Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Strani košarkaši u reprezentaciji Srbije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
128 replies to this topic

#16 holden c.

holden c.
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 25 June 2015 - 14:45

 

Glasao protiv, ali moram da se ogradim - ja sam protiv kupovine stranaca, tj. onoga što je Azerbejdzan uradio sa Kerolom, Gruzija sa Hikmanom, Makedonija sa Mekejlebom itd. To se suštinski ne razlikuje od onoga što rade klubovi - malo skautinga, dođe neki Miško ili ko već, ugovorite cenu i to je to. Po meni, to u potpunosti obesmišljava reprezentativnu košarku i bila bi blasfemija kada bi neko ovde to pokušao.

 

Drugo je hipotetička situacija gde neki stranac dođe u Srbiju, provede ovde tri ili više sezona, redovnim putem dobije državljanstvo i izrazi želju da zaigra za naš tim pod istim onim uslovima pod kojima igraju domaći igrači. Takav dečko bi imao puno pravo nastupa, pa bio on Islanđanin, Jermen ili Aboridžin po poreklu i ko sam ja, ili bilo ko drugi, da mu to brani?

 

Edit: u suštini, isti stav koji je izneo i Darby malo pre mene.

 
 
 
 
 
 
 

Edited by Prvenik, 25 June 2015 - 14:46.


#17 Dropkick Murphys

Dropkick Murphys
  • Members
  • 10,291 posts

Posted 25 June 2015 - 15:01

kako si iskusno ostavio mogucnost da vidimo ko je za strance da ih vas posle uvaljamo u katran i perje :)

Pozdrav za čiču Arsenija. :)

 

edit: nije glasao za strance, ali videh da nas prati :)


Edited by Dropkick Murphys, 25 June 2015 - 15:15.


#18 leki bg

leki bg
  • Members
  • 3,582 posts

Posted 25 June 2015 - 15:25

Svakako bi nam na poziciji broj 3 taaaaaaaaaaako valjao neki stranac....da ne licitiram imenima, pa da udjemo u dodatnu raspravu. Mada mi mnogo vise Amera pada na pamet za bilo koju drugu poziciju.....



#19 Nervozni Poštar

Nervozni Poštar
  • Members
  • 4,999 posts

Posted 25 June 2015 - 15:35

Svakako bi nam na poziciji broj 3 taaaaaaaaaaako valjao neki stranac....da ne licitiram imenima, pa da udjemo u dodatnu raspravu. Mada mi mnogo vise Amera pada na pamet za bilo koju drugu poziciju.....


Не бих се сложио (одмах да кажем), али хајде да питам - који би то странац по теби могао да попуни то место (не мора ни да испуњава онај услов о 3 године боравка) а да је ''доступан'' нама? Тачније ко је тај играч на позицији 3, који би правио разлику, а  да би могли да га натурализујемо?
Ја таквог не видим, а можда је то само зато што нисам довољно размишљао на ту тему...



#20 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 25 June 2015 - 16:19

Red je da i ja napišem par slova, s obzirom da sam ja pokrenuo celu priču, a modovi su temu otvorili za komentare.

 

Naime, ako bi se ispunili određeni uslovi to jest...

 

-da je hipotetički stranac stvarno kvalitetan i da može doprineti na određenoj poziciji i da se može naći zajednički interes sa dotičnim.

-da se ne naiđe na otpor drugih reprezentativaca ( koji će nam k...c i Lebron da dođe ako ćemo ostati bez Tea i Bogdana i još eventualno nekog )

-da taj stranac ne bude tu zato što je rekao Miško ili zato što je rekao Rašković ili zato što je rekao Čova ili zato što je rekao Dule, nego da stvarno u savezu kao i u stručnom štabu reprezentacije bude neki konsenzus po tom pitanju, a da selektorova bude poslednja.

 

ako bi se svi ti uslovi ispunili, onda sam apsolutno za.

 

Bojim se da je a priori odbacivanje te opcije više vezano sa srpskim inatom, nego sa realno sagledanom situacijom u evropskim košarkaškim okvirima, a tamo gde glavnu reč vodi srpski inat...na duže staze uglavnom pušimo. 

 

Argument o 3 godine igranja u našim klubovima i o državljanstvu dobijenom redovinim putem je sasvim legitiman ali bojim se da malčice nije na mestu. Jednostavno, to bi bio sjajan argument za raspravu da li FIBA treba da dozvoli ovo o čemu pričamo ili ne. Moje mišljenje je da se FIBA zajebala i da je otvorila Pandorinu kutiju koju će teško zatvoriti. Jednog dana kad ova fenomenalna generacija španskih košarkaša bude pecala na Majorci neko će se iz njihov saveza dosetiti i reći "Zašto samo jedan, Zašto samo Ibaka, ajd neka za nas igra i Mirotić, ajmo dva...ma dođavola, ajmo dati državljanstvo onom sjajnom mladom momku.....( umesto tačkica stavi po volji ), neka budu i tri"...i zahvaljujući lobijima i uticaju neće više biti jedan, nego dva ili možda tri, pet....ili neograničen broj.

 

Nama ostaje da vidimo da li ćemo ispratiti taj trend, s obzirom da je FIBA odlučila to što je odlučila, ili ćemo ostati tvrdoglavi i principijelni i to onda nema veze sa tri godine igranja ili državljanstvom dobijenim redovnim putem. Prilično sam siguran da ćemo pre ili kasnije popustiti, a onda se manje govno pojede ako se to uradi pre. Zato sam generalno za opciju igranja kvalitetnog stranog igrača u našoj reprezentaciji.


Edited by škafiškafnjak, 25 June 2015 - 16:20.


#21 uini

uini
  • Members
  • 38,035 posts

Posted 25 June 2015 - 17:02


Bojim se da je a priori odbacivanje te opcije više vezano sa srpskim inatom, nego sa realno sagledanom situacijom u evropskim košarkaškim okvirima, a tamo gde glavnu reč vodi srpski inat...na duže staze uglavnom pušimo.


kako si ovo zaključio?
pretpostavljam da imaš dovoljno predznanja kada je u pitanju ova tema i ovaj forum i razlozi protiv stranaca ekskluzivno unajmljenih za takmičenje

#22 Knipex®

Knipex®
  • Members
  • 6,408 posts

Posted 25 June 2015 - 17:17

Ne slažem se sa tim da je to pitanje inata, ali ako se ikada stvarno desi da FIBA odluči da može da igra neograničen broj stranaca desiće situacija kao sto se desila u rukometu da jedan Katar osvoji svetsko prvenstvo, i tada će verovatno dosta država da prestane ozbiljno da razmišlja o FIBA takmičenjima. Ne verujem da će ikada do toga doći, čak naprotiv verujem i duboko se nadam da će ukinuti to pravilo da može da se kupi po jedan stranac, i to je razlog da istrajemo u toj odluci. 


Edited by pilips, 25 June 2015 - 17:17.


#23 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 25 June 2015 - 17:26

kako si ovo zaključio?
pretpostavljam da imaš dovoljno predznanja kada je u pitanju ova tema i ovaj forum i razlozi protiv stranaca ekskluzivno unajmljenih za takmičenje

 

 

To što sam ja napisao odnosi se ne na to što KSS nije naturalizovao stranca nego na preovlađujući stav u običnom narodu.

Do ovog momenta, od forumaša koji su protiv,a oni su velika većina, jedino je Prvenik donekle obrazložio svoj stav ( njegov argument sam probao konkretno da oborim ) a on je identičan stavu forumaša Darby o Gill koji je glasao ZA  ( gle apsurda :D ), tako da ja taj zaključak sigurno ne mogu doneti na osnovu pisanja na ovoj temi, zar ne :D. Čak nije ni zaključak nego bojazan ( Bojim se da je.... glasi konstrukcija )

 

"Ne treba to nama".. "koji će nam kurac stranci u reprezentaciji"  "možemo mi i bez stranaca, eno vidiš kako smo mogli na svetskom" " ma bre mi smo zemlja košarke, šta koji moj ima neko sa strane da igra za reprezentaciju" "neću Amere oni su nas bombardovali" "Ma zar posle Divca, Paspalja, Peđe Saše, treba neki Džon Smit da nam igra, to je blaćenje njihovih imena i svega što su postigli"....to su stvari koje sam slušao u RL  kad bi se potegla ova priča. 

 

E sad Uini, molim te...kakav bi ti zaključak doneo o razlozima protiv spomenute opcije, da ispred sebe imaš ove argumente. :)



#24 uini

uini
  • Members
  • 38,035 posts

Posted 25 June 2015 - 17:38

ako budem imao živaca, izvući ću 3-5 opširnijih postova na temu. nema šanse opet da pišem


kada sam rekao "predznanje", mislio sam na te žive debate od kojih je jedna išla skoro : )

Edited by uini, 25 June 2015 - 17:39.


#25 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 25 June 2015 - 17:43

nisam učestvovao u istim, pretpostavljam da su išle ili na temama koje uopšte ne pratim ili na temama koje pratim povremeno a u jednu od te dve kategorije spadaju apsolutno sve teme osim KKP i kafane.

 

S druge strane, mene je ovde interesovala samo statistika, tema je u startu bila zaključana za komentarisanje, a jedan od razloga zašto sam tako ostavio je što sam pretpostavio da se o ovome već ranije negde pričalo.



#26 uini

uini
  • Members
  • 38,035 posts

Posted 25 June 2015 - 17:44

ah ok
repka srbije je bila tema narafski

#27 Knipex®

Knipex®
  • Members
  • 6,408 posts

Posted 25 June 2015 - 17:46

Bila je na temi o reprezentaciji pre nekih 3-4 nedelje slična priča. Mislim poslednji put kad je potegnuta :)



#28 holden c.

holden c.
  • Members
  • 2,782 posts

Posted 25 June 2015 - 17:48

To što sam ja napisao odnosi se ne na to što KSS nije naturalizovao stranca nego na preovlađujući stav u običnom narodu.

Do ovog momenta, od forumaša koji su protiv,a oni su velika većina, jedino je Prvenik donekle obrazložio svoj stav ( njegov argument sam probao konkretno da oborim ) a on je identičan stavu forumaša Darby o Gill koji je glasao ZA  ( gle apsurda :D ), tako da ja taj zaključak sigurno ne mogu doneti na osnovu pisanja na ovoj temi, zar ne :D. Čak nije ni zaključak nego bojazan ( Bojim se da je.... glasi konstrukcija )

 

Da se razumemo, ja sam naveo period od tri godine provedene kod nas zato što je to jedan od formalnopravnih uslova za sticanje državljanstva, ništa više. Naravno, veća je verovatnoća da neko stekne određeni osecaj pripadnosti određenom području ili zemlji ukoliko je duži period koji je tamo proveo.

 

Ali, to mi nije glavni razlog. Glavno je da neko hoće da igra za reprezentaciju pod istim uslovima i iz istih razloga koji važe za druge. Stvar je u tome da Riki Hikmen, recimo, ne igra za Gruziju iz istih razloga zbog kojih igra neki tamo Markoišvili, već zato što mu to dođe kao fina letnja tezga. Opet kažem, to je za mene suprotnost onome što bi trebalo da bude suština reprezentativne košarke.

 

Edit: najkraće rečeno, ja sam protiv tog tezgarenja, naravno da se ne slažem sa tim komentarima što si naveo iz stvarnog života.

 
 
 
 
 
 
 
 

Edited by Prvenik, 25 June 2015 - 17:51.


#29 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 25 June 2015 - 18:02

Ja se slažem s tobom, ali ja nisam postavio pitanje "DA LI VAM SE SVIĐA ODLUKA FIBE"  a ovo što si ti napisao je vrh argument protiv.

Međutim FIBA je odlučila to što je odlučila, i kad je već tako, zašto sebe u startu stavljati u podređen položaj u odnosu na preostalih petnaestak država u Evropi koje nešto znače u košarci...pretpostavljajući da se može naći stranac koji će zadovoljavati sve ono što sam naveo gore.



#30 D. Cooper

D. Cooper
  • Members
  • 14,742 posts

Posted 25 June 2015 - 18:08

Kao kad bi fiba prosirila teren za metar, a tebi ne treba taj metar sa strane vec ides pravo sredinom do kosa i.... kos.

 

Ako zagusti, ako zatreba, treba se iskoristiti svaka dozvoljena mogucnost.

 

To nije nista ruzno, nemoralno, ne utice na ponos...


Edited by Qper, 25 June 2015 - 18:11.