Jump to content


Photo
- - - - -

Srpska Policija legitimise po Malti


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
33 replies to this topic

#1 Vecchio Sud

Vecchio Sud
  • Members
  • 2 posts

Posted 14 July 2015 - 23:54

Upravo sam obavesten od prijatelja da je na ulici zaustavljen od pripadnika Srpske Policije i legitimisan. Mislio sam da se sali i kad sam pozvao jednog od poznanika, on mi je takodje potvrdio to. Navodno, nasa policija sa Malteskom proverava Srbe koji nemaju uredne boravisne dozvole.

Da li je to moguce?

Da li neko, ko malo bolje poznaje zakon od mene, moze da mi odgovori na samo jedno pitanje?

Da li nasa policija ima zakonsko pravo, da zaustavlja i legitimise ljude na ovom ostrvu (ili bilo gde van granica nase zemlje)?

Meni prica i dalje izgleda neverovatno, iako sam dobio vec nekoliko potvrda da je istinita.

Hvala unapred



#2 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 15 July 2015 - 01:57

Upravo sam obavesten od prijatelja da je na ulici zaustavljen od pripadnika Srpske Policije i legitimisan. Mislio sam da se sali i kad sam pozvao jednog od poznanika, on mi je takodje potvrdio to. Navodno, nasa policija sa Malteskom proverava Srbe koji nemaju uredne boravisne dozvole.

Da li je to moguce?

Da li neko, ko malo bolje poznaje zakon od mene, moze da mi odgovori na samo jedno pitanje?

Da li nasa policija ima zakonsko pravo, da zaustavlja i legitimise ljude na ovom ostrvu (ili bilo gde van granica nase zemlje)?

Meni prica i dalje izgleda neverovatno, iako sam dobio vec nekoliko potvrda da je istinita.

Hvala unapred

Naravno da nema, OSIM, ukoliko Malta i Srbija nemaju nekakav sporazum o saradnji. Znajuci ko nam je ministar, cudi me da takav sporazum nije oglasen na sve strane. Kako znaju ko su Srbi na ulici? Zaustavljaju po izgledu? 



#3 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 15 July 2015 - 05:07

Nemam pojma kako je na Malti, no ne izgleda mi da je opisana situacija nemoguca.

 

Znam da na Jadranu, u Hrvatskoj, ima policajaca iz drugih drzava (onih iz kojih ima najvise turista) u spici sezone. Koliko se sjecam, postoje sporazumi drzava/policija o tome, a ako sam dobro shvatio, strani policajci idu u paru sa domacim.

Ali interveniraju samo u slucaju nekakvog incidenta, nema nasumicnog legitimiranja.



#4 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 15 July 2015 - 15:22

Da potvrdim Zoranovu konstataciju. Znam sigurno, da sad već par godina naša (slovenačka) policija sarađuje sa hrvatskom tokom zimske sezone po nekim skijalištima, poznatih po većem broju hrvatskih gostiju. Prema dogovoru, hrvatski policaji 'obrađuju' hrvatske goste; prvenstveno zbog jezika, jer biva lakše ustanoviti i obrazložiti neke situacije. KAd kažem 'obrađuje', mislim tu pre svega na pomoć, informacije, tumačenja nekih pravila i slično, dok su za kazne ipak nadležni naši.

 

  Uoči dobre prakse i saradnje, već se i leti pojavljuje obrnuta praksa pa tako na plažama Hrvatske možete videti leti i slovenačke policajce... 

 

Opet, kako kaže Zoran, obično idu zajedno u paru hrvat i slovenac i zavisno od situacije nastupa kompetentniji...



#5 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 15 July 2015 - 16:34

I rumunska policija je cesto prisutna u EU zemljama u kojima postoji problem EU-migranata (citaj: prosjaka).



#6 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 15 July 2015 - 18:29

 pa normalno da postoji medjunarodna saradnja izmedju policija i uz neke sporazume mogu da se nadju van teritorije za koje su inace zaduzeni

 

 

mozda je neka akcija u toku gde su matezani trazili srb policiju - sad to

khm ponasanje zaustavljanja na ulici mi je malo cudno, ali legitimisanje nije nemoguce ako je u toku akcija...ili slicno



#7 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 July 2015 - 19:02

Ja bih dodao da vec godinama srpska policija leti "ispomaze" crnogorskoj policiji (naravno prema medjudrzavnom sporazumu), tako da je moguce da slican sporazum postoji i sa Maltom. Uostalom zar nije dogovoreno da madjarska i nemacka policija "ispomaze" srpskoj kontrolu granice sa Makedonijom i Kosovom, u cilju sprecavanja ilegalnih ulazaka azilanata?



#8 Vecchio Sud

Vecchio Sud
  • Members
  • 2 posts

Posted 15 July 2015 - 19:14

Naravno da je saradnje izmedju policija dve zemlje sasvim normalna stvar, ali ocigledno nisam bio dovoljno jasan. Nadam se da ce vam stvari biti mnogo jasnije, posle ovoga, sto sam danas cuo, kad sam se malo vise raspitao o svemu tome..

Prvo cu da napomenem da je Malta jedno izuzetno malo ostrvo i tacno se zna gde stranci zive, rade, gde izlaze, gde cekaju autobus (ovo je posebno bitno, zbog price koja sledi)...Srbi su u 90% slucajeva zaposleni u ugostiteljstvu i kao gradjevinski radnici..

Jutro, negde oko 05;45, 2 Srbina dolaze na autobusku stanicu, cekajuci bus da odu na posao. Cim su progovorili, prilaze im 2 gospodina, vade sluzbene legitimicaje Srpske Policije i traze od njih da se legitimisu. Dakle, Srpski policajci bez prisustva Malteskih kolega (moguce je i da su oni bili prisutni, ali im niko osim pomenute dvojice nije prisao)....

Pitam vas ponovo, da li je tako nesto zakonski dozvoljeno? 

Molio bih da mi odgovori neko ko poznaje zakone, jer prica mi je skroz neverovatna, iako sam dobio potvrdu sa vise strana (uglavnom slicne price)..

Da li nasa policija ima pravo da presrece i legitimise ljude u drugoj drzavi?

Da li postoji mogucnost, da novinari istraze taj slucaj, da znamo o cemu se radi. Zivim ovde i voleo bih da budem obavesten o svemu tome i da znam sta se dogadja. Da li neko ima neku ideju, kako da dodjem do neke informacije u vezi svega toga?


Edited by Vecchio Sud, 15 July 2015 - 19:18.


#9 Mimix

Mimix
  • Members
  • 572 posts

Posted 15 July 2015 - 19:46

Ako sam dobro shvatio, zivis na Malti? Da li je tamo obavezno posedovanje licne karte (ID dokumenta)? Pitam,jer u UK nije obavezno da sa sobom imas ID na ulici... Ukoliko i na Malti nije obavezno,onda problema nema,ako ti neko pridje da te legitimise, lepo ga ignorises i to je to...



#10 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 July 2015 - 22:22

 vade sluzbene legitimicaje Srpske Policije i traze od njih da se legitimisu. Dakle, Srpski policajci bez prisustva Malteskih kolega

Ovo je standardni nacin kako srpska policija radi leti u CG (barem je ranije radila, nemam pojma da li je taj "letnji dogovor" jos uvek na snazi), daklem deluju sami bez prisustva CG policije. S druge strane ako su svi bili u civilu, mozda su i Maltezani bili prisutni, isto u civilu, samo se nisu identifikovali?



#11 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 15 July 2015 - 22:37

...

Pitam vas ponovo, da li je tako nesto zakonski dozvoljeno? 

...

 

Mislim da je bolje da pitaš nekog malteškog advokata, jer to je domen zakona Malte, a ne Srbije, budući da zakoni Srbije ne važe na Malti i obrnuto. Ako Malta ima zakon ili međudržavni ugovor koji reguliše da policija druge države može da legitimiše svoje građane, ili ako su lokalni policajci bili prisutni i nisu pokazali legitimaciju, onda ovdašnji zakoni nemaju veze s tim. Kao što je rekao Tomas u prethodnom postu, ukoliko pripadnici MUP-a Srbije imaju pravo da legitimišu u CG, što je CG dozvolila, moraš da saznaš kako to reguliše lokalni zakon.

 

Inače, koliko mi je poznato, naša policija je dužna da pomogne stranim policijama oko problema sa ilegalnim imigrantima zbog cele priče oko belog Šengena, premda ne znam kako se ta pomoć i saradnja ostvaruju.


Edited by DJ_Vasa, 15 July 2015 - 22:38.


#12 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 16 July 2015 - 06:45

Vasa je dobro odgovorio oko provere zakona i dogovora izmežu Malte i Srbije..

 

Ja ću ovo:

 

Ako sam dobro shvatio, zivis na Malti? Da li je tamo obavezno posedovanje licne karte (ID dokumenta)? Pitam,jer u UK nije obavezno da sa sobom imas ID na ulici... Ukoliko i na Malti nije obavezno,onda problema nema,ako ti neko pridje da te legitimise, lepo ga ignorises i to je to...

 

Da nije obavezno, prvenstveno je mišljeno, da se ne kažnjava ako dokument nemaš kod sebe. Inače, svaki državljan je dužan da poseduje bar jedan identifikacioni dokumenat, čime može da iskazuje svoju ličnost i državljanstvo. Ako tebe legitimiše povlašteno lice, dužan si da se identifikuješ; ne ide baš da ćeš ga ignorisati tek tako.



#13 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 16 July 2015 - 11:42

Vasa je dobro odgovorio oko provere zakona i dogovora izmežu Malte i Srbije..

 

Ja ću ovo:

 

 

Da nije obavezno, prvenstveno je mišljeno, da se ne kažnjava ako dokument nemaš kod sebe. Inače, svaki državljan je dužan da poseduje bar jedan identifikacioni dokumenat, čime može da iskazuje svoju ličnost i državljanstvo. Ako tebe legitimiše povlašteno lice, dužan si da se identifikuješ; ne ide baš da ćeš ga ignorisati tek tako.

 

Da li si mislio na Maltu ili na Veliku Britaniju?


Ne postoje nikakva pravila na nivou EU, vec svaka drzava ima sopstvene zakone o licnim dokumentima.


U Velikoj Britaniji ne postoji obaveza da sa sobom nosis papire. Zapravo, Englezi koji ne putuju, pa nemaju pasos, a nemaju ni vozacku dozvolu, nemaju nikakv ID dokument jerobavezne licne karte ne postoje. Uveli su nedavno obrazac licne karte, ali je to na dobrovoljnoj bazi, pa ih skoro niko ne vadi.


Ni u Danskoj, Norveskoj i Svedskoj ne postoji nikakva zakonska obaveza posedovanja legitimacije. Ocekuje se da policajcu kazes istinite podatke, a lazno predstavljanje je krivicno delo. Ako odbijes da odgovoris, moze da bira da i da te privede u stanicu na dalje utvrdjivanje identiteta ili da odustane. Stvar izbora i za tebe i za njega. Ako te je zaista uhvatio u prestupu, onda je pre svega bolje  za tebe da mu odmah das licne podatke, obavis to na licu mesta i sacekas da ti na kucnu adresu stigne uplatnica za kaznu.  Ako te zavitlava bez ikakvog razloga, njemu je bolje da odustane jer ce imati problema sta da napise u izvestaju o privodjenju.


U Holandiji do nedavno bilo isto kao i u gore navedenim drzavama. Obaveza nosenja papira je u celoj istoriji postojala samo za vreme okupacije od 1940 do 1945 (uvela ih je nemacka uprava) i posle oslobodjenja je odmah ukinuta. Nazalost, ponovo je uvedena pre nekih deset godina. Ko ima pasos ili vozacku, dovoljno je, pa licne karte vade samo oni koji nemaju nijedno od ta dva.

Takodje, u mnogim drzavama (bez obzira na obavezu licne karte) policajac nema pravo da te bez razloga zaustavi ili propituje ko si sta si, gde stanujes ili trazi isprave. Mora da ima opravdanje za takav postupak. Opet stvar lokalnih zakona.


U svakom slucaju, policajac gost mora da se drzi zakona drzave domacina, a ne drzave iz koje je dosao. Kao sto je Vasa rekao, treba se raspitati kakvi zakoni vaze na Malti.
 Ako na Malti policajci imaju pravo da legitimisu na osnovu razgovora na autobuskoj stanici onda to mozda dozvoljavaju i kolegama iz Srbije.
 



#14 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 16 July 2015 - 14:29

 


U Velikoj Britaniji ne postoji obaveza da sa sobom nosis papire. Zapravo, Englezi koji ne putuju, pa nemaju pasos, a nemaju ni vozacku dozvolu, nemaju nikakv ID dokument jerobavezne licne karte ne postoje. Uveli su nedavno obrazac licne karte, ali je to na dobrovoljnoj bazi, pa ih skoro niko ne vadi.

 

Sto je ponekad dovodi do malo suludih prilika - u banci, posto znaju da niko ziv nema dobrovoljnu licnu kartu, ti trebaju dva ili tri racuna od recimo BTja, gasa itd, sa tvojim imenom i adresom. Dzabe sto ja donosim pasos, vizu, papire sa posla, americku vozacku itd. - a,a; moras da imas racune da dokazes da si ti ti. To sto racuni nemaju ni sliku i sto se mogu napraviti u wordu nikome nije problem :))



#15 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 16 July 2015 - 16:37

Sto je ponekad dovodi do malo suludih prilika - u banci, posto znaju da niko ziv nema dobrovoljnu licnu kartu, ti trebaju dva ili tri racuna od recimo BTja, gasa itd, sa tvojim imenom i adresom. Dzabe sto ja donosim pasos, vizu, papire sa posla, americku vozacku itd. - a,a; moras da imas racune da dokazes da si ti ti. To sto racuni nemaju ni sliku i sto se mogu napraviti u wordu nikome nije problem :))

 

To je, verovatno, i zbog adrese.

 

Isto je i u Holandiji, bez obzira na obavezu posedovanja legitimacije.  Ni u jednom licnom dokumentu (licnoj karti, pasosu, vozackoj) nema adrese stanovanja, pa je racun za struju ili telefon kakav takav  dokaz da je adresa ispravna.

 

Policija moze lako da nadje adresu preko svog kompjuterskog sistema, na osnovu broja isprave, ali banke nemaju pristup tom sistemu.


Edited by yossarian, 16 July 2015 - 16:37.