Jump to content


Photo
- - - - -

Mobing - zlostavljanje na radu


  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#46 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 29 September 2015 - 06:06

Stoji da toga ima, ali je pitanje, da li se isplati raditi sa onima sa kojima se ne slazes? Licno zastupam tezu, da kad vidis, da se ne slazes, nemas podrsku, treba traziti novo i drugacije. Sad, svako meri po svojim prioritetima. Sikaniranje jeste ilegalno, ali i kad neko dobije proces, bolje mu je da nadje neko drugo mesto.

A ima i kad neko dobije proces, ne dobije nazad svoje radno mesto, al dobije jedan dolar kao naknadu za pretpljenu stetu. Ali to je prica za neki drugi put, nije interesantna iako je dosla do americkog vrhovnog suda, jer nam se Upekkhhhaaaa mrsti i koluta okicama kad se spomenu drzavni univerziteti, pa da mu ne kvarimo uzivanje u forumu...


Edited by ObiW, 29 September 2015 - 06:07.

  • 0

#47 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 September 2015 - 06:30

...

 

... 

 

 

Ti si nasao dve price koje potvrdjuju samo tvoj stav.

Siguran sam da se mogu naci dve price koje imaju suprotno naravoucenije.

So?

 

Bese jedan slucaj kad je neka zenska slucajno videla prepisku na mpbilnom nekog lika i prijavila njegovu 'nepolitkorektnost'.

On je izgubio posao - a i nju su izbacili iz firme.

Da mi neko viri preko ramena u mobilni? 

 

Ko zna zbog cega ovi iz tvog primera nisu hteli da se druze / dele svoja znanja - btw, to se smatra njihovom intelektualnom svojinom.

A za ovu drugu - normalno da je nekoga ko ucenjuje trebalo oterati.

No to bi znacilo da oboje gube bilo kakvu mogucnost za rad u svojoj branisi.

Zato postoji 'vansudsko poravnanje'.

 

Ti znas da se evropsko i anglo-saksopnsko pravo razlikuju.

U Evropi se sudi prema svodu zakona (nikada ne mozes da predvidis sve), a preko okeana na osnovu 'presedana'.

Zato je to tako komplikovana materija ... i jako skupa.

 

A ocekivanja da sve moze da resi sud - jako naivna.

 

...


  • 2

#48 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 29 September 2015 - 12:59

A ima i kad neko dobije proces, ne dobije nazad svoje radno mesto, al dobije jedan dolar kao naknadu za pretpljenu stetu. Ali to je prica za neki drugi put, nije interesantna iako je dosla do americkog vrhovnog suda, jer nam se Upekkhhhaaaa mrsti i koluta okicama kad se spomenu drzavni univerziteti, pa da mu ne kvarimo uzivanje u forumu...

 

Hvala na uvidjavnosti. (Koliko cerekavih bezubih smajlija je potrebno da okacim da se ono sto pisem na ovoj temi ne shvati previse ozbiljno?) Ovo sad vec podseca malko na ono kacenje slicica velikana sa cigaretom u ustima na temi o pusenju. Ako su drzavni univerziteti dobri kao sto mnogi od njih naravno jesu, to je taman toliko zbog toga sto su drzavni koliko su i pomenuti velikani postali veliki udisanjem stetnog duvanskog smrada.  :lol+:


  • 0

#49 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 29 September 2015 - 14:23

Hvala na uvidjavnosti. (Koliko cerekavih bezubih smajlija je potrebno da okacim da se ono sto pisem na ovoj temi ne shvati previse ozbiljno?) Ovo sad vec podseca malko na ono kacenje slicica velikana sa cigaretom u ustima na temi o pusenju. Ako su drzavni univerziteti dobri kao sto mnogi od njih naravno jesu, to je taman toliko zbog toga sto su drzavni koliko su i pomenuti velikani postali veliki udisanjem stetnog duvanskog smrada.  :lol+:

Ma bitno je da se ti ludo zabavljas. Sad sto zbog tvoje zabave pate elektroni koji bez veze trce po ekranu, boze moj.


  • 0

#50 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 29 September 2015 - 14:24

...

 

 

 

Ti si nasao dve price koje potvrdjuju samo tvoj stav.

Siguran sam da se mogu naci dve price koje imaju suprotno naravoucenije.

So?

 

 

Edukovao sam Upekkhu & ekipu koja se cudila "pa kako to uopste mobing moze da postoji". 

 

Sad znaju.

 

Malo li je?


  • 0

#51 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 29 September 2015 - 14:47

'Education is a weak treatment for kurcobolja'

 

(KFJ, 290915)


  • 1

#52 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 29 September 2015 - 15:18

Edukovao sam Upekkhu & ekipu koja se cudila "pa kako to uopste mobing moze da postoji". 

 

Sad znaju.

 

Malo li je?

 

 

Gde malo! Nikad mi do sada nije palo na pamet da brinem o tome da li ce prevaranti koji se bave ucenjivanjem da postanu zrtve mobinga, ali tvoja bezuslovna ljubav prema citavom covecanstvu (i elektronima na ekranu) me je naterala da se zamislim.  :P


  • 0

#53 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 29 September 2015 - 16:22

 

Ko zna zbog cega ovi iz tvog primera nisu hteli da se druze / dele svoja znanja - btw, to se smatra njihovom intelektualnom svojinom....

A sad imam malo vise vremena, pa cu ga uloziti u tvoje obrazovanje. 

 

Tomas Hokenberi je na prethodnoj stranici (ili dve) rekao kako izgleda posedovanje intelektualne svojine u privatnoj firmi... follow the money. Intelektualna svojina je onoga ko te je platio da smislis ono sto si smislio, kao i onoga ko je platio advokate za patent koji si napisao u vezi toga. Firma koja te placa polaze pravo i na intelektualnu svojinu koju si smislio u svoje slobodno vreme, ako je iz identicne oblasti kojom se bavis u radno vreme. Cak iako nikada nisi uradio neki posao, ali ti je onaj ko ti je dao specifikacije tog poslao da ideju da to uradis za sebe i na osnovu toga otvoris svoju firmu, taj koji ti je dao specifikacije koje su ti dale ideju polaze deo prava na tvoju intelektualnu svojinu. Za detelje pogledaj https://en.wikipedia...inklevoss_twins

 

Na univerzitetu je slicno, ali malo drugacije. Da bi se podstakla saradnja medju profesorima, intelektualna svojina koja je "samo" objavljena u radovima pripada univerzitetu, a ne profesoru, tako da je tvoja opaska da je "to sto je smislio profesorovo" u principu netacna. Medjutim univerzitet dozvoljava da to postane profesorova intelektualna svojina u momentu kada profesor napise patent. Taj patent pripada samo profesoru a ne i univerzitetu. Patent, za koga moras da imas advokata koji kosta u PM, se obicno pise ako je profesor dobio uveravanja od strucnjaka da ideja moze da se komercijalizuje. On onda radi na komercijalizaciji patenta preko svoje firme, ali je broj sati koji moze da provede radeci "za svoj gros" ogranicen. Ovaj nacin tretiranja intelektualne svojine i dozvoljavanja da se u slobodno vreme radi na necemu sto je placeno od strane univerziteta je kompromis koji univerzitet pravi da bi zadrzao najbolje i najkreativnije profesore.


Edited by ObiW, 29 September 2015 - 16:24.

  • 0

#54 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 29 September 2015 - 16:23

Gde malo! Nikad mi do sada nije palo na pamet da brinem o tome da li ce prevaranti koji se bave ucenjivanjem da postanu zrtve mobinga, ali tvoja bezuslovna ljubav prema citavom covecanstvu (i elektronima na ekranu) me je naterala da se zamislim.  :P

Trudis se da se zamislis, ali ti ne ide: i dalje nisi skontao da prevarant i ucenjivac nisu ista osoba. 


  • 0

#55 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 29 September 2015 - 16:33

Trudis se da se zamislis, ali ti ne ide: i dalje nisi skontao da prevarant i ucenjivac nisu ista osoba. 

 

Bojim se da onda imamo razlicite definicije prevare.  :wicked:

 

 

Drugi slucaj je bio kada je jedna zena koja je radila u privatnoj firmi preporucila svog daljeg rodjaka za neku sitniju menadzersku poziciju... vodja grupe ili tako nesto, Ne secam se vise da li joj je rodjak bio direktan sef, ali znam da je na neki nacin imao uticaja na to kakve je ocene dobijala u vezi posla, i secam se da je bila prilicno ostra na jeziku. E sad dolazi interesantan deo: ona je znala da je on na CVu slagao da je zavrsio fakultet. Kada je medju njima sevnula varnica, ona je zapretila da ce da ode u pravnu sluzbu i da kaze da je slagao na CVu za sta se momentalno dobija otkaz, a on je krenuo da je mobinguje iz sve snage. Prica se zavrsila tako sto je otpustena prvom prilikom kada su otpustani tehnoloski viskovi. Njoj je to u neku ruku i odgovaralo jer je kao tehnoloski visak dobila otpremninu pa nije morala da se sudi sa njima, sto bi svakako uradila u bilo kojoj drugoj varijanti.


  • 0

#56 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 29 September 2015 - 17:45

...

 

... a sad imam malo vise vremena, pa cu ga uloziti u tvoje obrazovanje ... 

:lol:

 

Tesko da me moze obrazovati neko kome su suplja usta veca od suplje pameti.

No koliko sudim po tvom piskaranju - nisi se bas nesto proslavio tolikim ulaganjem.

;)

 

A posto bas imas vremena - idi pa razmisli - kom uniju pripada vlasnistvo nad 'teorijom relativiteta'?

I ciji je to 'patent'.

;)

 

Sto se tice tzv. 'mobinga', to je za mene samo novovekovna 'sapunica' - kartonske dekoracije, kartonske strasti.

 

...


  • 0

#57 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 29 September 2015 - 19:49

...

 

 

 

Ti si nasao dve price koje potvrdjuju samo tvoj stav.

Siguran sam da se mogu naci dve price koje imaju suprotno naravoucenije.

So?

 

Bese jedan slucaj kad je neka zenska slucajno videla prepisku na mpbilnom nekog lika i prijavila njegovu 'nepolitkorektnost'.

On je izgubio posao - a i nju su izbacili iz firme.

Da mi neko viri preko ramena u mobilni? 

 

Ko zna zbog cega ovi iz tvog primera nisu hteli da se druze / dele svoja znanja - btw, to se smatra njihovom intelektualnom svojinom.

A za ovu drugu - normalno da je nekoga ko ucenjuje trebalo oterati.

No to bi znacilo da oboje gube bilo kakvu mogucnost za rad u svojoj branisi.

Zato postoji 'vansudsko poravnanje'.

 

Ti znas da se evropsko i anglo-saksopnsko pravo razlikuju.

U Evropi se sudi prema svodu zakona (nikada ne mozes da predvidis sve), a preko okeana na osnovu 'presedana'.

Zato je to tako komplikovana materija ... i jako skupa.

 

A ocekivanja da sve moze da resi sud - jako naivna.

 

...

 

Jedna od stvari koje nisam ukapirao je to ... anglosaksonsko pravo! Seselj kaze da ga je do kraja prostudirao i " razbio " haski tribunal na osnovu toga ?!

 

Sto se mobinga tice ...ranije sam i ja razmisljao slicno Obi Wan Kenobi-ju ,medjutim sada smatram da niko nije savrsen i da je taj tzv. "people skills" zaista jako vazan! Moze se  reci da danas predstavlja civilizacijski standard: sposobnost da se uklopis sa ljudima iz svog okruzenja! jedna od definicija kulkture je sposobnost uklapanja i to bi , uprosceno znacilo : zasto se , recimo , ne bih zainteresovao za kriket?! Pa da naucim nesto o tome, idem sa kolegama da zajedno odgledamo jednu utakmicu?! Bilo bi fantasticno!


  • 0

#58 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 30 September 2015 - 04:09

A sad imam malo vise vremena, pa cu ga uloziti u tvoje obrazovanje. 

 

Tomas Hokenberi je na prethodnoj stranici (ili dve) rekao kako izgleda posedovanje intelektualne svojine u privatnoj firmi... follow the money. Intelektualna svojina je onoga ko te je platio da smislis ono sto si smislio, kao i onoga ko je platio advokate za patent koji si napisao u vezi toga. Firma koja te placa polaze pravo i na intelektualnu svojinu koju si smislio u svoje slobodno vreme, ako je iz identicne oblasti kojom se bavis u radno vreme. Cak iako nikada nisi uradio neki posao, ali ti je onaj ko ti je dao specifikacije tog poslao da ideju da to uradis za sebe i na osnovu toga otvoris svoju firmu, taj koji ti je dao specifikacije koje su ti dale ideju polaze deo prava na tvoju intelektualnu svojinu. Za detelje pogledaj https://en.wikipedia...inklevoss_twins

Primer koji si dao bas i nije najsrecniji za ono sto si hteo da kazes. "Polaze deo prava" je prilicno arbitrarno i moglo bi se tvrditi da je veliko pitanje kako bi taj spor bio resen pred sudom da nije doslo do vansudskog poravnanja kojim ih je Zuckerberg isplatio. To je vrlo daleko od legalno uspostavljenog presedana.

 

Bizarniji primer je https://en.wikipedia...ki/Matthew_Cook , s tim sto ni tu stvar nikad nije dosla do suda, jer je Wolfram uspeo samo da izdejstvuje cenzuru publikacije, a ne i da dokaze svoje ludacke ideje da je Cookova teorema njegovo (tj.Wolframovo) vlasnistvo. Zapravo, ogroman negativni publicitet koji je Wolfram sa svojom firmom popio zbog te idiotske kampanje pokazala je bas suprotno, da pitanje intelektualne svojine u slucaju iole komplikovanijem od dela koda napisanog u poslovne svrhe ni izdaleka nije jednostavno, niti postoji neko univerzalno nacelo primenljivo na sve slucajeve.

 

Zapravo, broj slucajeva u kojima su pravosnazne sudske presude definisale cija je tacno intelektualna svojina koja nastane tokom obavljanja posla je jako mali. Pa je samim tim i broj presedana ugradjenih u pravosudje mali.


  • 1

#59 crni062k

crni062k
  • Members
  • 1 posts

Posted 08 October 2015 - 09:23

das otkaz i oteras ga u p.m.


  • 0

#60 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 08 October 2015 - 18:59

das otkaz i oteras ga u p.m.

 

nije mi logicno da se mobira neko toliko samopouzdan i nezavisan koji ce da pogleda mobera nasmeje mu se

u facu, opsuje budalu, da otkaz i ponosno odjase u zalazak sunca...

 

jer uglavnom se iz nekih razloga, mobira osoba koja se grcevito drzi radnog mesta i dopusta

takve neke stvari koje se zovu mobing - sve dok ne prsne i ne ode u suzama a do tada trpi razne budale u strahu od otkaza...to je samo jedna opcija a ima ih sigurno desetine zbog kojih neko nesto trpi, cini mi se...


  • 0