Jump to content


Photo
- - - - -

Migranti ili izbeglice


  • Please log in to reply
3698 replies to this topic

#3631 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 07 February 2017 - 07:12

 


*tja, onaj 22godisnjak sto se utopio .. mozda je jedan od ovakvih a mozda i nije .. no kakva huda sudba te mora natjerati da preplivavas rijeku u 2 mjesecu?

 

 

Ona ista koja je u decenijama hladnog rata terala ljude da preskacu berlinski i slicne zidove/granice, pri cemu su stotine stradale, a neki od onih koji su uspeli da prebegnu na zapad, kasnije se bavilo kriminalom, pa i terorizmom. Danas mu svi oni dodju nesto kao heroji i borci za slobodu.


  • 1

#3632 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 February 2017 - 10:48

...

 

... ona ista koja je u decenijama hladnog rata terala ljude da preskacu berlinski i slicne zidove/granice, pri cemu su stotine stradale, a neki od onih koji su uspeli da prebegnu na zapad, kasnije se bavilo kriminalom, pa i terorizmom. Danas mu svi oni dodju nesto kao heroji i borci za slobodu.

:twak:

 

Ne trtljaj, vilhelminski!

 

...


  • 0

#3633 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 07 February 2017 - 11:41

Za 10 godina koliko sam na ovom forumu, nisam na politici ostavila ni jedno jedino slovo, što ne znači da me ne interesuje i da ne ćitam šta se piše, ali sam obećala sebi da se neću petljati u vaše taborske diskusije i prepucavanja.

 

Međutim, danas ne mogu da otrpim ovu sprdnju s tuđom nesrećom. Kvalifikacije tipa "budaletina je dobila šta je tražila" su ne samo neprimerene, nego su i ružne, mnogo ružne i tužne. Ustvari, svaki komentar ove nesrećeu je nepotreban. Dečko se utopio, bio je neplivač, pre toga je za to čak i platio krijumčaru. Šta ga je nateralo na taj rizik, od čega je bežao, zbog čega je žurio, ka čemu je jurio? Ne znamo i ne moramo da znamo. Smrt je smrt i nikad nije za šalu i, ako izuzmemo neke specijalne slučajeve, nikad nije zaslužena.


  • 7

#3634 BeIgrade

BeIgrade
  • Members
  • 1,776 posts

Posted 07 February 2017 - 12:03

Za 10 godina koliko sam na ovom forumu, nisam na politici ostavila ni jedno jedino slovo, što ne znači da me ne interesuje i da ne ćitam šta se piše, ali sam obećala sebi da se neću petljati u vaše taborske diskusije i prepucavanja.

 

Međutim, danas ne mogu da otrpim ovu sprdnju s tuđom nesrećom. Kvalifikacije tipa "budaletina je dobila šta je tražila" su ne samo neprimerene, nego su i ružne, mnogo ružne i tužne. Ustvari, svaki komentar ove nesrećeu je nepotreban. Dečko se utopio, bio je neplivač, pre toga je za to čak i platio krijumčaru. Šta ga je nateralo na taj rizik, od čega je bežao, zbog čega je žurio, ka čemu je jurio? Ne znamo i ne moramo da znamo. Smrt je smrt i nikad nije za šalu i, ako izuzmemo neke specijalne slučajeve, nikad nije zaslužena.

 

Plus, dodao bih, neke recenice napisane vezano za taj nesrecni slucaj mi smrde na prikriveni fasizam tj. blagonaklono gledanje na slucajeve 'pozitivne selekcije' medju zemljanima, najblaze receno.


  • 0

#3635 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 07 February 2017 - 12:59

...

 

Najvise volim drljavinu 'opoziciJonara', razoraznih 'boraca za svetsku pravdu' & wannabee trendsetera koji koriste svaku prliku za samopromociju - zamisli samo koliko su oni zabrinuti za prava citavog covecanstva', a da ne zele / nisu u stanju da samo konstatuju elementarnu glupost nastradalog, pa i jos da se neko seti da su za sve, implicite, krivi 'naprednjaci / AV'!

 

Mislim, zaista, ima li kraja povrsnom smaranju i hipokriziji?

 

Pa, taj nesretni lik - zar bi se on usudio da prelazi neku reku u Avganistanu zimi?

dobro, tamo su reke brze i ne lede sve.

Ali i ovde ispod tankog leda ima recnih brzaka / strujanja koja ne daju da se nahvata debeo led.

Da je barem prelazio kad su bili jaci mrazevi, pa da kazes jeste prevelik rizik, a mozda ima i minimalnu sansu.

Ali sada, kad je skocila temperatura? 

 

...


  • 0

#3636 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 07 February 2017 - 14:43

 Smrt je smrt i nikad nije za šalu i, ako izuzmemo neke specijalne slučajeve, nikad nije zaslužena.

Smrt je deo zivota, ne vidim razlog za pravljenje tragedije od normalnog ciklusa. Niko nije govorio o zasluzenoj smrti - nego o logicnoj posledici takvih izbora.

 

Ona ista koja je u decenijama hladnog rata terala ljude da preskacu berlinski i slicne zidove/granice, pri cemu su stotine stradale, a neki od onih koji su uspeli da prebegnu na zapad, kasnije se bavilo kriminalom, pa i terorizmom. Danas mu svi oni dodju nesto kao heroji i borci za slobodu.

Granice su isto sto i zidovi - interesantno. Meni to nikad nije bilo isto, niti vidim kako je to isto kao berlinski zid, sa ove strane reke ga niko nije sikanirao ni pretio ubistvom.


  • 2

#3637 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 February 2017 - 14:58

........

Smrt je smrt i nikad nije za šalu i, ako izuzmemo neke specijalne slučajeve, nikad nije zaslužena.

Ovo niko ne dovodi u pitanje.

Niko se nije salio ili rekao da je decko zasluzio smrt. Ovo jeste nesrecni slucaj.

 

Komentare koji su te naveli da se javis, ja sam shvatio drugacije. U njima se kaze da je taj covek sam kriv za svoju smrt, reskirao je i pogresio. To jeste licna, ali nije svetska tragedija i priblizno je na istom nivou kao kad sofer ignorise ogranicenje brzine u krivini, sleti s puta i pogine.

Drugacije receno, ovo nije slucaj "au, sta svet radi jadnim izbeglicama" i razlog za politicko prepucavanje nego jos jedna banalna nesreca kakve se svakog dana desavaju sirom sveta - pogotovu kad pojedinac ignorise i krsi propise, pa nepotrebno rizikuje.


  • 0

#3638 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 07 February 2017 - 15:00

Smrt je deo zivota, ne vidim razlog za pravljenje tragedije od normalnog ciklusa. Niko nije govorio o zasluzenoj smrti - nego o logicnoj posledici takvih izbora.

 

Granice su isto sto i zidovi - interesantno. Meni to nikad nije bilo isto, niti vidim kako je to isto kao berlinski zid, sa ove strane reke ga niko nije sikanirao ni pretio ubistvom.

 

Naravno da je smrt deo života, ali koliko je prirodno da neko umre u 22. godini života? Znamo li da ga niko nije šikanirao ili mu pretio? Meni je neumesno uopšte raspravljati o tome. I jeste napisano negde da je dobio šta je tražio, što je isto što i da je zaslužio to što je dobio, a znamo šta je dobio.

 

I, pobogu ljudi, 22 godine - to je samo nezrelo dete.


  • 0

#3639 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 07 February 2017 - 15:14

Ovo niko ne dovodi u pitanje.

Niko se nije salio ili rekao da je decko zasluzio smrt. Ovo jeste nesrecni slucaj.

 

Komentare koji su te naveli da se javis, ja sam shvatio drugacije. U njima se kaze da je taj covek sam kriv za svoju smrt, reskirao je i pogresio. To jeste licna, ali nije svetska tragedija i priblizno je na istom nivou kao kad sofer ignorise ogranicenje brzine u krivini, sleti s puta i pogine.

Drugacije receno, ovo nije slucaj "au, sta svet radi jadnim izbeglicama" i razlog za politicko prepucavanje nego jos jedna banalna nesreca kakve se svakog dana desavaju sirom sveta - pogotovu kad pojedinac ignorise i krsi propise, pa nepotrebno rizikuje.

 

Jedan deo sam već objasnila u prehodnom postu, pa da se ne ponavljam. Mene samo fascinira potreba da se diskutuje o tome i da se naglasi da je sam skrivio svoju smrt. U politički aspekt nisam ni ulazila, samo u ljudski. Ne znamo ništa o tom detetu, ali smo ga već osudili. I to me žulja. Tamo gde sam ja živela prvih 40 godina života, na ovakav način razmišljaju samo oni najzadrtiji brđani koji žive sami s kravama na preko 2500 m n.v. i jednom mesečno silaze u varoš da popiju nešto i ispričaju sa sa istomišljenicima, odnosno da popljuju sve strance, a naročito one nesećnike što imaju malo više tamnijih pigmenata u koži.

 

Izvinjavam se ako svojim shvatanjima kvarim forumski prosek. Jednostavno ne umem, ne mogu da razmišljam o ovome na način većine.


  • 0

#3640 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 07 February 2017 - 15:17

Naravno da je smrt deo života, ali koliko je prirodno da neko umre u 22. godini života? Znamo li da ga niko nije šikanirao ili mu pretio? Meni je neumesno uopšte raspravljati o tome. I jeste napisano negde da je dobio šta je tražio, što je isto što i da je zaslužio to što je dobio, a znamo šta je dobio.

 

I, pobogu ljudi, 22 godine - to je samo nezrelo dete.

Izvini ali 22 godine nisu nezrela deca, dosta vise tog nipodastavajuceg odnosa prema mladim ljudima, to je odrasla osoba, svesna posledica svojih postupaka. Mislim stvarno, sad cemo nagadjati da ga je neko jurio s puskom preko reke? A sta ako se napio i odlucio da proba da seta po ledu? A sta ... a sta.... 

Ljudi svakog dana prave glupe izbore koji ih kostaju zivota, ali i to je deo sismeta, zakon akcije i reakcije.


  • 2

#3641 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 07 February 2017 - 15:38

Izvini ali 22 godine nisu nezrela deca, dosta vise tog nipodastavajuceg odnosa prema mladim ljudima, to je odrasla osoba, svesna posledica svojih postupaka. Mislim stvarno, sad cemo nagadjati da ga je neko jurio s puskom preko reke? A sta ako se napio i odlucio da proba da seta po ledu? A sta ... a sta.... 

Ljudi svakog dana prave glupe izbore koji ih kostaju zivota, ali i to je deo sismeta, zakon akcije i reakcije.

 

Ja lepo napisah da je smešno i nepotreno uopšte diskutovati o nečijoj smrti, naročito ne na ovakav način. Ovo za godine mogu samo da ponovim - osoba sa 22 godine ne razmišlja jednako kao osoba sa 30, 40, 60 itd. To valjda znamo svi iz iskustva, ili ne...


  • 0

#3642 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 February 2017 - 15:40

..........

Mene samo fascinira potreba da se diskutuje o tome i da se naglasi da je sam skrivio svoju smrt. U politički aspekt nisam ni ulazila, samo u ljudski.

..........

 

Eh, upravo "potreba da se diskutuje o tome" ukazuje na pokusaj da se dogadjaj politizuje.

 

Neces naci na naslovnoj stranici vest "Pera se napio, pao sa merdevina i slomio vrat" - Perina pogibija je obicna nesreca koja nikom ne daje inspiraciju za rasprave. Pa cak ni ako je i Pera imao samo 22 godine. Nesreca jeste, tuzno jeste, ali i nije neka vest.

U konkretnom slucaju, mogao je i neki mladi lokalni pecaros da propadne kroz tanak led na istom mestu i udavi se. To bi jedva dospelo u lokalne novine. Javljanje da se radi o migrantu i pokusaju prelaska granice je senzacionalisticka politizacija.

Zato jer pogibija 22-godisnjeg hipotetickog Pere pecarosa nije nista manja tragedija.


  • 3

#3643 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 07 February 2017 - 15:41

kakvi bezosecajnici  tumaraju forumom i prave se hladnokrvni

a znam u sebi su ipak boleciviji od onoga sto prikazuju ovde :P

 

 

inace onaj moj komentar se svodio na to da sam pocela da verujem sto me je uzasnulo,

da ako imas jednostrano dogovoren sastanak sa Mrs.Death na zaledjenoj Tisi, docices na tu Tisu

cak i iz Afganistana ako je potrebno

 

naravno da je zalosno sto je imao 22 g.i presao ceo bliski istok da bi stigao znamo gde.


  • 1

#3644 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 07 February 2017 - 16:01

kakvi bezosecajnici  tumaraju forumom i prave se hladnokrvni

a znam u sebi su ipak boleciviji od onoga sto prikazuju ovde :P

.......................

Ne znam odnosi li se ovo (i) na mene, ali je tvoj post ispod mojega pa se osecam prozvanim...

 

Nisam bezosecajan. Ali sam, u nedostatku boljeg izraza, selektivan.

Imam 20+ godina iskustva u traumatoloskim centrima. Video sam mnoge smrti. Tamo sam shvatio da kad pijana bitanga prebije devojku i ona zavrsi u bolnici na 6 meseci a on dobije 6 meseci zatvora (= hotela), to je stvarna tragedija. I ispuni me besom i tugom.

Kad covek pogine u nesreci koju je sam prouzrokovao, to jeste nesreca i zao mi ga je, ali tragedija - nije.


Edited by zoran59, 07 February 2017 - 16:04.

  • 1

#3645 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 07 February 2017 - 16:24

ma ne, slucajno je ispalo ispod tvog posta zorane, jer sam tada dosla,

idem da pregledam postove i izaberem najbezosecajnije nickove koji su ih potpisali ;)

 

sto se tice vesti koja je u naslovu imala tu rec tragedija, to vec nije do mene vec do autora,

danas vidim da je za istu vest upotrebljena druga manje jaka rec ali ne mogu da nadjem tekst koji sam citala

a rec je bila `nezgoda`...bas je nezgoda kad odes pod led i vise ne izadjes...


  • 0