Jump to content


Photo
- - - - -

Odlazak na Island


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
9 replies to this topic

#1 Suncokretna

Suncokretna
  • Members
  • 3 posts

Posted 17 August 2015 - 11:18

Zdravo svima!

 

Da li neko ima iskustva sa dobijanjem boravisne legitimacije na osnovu braka sa EU drzavljaninom?

Decko i ja planiramo da se vencamo, ali vencanje ce nam biti neposredno pre polaska, a jedna prijateljica koja prolazi kroz proces dobijanja vize za UK mi je ukazala da provera braka (koja ce po njihovom zakonu biti obavezna, koliko sam shvatila) moze biti veoma rigorozna. Mi smo ziveli prethodnih godinu dana u istom gradu (u Srbiji), ali ne na istoj adresi, nemamo nikakve dokaze sa skajpa i fejsbuka, a ni nesto posebno mnogo slika. Ovo zaista nije brak radi dobijanja ove dozvole, ali po onome sto ona kaze da proveravaju totalno tako izgleda. Ne znam da li uopste da pokusavam ovako ili da sacekam godinu dana pa da probam sa sudentskom vizom?

 

Pozdrav i hvala!



#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 17 August 2015 - 12:29

Ambasada, jedino.

 

4um ti je u fazonu čuo sam od ortaka.



#3 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 17 August 2015 - 14:01

Zdravo svima!

 

Da li neko ima iskustva sa dobijanjem boravisne legitimacije na osnovu braka sa EU drzavljaninom?

Decko i ja planiramo da se vencamo, ali vencanje ce nam biti neposredno pre polaska, a jedna prijateljica koja prolazi kroz proces dobijanja vize za UK mi je ukazala da provera braka (koja ce po njihovom zakonu biti obavezna, koliko sam shvatila) moze biti veoma rigorozna. Mi smo ziveli prethodnih godinu dana u istom gradu (u Srbiji), ali ne na istoj adresi, nemamo nikakve dokaze sa skajpa i fejsbuka, a ni nesto posebno mnogo slika. Ovo zaista nije brak radi dobijanja ove dozvole, ali po onome sto ona kaze da proveravaju totalno tako izgleda. Ne znam da li uopste da pokusavam ovako ili da sacekam godinu dana pa da probam sa sudentskom vizom?

 

Pozdrav i hvala!

Alberto je u pravu, ali mene cisto iz radoznalosti zanima jedna druga stvar: naime, ako ti kazes da planirate vencanje, zasto to mora da bude "neposredno pre polaska"? Mislim, sto se ne vencate sutra, pa imate dovoljno vremena da "stvorite" svu relevantnu i mogucu evidenciju i nikom ne moze da bude ista sumnjivo?



#4 Suncokretna

Suncokretna
  • Members
  • 3 posts

Posted 17 August 2015 - 14:21

Hvala na odgovorima!

 

Zbog papirologije nece moci da bude bas sutra :)

 

On tamo mora da ide sredinom sledeceg meseca, tako da i da se vencamo bukvalno sutra ja pretpostavljam da je to neposredno pre polaska. :)

Ja cu svakako krenuti sa njim, ali me brine dobijanje te boravisne legitimacije kasnije, kada istekne 90 dana.

 

Meni je sa druge strane toliko trulo da ja sada namenski pravim evidenciju, cuvam karte, racune itd. i osecala bih se stvarno kao neki laznjak.



#5 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 17 August 2015 - 15:24

 

Meni je sa druge strane toliko trulo da ja sada namenski pravim evidenciju, cuvam karte, racune itd. i osecala bih se stvarno kao neki laznjak.

Ok, cisto prakticno, zaboravite na to kako bi ste se osecali: imigracioni procesi su dozlaboga birokratski, i za sve ce vam trebati dokumentacija, prevodi i overe, onda jos dokumentacije, onda preporuke, pisma, krstenice, pa onda opet dodatni prevodi, overe itd. Jednostavno to kako cete se osecati nema veze i samo moze da vas uspori i frustrira u procesu. Iz licnog iskustva, ja mislim da sam do sada u tri/cetiri zemlje popunio jedno 200 formulara, islikao se jedno 20 puta najmanje, davao otiske prstiju barem 50 puta, prevodio/sertifikovao diplome jedno 5 puta - covek bi pomislio da sam ilegalno svaki put preskakao ogradu pa sad legalizujem nesto, a ne da u proces ulazim kao "pozeljni imigrant". Zato strpljenje i detaljno planiranje u ruke pa uzdravlje. 



#6 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 17 August 2015 - 15:35

Ok, cisto prakticno, zaboravite na to kako bi ste se osecali: imigracioni procesi su dozlaboga birokratski, i za sve ce vam trebati dokumentacija, prevodi i overe, onda jos dokumentacije, onda preporuke, pisma, krstenice, pa onda opet dodatni prevodi, overe itd. Jednostavno to kako cete se osecati nema veze i samo moze da vas uspori i frustrira u procesu. Iz licnog iskustva, ja mislim da sam do sada u tri/cetiri zemlje popunio jedno 200 formulara, islikao se jedno 20 puta najmanje, davao otiske prstiju barem 50 puta, prevodio/sertifikovao diplome jedno 5 puta - covek bi pomislio da sam ilegalno svaki put preskakao ogradu pa sad legalizujem nesto, a ne da u proces ulazim kao "pozeljni imigrant". Zato strpljenje i detaljno planiranje u ruke pa uzdravlje. 

 

Prosto receno : gori su od komunista !



#7 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 17 August 2015 - 17:21

Hvala na odgovorima!

 

Zbog papirologije nece moci da bude bas sutra :)

 

On tamo mora da ide sredinom sledeceg meseca, tako da i da se vencamo bukvalno sutra ja pretpostavljam da je to neposredno pre polaska. :)

Ja cu svakako krenuti sa njim, ali me brine dobijanje te boravisne legitimacije kasnije, kada istekne 90 dana.

 

Meni je sa druge strane toliko trulo da ja sada namenski pravim evidenciju, cuvam karte, racune itd. i osecala bih se stvarno kao neki laznjak.

Ne znam zasto kasnije studentska viza? Vencate se pa u proces po osnovi braka, i da oni ce to striktno proveravati.

 

Nimrod je u pravu, to kako ces se osecati zato sto je odobravanje boravka birokratska procedura je potpuno nebitno. Cuvanje dokumentacije zbog raznih birokratskih procedura je uobicajena stvar na zapadu. 

 

Ako ste u vezi duze sigurno je da imate neke slike zajedno i sa porodicama. Odlazak te vrste je nesto sto se pazljivo planira i priprema.



#8 Suncokretna

Suncokretna
  • Members
  • 3 posts

Posted 17 August 2015 - 19:04

Hvala Vam svima zaista.

 

Mislila sam da ako nas odbiju na osnovu braka, da ja naredne godine dodjem preko studentske vize, a u medjuvremenu na po 90 dana koliko imam pravo. Ne znam.

Stvar je u tome da nase porodice ne odobravaju nasu vezu, kao ni sira okolina. Mnoge stvari koje su normalne u vezama, kod nas bas i nisu tave.

 

Takodje, sve ovo je bilo potpuno neplanirano, da sam ja imala nameru da emigriram preko papira mogla sam i detaljno da laziram. Meni zaista nije nesto stalo do Islanda bez njega, niti imam neke posebne koristi od toga.

 

Ja sam ovde postavila pitanje zbog toga sto me interesuje koje su to kljucne stvari koje dokazuju vezu sa nekim u tom procesu? Ako nas odbiju kako mozemo da se zalimo kasnije i sl? I nadala sam se da je neko mozda bio u sl. situaciji. :)



#9 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 17 August 2015 - 20:08

Meni nista nije jasno...

 

Odlazi se na Island a pita se kako nesto funkcionise u EU (kome island ne pripada), a pricaju se i anegdote kako to isto radi u UK (kome Island takodje ne pripada).

 

Ko se ovde najeo bunika?



#10 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 18 August 2015 - 01:58

Meni nista nije jasno...

 

Odlazi se na Island a pita se kako nesto funkcionise u EU (kome island ne pripada), a pricaju se i anegdote kako to isto radi u UK (kome Island takodje ne pripada).

 

Ko se ovde najeo bunika?

Mislim da Island ima posebne flexibilnije imigracione zakone za EU gradjane. Ako imaju posao mogu da dobiju boraviste.

 

Ali prica jeste malo nedovrsena, pogotovo ovo sa studentskom vizom. Samo ne znam zasto je nekom problem da dokaze stvarnu vezu i brak.