Jump to content


Photo
- - - - -

Ramazan mubarak


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 18 June 2015 - 11:43

Svim muslimankama i muslimana diljem svijeta zelim Ramazan mubarak!

 

Neka vam Allah primi post, spusti svoju milost na vas i ukaze na pravi put.

 

Primite najsrdacnije sellame.



#2 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 18 June 2015 - 12:12

Ramazan mubarek olsun



#3 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 18 June 2015 - 13:08

Ja sam danas slušao neke intervjue na radiju sa Sirijcima, manje više, ljudi kažu jebeš Ramazan kad nas je 10 miliona bez krova nad glavom i nemamo šta da jedemo.



#4 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 18 June 2015 - 13:33

Ja sam danas slušao neke intervjue na radiju sa Sirijcima, manje više, ljudi kažu jebeš Ramazan kad nas je 10 miliona bez krova nad glavom i nemamo šta da jedemo.

 

...da, katastrofa.

 

milionima nesrecnika izgleda ramazan nije tek od danas -

 jer oni cele godine poste, ne jedu nista i mole se  :(



#5 Doorn

Doorn
  • Members
  • 14,739 posts

Posted 18 June 2015 - 14:52

Ovi srecnici sto imaju da jedu i imaju krov nad glavom ce taj mjesec dana biti sa nesrecnicima u mislima. 

 

Ja se samo sjecam kako smo za bajram krkali dolme, lonce, baklave i hurmasice. Seadova stara mi je pred polaz kuci uvjek davala kolace da nosim i pocastim moje. Nije to samo tako bilo kod Seada, bilo je tako sa pola razreda. Sjecam se i da je Sejo kod mene za Bozic, klempu nozom i viljuskom boc. Ti vjerski praznici me eto podsjete na dane kad vjera nije bila vazna. Bili su to dani kad se jelo i pilo izmedju ispracaja u vojsku. Stari su bili tu da vode racuna o vjeri. Nama je ionako tornado bio u glavi. 



#6 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 18 June 2015 - 16:10

Ovi srecnici sto imaju da jedu i imaju krov nad glavom ce taj mjesec dana biti sa nesrecnicima u mislima. 

 

Ja se samo sjecam kako smo za bajram krkali dolme, lonce, baklave i hurmasice. Seadova stara mi je pred polaz kuci uvjek davala kolace da nosim i pocastim moje. Nije to samo tako bilo kod Seada, bilo je tako sa pola razreda. Sjecam se i da je Sejo kod mene za Bozic, klempu nozom i viljuskom boc. Ti vjerski praznici me eto podsjete na dane kad vjera nije bila vazna. Bili su to dani kad se jelo i pilo izmedju ispracaja u vojsku. Stari su bili tu da vode racuna o vjeri. Nama je ionako tornado bio u glavi. 

 

Neke stvari se do danas nisu uopce promijenile. Ja imam krscane prijatelje koji za mene naprave iftar i koji sa mnom proslave Bajram. Kada je njima Bozic onda im cestitam i obicno drugi ili treci dan Bozica oni zovu muslimane da zajedno sjedimo, da se druzimo i zezamo. Na vjerske praznike uvijek gledamo i kao na priogodu, pri kojoj cemo se okupiti i lijepo provesti. Kada sam horan, napisem im i pjesmicu u cestitki ;) .

 

Ja mislim da su mnogi (ne samo danas, nego uvijek) cesto puta vjeru pervertirali i zloupotrebljavali. Nije problem sto je vjera postala vazna. Uvijek je bilo ljudi kojima ja vjera bila vazna, onih kojima je bila sedma briga, kao i onih koji su je shvatali na pogresan nacin i pod bajrakom vjere cinili (ili jos uvijek cine) stravicne zlocine. Covjek koji je vjernik i koji cini dobro drugom covjeku je, po mom poimanju, ispravno shvatio vjeru.

 

Post ima svoju svrhu. Kroz njega se covjek duhovno cisti. Osjetis na svojoj kozi glad i zedj, te sa vjerske tacke gledista, covjek shvata koliko je ovisan od Boga. Jer Bog nam daje nafaku. I naravno se kroz to izostrava i empatija (ili bi se trebala u vecoj mjeri izostriti) spram onih ljudi koji nisu u poziciji da mogu odluciti kada ce se omristi. To bi bila neka povrsna reflekcija posta...

 

Naravno, onaj koji ima drugaciji stav prema vjeri kao takvoj, imat ce i drugaciju percepciju posta. No, hvala Bogu pa nismo svi isti ;)



#7 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 18 June 2015 - 23:19

Bez obzira da li se radi o turbo pravoslavlju ili islamu koji ja ne znam sa prostora exeseferjot (npr. 15godišnje Bosanke u Beču sa crnim kornetom na glavi), nemam drugačijeg komentara osim ovog.

 

Koga vredja, njegov problem.

 

 

FunnyTshirt_ReligionWithGraphic_AshGrey_


Edited by alberto.ascari, 19 June 2015 - 07:33.


#8 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 19 June 2015 - 01:19

Vrlo cesto se zaboravlja da je praksa posta daleko starija od religija, posebno ovih monoteistickih novotarija. Postoje zapisi o organizacijama poput Pitagorejaca koji su praktikovali post stotinama godina pre Dzizusa i Muhameda, a nisu bile religijske, barem ne primarno. A i u okvirima hriscanstva post su praktikovali najpre i najvise gnostici i manihejci koji su od strane organizovane crkve bili proglaseni za jeretike i proganjani. Slicno je sa misticnim delovima islama poput sufizma, cije su pristalice proganjane toliko i medju shiitima i medju sunitima bas zbog posebne spiritualne discipline koje se drze. 



#9 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 June 2015 - 02:10

...

 

Mislim, izjava da se neko kroz post 'duhovno cisti' je poveca drljavina.

 

Uvek se setim sjajne dogodovstine oko sovjetskih / ruskih muslimsa koji su ziveli daleko na severu, oko polarnog kruga.

Pa ono, dva puta godisnje u dilemi.

 

Cas pola godine dan, cas pola godine noc!

Kako se pridrzavati muslimskih pravila?

 

Pa onda 'muftija citave rusije' izda proglas i dozvoli im da hasaju i kad je dan (a sati pokazuju vece) i kad je mrak (a sat pokazuje dan).

 

Primer kad je priroda nadvladala religiozne zakone.

:lol+:

 

Ko je u Meki ikada mogao zamisliti da postoje mesta na zemlajskoj kugli - pola godine dan, a pola - mrak!?

 

...



#10 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 19 June 2015 - 13:37

Svako ima pravo na svoje misljenje. Pa ako neko misli da je religija za idiote, onda se i to misljenje treba akceptirati.

 

Sto se tice djevojcica koje nose mahrame ili nikabe, ja licno spram toga imam kriticno drzanje. Moj je stav da svaka muslimanka sama treba odluciti da li ona zeli nositi mahramu ili nikab. Ako ona to ne zeli nositi, onda je to njezino puno pravo. Bilo kakva prisila ili izvrsavanje pritiska na djevojcice odnosno zene u tom (ili bilo kom drugom) pravcu/obliku su po mom poimanju islama totalno pogresne. Covjek treba imati slobodu da sam donosi svoje odluke, a drugi to trebaju respektirati i akceptirati.

 

Za primjer koji je Kinik naveo, imaju takodjer posebna pravila.Tu se odredi vrijeme sehura i vrijeme iftara.



#11 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 19 June 2015 - 16:42

Svako ima pravo na svoje misljenje. Pa ako neko misli da je religija za idiote, onda se i to misljenje treba akceptirati.

 

Sto se tice djevojcica koje nose mahrame ili nikabe, ja licno spram toga imam kriticno drzanje. Moj je stav da svaka muslimanka sama treba odluciti da li ona zeli nositi mahramu ili nikab. Ako ona to ne zeli nositi, onda je to njezino puno pravo. Bilo kakva prisila ili izvrsavanje pritiska na djevojcice odnosno zene u tom (ili bilo kom drugom) pravcu/obliku su po mom poimanju islama totalno pogresne. Covjek treba imati slobodu da sam donosi svoje odluke, a drugi to trebaju respektirati i akceptirati.

 

 

 

potpuno se slazem! takoreci akceptiram ;)

 

ama, neka svako nosi sve sto mu se svidja,

 

jedino je malo problematicno kad si devojcica, dete,  moras ipak da slusas starije u cemu ces da izadjes

...da mene nisu sprecili nosila bih mamine stikle i haltere sa 5 godina (oprosti mi boze)

znaci oblacis se kako ti kazu da moras, nema tu hocu ovo-necu ono

 

 

 

edit/,


Edited by Mama_mia, 19 June 2015 - 16:43.


#12 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 19 June 2015 - 19:59

Svako ima pravo na svoje misljenje. Pa ako neko misli da je religija za idiote, onda se i to misljenje treba akceptirati.

 

Sto se tice djevojcica koje nose mahrame ili nikabe, ja licno spram toga imam kriticno drzanje. Moj je stav da svaka muslimanka sama treba odluciti da li ona zeli nositi mahramu ili nikab. Ako ona to ne zeli nositi, onda je to njezino puno pravo. Bilo kakva prisila ili izvrsavanje pritiska na djevojcice odnosno zene u tom (ili bilo kom drugom) pravcu/obliku su po mom poimanju islama totalno pogresne. Covjek treba imati slobodu da sam donosi svoje odluke, a drugi to trebaju respektirati i akceptirati.

 

Za primjer koji je Kinik naveo, imaju takodjer posebna pravila.Tu se odredi vrijeme sehura i vrijeme iftara.

 

 

Dok je bilo Tita, bilo je i shita....

 

Otišao sam iz eseferjot kad sam imao 29 godina. Bio sam često u Bosni i u vojsci sam proveo godinu dana u Mostaru. Nisam bio nikad u vukojebinama tipa Bruvno i Busovača, ali ne sećam sa da sam IKAD, bar jedan jedini put video u Sarajevu, Mostaru, Banja Luci, Zenici, Goraždu, You name it, devojčicu od 15 godina sa feredžom, kako li se već ta maska zove.

 

Zato, 25 godina kasnije redovno vidjam i čujem SH jezik u Beču, Berlinu, Regensburgu, Innsbrucku, Minhenu itd  i devojčice od 15 godina iza maske/zavese.

 

 

Doduše, ni krstače preko pola sisa ili do pupka se nisu pre nosile, izazivaju mi još veće nutkanje na povraćanje nego feredže. Feredžama se u stvari samo čudim, ne gade mi se kao krstače. Mislio sam samo, da napredak izgleda drugačije.



#13 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 19 June 2015 - 20:57

 

 

U eseferjotu su feredže bile zabranjene.



#14 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 19 June 2015 - 21:19

...

 

Zaista?

 

A od koje godine?

 

'Zivio drug Tito' / 'Zivio drug Staljin'

 

 

;)

 

Ako ima neko da kaze - odakle je ovaj snimak?

Mozda pomogne ona dzamija u drugom planu?

 

Prizren / Banjaluka / Stolac / Pocitelj?

 

evo jos jedne slicke

 

Tuzla?

 

 

...


Edited by Kinik, 19 June 2015 - 21:50.


#15 dhx

dhx
  • Members
  • 7,032 posts

Posted 19 June 2015 - 22:22

Moj je stav da svaka muslimanka sama treba odluciti da li ona zeli nositi mahramu ili nikab.
Covjek treba imati slobodu da sam donosi svoje odluke, a drugi to trebaju respektirati i akceptirati.

Pa kako da ima tu slobodu i kako da sama odluči kada neko u ime nje već odavno reši da bude muslimanka (name it) pa da posle još prihvati posledice odluke da bude muslimanka a koja uopšte nije njena?!