Jump to content


Photo
- - - - -

Migranti ili izbeglice


  • Please log in to reply
3698 replies to this topic

#3646 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 07 February 2017 - 17:43

Hajde da demistifikujemo i ovu priču. Elem, novinar je opisao kao tragediju nečiju smrt uzrokovanu nesmotrenošću i glupošću. Može se dodati i da je novanar kreten, ali to ništa ne menja. Kao što je rekao Zoran, stavljanje ovakve vesti na naslovnu stranu i njeno nazivanje tragedijom je senzacionalistička politizacija i ništa više. Da je poginuo spašavajući nečiji život, to bi bila sasvim druga priča, ali je evidentno da ga niko nije terao da radi to što je radio i da treba imati mozga u glavi da bi se ista sačuvala.

 

Ljudi umiru svakodnevno u svim krajevima sveta i od različitih uzroka. Možda će večeras samohrana majka četvoro dece iz Bukurešta poginuti dok propisno prelazi ulicu jer će je zgaziti pijana budala. Možda će otac koji izdržava veliku porodicu iz Bangladeša umreti od izliva krvi u mozak. Možda će od infarkta stradati neki dirigent, prodavac kokica, taksista, advokat, vodoinstalater, lekar, profesor matematike, obućar ili hemičar. Ukoliko se bilo gde pojave ovakve vesti sa omogućenim komentarima, pročitaćemo nešto u stilu 'saučešće porodici', 'jadan čovek', 'neka ga anđeli čuvaju' i tome slično, ali baš me zanima koliko će tih istih profesionalnih narikača provesti besanu noć, zapaliti sveću ili otići na sahranu, uz izuzetak porodice i prijatelja preminulih. Mogao bih da se opkladim da je odgovor jednostavan - nula. Ljudi iskreno žale samo one koji su im bliski, a kada su u pitanju osobe koje ne poznaju ili im ništa ne znače to se uglavnom može svesti na kukumavke virtuelnog tipa. Čim se zatvori odgovarajući prozor na browseru, internet-narikače će uključiti televizor, otići da se vide sa prijateljima, popiti kafu, pogledati film, skuvati večeru, pripremiti se za još jedan dan na poslu ili će naprosto preći na vesti o zadnjici neke glumice, utakmici između X i Y ili pročitati vremensku prognozu.


Edited by DJ_Vasa, 07 February 2017 - 18:16.

  • 3

#3647 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 07 February 2017 - 19:12

 

 

Joj, Vaso, stvarno ne znam više kako da objasnim svoj način razmišljanja. Kod vas ima samo ili ... ili, između ništa, nichts, zero, nada, 0. Da je poginuo spasavajući nečiji život ispao bi heroj, ali pošto je (nagađamo mi, i samo nagađamo) mislio samo na sebe, na svoju budućnost ili ko zna šta, e onda je budala i zaslužuje sve što ga je snašlo. Ponekad imam utisak da ne čitamo iste postove (ne odnosi se na tebe, ili bar ne samo na tebe), napišete jedno, posle to okrećete na više načina i onda svaki put dodate još nešto ne bi li zvučalo drugačije nego prvi put. Ljudi umiru širom sveta... ok, razumela, ali treba li se sprdati s tim? Ko ste vi da odlučujete ko je šta zaslužio? U čemu je fora komentarisati to? Pozitivno ili negativno, naricati ili psovati, šta god? Ne pravim se luda, stvarno ne razumem.

 

---------------------

P:S. Nikoga ja lično nisam prozvala, samo sam komentarisala način na koji pišete o nečijoj smrti. Svi su se sami prepoznali i prozvali. Međutim, to me ne interesuje. Na kraju, svako živi sa svojom savešću i ako je vama to ok, ne bi trebalo ni meni da smeta, ali eto...ipak me malo nažuljalo jer ako sam išta naučila u radu sa izbeglicama i migrantima, to je da poštujem život i pravo na izbor.


  • 0

#3648 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 07 February 2017 - 19:40

Hajde da demistifikujemo i ovu priču. Elem, novinar je opisao kao tragediju nečiju smrt uzrokovanu nesmotrenošću i glupošću. Može se dodati i da je novanar kreten, ali to ništa ne menja. Kao što je rekao Zoran, stavljanje ovakve vesti na naslovnu stranu i njeno nazivanje tragedijom je senzacionalistička politizacija i ništa više. Da je poginuo spašavajući nečiji život, to bi bila sasvim druga priča, ali je evidentno da ga niko nije terao da radi to što je radio i da treba imati mozga u glavi da bi se ista sačuvala.

 

Ljudi umiru svakodnevno u svim krajevima sveta i od različitih uzroka. Možda će večeras samohrana majka četvoro dece iz Bukurešta poginuti dok propisno prelazi ulicu jer će je zgaziti pijana budala. Možda će otac koji izdržava veliku porodicu iz Bangladeša umreti od izliva krvi u mozak. Možda će od infarkta stradati neki dirigent, prodavac kokica, taksista, advokat, vodoinstalater, lekar, profesor matematike, obućar ili hemičar. Ukoliko se bilo gde pojave ovakve vesti sa omogućenim komentarima, pročitaćemo nešto u stilu 'saučešće porodici', 'jadan čovek', 'neka ga anđeli čuvaju' i tome slično, ali baš me zanima koliko će tih istih profesionalnih narikača provesti besanu noć, zapaliti sveću ili otići na sahranu, uz izuzetak porodice i prijatelja preminulih. Mogao bih da se opkladim da je odgovor jednostavan - nula. Ljudi iskreno žale samo one koji su im bliski, a kada su u pitanju osobe koje ne poznaju ili im ništa ne znače to se uglavnom može svesti na kukumavke virtuelnog tipa. Čim se zatvori odgovarajući prozor na browseru, internet-narikače će uključiti televizor, otići da se vide sa prijateljima, popiti kafu, pogledati film, skuvati večeru, pripremiti se za još jedan dan na poslu ili će naprosto preći na vesti o zadnjici neke glumice, utakmici između X i Y ili pročitati vremensku prognozu.

Da, ljudi umiru svakodnevno, nečija smrt dospe u vesti, na naslovnu stranu, nečiju konstatuju samo najbliži ili samo zvanična lica. Mnoge tekstove ne pročitam, naslov vidim bez svoje posebne volje. Stoji i da, posle pročitane vesti idem dalje, čitam narednu, ali nemam potrebu da stanem, da naglasim da je nečija smrt nedovoljno važna, ako je tebi stvarno jako nevažna vest, zašto si je komentarisao, mogao si odmah da pređeš na te zadnjice ili vremensku prognozu. 

Svet ide dalje i posle ove smrti, i posle one decena egejskim ostrvima, i nekih koji su se smrzli, i nekih koji su se ugušili u kamionima, hladnjačama, desetine njih u kombiju, stotine njih na potopljenoim brodovima. Nisu to mali brojevi, njihovi životi su nevažni jer dolaze iz Azije, Afrike, drugačiji su. Nisu poželjni. Za naslovne strane su njihova nedela, stvarno učinjena ili izmišljena.


  • 2

#3649 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 February 2017 - 21:46

...

 

 

Ne znam cemu sluzi sibanje mrtvog magarca, osim, mozda za samopromociju likova i likinja koji su se, verovatno, proglasili za 'moralne vertikale', i imaju potrebu da to svakome pokazu.

 

Odmaj da citiram R. Tagora koje je rekao - ljudska smrt nije rupa, da kroz nju iscuri covecanstvo.

 

Sasvim dopustam da neko bude potresen, pa i po deset puta dnevno - no ja nemam vremena za takav luksuz.

Posto nikome nista ne predbacujem, niti od nekoga nesto ocekujem - apsolutno ne podnosim da mi neko upucuje invektive - tipa 'brdjani' ili podmece nesto o 'nevaznim zivotima', jer je to apsolutno nekorektno.

 

Takvi su me unapred izgubili kao nekoga ko ce podrzati njihovu stvar / brigu, vec samo izazivaju nelagodu.

 

Ko je njih ovlastio da meni namecu neki stav?

Zar sam ja to trazio?

 

Vasa je lepo napisao - nazalost, takvi dogadjaji sa raznim zamlatama su uobicajene stvari izmedju te i te strane i poslednje reklame u novinama / na TV, a zahtevati od nekog da sece vene, ili se kida - to je besmisleno i jako nametljivo.

 

Postoji na yutubetu i ona kategorija stupidarija - 'darwin award' gde se moze videti poprilican broj budaletina koji nicim izazvani, i bez ikakve potrebe, dovode svoj zivot u opasnost.

 

Koliko tek tu ima mesta za secenje vena / isprazno moralizatorstvo!

B-)

 

...


  • 2

#3650 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 08 February 2017 - 00:06

 

...

 

Nije tebi lako, Kiniče. Ceo svet se vrti oko Tebe, svi pišu samo o Tebi, svaka kritika, ma šta kritika, svaka reč je upućena Tebi, sav kinizam ovog sveta nosiš na sopstvenim plećima. Svi Tebi nešto nameću, samo Tebi podmeću. A Tebe to ni malo ne interesuje, jer niko nije dostojan da s visine pogledaš na njih, obične smrtnike koji ti se ne klanjaju i ne mašu repom kad Ti ugledaju profilnu sliku. A opet se pecaš i sam pronalaziš i gde Te nema. Ne preteruj, premorićeš se. A i ti štenci oko Tebe Ti stvaraju lažnu sliku o Tvojoj veličini.

 

-------------------------

 

Žao mi je što raznorazni sledbenici pokreta za ljudska prava nikad nisu seli pred kamere pa lepo objasnili suštinu slobode govora i ograničenja iste. Doduše, ograničenja nisam nešto ni uočila da se negde pominju (osim ako se radi o pozivima na rušenje ustavnog uređenja države).  A trebalo bi. Trebalo bi, jednom za svagda, da svaki pojedinac postane svestan svoje slobode govora, kao i posledica koju ona nosi, odgovornosti koju ima svako i to svaki put kada odredi sebe za Izabranog da iznese neku budalaštinu na svetlost dana. Naprosto, postoji evidentna razlika između tekstova Marine Tucaković i tekstova Ive Andrića (hint: kvalitativna razlika). Ovo se odnosi i na medije, novinare koji od svega prave sprdnju, ali i na vas ovde koji zloupotrebljavate datu vam slobodu govora.


Edited by Rahel, 08 February 2017 - 00:07.

  • 0

#3651 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 08 February 2017 - 00:13

Nije tebi lako, Kiniče. Ceo svet se vrti oko Tebe, svi pišu samo o Tebi, svaka kritika, ma šta kritika, svaka reč je upućena Tebi, sav kinizam ovog sveta nosiš na sopstvenim plećima. Svi Tebi nešto nameću, samo Tebi podmeću. A Tebe to ni malo ne interesuje, jer niko nije dostojan da s visine pogledaš na njih, obične smrtnike koji ti se ne klanjaju i ne mašu repom kad Ti ugledaju profilnu sliku. A opet se pecaš i sam pronalaziš i gde Te nema. Ne preteruj, premorićeš se. A i ti štenci oko Tebe Ti stvaraju lažnu sliku o Tvojoj veličini.

 

-------------------------

 

Žao mi je što raznorazni sledbenici pokreta za ljudska prava nikad nisu seli pred kamere pa lepo objasnili suštinu slobode govora i ograničenja iste. Doduše, ograničenja nisam nešto ni uočila da se negde pominju (osim ako se radi o pozivima na rušenje ustavnog uređenja države).  A trebalo bi. Trebalo bi, jednom za svagda, da svaki pojedinac postane svestan svoje slobode govora, kao i posledica koju ona nosi, odgovornosti koju ima svako i to svaki put kada odredi sebe za Izabranog da iznese neku budalaštinu na svetlost dana. Naprosto, postoji evidentna razlika između tekstova Marine Tucaković i tekstova Ive Andrića (hint: kvalitativna razlika). Ovo se odnosi i na medije, novinare koji od svega prave sprdnju, ali i na vas ovde koji zloupotrebljavate datu vam slobodu govora.

 

 

Ne znam zasto piskaras o meni - kad me to ne interesuje!

:whistle:

 

Znaci, neko ko slobodno napise nesto sto se tebi ne dopadne - treba 'jednom za svagda da postane svestan slobode govora, posledica i odgovornosti', kao i toga da ce neko to proglasiti za 'budalastinu'?

 

Doduse, mozda sa aspekta 'Marine Tucakovic'?

;)

 

...


  • 0

#3652 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 08 February 2017 - 00:25

Mora da je i medju glumcima i muzicarima povodom cije je smrti izrazavano zaljenje u onim RIP/PUM rubrikama dole bilo takvih sto su prevremeno skoncali usled drogiranja, opijanja, neumerenosti u jelu, bavljenja ekstremnim sportom, voznje dvesta na sat ili kakvog drugog rizicnog ponasanja. Po gore iznetom kriterijumu i oni su budale, ali to valjda niko nije hteo da objavljuje,  jer nisu obicne budale, vec budale s talentom i umetnickim opusom, dok o ovom avganistanskom utopljeniku nekako pouzdano znamo sta nije ili jeste imao u glavi (u tom casu). Drugim recima, nisam siguran da je bas ispravno da onim 'budala manje' bude virtuelno overen. Konacno, ako je i bio praznoglav, pa i zao – dosao da nam trosi evropski kiseonik i napije nam se Tise – nije ni on samoga sebe izvukao na kosmickoj lutriji,

 

To bi bio nekakav formalni pristup (sa ili bez emocija), Ima i onaj drugi, gde se ne hvatamo samo za aktuelne reci, vec gledamo kompletniju sliku 'slucaja'. Recimo da sam sklon da verujem da bi mu svako odavde dobacio uze da je bio u prilici. Cudni su ti ljudi.


  • 2

#3653 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 08 February 2017 - 00:25

Ne znam zasto piskaras o meni - kad me to ne interesuje!

:whistle:

 

...

 

Nisam te ni primetila dok me nisi nagazio, prvi :D

 

Ostalo je podmetanje i slobodna interpretacija. Na to se ne brecam.


  • 0

#3654 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 08 February 2017 - 00:32

...

 

... nisam te ni primetila dok me nisi nagazio, prvi :D

... stalo je podmetanje i slobodna interpretacija. Na to se ne brecam.

 

 

Lazes.

 

Ja tebe nigde nisam spomenuo, niti kvotovao, a oko podmetanja - bice da si se prepoznala.

 

Samo ti nastavi da me 'ne primecujes', i sve ce biti OK, posto mi je 'komunikacija' sa tobom apsolutno smorna.

Ti meni nemas sta da kazes, a kao sto vidis - tamo gde ordiniras ne zalazim, niti se tebi obracam.

 

...


  • 0

#3655 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 08 February 2017 - 00:43

...

 

 

 

Lazes.

 

Ja tebe nigde nisam spomenuo, niti kvotovao, a oko podmetanja - bice da si se prepoznala.

 

Samo ti nastavi da me 'ne primecujes', i sve ce biti OK, posto mi je 'komunikacija' sa tobom apsolutno smorna.

Ti meni nemas sta da kazes, a kao sto vidis - tamo gde ordiniras ne zalazim, niti se tebi obracam.

 

...

 

Ne lažem, samo umem da čitam (likinja, brđani, da mi "neko" upućuje moralizatorske ...  itd, doduše sve u trećem licu, iskusno, nema šta...) - naravno da sam se prepoznala. Međutim ništa od toga nije bilo Tebi, o Uzvišeni, upućeno. Ne primećujem te je bilo u smislu da ti se nisam obratila (nisi ništa ni napisao). Ali ok, možemo da se ne primećujemo, meni odgovara. Ali nemoj onda ni u trećem licu. Da se ne smaramo međusobno.


  • 0

#3656 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 08 February 2017 - 00:51

...

 

 

Hocu li ja u 'trecem licu', ili ne - to ti ne odredjujes.

Ovo, hvala bogu, nije tvoja prcija - 'zastitarstvo / biblioteka'.

:wicked:

O 'zastitarstvu' sam ti sve rekao, a 'literatura' zaboravljena / ostavljena po avionima i cekaonicama posle dugog leta, me ne interesuje.

:lol:

 

I o 'brdjanima' si ti zapocela, onako 'gospodski'.

Pa da ti odmah kazem - oni su za mene gospoda, kao i njihovi proizvodi, a niposto proizvodi 'gospodskih kucica' po ulicama i parkicima, o kojima vlasnici ne vode brigu.

 

No, zato se 'gospodski' vodi briga o 'citavom covecanstvu'.

:wacko:

 

...


  • 0

#3657 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 08 February 2017 - 01:10

Pa šta je sad, smorno ili ti nije smorno?

 

Meni jeste, ne interesuje me. Samo jbg. žensko sam, moja mora da bude poslednja.

 

Znam da ti više voliš ovo :hail: , ali ne može, ovaj smrznuti kez je maksimum koji možeš od mene da izvučeš :D

 


  • 0

#3658 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 08 February 2017 - 01:15

...

 

 

Ne bih da ulazim u tvoje zhemske probleme - to me se ne tice, a 'kez' mi nije ni trebao, dovoljna je bila slicka!

;)

Bye Rejchel!

 

...


  • 1

#3659 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 08 February 2017 - 04:36

Ja lepo napisah da je smešno i nepotreno uopšte diskutovati o nečijoj smrti, naročito ne na ovakav način. Ovo za godine mogu samo da ponovim - osoba sa 22 godine ne razmišlja jednako kao osoba sa 30, 40, 60 itd. To valjda znamo svi iz iskustva, ili ne...

Osoba sa 40 ne razmislja isto kao ona sa 70 ili ona sa 18, to je ocigledno. Osobe od 20+ mogu biti manje iskusne, ali su odrasle osobe. Malo si me podsetila na ono kad su huligane nazivali "nasom decom" - i dosta je vise ne prihvatanja odgovornosti za licne postupke. Kada je osoba odrasla a nije necije dete?

Bilo cija smrt je licna tragedija najblizih, ali to ne iskljucuje komentar da ako je neko popio flasu pica, i seo za volan, da je to neodgovorna smrt.

 

Mora da je i medju glumcima i muzicarima povodom cije je smrti izrazavano zaljenje u onim RIP/PUM rubrikama dole bilo takvih sto su prevremeno skoncali usled drogiranja, opijanja, neumerenosti u jelu, bavljenja ekstremnim sportom, voznje dvesta na sat ili kakvog drugog rizicnog ponasanja. Po gore iznetom kriterijumu i oni su budale, ali to valjda niko nije hteo da objavljuje,  jer nisu obicne budale, vec budale s talentom i umetnickim opusom, dok o ovom avganistanskom utopljeniku nekako pouzdano znamo sta nije ili jeste imao u glavi (u tom casu). Drugim recima, nisam siguran da je bas ispravno da onim 'budala manje' bude virtuelno overen. Konacno, ako je i bio praznoglav, pa i zao – dosao da nam trosi evropski kiseonik i napije nam se Tise – nije ni on samoga sebe izvukao na kosmickoj lutriji,

 

To bi bio nekakav formalni pristup (sa ili bez emocija), Ima i onaj drugi, gde se ne hvatamo samo za aktuelne reci, vec gledamo kompletniju sliku 'slucaja'. Recimo da sam sklon da verujem da bi mu svako odavde dobacio uze da je bio u prilici. Cudni su ti ljudi.

Pa lepo si napisao, oni su mozda budale, ali sa talentom ili licnim opusom, kad kazemo RIP mi zalimo taj talenat a ne coveka, jer coveka ni neznamo. Tragedija je kad majku troje dece na pesackom prelazu udari nadobudni vozac, bez obzira da li ona ima 25, ili 45 godina. Kad neko odluci da svoj zivot stavi u riskatnu poziciju za licnu dobit, takva smrt je samo logicna posledica izbora-koliko god ona bila tragicna za najblize.


  • 1

#3660 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 08 February 2017 - 04:39

Da, ljudi umiru svakodnevno, nečija smrt dospe u vesti, na naslovnu stranu, nečiju konstatuju samo najbliži ili samo zvanična lica.

.............

Svet ide dalje i posle ove smrti, i posle one decena egejskim ostrvima, i nekih koji su se smrzli, i nekih koji su se ugušili u kamionima, hladnjačama, desetine njih u kombiju, stotine njih na potopljenoim brodovima. Nisu to mali brojevi, njihovi životi su nevažni jer dolaze iz Azije, Afrike, drugačiji su.

.............

Krenucu od drugog pasusa citiranog.

 

Gresis. Ne radi se o tome da su zivoti nevazni jer dolaze iz... nego je lazna empatija koja se pojavi tek kad stradaju u pokusaju ilegalnog prelaska granice - nase granice.

Medju ljudima koji tuguju zbog tog izgubljenog zivota, koliko njih bi bilo spremno da ga prihvati u svoju kucu i omoguci mu da ceka resenje statusa na toplom i pod krovom? Zasto je taj zivot najednom "jednako vazan kao i nasi" tek kad se covek udavio, a pre toga nije bio?

 

Gde je ta empatija kad ljudi krenu? Ako je neko krenuo iz Sudana a udavio se tek izmedju Tunisa i Italije, znamo li sta je sve prosao? Koliko ih je krenulo iz Sudana i udavilo se u nekakvoj reci jos u Africi?

Prava empatija bi bila da EU ili UN ili vec neko organizuje i financira prihvatne centre vec u Africi i izbeglicama koji spasavaju goli zivot omoguci human prevoz i prihvat. Ali i da na licu mesta "filtrira" ekonomske migrante i objasni im da ne mogu dalje, osim pod uslovima koji vaze za sve migrante - a to je na prvom mestu pasos i viza.

Mozda izgleda nehumano, ali taj deo sveta treba da shvati da u Svedskoj - ili UK, svejedno - naprosto nema mesta za 10 ili 100 miliona ljudi koji bi naprosto hteli da zive bolje, ili para da im se to omoguci, a nemaju ni kvalifikacije ni znanje jezika ni bilo sta drugo da bi se mogli sami uzdrzavati. Ti ljudi treba da menjaju stanje u svojoj zemlji, a ako pokazu volju - razvijeni svet ce im rado pomoci. Da svi kojima se to, eto, hoce dodju u Svedsku, Svedska vise ne bi bila zemlja u koju je pozeljno doci jer bi propala. Ko bi to mogao platiti?

 

Priroda nije egalitarna ili pravedna, kao ni sam zivot. Naprosto nije moguce promenti cinjenicu da se neko rodi u bogatoj familiji u Parizu, a neko drugi u satoru u Etiopiji. Nije moguce citavu subsaharsku Afriku smestiti u Pariz.

 

Zasto sam vest koja je potakla ovu raspravu nazvao senzacionalistickom politizacijom - a to su neki protumacili kao da omalovazam neciji zivot?

Zato jer takvu banalnu nesrecu neki ljudi proglase velikom tragedijom i koriste je da, pominjuci emigrantski status stradaloga, guraju neki svoj program (levi ili desni, svejedno), u stilu "glasajte za mene, ja cu taj izbeglicki problem resiti!" ovako ili onako. Druge banalne nesrece niko ne pominje.

Evo, cak si ti spreman da optuzis neke kako tvrde da su africki zivoti za njih manje vazni, umesto da razumes da nisu - nego nisu ni vazniji od ostalih samo zato sto su africki. Ne vidim forumske rasprave o tragediji dece koja su se udavila u rekama i jezerima tokom leta.

 

 

I to me vraca na prvi pasus - da, ovom i ovakvom drustvu nisu sve smrti iste. I to cak nema veze sa izbeglicama i migrantima.

Mrzi me da googlam i trazim konkretni primer, no dovoljno si star da se secas dogadjaja kakvih je tokom godina bilo vise i znaces o cemu pricam.

Naleti voz na skolski autobus pun dece i pogine njih okruglo 15. Prave se komemoracije, politicari drze govore i izrazavaju saucesce, drzava mozda proglasi dan zalosti itd. Onda se osnuju fondovi (i pojave apeli za priloge) za pomoc porodicama stradalih za troskove sahrane i vec neku stetu, a citava stvar se proglasi za veliku i nezapamcenu tragediju.

A ja tvrdim da je to licemerje.

Zato jer u toj drzavi u saobracaju ginu deseci dece godisnje. Ovako ispada, ako ti pijani sofer pregazi dete, to je tvoj licni problem. Samo ako ti dete strada sa jos njih cernaestoro zasluzujes pomoc i empatiju na drzavnom nivou. Drugim recima, dajte da mi to rasporedimo da gine jedno dete sedmicno pa niko nece primetiti, samo kad ginu grupno - to je tragedija.

 

Za moj ukus, to je pokvareno drustvo. Verujem da empatiju zasluzuju svi a ne samo neki - na ovoj temi, na osnovu migrantskog statusa.


  • 1