Jump to content

Photo
- - - - -

Migranti ili izbeglice

• Please log in to reply
3698 replies to this topic

#46 RedBolt

RedBolt
  • Banned
  • 10 posts

Posted 10 August 2015 - 22:02

Sutra ce ti migranti koji su tako zalosni i napaceni da pomazu ISIS i da ne posredno pomazu unistavanje nevinih ljudi i hriscanstva. Treba ih blokirati i nazad u svoju zemlju, deportovati. Bolje da smo mi sa madjarimapola pola napravili ogradu na jugu srbije ..Mozda bi to bilo uspesnije..

• 0

#47 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 10 August 2015 - 23:33

Nemam utisak da ti koji žele u UK beže iz Francuske, nemaju oni rešen status u FR, verovatno očekuju deportacijupa žele dalje, misle da su im šanse za azil veće u UK. Da ostanu u Grčkoj? daje li im Grčka azil, ima li uslova da ostanu, šta tek reći za Makedoniju i Srbiju.

Naravno da nisu svima neposredno ugroženi životi, mada ne verujem da je ikome baš bezbedan, da ima ekonomskih motiva, ali ne bih rekao da traže hleba preko pogače, siromaštvo ili nedostatak perspektive, se ne razlikuje mnogo od fizičke ugroženosti.

Neki dan, na Al Jazeeri, reportaža o momku iz avganistana, neki reality, kako pokušava da se domogne vize, spreman da plati 25000$, da dvadesetpethiljada, porodica mu drži apoteku, on radi za UN, nije siromašan, želi na zapad jer se boji talibana, povratka njihovog na vlast, kao službenik UN bio bi među prvima na meti. Priča dalje pokazuje kako ga neki poznanik laže za vizu, ostaje mu samo ilegalni put.

Pojedinačne sudbine se razlikuju, strah i neizvesnost je zajednički imenitelj.

i, kao što kžeš, EU nije spremna da reši problem, nema pravih ideja, aktivnosti, dosad, sve što sam čuo svodi se na traženje načina da se spreči ulazak u EU, to nije nikakvo rešenje, to je samo pomeranje lokacije. Tu nema smisla pričati o Sadamima i Moaremima, oni su prošlost,, sadašnjost su ti ljudi po parkovima, poljanama, napuštenim halama. Šta očekivati kad dođe zima, mrazevi?

Bojim se da će u Evropi rasti odbojnost prema pridošlicama, da će se kriza zaoštravati.

Nisam ja pricala o hleba preko pogace, nego da je realno medju tolikim brojem onh koji pokusavaju da se dokopaju razvijenih zemalja, dosta onih koji su iskoristili trenutak da za sebe potraze bolji zivot.

I taj problem je mogao da bude predvidjen, izmedju ostalog i da izbeglice nece stati onog trenutka kada su izbegli iz ugrozenog podrucja. 

Citala sam neke intervjue iz Grcke, onih sto pristizu na ostrva i ima raznih prica, ali sam probala da kazem bas ovo boldovano.

Nije da imam neko pametno resenje

Kad rat kao prestane, i mir kao dodje, onda se covek okrene oko sebe i svuda vidi samo pustos i beznadje. Tek onda se krece u pravo izbeglistvo. Vade se pare usivene u savove odece, pokusava da se kontaktira daleka rodbina, traze se krijumcari ljudima, trazi se nacin da se ode negde gde zivot nije stao onda kad se pripucalo.

To o cemu pricas je klasicna prica ekonomskog emigranta - azilanti i izbeglice su oni kojima je zivot ugrozen ratnim dejstvima ili politickim progonom (ili vec nekim drugim). 

Razmisli malo, da li su oni koji su nakon WW2 posli u USA i Kanadu bili izbeglice ili ekonomski emigranti? Zato se to i zove trbuhom za kruhom.

Stvarno zalosno, i zaista treba nisko pasti, pa u tu pricu udrobiti ekonomske emigrante, koji kao traze preko hleba pogace. Njih je uvek bilo i bice, ali zamagljivanje izbeglicke katastrofe koja se dogadja usred Evrope ovakvim komentarima, je najblaze receno neprimereno.

Po tebi Vili mi smo svi izbeglice, ukljucujuci ilegalce iz rusije i preskakace zice iz Mexica.

Da se evropa nije pripremila, nije, i sada ima katastrofu. Tragedija je gledati kako pod naletom ISILa ljudi pokusavaju da preskacu zicu u Tursku  i trebalo se verovatno pripremiti, i prihvaten centre i zdruzenu pomoc.

Mozda onda ne bi imali i one koji se "svercuju" na racun stvarno ugrozenih.

• 0

#48 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 August 2015 - 00:31

Nisam ja pricala o hleba preko pogace, nego da je realno medju tolikim brojem onh koji pokusavaju da se dokopaju razvijenih zemalja, dosta onih koji su iskoristili trenutak da za sebe potraze bolji zivot.

I taj problem je mogao da bude predvidjen, izmedju ostalog i da izbeglice nece stati onog trenutka kada su izbegli iz ugrozenog podrucja. 

Citala sam neke intervjue iz Grcke, onih sto pristizu na ostrva i ima raznih prica, ali sam probala da kazem bas ovo boldovano.

Nije da imam neko pametno resenje

Ma zamisli strasno, nisu hteli da stanu onog trenutka kad su izbegli iz ugrozenog podrucja, nego nastavili dalje. Ma sram ih bilo nezahvalne. Aman Andjo, shvatas li da pricas o ljudima kao sto si i sama, o deci kao sto je tvoje. Sta si htela da kazes? Nema Sadama i Moamera, i ti ljudi automatski manje vrede? Oni sto su izbegli dan pre su kao pravi izbeglice, a ovi sto nisu imali para i ostalih resursa da u to vreme krenu, oni su kao manje vredni?

Ja bih rekla da je obrnuto. Oni koji su mogli da si dopuste da krenu ranije, to su oni koji nisu imali ni kuceta, ni maceta. Oni koji su morali da cekaju smirivanje situacije, to su porodice s decom, ozbiljni i odgovorni ljudi.

Za tebe su to ekonomski emigranti. Kao, kad su mogli da prezive rat, mogu i poratno doba. Sta im fali, bar im vise ne puca nad glavom? Gde da rade, gde da zive, to se ti ne pitas, a oni moraju.

To o cemu pricas je klasicna prica ekonomskog emigranta - azilanti i izbeglice su oni kojima je zivot ugrozen ratnim dejstvima ili politickim progonom (ili vec nekim drugim). 

Razmisli malo, da li su oni koji su nakon WW2 posli u USA i Kanadu bili izbeglice ili ekonomski emigranti? Zato se to i zove trbuhom za kruhom.

Aha, i ja sam klasican ekonomski emigrat, a ti bi sve to po kratkom postupku. Dobro pa te niko nista ne pita.

Po tebi Vili mi smo svi izbeglice, ukljucujuci ilegalce iz rusije i preskakace zice iz Mexica.

Da se evropa nije pripremila, nije, i sada ima katastrofu. Tragedija je gledati kako pod naletom ISILa ljudi pokusavaju da preskacu zicu u Tursku  i trebalo se verovatno pripremiti, i prihvaten centre i zdruzenu pomoc.

Mozda onda ne bi imali i one koji se "svercuju" na racun stvarno ugrozenih.

Au Andjo, sad ispade da ih je sve ISIL pojurio. Pre toga nista, mir u svetu. Ti izbeglica ili sta si vec, Rusi i Meksikanci kriminalci, ostali zrtve ISIL i oni sto se uz njih svercuju. Ima li neko da nije na toj tvojoj crnoj listi?

• 0

#49 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 August 2015 - 01:56

Ma zamisli strasno, nisu hteli da stanu onog trenutka kad su izbegli iz ugrozenog podrucja, nego nastavili dalje. Ma sram ih bilo nezahvalne. Aman Andjo, shvatas li da pricas o ljudima kao sto si i sama, o deci kao sto je tvoje. Sta si htela da kazes? Nema Sadama i Moamera, i ti ljudi automatski manje vrede? Oni sto su izbegli dan pre su kao pravi izbeglice, a ovi sto nisu imali para i ostalih resursa da u to vreme krenu, oni su kao manje vredni?

Ja bih rekla da je obrnuto. Oni koji su mogli da si dopuste da krenu ranije, to su oni koji nisu imali ni kuceta, ni maceta. Oni koji su morali da cekaju smirivanje situacije, to su porodice s decom, ozbiljni i odgovorni ljudi.

Za tebe su to ekonomski emigranti. Kao, kad su mogli da prezive rat, mogu i poratno doba. Sta im fali, bar im vise ne puca nad glavom? Gde da rade, gde da zive, to se ti ne pitas, a oni moraju.

Aha, i ja sam klasican ekonomski emigrat, a ti bi sve to po kratkom postupku. Dobro pa te niko nista ne pita.

Au Andjo, sad ispade da ih je sve ISIL pojurio. Pre toga nista, mir u svetu. Ti izbeglica ili sta si vec, Rusi i Meksikanci kriminalci, ostali zrtve ISIL i oni sto se uz njih svercuju. Ima li neko da nije na toj tvojoj crnoj listi?

O cemu ti pricas Vili i s kim se svadjas? 

Kakva ti je to insinuacija da ja na te ljude gledam kao na nesto drugacije od sebe? Pa ti i mene strpa u izbeglice po tvojoj definiciji.

Znas od cega se zivi u poratnom dobu? od pomoci da se izgradi zemlja, i ono sto je poruseno. 

Stvarno kako te nije sramota da ovako besramno izvrces necije reci? Gde sam ja rekla da ih je sve ISIL pojurio, potpuno suprotno, rekla sam da ih nije sve ISIL pojurio. A vidim da su ti i Rusi i Mexikanci kriminalci - e svaka ti cast.

Ajde barem budi toliko razumna pa pogledaj definiciju sta je izbeglica, da se ne bi ovde zamajavali. Da nam ne bi ovde objasnjavala kako je savrseno logicno da se ljudi iz nerazvijenih i siromasnih zemalja lepo popakuju pa na granicu neke razvijene zemlje, kao izbeglica.

• 0

#50 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 August 2015 - 03:12

ma ja bi baš voleo da mi ti, kao expert, objasniš taj fenomen izbeglica  eto na kurdskom primeru koji je izgleda tvoja subspecijalnost - otkud ta masovna bežanija i evropsko krajputašenje danas kad imaju svoju autonomiju i veliki uticaj u samom Bagdadu, imaju svoju regularnu armiju koju je opremio i obučio Stejt Department, imaju gomilu para po računima - rečju, imaju sve ono što kod Sadama nisu imali? 

Ocigledno da im preti zivotna opasnost i pored toga sto imaju autonomiju. A sad ti, posto ti je ljubimac Sadam i njegov rezim uza specijalnost, objasni kako im je bilo bolje pod Sadamom?

• 0

#51 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 August 2015 - 07:20

Znas od cega se zivi u poratnom dobu? od pomoci da se izgradi zemlja, i ono sto je poruseno. 

Ovo je naivan i glup, a pri tome vrlo nekorektan stav. Rat nije prirodna katastrofa da dodje i prodje. Posledice danasnjih ratova su visedecenijske i ako zapadnjacima nekad mora da se objasnjava u cemu se sve ogledaju, tebi bar ne bi trebalo. Nasilje se produzava jer oruzja ima na vagone, kriminal i korupcija cvetaju, privreda se ne pokrece je invesitori izbegavaju nestabilna podrucja, medjuljudski odnosi su zatrovani, pravni i politicki sistemi naruseni, ako ne i sasvim unisteni... Oporavak jedne zemlje i citavih regiona od rata traje duze od jednog ljudskog veka, jer se ne radi samo o fizickom razaranju.

Stvarno kako te nije sramota da ovako besramno izvrces necije reci? Gde sam ja rekla da ih je sve ISIL pojurio, potpuno suprotno, rekla sam da ih nije sve ISIL pojurio. A vidim da su ti i Rusi i Mexikanci kriminalci - e svaka ti cast.

Besramno je u ovom kontekstu nabrajati primere i primere onih koji bi kao da se prosvercuju uz izbeglice i nesto usicare od zapadnih drzava, a po tebi bi trebalo da ostanu tamo gde jesu. Ispada da je "dobar broj njih" (tvoja formulacija, ne znam sta pod tim podrazumevas) jedva docekao rat, da bi mogao da se otisne prema zapadu. Ne znam sta time zelis da postignes, osim da relativizujes ljudsku nesrecu i umanjis broj onih kojima su ratovi onemogucili o(p)stanak u sopstvenim zemljama.

Ruse i Meksikance si sama uvela u pricu, kao primer ilegalnih imigranata, dakle ljudi koji krse zakon jer nemaju legalan osnov da udju u USA. Insinuiras da i medju traziocima azila u EU ima "dobar broj" takvih.

Ajde barem budi toliko razumna pa pogledaj definiciju sta je izbeglica, da se ne bi ovde zamajavali. Da nam ne bi ovde objasnjavala kako je savrseno logicno da se ljudi iz nerazvijenih i siromasnih zemalja lepo popakuju pa na granicu neke razvijene zemlje, kao izbeglica.

Pravnih definicija izbeglica ima koliko hoces, i one se primenjuju zavisno od prilike. Medjutim, osoba koja ne ispunjava uslove za takav status nije automatski ekonomski emigrant. Postoji, naime, i pravo na trazenje azila, a to je pojedinacno i pri tome ljudsko pravo.

• 0

#52 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 11 August 2015 - 10:15

Sutra ce ti migranti koji su tako zalosni i napaceni da pomazu ISIS i da ne posredno pomazu unistavanje nevinih ljudi i hriscanstva. Treba ih blokirati i nazad u svoju zemlju, deportovati. Bolje da smo mi sa madjarimapola pola napravili ogradu na jugu srbije ..Mozda bi to bilo uspesnije..

Zamisli situaciju devedesetih i sad idu izbeglice iz Hrvatske i Bosne recimo ne u Srbiju nego u Madjarsku i Austriju.

"Sutra ce ti migranti koji su tako zalosni i napaceni da pomazu ISIS Veliku Srbiju i da neposredno pomazu unistavanje nevinih ljudi i katolicanstva. Treba ih blokirati i nazad u svoju zemlju, deportovati"

Kako ti se cini ovako?

Ljudi pobegli od tog uzasa bez icega, ali to je varka, sutra ce da pomazu stvaranje islamske drzave :ajme:

• 0

#53 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 August 2015 - 10:20

Za sada u toj konstantinovicevoj palanci, nesrecni migrant moze da napuni bateriju na mobilnom u bilo kom kafancetu oko zeleznicke stanice i usput ostavi flasu obicne vode da mu se ohladi. Ljudi pomazu koliko mogu i kako znaju. Ne racunaju da su plativsi porez obavili svoju gradjansku duznost.

A ti, jesi li nesto uradio da im se nadjes i usput se ostro suprostavis rasplamsavanju latentnog fasizma? Da im pokazes kako se radi?

Te ad hominem prozivke ostavi za svoje forumske prijatelje i intimuse, posto o svemu sto ja radim da se srbovskom fashizmu suprotstavim nista ne znas, nazalost. Ako te bas nesto zanima, slobodno na PM, a ova vrsta prozivki i denuncijacija je mozda svojstvena partijskim sastancima, ali ne i ovom forumu. 

• 1

#54 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 11 August 2015 - 11:14

Te ad hominem prozivke ostavi za svoje forumske prijatelje i intimuse, posto o svemu sto ja radim da se srbovskom fashizmu suprotstavim nista ne znas, nazalost. Ako te bas nesto zanima, slobodno na PM, a ova vrsta prozivki i denuncijacija je mozda svojstvena partijskim sastancima, ali ne i ovom forumu. 

Ad hominem pitanje je bilo reakcija na ruznu insinuaciju da ce migranti pridoneti povecanju broja fasisticki nastrojenih gradjana Srbije. Nije u redu ni prema migrantima, ni prema gradjanima Srbije koji im u prilicnoj meri pomazu, ili im bar ne odmazu. A fasista ima koliko ih ima, i nisam primetila da se nesto ustrucavaju i kriju. Ali sam zato primetila da deo gradjana zahvaljujuci tim migrantima, pocinje da shvata da na svetu ima i mnogo vecih nevolja nego sto su njihove sopstvene. To moze biti samo dobro.

• 0

#55 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 August 2015 - 15:16

Ovo je naivan i glup, a pri tome vrlo nekorektan stav. Rat nije prirodna katastrofa da dodje i prodje. Posledice danasnjih ratova su visedecenijske i ako zapadnjacima nekad mora da se objasnjava u cemu se sve ogledaju, tebi bar ne bi trebalo. Nasilje se produzava jer oruzja ima na vagone, kriminal i korupcija cvetaju, privreda se ne pokrece je invesitori izbegavaju nestabilna podrucja, medjuljudski odnosi su zatrovani, pravni i politicki sistemi naruseni, ako ne i sasvim unisteni... Oporavak jedne zemlje i citavih regiona od rata traje duze od jednog ljudskog veka, jer se ne radi samo o fizickom razaranju.

Oh naivan i glup, pa kako se oporavlja jedan region od rata? Procvetaju im pare jednog dana na livadi? 

Besramno je u ovom kontekstu nabrajati primere i primere onih koji bi kao da se prosvercuju uz izbeglice i nesto usicare od zapadnih drzava, a po tebi bi trebalo da ostanu tamo gde jesu. Ispada da je "dobar broj njih" (tvoja formulacija, ne znam sta pod tim podrazumevas) jedva docekao rat, da bi mogao da se otisne prema zapadu. Ne znam sta time zelis da postignes, osim da relativizujes ljudsku nesrecu i umanjis broj onih kojima su ratovi onemogucili o(p)stanak u sopstvenim zemljama.

Ruse i Meksikance si sama uvela u pricu, kao primer ilegalnih imigranata, dakle ljudi koji krse zakon jer nemaju legalan osnov da udju u USA. Insinuiras da i medju traziocima azila u EU ima "dobar broj" takvih.

Pravnih definicija izbeglica ima koliko hoces, i one se primenjuju zavisno od prilike. Medjutim, osoba koja ne ispunjava uslove za takav status nije automatski ekonomski emigrant. Postoji, naime, i pravo na trazenje azila, a to je pojedinacno i pri tome ljudsko pravo.

Rusa i mexikanaca ima dosta ilegalaca, i naravno da krse zakon zato sto nemaju legalan osnov za boravak u USA, i nisu jedini. I oni su se u svojim zemljama okrenuli oko sebe i pogledali da nema nista i nema buducnosti, i pobegli u bolje okruzenje. Po tvojoj definiciji i oni su izbeglice.

Ostavi se tvojih podmetanja, postoji jasna definicija sta se podrazumeva pod izbeglicom, i nigde tamo se ne navodi "oni koji ne zele da ostanu u razrusenom regionu nakon rata".

To nije relativizacija ljudske nesrece, vec cinjenica. Nije mi jasno kako ti to zamisljas resenja, sad svi zi Afrike i Bliskog istoka da se presele na "zapad", a posto onda nece biti sta da se jede za sve nas da se svi skupa preselimo - gde? 

Zbrinjavanje izbeglica i ugrozenih ratom je jedna stvar, masovna migracija iz nerazvijenih zemalja, nasilno, je vec potpuno druga. A sigurna sam da im nije lako. 

• 0

#56 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 11 August 2015 - 17:05

Stvarno sto pokusavaju da dodju do UK kroz tunel - zato sto u Francuskoj besni rat? Eto recimo sto ne ostanu u Grckoj ili na balkanu kad su se dokopali mira? 

upravo...

poznato mi je da strasno vole englesku, tamo odlazi `ceo` bliski istok za vreme godisnjih odmora, mi na more ili planine, oni u london

da letuju...imucniji tamo uce i studiraju - to je stvar prestiza

pa zasto ne bi i izbeglice grabile do londona ako su se naslusale o londonu 

(londonom zovu sve sto se odnosi na uk)

to je jedna strana price, druga je da je francuska pretrpana i da sporije od uk resava azile, a i mnogo vise rodbine i prijatelja im je odavno u uk.

i naravno da nisu sve izbeglice one zivotno ugrozene i bez krova nad glavom, koje beze za goli zivot,

jer u tom slucaju bi im bila dobra svaka druga zemlja u koju stignu, znaci i turska i grcka i srb...ali bez obzira, svako ima pravo da se skloni od terora i rata i niko to ne moze da preispita cak ni ako je u pitanju islamista...

....no, kada jednom dodju u bezbedno podrucje onda mogu da biraju gde ce posto goli zivot nije vise ono sto cuvaju jer je to sada vec kvalitet tog zivota...pa zato je to uk - zemlja bliskoistocnih i ostalih snova o kojoj se pricalo uz ognjiste ...

edit/(

Edited by Mama_mia, 11 August 2015 - 17:06.

• 0

#57 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 11 August 2015 - 21:55

i naravno da nisu sve izbeglice one zivotno ugrozene i bez krova nad glavom, koje beze za goli zivot,

jer u tom slucaju bi im bila dobra svaka druga zemlja u koju stignu, znaci i turska i grcka i srb...ali bez obzira, svako ima pravo da se skloni od terora i rata i niko to ne moze da preispita cak ni ako je u pitanju islamista...

....no, kada jednom dodju u bezbedno podrucje onda mogu da biraju gde ce posto goli zivot nije vise ono sto cuvaju jer je to sada vec kvalitet tog zivota...pa zato je to uk - zemlja bliskoistocnih i ostalih snova o kojoj se pricalo uz ognjiste ...

edit/(

Upravo o cemu pricam sta se desava. Medjutim Vili mi objasnjava da svako ima pravo da se skloni od post-ratne izgradnje, ili muke. A slazem se da je muka. To onda nisu izbeglice, ukratko izbeglice su oni koji se sklanjaju u strahu za goli zivot ili od progona koje im ugrazava zivot, ne zbog ugrozenog zivotnog stila. Teskoce izgradnje nakon rata se resavaju humanitarnom pomoci, raznim planovima izgradnje, a ne migracijom..

U vreme najvece gladi u Irskoj, kada se dobar deo populacije iselio u USA, to nisu bile izbeglice vec ekonomski migranti.

• 0

#58 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 12 August 2015 - 06:12

Upravo o cemu pricam sta se desava. Medjutim Vili mi objasnjava da svako ima pravo da se skloni od post-ratne izgradnje, ili muke. A slazem se da je muka. To onda nisu izbeglice, ukratko izbeglice su oni koji se sklanjaju u strahu za goli zivot ili od progona koje im ugrazava zivot, ne zbog ugrozenog zivotnog stila. Teskoce izgradnje nakon rata se resavaju humanitarnom pomoci, raznim planovima izgradnje, a ne migracijom..

U vreme najvece gladi u Irskoj, kada se dobar deo populacije iselio u USA, to nisu bile izbeglice vec ekonomski migranti.

Po tebi ispade da izbeglice i ne postoje kao kategorija. Naime, u vreme trajanja ratnih sukoba ljudi najcesce ne uspevaju da napuste teritoriju gde se sukobi desavaju, ili u najboljem slucaju mogu da odu u neki kamp par kilometara dalje. Kad granatiranje prestane, po tebi bi trebalo da se vrate odakle su krenuli i poletno se prikljuce obnovi i izgradnji. No Andjo, nije to Evropa nakon WWII, a ni Japan nakon zemljotresa i cunamija. Danasnji ratni sukobi se ne zavrsavaju kao oni u svetskom ratu, a nisu ni prirodne katastrofe, koje dodju i prodju. Ti sukobi se nastavljaju, u vidu terorizma i na slicne nacine. Ratni sukobi jenjavaju, gube na intenzitetu, ali ne prestaju.

Poseban problem u svemu predstavlja odnos medjunarodne zajednice, koji UNHCR-u sugerise kriterijume za dodeljivanje statusa izbeglice. Da li ti je poznato da takav status jos uvek ima vise hiljada ljudi u Srbiji, ali ga nemaju gradjani Sirije. I ne samo da nemaju izbeglicki status, nego su prethodnih godina i fizicki sprecavani da napustaju to podrucje. Navodno, zbog sopstvene bezbednosti, jer niko nije mogao da im je garantuje. A sada kao "nemaju razloga", jer je mir...

Vidim da tebi dosta toga nije jasno vezano za definiciju i status izbeglice. To je, pre svega, pravna kategorija, i status se ne gubi prestankom rata. Niko izbeglice u Srbiji nije terao da se vracaju u Hrvatsku i Bosnu, nakon sto je tamo zvanicno uspostavljen mir. Mnogi od njih su proveli godine u izbeglickim kampovima po Srbiji, a pocetkom 2000-tih dobijali legalan boravak u Australiji, Kanadi, Norveskoj... upravo zahvaljujuci tom izbeglickom statusu. To im je bio uslov i osnov za useljenje u te zemlje, a poslednji slucajevi koje pamtim su bili 2003. Kako se to uklapa u tvoju sliku i definiciju izbeglice?

• 0

#59 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 12 August 2015 - 07:19

Ocigledno da im preti zivotna opasnost i pored toga sto imaju autonomiju. A sad ti, posto ti je ljubimac Sadam i njegov rezim uza specijalnost, objasni kako im je bilo bolje pod Sadamom?

nemam pojma dal im je bilo bolje, znam da su manje bežali. :unsure: 

ukratko izbeglice su oni koji se sklanjaju u strahu za goli zivot ili od progona koje im ugrazava zivot, ne zbog ugrozenog zivotnog stila. 

ono jes - od gladi se ne umire, samo malko .....smršaš!  :rolleyes:

• 0

#60 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 12 August 2015 - 07:57

Ad hominem pitanje je bilo reakcija na ruznu insinuaciju da ce migranti pridoneti povecanju broja fasisticki nastrojenih gradjana Srbije. Nije u redu ni prema migrantima, ni prema gradjanima Srbije koji im u prilicnoj meri pomazu, ili im bar ne odmazu. A fasista ima koliko ih ima, i nisam primetila da se nesto ustrucavaju i kriju. Ali sam zato primetila da deo gradjana zahvaljujuci tim migrantima, pocinje da shvata da na svetu ima i mnogo vecih nevolja nego sto su njihove sopstvene. To moze biti samo dobro.

Jel se ti samo pravis blesava (pošto, istine radi, znamo da to nisi)? Ne migranti kao činjenica, nego povećanje prisustva "problema migranata" svuda, pa i u Srbiji, raspiruje fashizam. Seti se samo prvih incidenata sa par izbegličkih kampova,kad su gradjani izlazili da demonstriraju i prete sa legendarnim parolama "Zašto u našoj opštini?" itd. Ti se žališ na uspon fashizma i krajnje desnice u jednoj Švedskoj, a odbijaš da prihvatis da potpuno analogni, ali mnogo intenzivniji usled večeg rezervoara onog ekovskog Ur-fašizma proces očekuje Srbiju? U kojoj je nacional-socijalizam i fašizam vrlo skoro bio na vlasti, za razliku od Švedske. Jel' nas ti to zahebavaš ili ozbiljno misliš da problem migranata u Srbiji ne ide direktno u korist Dveri, Naših, smradikala, SrBske akcije i sličnih???

To što će neka zalutala dobra duša da se opameti i vidi da ima nešto gore od ovde sveprisutne razmaženosti, to je baš lepo, ali bih rekao da je statistički potpuno zanemarljiva pojava u poređenju sa brojem ludaka koji će se mobilizovati protiv migranata kao novih Izabranih neprijatelja (pošto više ne možemo ništa da uradimo Slovencima, Hrvatima, Albancima, Bošnjacima, a nikad nismo ni mogli Nemcima, Britancima, Amerikancima, itd., nasilje i aparthejd nad Romima sa vremenom dosadi, gejevi su suviše dobro skriveni, osim na paradi, tako da su tamnoputi migranti idealno rešenje).

Edited by Schrodinger, 12 August 2015 - 08:01.

• 1