Jump to content


Photo

geneticko inzenjerstvo i bioterorizam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
20 replies to this topic

#1 nikolan83

nikolan83
  • Members
  • 5 posts

Posted 31 July 2015 - 15:45

Pozdrav! Pomažem ženi oko istraživanja i mnogo bi joj značilo da što više ljudi popuni ovaj upitnik, te vas molim za pomoć da se raširi po svim društvenim mrežama :) Kome nije teško neka popuni, podeli i/ili prosledi dalje.
Naime, ova on-line anketa je deo istraživanja koje sprovodi u okviru master rada na temu "Genetičko inženjerstvo u svrsi bioterorizma: bioteroristički agensi nove generacije". Anketa je anonimna i mogu je popuniti sve punoletne osobe sa državljanstvom Republike Srbije.
Hvala unapred :)

 

#terorizam #bioterorizam #genetičko inženjerstvo #anketa #Srbija

 


https://docs.google...._g5YPk/viewform



#2 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 31 July 2015 - 16:22

...

Anketa je anonimna i mogu je popuniti sve punoletne osobe sa državljanstvom Republike Srbije.

...

 

Par problema:

 

1. ako je anketa anonimna, kako znas da je anketirani punoletan i ima drzavljanstvo?  :ajme:

 

2. pogledao sam anketu, nisam odgovarao jer je besmislena. Zato sto uopste nije bitno sto o navedenim pitanjima misle gradjani - nego samo sto misle (jos bolje, znaju!) strucnjaci, profesionalci.

 

Deponija...


Edited by zoran59, 31 July 2015 - 16:55.


#3 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 31 July 2015 - 16:54

...

 

>> ... Конструисан је за потребе израде студијског истраживачког рада, на мастер академским студијама Криминалистичко-полицијске академије, смер Форензичко инжењерство, са циљем да се испита мишљење грађана о биотероризму, у његове сврхе употребљеног генетског инжењеринга и претњи од истог у Србији ... <<

 

:ajme:

 

...



#4 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 31 July 2015 - 17:27

Dobro, ljudi, nemojte bas odmah tako ekstremno  ;)  

 

Vidi, Zorane, percepcija rizika jeste bitna, ne za analizu samog rizika, tu se slazem da je jedino merodavno misljenje strucnjaka, ali smo - na srecu ili na zalost, neka svako sam proceni - usli u doba kad realnost ustupa mesto postmodernistickom "imidzu" stvari i kakve ce odluke biti donesene, nazalost i na najozbiljnijim mestima na planeti, sve vise i vise zavisi od percepcije, a ne (samo) od realnosti. U tom smislu ovakva istrazivanja jesu relevantna. Izmedju ostalog i sto je to jedini nacin da se utvrdi o cemu bi trebalo - kad bi bilo sredstava i dobre volje - obrazovati gradjanstvo. 

 

Inace primedba o tome da je u anonimnoj anketi tesko/nemoguce dokazati drzavljanstvo stoji -- ali isto tako moglo bi se reci da je bitnije razumevanje jezika (dakle, uslovno govoreci, srpsko-hrvatsko-bosnjacka anketa) od formalnog drzavljanstva. 

 

A, Kinice, prijatelju - pa to je sigurno pametnije nego 99% stvari koje tamo rade, tako da ih bolje ohrabrivati da se time vise bave nego bilo cim drugim cime su ispunjavali programe i vreme poslednjih godina/decenija/vekova...



#5 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 31 July 2015 - 17:42

Dobro, ljudi, nemojte bas odmah tako ekstremno  ;)  

 

Vidi, Zorane, percepcija rizika jeste bitna, ne za analizu samog rizika, tu se slazem da je jedino merodavno misljenje strucnjaka, ali smo - na srecu ili na zalost, neka svako sam proceni - usli u doba kad realnost ustupa mesto postmodernistickom "imidzu" stvari i kakve ce odluke biti donesene, nazalost i na najozbiljnijim mestima na planeti, sve vise i vise zavisi od percepcije, a ne (samo) od realnosti. U tom smislu ovakva istrazivanja jesu relevantna. Izmedju ostalog i sto je to jedini nacin da se utvrdi o cemu bi trebalo - kad bi bilo sredstava i dobre volje - obrazovati gradjanstvo. 

 

Inace primedba o tome da je u anonimnoj anketi tesko/nemoguce dokazati drzavljanstvo stoji -- ali isto tako moglo bi se reci da je bitnije razumevanje jezika (dakle, uslovno govoreci, srpsko-hrvatsko-bosnjacka anketa) od formalnog drzavljanstva. 

 

A, Kinice, prijatelju - pa to je sigurno pametnije nego 99% stvari koje tamo rade, tako da ih bolje ohrabrivati da se time vise bave nego bilo cim drugim cime su ispunjavali programe i vreme poslednjih godina/decenija/vekova...

Ono sto se obicno u metodologiji ispitivanja uci je da ne skupljas informacije koje ti nisu potrebne. Kakve veze ima drzavljanstvo sa misljenjem? Ili ako je hipoteza da postoji nekakva veza, onda valjda postoji i pitanje o drzavljanstvu sa kojim se moze nesto korelirati. Ovako kao preduslov nema smisla jer je neupotrebljivo. Btw: "Other"???


Edited by Nimrod, 31 July 2015 - 17:43.


#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 31 July 2015 - 17:45

Ono sto se obicno u metodologiji ispitivanja uci je da ne skupljas informacije koje ti nisu potrebne. Kakve veze ima drzavljanstvo sa misljenjem? 

Pa nema drzavljanstvo, to sam i ja rekao. Ali vec pripadnost jezickom podrucju moze itekako da ima...



#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 July 2015 - 18:30

Dobro, ljudi, nemojte bas odmah tako ekstremno  ;)  

 

Vidi, Zorane, percepcija rizika jeste bitna, ne za analizu samog rizika, tu se slazem da je jedino merodavno misljenje strucnjaka, ali smo - na srecu ili na zalost, neka svako sam proceni - usli u doba kad realnost ustupa mesto postmodernistickom "imidzu" stvari i kakve ce odluke biti donesene, nazalost i na najozbiljnijim mestima na planeti, sve vise i vise zavisi od percepcije, a ne (samo) od realnosti. U tom smislu ovakva istrazivanja jesu relevantna. Izmedju ostalog i sto je to jedini nacin da se utvrdi o cemu bi trebalo - kad bi bilo sredstava i dobre volje - obrazovati gradjanstvo. 

 

Inace primedba o tome da je u anonimnoj anketi tesko/nemoguce dokazati drzavljanstvo stoji -- ali isto tako moglo bi se reci da je bitnije razumevanje jezika (dakle, uslovno govoreci, srpsko-hrvatsko-bosnjacka anketa) od formalnog drzavljanstva. 

 

A, Kinice, prijatelju - pa to je sigurno pametnije nego 99% stvari koje tamo rade, tako da ih bolje ohrabrivati da se time vise bave nego bilo cim drugim cime su ispunjavali programe i vreme poslednjih godina/decenija/vekova...

 

 

Ovo samo da potvrdim da plusic nije slucajan :) .

Pitanja iz ankete mogu da budu relevantna, ali sve zavisi o tome kako je autorka postavila svrhu istrazivanja i formulisala problem. Naslov mi deluje malo preambiciozno, ali moze da ispadne dobar i zanimljiv rezultat, u okvirima koje si gore definisao.


Edited by vilhelmina, 31 July 2015 - 18:31.


#8 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 31 July 2015 - 18:34

....

Vidi, Zorane, percepcija rizika jeste bitna, ne za analizu samog rizika, tu se slazem da je jedino merodavno misljenje strucnjaka

....

Nisi razumeo.

 

Anketa bi mogla da bude zanimljiva.

Pod uslovom da je provodi neko ko studira sociologiju, politikologiju, socijalnu psihologiju ili nesto slicno, u sklopu istazivanja pod naslovom (ajd' da lupim) "Percepcija bioteroristicke opasnosti u modernom drustvu."

 

Ali da to radi neko sa policijske akademije, iz cega zakljucujem da hoce da se bavi policijskim poslom, nema smisla.

Sta je sledece? Referendum sa pitanjem "da li policija treba da radi svoj posao? DA NE (zaokruzite)" ;)

 

Iz kombinacije anonimnosti i zahteva za drzavljanstvom sam zakljucio da autor(ka) ankete slabo poznaje statisticke metode. A, jos gore, ne poznaje ih ni profesor/mentor - pretpostavljam da je ovo neko pogledao i odobrio.

Ne mozes za nesto zahtevati uslov, ako nemas nacina da proveris je li zadovoljen.

 

Ne znam sta i kako danasnja studentarija uci, ali to svakako nije naucna metodologija kakvu je ucila moja generacija. Imao sam prilike da vidim instruktora (ej, instruktora!) u radiologiji koji kaze studentu da smanji mA (za neupucene, miliampere). Bog te maz'o, pa to je fiksna jedinica! Dakle, kazi mu da smanji struju, a ne jedinicu za merenje struje!

 

Al' sto cu - ja sam iz nekog drugog filma (najverovatnije, crno-belog i snimljenog analognom tehnikom)...  :D


Edited by zoran59, 31 July 2015 - 18:36.


#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 July 2015 - 19:23


Iz kombinacije anonimnosti i zahteva za drzavljanstvom sam zakljucio da autor(ka) ankete slabo poznaje statisticke metode. A, jos gore, ne poznaje ih ni profesor/mentor - pretpostavljam da je ovo neko pogledao i odobrio.

Ne mozes za nesto zahtevati uslov, ako nemas nacina da proveris je li zadovoljen.

 

Drzavljanstvo je bitno, ako je svrha istrazivanja da se utvrdi upucenost odredjene grupe ljudi u problem. Doduse, relevantnije bi bilo mesto boravka, i pretpostavljam da se na to i mislilo, a ne na formalno drzavljanstvo.

Sto se ostalih za sam problem nevezanih podataka tice (pol, starost, zanimanje...), oni se redovno prikupljaju u gotovo svakoj anonimnoj anketi, bez obzira da li su direktna svrha istrazivanja ili nisu. Polazi se od pretpostavke da je te podatke lako prikupiti, i da ljudi nemaju razloga da o tome lazu. Mnogo je veci problem s drugom vrstom pitanja, kad ljudi "pogadjaju" odgovore, kad dolazi do izrazaja pozitivni bias (da li se tako kaze na srpskom?) i sl.

Prikupljanje opstih podataka se posebno cesto primenjuje kod obimnijih anketa, ciji empirijski podaci se kasnije mogu koristiti i za istrazivanja u neke druge svrhe. Ja sam licno imala priliku da koristim podatke iz univerzitetske baze podataka za istrazivanje uticaja mesta stanovanja na uspeh u srednjoj skoli, a koristili smo podatke iz istrazivanja o navikama te iste grupe mladih vezenih za koriscenje alkohola. Naravno da je anketa bila potpuno anonimna.



#10 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 31 July 2015 - 19:57

Drzavljanstvo je bitno, ako je svrha istrazivanja da se utvrdi upucenost odredjene grupe ljudi u problem. Doduse, relevantnije bi bilo mesto boravka, i pretpostavljam da se na to i mislilo, a ne na formalno drzavljanstvo.

 

Pa dobro, ali zasto onda nema pitanja o drzavljanstvu? Ako se podrazumeva da su svi koji su popunili upitnik drzavljanin, onda nema sa cim da se poredi i jedini zakljucak koji moze da se izvede je da "Drzavljani Srbije u proseku misle to i to". Ako je bitna razlika u misljenju drzavljana i nedrzavljana, onda mora postojati pitanje kojim se to ispituje, pa se onda moze ukrstati sa drugim nalazima. Ovako spominjuci drzavljanstvo ne u upitniku nego u postu se unosi nepotrebna varijabla koja se ne ispituje. 



#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 31 July 2015 - 20:06

Pa dobro, ali zasto onda nema pitanja o drzavljanstvu? Ako se podrazumeva da su svi koji su popunili upitnik drzavljanin, onda nema sa cim da se poredi i jedini zakljucak koji moze da se izvede je da "Drzavljani Srbije u proseku misle to i to". Ako je bitna razlika u misljenju drzavljana i nedrzavljana, onda mora postojati pitanje kojim se to ispituje, pa se onda moze ukrstati sa drugim nalazima. Ovako spominjuci drzavljanstvo ne u upitniku nego u postu se unosi nepotrebna varijabla koja se ne ispituje. 

 

Sve stoji, ali mislim da se radi o nespretnoj formulaciji, a ne o necemu sto bitno umanjuje vrednost istrazivanja. Pri cemu ne tvrdim da je posebno vredno, bar dok mu ne znamo formulaciju problema, svrhu i konkretna pitanja na koje treba da odgovori.

Izgleda mi kao da je pretpostavka da ce na pitanja iz ankete odgovarati iskljucivo gradjani Srbije uzeta zdravo za gotovo, a ovaj "uslov" se pojavio bez posebnog razloga, samo da dobro zvuci. Iako na kraju zvuci glupo.

Mislim da tome ne treba pridavati toliko veliku paznju, ipak je nebitno. Sto se tice samog istrazivanja, mislim da bi neka internacionalna poredjenja bila preveliki i preambiciozan zalogaj. Sasvim je dovoljno da se utrdi kako gradjani Srbije vide problem bioterorizma. No nisam sigurna da autorka istrazivanja deli moje misljenje :).



#12 Georgia

Georgia
  • Members
  • 475 posts

Posted 31 July 2015 - 22:18

Nisam pogledala anketu, ali na osnovu napisanog izgleda da je neko radi u okviru master rada. Verodistojnost ankete mozda tek sledi , ako osoba koristi sledece korake.


Summary of Steps to Validate a Questionnaire:
Establish Face Validity,
Pilot test,
Clean Dataset,
Principal Components Analysis,
Cronbach’s Alpha,
Revise (if needed),
Get a tall glass of your favorite drink, sit back, relax, and let out a guttural laugh celebrating your accomplishment. (OK, not really.)

Edited by cookei, 31 July 2015 - 22:51.


#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 01 August 2015 - 00:10

...
 
Citava ova anketa je prava smutoljina.
 
To je ono kad je Heston Blumental pravio gozbu od nepostojece mitske zivotinje - pa iskombinovao krmkova, jelena, noja, petla i sta sve ne jos.
 
Tako i ova anketa.
 
Cvorovicevska zbirsko-policijsko-udbaska-ONO/DSZ, bezbednosna 'radio-mileva' trakalica.
 
Ne znam u kolikoj meri zadovoljava Zakon o zastiti podataka o licnosti. 
Deluje mi cudno, - a puna pritajenih prepreka, valjda, da se anketirani 'ne uznemiri'!
Vec to, sto je postavljac izbegao da kaze da je to sa 'policijske akademije', i nemusto poturio svoju 'suprugu' me nasmejalo.
 
Jednom recju - kao iz onog vica o indijancima koji seku drva pred zimu. Pa na pitanje vrac rece: secite!
A kad su ga peti put pitali: da li da seku jos i otkud zna kakva ce biti zima, a on pokaze na brdo i rece: vidite koliko indijanci seku drva!
 
Anketa ocigledno ima vise nivoa - elementarnu policijsku neinteligentnu navalantnost ('napisi detaljno'), tematiku koja je apsolutno strana za 90% ispitanika (da ne govorim o 'narodu') i, verovatno, je trebalo nazvati drugacije, neka vrsta ispipavanja 'javnog mnjenja' i pritajene savete oko 'sece drva'.
 
A sto se tice same teme - pa zar oni ne saradjuju sa svetskim policijskim akademijama, nemaju uvid u njihove programe?
Sta on ima da pita gradjanina o formulaciji necega sto treba da je njegova obaveza?
 
Sve mi deluje kao nesto drugo: izgovor za uzimanje mere gradjaninu (anketiranom) uz bezocno pipkanje vitalnih delova tela. Ali da pipkani i dalje misli da je na probi 'kod snajdera'.
Sto meni svedoci o neiskrenim namerama.
 
Tu anketu treba zaobici, koliko je tragikomicna i sumnjiva.
 
Setih se onog Armand Jean du Plessis de Richelieu, koji je rekao - 'dajte mi jednu recenicu osumnjicenog i ja cu ga obesiti'.
U dzugasvilijevo doba a i kasnije (mada ne toliko) popunjavanje ankete (za bilo sta) je bila ustaljena policijska, samim time i svaka druga praksa. Pa su se te ankete talozile i talozile i nikada nisi bio siguran da te nece pozvati i reci: popunite anketu, pa onda kazu - a kako ste tamo (ne kazu kad, ne kazu gde) naveli ... trc-prc. Pa te oblije znoj. A odmah nakon jedne popunjene kazu, popunite jos jednu!
 
...


#14 nikolan83

nikolan83
  • Members
  • 5 posts

Posted 01 August 2015 - 00:11

Par problema:

 

1. ako je anketa anonimna, kako znas da je anketirani punoletan i ima drzavljanstvo?  :ajme:

 

2. pogledao sam anketu, nisam odgovarao jer je besmislena. Zato sto uopste nije bitno sto o navedenim pitanjima misle gradjani - nego samo sto misle (jos bolje, znaju!) strucnjaci, profesionalci.

 

Deponija...

Evo i žena da se uključi :)

 

Pre svega, anketa se i radi zbog ljudi koji razmišljaju kao ti... Dosta ispitanika nije uopšte zainteresovano za tematiku, a to što u svetu postoji veliki broj država i organizacija koje decenijama unazad gomilaju ovu vrstu naoružanja - nikom ništa. Narod treba edukovati da zna sa čim se može susresti i na koji način da reaguje kada dođe do epidemije neke zarazne bolesti. Ukoliko se stvarno bude radilo o bioterorističkom napada (mada lično ne verujem da je baš Srbija na listi Rusije, SAD-a, Irana, Iraka, Sirije, i dr.). masovna panika, neznanje i potpuna blokada svih društvenih institucija i organizacija, ali i samog svakodnevnog funkcionisanja građana, je jedan od potencijalnih ciljeva bioterorističkog napada. Strah je ono što njih dovodi do svog cilja, a ako ne znamo baš ništa o tome što nas je snašlo, masovna panika i strah je jedino što ćemo imati... Stoga bitna je tema, a posebno je bitno da se vidi koliko građani znaju da bi se nešto i radilo na polju edukacije...

 

I da, što se tiče samog državljanstava, slažem se da je neslavno predstavljeno, ali je i nekako i najjednostavnije bilo. Treba uzeti u obzir da ciljnu populaciju predstavljaju građani Srbije različitog obrazovanja i pismenosti (da, raznih nas ima na internetu :) ) i da je sve to trebalo sastaviti tako da svima bude jasno (malo nezahvalno, priznaćeš, kada, realno, ne znam ko bi sve mogao da popunjava anketu... Kada je u pitanju "kako ja mogu da znam da li je ispitanik punoletan i državljanin Srbije", ja mogu samo da uzvratim pitanjem - kako ja uopšte mogu da znam kog je neko pola ili  da li je na pitanja odgovarao neko sa ovim ili onim stepenom obrazovanja? :)

Svako ko bude popunjavao upitnik može da "slaže" za svaki mogući odgovor, te se sve to uzima sa rezervom i prilikom analize i iznošenja podataka mora biti naglašeno na koji način su prikupljani podaci...

 

Nadam se da sam pojasnila, ako ne - tu sam pa pitaj :)



#15 nikolan83

nikolan83
  • Members
  • 5 posts

Posted 01 August 2015 - 00:21

 

...
 
Citava ova anketa je prava smutoljina.
 
To je ono kad je Heston Blumental pravio gozbu od nepostojece mitske zivotinje - pa iskombinovao krmkova, jelena, noja, petla i sta sve ne jos.
 
Tako i ova anketa.
 
Cvorovicevska zbirsko-policijsko-udbaska-ONO/DSZ, bezbednosna 'radio-mileva' trakalica.
 
Ne znam u kolikoj meri zadovoljava Zakon o zastiti podataka o licnosti. 
Deluje mi cudno, - a puna pritajenih prepreka, valjda, da se anketirani 'ne uznemiri'!
Vec to, sto je postavljac izbegao da kaze da je to sa 'policijske akademije', i nemusto poturio svoju 'suprugu' me nasmejalo.
 
Jednom recju - kao iz onog vica o indijancima koji seku drva pred zimu. Pa na pitanje vrac rece: secite!
A kad su ga peti put pitali: da li da seku jos i otkud zna kakva ce biti zima, a on pokaze na brdo i rece: vidite koliko indijanci seku drva!
 
Anketa ocigledno ima vise nivoa - elementarnu policijsku neinteligentnu navalantnost ('napisi detaljno'), tematiku koja je apsolutno strana za 90% ispitanika (da ne govorim o 'narodu') i, verovatno, je trebalo nazvati drugacije, neka vrsta ispipavanja 'javnog mnjenja' i pritajene savete oko 'sece drva'.
 
A sto se tice same teme - pa zar oni ne saradjuju sa svetskim policijskim akademijama, nemaju uvid u njihove programe?
Sta on ima da pita gradjanina o formulaciji necega sto treba da je njegova obaveza?
 
Sve mi deluje kao nesto drugo: izgovor za uzimanje mere gradjaninu (anketiranom) uz bezocno pipkanje vitalnih delova tela. Ali da pipkani i dalje misli da je na probi 'kod snajdera'.
Sto meni svedoci o neiskrenim namerama.
 
Tu anketu treba zaobici, koliko je tragikomicna i sumnjiva.
 
Setih se onog Armand Jean du Plessis de Richelieu, koji je rekao - 'dajte mi jednu recenicu osumnjicenog i ja cu ga obesiti'.
U dzugasvilijevo doba a i kasnije (mada ne toliko) popunjavanje ankete (za bilo sta) je bila ustaljena policijska, samim time i svaka druga praksa. Pa su se te ankete talozile i talozile i nikada nisi bio siguran da te nece pozvati i reci: popunite anketu, pa onda kazu - a kako ste tamo (ne kazu kad, ne kazu gde) naveli ... trc-prc. Pa te oblije znoj. A odmah nakon jedne popunjene kazu, popunite jos jednu!
 
Preuranjena teorija zavere ... :)
Žena, ili ti ovo prilikom ja, Una Radovanović Nenadić, je student master akademskih studija na Policijskoj akademiji - Forenzičko inženjerstvo. Pored toga, diplomirani defektolog- specijalni pedagog, student master studija i na svom matičnom fakultetu kao i na Univerzitetu u Beogradu - Terorizam, organizovani kriminal i bezbednost. Shodno, nema baš mnogo vremena da posećuje sve forume, društvene mreže i ostale moguće stranice na kojima može da postavi anketu, te joj muž pomaže... Moraš priznati, lepo od njega. 
Tema je napisana onako kako je formulisana, što je moja obaveza. Ne mogu napisati o "o tamo nekom mućkanju sa zaraznim bolestima" :)
Ja sam tu za sve što neko može da pita (postavljamo samo nas dvoje, te ako nekoga nešto zanima uvek može da kontaktira), i više sam nego rada da ono što ja znam podelim sa drugima. 
 
Nadam se da sam malo pomogla, ukoliko nisam - pitaj :)