Jump to content


Photo
- - - - -

Ishrana insektima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 12 September 2015 - 21:01

UN potiču ljude da jedu što više insekata

BY BARB051 ON 17/05/2013

Autor: Barbara Arbanas Kovačević

Matrix World

UN imaju savjet za gladne ljude ovog svijeta, a taj bi vas savjet mogao “zagolicati.” Jedenje insekata bi mogla biti naša prehrambena budućnost.

Novo izvješće UN-a navodi da se jedenjem insekata (koji su bogati proteinima, a siromašni masnoćama) možemo boriti protiv „globalnog zagrijavanja“, zagađenja i, naravno, gladi. A ako se ova sugestija proširi u praksi, to bi mogla biti i sjajna prilika za poduzetnike.

Koncept jedenja insekata kao dijela redovite ishrane je poznato kao entomofagija i procjenjuje se da ju prakticira oko dvije milijarde ljudi, prema izvješću koje je izdala UN-ova Organizacija za hranu i poljoprivredu, i to pretežito stanovnici Afrike i Azije.

Insekti mogu biti bogati bakrom, željezom, magnezijem, manganom, fosforom, selenom i cinkom, a izvor su i vlakana te su, uz sve navedeno, jednako hranjivi i ima ih u izobilju. „Insekti se nalaze svuda oko nas i brzo se razmnožavaju,“ izjavila je agencija, dodajući da „ne utječu u velikoj mjeri na okoliš“. Izvješće, koje se sastoji od 200 stranica, iznosi gomilu podataka koji podupiru masovno prihvaćanje insekata kao izvora hrane. Jedan od snažnijih argumenata se odnosi na učinkovitost jer kukci imaju dobar omjer pretvaranja sirovine u meso: u prosjeku, oni mogu 2,2 kg hrane pretvoriti u 1 kg mase insekta. Za usporedbu, goveda zahtijevaju 8 kg hrane kako bi se proizveo 1 kg mesa.

Uzgoj kukaca, međutim, nije raširen u zemljama u kojima su oni dio svakodnevne ishrane i uglavnom se sakupljaju u šumama ili se uzgajaju na malim obiteljskim farmama za određeno tržište. U izvješću se tvrdi da, ukoliko se inicijativa masovnog uzgoja kukaca stavi na svoje mjesto, mogle bi se riješiti mnoge današnje nesigurnosti vezane uz hranu za ljude i životinje.

Najcijenjeniji jestivi insekti, prema mišljenju istraživača uključenih u formiranje ovog izvješća, su određene bube, mravi, cvrčci i skakavci jer su, u smislu količine proteina po gramu, najbliži crvenom mesu ili ribi.

Ovo UN-ovo izvješće, u svojoj osnovi, svijetu nudi sve prave razloge da se ostavi piletine i ostalih jela u korist hrskavih insekata. No, postoji i jedna ozbiljna prepreka na koju izvješće ukazuje: okus ili, bolje rečeno, iskrivljenu percepciju u zapadnjačkom svijetu. Određeni se insekti ustvari smatraju delikatesom u nekim zemljama svijeta. Kako bi oni postali dio prehrane zapadnjačkog svijeta, potrebna je posebno stvorena kampanja i prvo je potrebno uzeti u obzir svijest o toj temi ukoliko se naiđe na prepreke.

UN zagovara promoviranje insekata ne samo kao izvora hrane: više od 100 000 $ je dano ovoj organizaciji kako bi se proučilo mogu li se južnoafričke mušice koristiti za pretvaranje krvi, izmeta i ostalog organskog otpada u hranu za životinje.

Izvješće zaključuje: „Povijest je pokazala da se prehrambene navike mogu brzo promijeniti, osobito u globaliziranom svijetu. Dobar primjer je brzo prihvaćanje jedenja sirove ribe u obliku sushija.“

 

 

 

 

 

 

 

Nesto sam gledao A. Bourdaina kako u Mexiku trosi przene usoljene ljutkaste skakavce - chapulines kao snack, pa rekoh - e, ovo je za mene!

 

 

Any suggestions?

 

...



#2 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 September 2015 - 07:10

Cini mi se da u Australiji postoje eksperimentalne farme insekata pod pokroviteljstvom UN. Inace, prilicno sam siguran da ce ih ceo svet jesti mnogo vise u bliskoj buducnosti, ali zamisljam da ce biti samleveni/presovani ili tako nesto.

 

Zaleteo se ja da ih probam jednom prilikom u Bangkoku, kad se moja hanuma nacrta ispred mene i pripreti da se slucajno ne usudim inace mogu da zaboravim na poljubac u skorije vreme… sta cu, podvio sam rep… 



#3 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 14 September 2015 - 07:52

Cini mi se da u Australiji postoje eksperimentalne farme insekata pod pokroviteljstvom UN. Inace, prilicno sam siguran da ce ih ceo svet jesti mnogo vise u bliskoj buducnosti, ali zamisljam da ce biti samleveni/presovani ili tako nesto.

 

Zaleteo se ja da ih probam jednom prilikom u Bangkoku, kad se moja hanuma nacrta ispred mene i pripreti da se slucajno ne usudim inace mogu da zaboravim na poljubac u skorije vreme… sta cu, podvio sam rep… 

Mogao si da kazes hanumi da vec imas iskustva sa Bogomoljkom :D

Inace, jeo sam, svojevremeno, przene skakavce na Pesteru - ukus podseca na cips i fenomenalno je :D



#4 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 14 September 2015 - 09:19

Mogao si da kazes hanumi da vec imas iskustva sa Bogomoljkom :D

Inace, jeo sam, svojevremeno, przene skakavce na Pesteru - ukus podseca na cips i fenomenalno je :D

Cu probam ja, kad-tad… nekako je hanuma, sada, open minded...



#5 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 14 September 2015 - 09:29

Cu probam ja, kad-tad… nekako je hanuma, sada, open minded...

Kad mene moja nije ubila kad sam joj podmetnuo zablje batake kao ociscenu skusu - nece ni tebe tvoja :D



#6 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 15 September 2015 - 14:43


Any suggestions?

 

...

 

 kebab od skakavaca i svilene bube, red skak. red svilene bube a izmedju neke larve i bobice

 

 

i predjelo od buba mare koje ne mora da se pravi od cherija i crne masline kao na slici,

vec i od obicnih ulovljenih bubamara:

 

2-22111.jpg



#7 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 15 September 2015 - 16:57

 kebab od skakavaca i svilene bube, red skak. red svilene bube a izmedju neke larve i bobice

 

 

i predjelo od buba mare koje ne mora da se pravi od cherija i crne masline kao na slici,

vec i od obicnih ulovljenih bubamara:

 

2-22111.jpg

Kazna za ubijenu bubamaru je 15000 RSD - preskocicu :D

http://www.b92.net/i...3&nav_id=536924


Edited by kronostime, 15 September 2015 - 16:58.


#8 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 20 September 2015 - 15:49

Kazna za ubijenu bubamaru je 15000 RSD - preskocicu :D

 

 

niko ne bi ubio bubamaru da nije bio gladan -  zivu je jedes



#9 barracuda

barracuda
  • Members
  • 8,995 posts

Posted 20 September 2015 - 17:40

ne znam koliko sam bubica i crvića pojeo u trešnjama i jabukama, popio kafe obogaćene mušicama i sl., ali znam sigurno da su oni skakavci prilično ukusni kad zanemarimo činjenicu da jedemo to što jedemo. da mi je neko stavio povez oko očiju i rekao "zini, probaj ovo" (a da ne znam šta je), verovatno bih tražio još. probao u Vijetnamu.

 

kad smo već kod te "egzotike", jeo sam još iguanu i zmiju. čist mišić, nije ni čudo što ima nadimak "pile s drveta", dok je zmija znatno žilavija. takođe, ne bih da ispustim izvanredni ragu od antilope "chez Claude" na Koji (Coyah), u Gvineji.



#10 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 21 September 2015 - 15:56

 

 

kad smo već kod te "egzotike", jeo sam još iguanu i zmiju

 

ne mozes to da jedes ovde

 

samo insekte.

 

crvici iz tresnje se ne racunaju jer je to spontano pojedeno a ne prema nekom receptu

 

 

 (toliko sam milostiva prema crvicima... svaku tresnju prvo otvorim zavirim u nju pa onda pojedem,

ako vidim crva kao da sam roneci naletela na Nessy) :lol+:



#11 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 21 September 2015 - 17:03

ne mozes to da jedes ovde

 

samo insekte.

 

crvici iz tresnje se ne racunaju jer je to spontano pojedeno a ne prema nekom receptu

 

 

 (toliko sam milostiva prema crvicima... svaku tresnju prvo otvorim zavirim u nju pa onda pojedem,

ako vidim crva kao da sam roneci naletela na Nessy) :lol+:

Pih, nikada nisi krala tresnje :D



#12 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 19 November 2015 - 20:57

Kazna za ubijenu bubamaru je 15000 RSD...

 

... pa, za svaki slucaj, onaj majstor za predjela gore, osim sto se jednom zabrojao, nije isao dalje od seste tackice.

Spoiler

 

Uzgred, nepravda je da o bubamari ne sme ni da se pomisli nesto lose, a da Necrophorus Vespillo bude izlozen svakojakim verbalnim napadima.



#13 Squabbit

Squabbit
  • Members
  • 5,532 posts

Posted 25 November 2015 - 12:00

ne znam koliko sam bubica i crvića pojeo u trešnjama i jabukama, popio kafe obogaćene mušicama i sl., ali znam sigurno da su oni skakavci prilično ukusni kad zanemarimo činjenicu da jedemo to što jedemo. da mi je neko stavio povez oko očiju i rekao "zini, probaj ovo" (a da ne znam šta je), verovatno bih tražio još. probao u Vijetnamu.

 

kad smo već kod te "egzotike", jeo sam još iguanu i zmiju. čist mišić, nije ni čudo što ima nadimak "pile s drveta", dok je zmija znatno žilavija. takođe, ne bih da ispustim izvanredni ragu od antilope "chez Claude" na Koji (Coyah), u Gvineji.

Skakavci su vrh!!!
Jeo na Thai i u Indoneziji.
 

Na thai probao i glazirane skorpije, mmmmeeeh, em ne volim slatko em bilo bez nekog posebnog ukusa..
ove djavole dole nisam mogao

Thailand_Hua_Hin_Khao_Takiab_seafood_mar



#14 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 25 November 2015 - 15:10

Je l` ovo potkovicasta kraba ili mi se cini? :D



#15 Squabbit

Squabbit
  • Members
  • 5,532 posts

Posted 25 November 2015 - 16:09

Je l` ovo potkovicasta kraba ili mi se cini? :D

Ne mogu da se setim imena nadjoh sliku..
Nisu bas ovakve bile, slicno nesto i izuzetno neprivlacno za zdrati..

 

Edit:

jeste ovo gore izopod ili ti krabica sa potkovicama.. Procitah sada da rastu goleme 60cm.

Ove su bile kao prosecna muska saka. Mozda mladunci otkud znam..


Edited by Squabbit, 25 November 2015 - 16:13.