ucine a ipak jesu. 

 

Ne bih da "mrcim" i ubijam vam zadovoljstvo povodom iznad svega humanog tretmana koji je vasa rodjaka imala i jos uvek ima u CH, ali ipak treba znati da je Svajcarska jedna od zemalja koja se u svom razvoju u prilicnoj meri oslanja na zdravstveni turizam, jer ima kapacitete znatno vece nego sto su joj samoj potrebni. Pri tome rec "turizam" ovde ne mora da ima negativni naboj, vec se radi o rastucem globalnom trzistu na kojem je konkurencija medju ponudjacima usluga veoma jaka, pa time i borba za klijente. Klijenti mogu da budu iz zemalja koje svojim osiguranicima ne mogu da pruze tu vrstu usluge, ali i iz onih razvijenih, kod kojih je ta vrsta tretmana skuplja i/ili se na njega dugo ceka.

Ovde je manje bitno da li je vasa rodjaka lecenje platila sama ili je to ucinilo socijalno osiguranje Srbije, mada mi se iz vaseg pisanja cini da je ovo drugo. Za bolnicu u Lozani je bitno da je lecenje placeno i da su ti novci mogli otici i negde drugde. Pri tome su Svajcarci dovoljno pametni da znaju da svaki zadovoljan klijent/pacijent dovodi nove. U tom svetlu treba posmatrati i ljubaznost kojoj ste bili svedok, sto uopste ne iskljucuje to da je od strane konkretnih ljudi bila sasvim iskrena. No ipak joj u osnovi stoji trzisno razmisljanje i pitanje je koliko samo to moze da bude osnova uspesnom zdravstvu. Negde ipak mora da postoji i neki welfare sistem koji sirem krugu ljudi omogucava da koriste tu uslugu. U ovom slucaju je bio srpski, pa je i ljubaznost lozanske bolnice usmerena prvenstveno njemu, pa tek onda vasoj rodjaci kao pojedinki.