Jump to content


Photo
- - - - -

Tuziti skolu?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
41 replies to this topic

#16 Just_Maybe

Just_Maybe
  • Members
  • 8 posts

Posted 14 July 2015 - 07:26

Koliko sam ja shvatio ovde nije bilo nikakvog konkursa, odnosno Just_Maybe nije izvisio na namestenom konkursu, vec je taj drugi zaposlen bez (javnog) konkursa, a Just_Maybe veruje da je to "sleduje njemu" (verovatno takodje bez konkursa).

Ja bi voleo da bude konkurs posto bi onda ja dobio posao. Da, kome sleduje ako ne profesoru za taj predmet? Da li sleduje nekome ko je zavrsio Visu skolu ili prof tog predmeta? 



#17 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 14 July 2015 - 07:32

Ja bi voleo da bude konkurs posto bi onda ja dobio posao. Da, kome sleduje ako ne profesoru za taj predmet? Da li sleduje nekome ko je zavrsio Visu skolu ili prof tog predmeta? 

Posao dobija onaj ko je najspsobniji da ga odradi. Kad postoje zakonske regulative i odredjeno zahtevano obrazovanje, onda sigurno ne postoji jedna osoba koja ih ima. Posao ne sleduje nikome, nego se procenjuje ko moze da ga odradi.



#18 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 14 July 2015 - 20:46

Koliko sam ja shvatio ovde nije bilo nikakvog konkursa, odnosno Just_Maybe nije izvisio na namestenom konkursu, vec je taj drugi zaposlen bez (javnog) konkursa, a Just_Maybe veruje da je to "sleduje njemu" (verovatno takodje bez konkursa).

Ja bi voleo da bude konkurs posto bi onda ja dobio posao. Da, kome sleduje ako ne profesoru za taj predmet? Da li sleduje nekome ko je zavrsio Visu skolu ili prof tog predmeta? 

Uvek može da se pojavi neko treći ko je kvalifikovaniji i od tebe. Nemaš pravo da ih tužiš zato što nisi lično oštećena stranka. Možeš da ih prijaviš "nadležnim organima" zbog nepoštovanja propisa i procedura zapošljavanja. Nadležni mogu onda npr. da ponište odluku o zapošljavanju tog sa višom školom i da raspišu novi konkurs. Ili samo da ga otpuste i ne zaposle nikog. Jedino što neće uraditi je da to mesto dodele tebi.
P.S. Nadam se da ne konkurišeš za mesto profesora srpskog jezika i književnosti. Pošto bi, sudeći po tvojim postovima, značilo da su kriterijumi na studijama srpskog pali na najniže grane.

#19 Just_Maybe

Just_Maybe
  • Members
  • 8 posts

Posted 15 July 2015 - 09:17

Ne, u pitanju je informatika


Edited by Just_Maybe, 15 July 2015 - 09:18.


#20 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 15 July 2015 - 14:48


P.S. Nadam se da ne konkurišeš za mesto profesora srpskog jezika i književnosti. Pošto bi, sudeći po tvojim postovima, značilo da su kriterijumi na studijama srpskog pali na najniže grane.

Vrvt.  :lol+:



#21 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 July 2015 - 18:28

Ne, u pitanju je informatika


Zašto neko sa masterom iz informatike uopšte razmatra posao u školi za nekih 40-50kdin? Kvalitetan it stručnjak lako može da nađe i bolje plaćen i mnogo interesantniji posao u struci. Valjda si nešto naučio na tim studijama? Batali ti te nastavničke poslove, nego prouči šta se traži u it-u, izaberi neku oblast, počni da je učiš i da se javljaš na it konkurse.

#22 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 July 2015 - 18:34

Zašto neko sa masterom iz informatike uopšte razmatra posao u školi za nekih 40-50kdin? Kvalitetan it stručnjak lako može da nađe i bolje plaćen i mnogo interesantniji posao u struci. Valjda si nešto naučio na tim studijama? Batali ti te nastavničke poslove, nego prouči šta se traži u it-u, izaberi neku oblast, počni da je učiš i da se javljaš na it konkurse.

Wow, wow!

Sta ima lose u nastavnickim poslovima. Potrebni su sprofesori infromatickih predmeta. Ja samo ne vidim zbog cega bi to bilo egzistencijalno pitanje. Svakako je IT u potraznji i  dok se ne dobije posao u skoli, ako je to zelja, covek moze lepo da se obezbedi i onda radi profesorski posao bez stresa i stvarno samo zbog toga sto to voli.



#23 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 July 2015 - 18:58

Wow, wow!

Sta ima lose u nastavnickim poslovima. Potrebni su sprofesori infromatickih predmeta. Ja samo ne vidim zbog cega bi to bilo egzistencijalno pitanje. Svakako je IT u potraznji i  dok se ne dobije posao u skoli, ako je to zelja, covek moze lepo da se obezbedi i onda radi profesorski posao bez stresa i stvarno samo zbog toga sto to voli.

Ovo je bilo "zlonamerno pitanje", posto je par puta ponovio da je puno obrazovoaniji od "protivkandidata", odnosno da ima master. Sto se tice nastavnickih zanimanja, to principijelno nije losa opcija, ali za nekog ko poseduje kvalitetna IT znanja pre je nastavnicki poziv prelazna faza do nalazenja kvalitetnijeg zaposlenja. Da se razumemo, ovde pricam o Srbiji. Biti nastavnik u Srbiji, ako mozes da nadjes bolji (IT) posao, je neuobicajen izbor. Male plate, djaci imaju samo prava ali ne i odgovornost, nastavnici imaju odgovornost ali ne i prava, garantovano zaostajanje u struci (ako se paralelno ne bavi jos i "pravim IT-om"), kretenski udzbenici i nastavni programi, i tako dalje i tako blize.



#24 mehatronicar

mehatronicar
  • Members
  • 4 posts

Posted 15 July 2015 - 20:51

Ne razumem sta ti imas protiv vise skole ?? meni je u srednjoj predavao profesor koji bolje objasnjava nego ovi na faksu, kako mislis da nema niko strucan da predje pa informatiku u srednjoj moze da predaje skoro svaki elektroinzenjer koji je zavrsio pristojan fakultet u proteklih 15 god. Tako da se ti mani te price o strucnosti, kako covek sa masterom jos nema posao, a zavrsio IT smer ??? Da ti nisi nekom platio za posao a ovaj ubacio drugog ? :) 



#25 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 15 July 2015 - 21:16

Ne razumem sta ti imas protiv vise skole ?? meni je u srednjoj predavao profesor koji bolje objasnjava nego ovi na faksu, kako mislis da nema niko strucan da predje pa informatiku u srednjoj moze da predaje skoro svaki elektroinzenjer koji je zavrsio pristojan fakultet u proteklih 15 god. Tako da se ti mani te price o strucnosti, kako covek sa masterom jos nema posao, a zavrsio IT smer ??? Da ti nisi nekom platio za posao a ovaj ubacio drugog ? :)

Ti bi da tuzis formusae zbog misljenja?



#26 mehatronicar

mehatronicar
  • Members
  • 4 posts

Posted 15 July 2015 - 21:43

Gde si to procitao ? :) ja sam samo stavljao upitnike :)



#27 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 16 July 2015 - 12:15

Pa lepo pita covek, zelja za radom u skoli u Srbiji, ako nisi zavrsio recimo biologiju, ekologiju, istoriju, geografiju, istoriju umetnosti ili nesto slicno, pa realno drugih opcija i nemas, je nekako cudna, da ne iskoristim neku drugu rec.

 

Sta si tacno zavrsio, na kom fakultetu, ako sme da se zna?

 

Mada ni to nije preterano bitno, sto kaze TH pogledaj malo sta se najvise trazi u IT sektoru, nauci i konkurisi. Ja svaki dan vidjam oglase za programere, web developere, dizajnere itd.


Edited by McLeod, 16 July 2015 - 12:15.


#28 Just_Maybe

Just_Maybe
  • Members
  • 8 posts

Posted 16 July 2015 - 23:20

Inace se bavim pomalo (malo vise) Web i Grafickim dizajnom. Posto imam Hrvatski pasos konkurisao sam na nekoliko poslova u Nemackoj. Posle par razgovora jedna firma me primila kao Graphic Designera. Bice tesko posto se bas svasta radi kao neke stvari koje nisam radio ali msm da cu uspeti posto cu se potruditi da bi dobio produzetak i kasnije posao za stalno. Treba jos da izvadim Hr licnu i idem (posto je pozeljno da imam i nju). Relativno se sve brzo odigralo i moze sve da ispadne bas super na kraju. Pronasao sam poslove preko sajta EURES ako nekog zanima

 

Krivo mi je zbog skole posto sam stvarno imao zelju da radim. Znam da 45 000 i nije neka plata ali bih radio i sa strane posto sam imao brdo nekih ideja. Protiv vise skole nemam nista ali ako u zakonu pise da ucitelj mora da ima master da bi predavao kako onda moze covek sa visom ili cak srednjom da predaje nbt sto nema konkursa? To meni nije normalno. Stvarno sam imao zelju da radim u skoli i msm da bi bio super profesor/nastavnik.



#29 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 16 July 2015 - 23:39

Covece pali ti i radi za sebe, kakva crna skola sa takvim obrazovanjem...



#30 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 17 July 2015 - 02:51

...

 

Krivo mi je zbog skole posto sam stvarno imao zelju da radim. Znam da 45 000 i nije neka plata ali bih radio i sa strane posto sam imao brdo nekih ideja. Protiv vise skole nemam nista ali ako u zakonu pise da ucitelj mora da ima master da bi predavao kako onda moze covek sa visom ili cak srednjom da predaje nbt sto nema konkursa? To meni nije normalno. Stvarno sam imao zelju da radim u skoli i msm da bi bio super profesor/nastavnik.

 

Postoji pravilnik koji reguliše zapošljavanje po strukama. Ne znam kako ide za konkretan predmet, ali odavno postoji pojava da u manjim mestima naprosto nema kvalifikovanog kadra za određene predmete, pa je pravilnikom dozvoljeno da nastavu iz određenog predmeta drži neko iz srodne struke. Znam za slične slučajeve koji datiraju iz doba SFRJ, a danas je tako i u mnogim manjim mestima. Koliko mi je poznato, u nekim mestima nedostaju nastavnici stranih jezika, informatike, a mislim i fizike, dok za ostale predmete nisam siguran. Ako je neko dobar informatičar, svakako će prvo da pobegne iz malog mesta koje nema ni normalan internet i zaustaviće se ili u BG, ili u inostranstvu, a isto važi i za ostale struke. Doduše, u pravilniku koji sam davno video, znam da postoji formulacija prema kojoj nastavu iz predmeta ABC može da drži X (ima master iz te struke), odnosno Y (isto, ali bez mastera), odnosno Z (srodna struka sa masterom) itd. Neki direktori navodno iskorišćavaju ovo 'odnosno', premda ministarstvo kaže da se prednost daje prema nabrojanom redosledu, tj. prvo master koji je završio datu struku itd. Jedino što ne znam jeste kako je regulisano kada je nekoj školi potreban nastavnik jer je prethodni otišao na bolovanje, umro, dao otkaz i slično, a nema nikoga na birou ili je zamena hitna (npr. redovni nastavnik se razboli dve-tri nedelje pred kraj polugođa ili školske godine) i šta se radi ukoliko škola nema drugih raspoloživih nastavnika.

 

Što se tiče samo kraja posta, bez uvrede, ali ja bih se uplašio da mi predaje neko ko nije probao da radi u nastavi, a misli da bi to dobro radio bez dana iskustva i ima veoma lošu pismenost. Razumem da neka baba koja jedva ume da uključi kompjuter koristi 'ošišanu' latinicu, ali od nekoga kome je struka IT bih očekivao da ume da koristi latiničnu tastaturu i da ne koristi 'bi' u prvom licu jednine i smešne skraćenice kao msm. Ovo daje utisak neozbiljnosti, a pre nekoliko godina sam učestvovao u izboru kandidata za posao. Svaki CV koji je bio napisan 'ošišanom' latinicom je jednostavno leteo u kantu, jer je posao podrazumevao pismenost i rad na računaru,a dobro se pokazao i intervju za posao. Intervju može da se zloupotrebi, ali je i veoma dobro oruđe poslodavca koji pred sobom ima kandidata koji formalno ispunjava kriterijume, ali ima neku manu koja se ne može zvanično navesti. Na primer, neko ko je aljkav i rasejan neće baš lako dobiti odgovoran posao, kada se vidi da neko ne ume sa ljudima neće raditi u školi (bar u privatnoj neće, osim ako nije baš zagustilo), a za mnoge poslove koji podrazumevaju rad sa ljudima se gotovo podrazumeva prijatna fizička spoljašnjost.