Jump to content


Photo
- - - - -

Povratak u Srbiju,rad za stranog poslodavca iz home office


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
13 replies to this topic

#1 nebopopo

nebopopo
  • Members
  • 13 posts

Posted 29 May 2015 - 12:22

Postovani diskutantni,

I pored cinjenice da vecina ljudi na ovim forumima pokusava da se domogne neke strane zemlje, ja posle mnogo godina provedenih preko grane zelim da se vratim u Srbiju. Sa svojom trenutnom firmom pokusavam da izdejstvujem rad od kuce (iz Srbije) za njih preko interneta.

Od mnogih ljudi sam cuo da neko tamo poznaje nekog ko se na taj nacin vratio u Srbiju ali do sad nisam uspeo ni sa kim direktno da porazgovaram o takvom jednom iskustvu. Kako ste sredili papire, da li povremeno odlazite u kancelariju poslodavca, gde placate porez, da li smatrate da ste napravili dobar potez...

Svaki dobronamerni savet i misljenje su dobrodosli.

Unapred hvala.



#2 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 29 May 2015 - 13:26

Razmatrali su ljudi oko mene a i ja u nekom trenutku. Radim u EU (Ceska) i po zakonu moram da radim minimum 1/2 godine + 1 dan u CZ da bih se smatrao kao poreski obveznik i radnik u CZ. Zdravstveno, socijalno i poresko je sve vezano za Cesku, iako bih npr. imao priliku da se lecim u hitnim situacijama u drugim zemljama EU redovno zdravstveno verujem da mora da se doplacuje.

 

Znam neke ljude koji su dugorocno radili home office i razlicite komenatare sam cuo od onih gde su poludeli i zele da se vrate u kancelariju do one gde nikad vise ne bi zeleli da rade iz kancelarije.

 

Troskovi zivota kada se oduzme kupovina/rentanje nekretnine i kafana ne verujem da su nizi u Srbiji a diskutabilnog kvaliteta u odredjenim sferama. Hrana se poboljsava kako se krecete zapadno zbog zastite potrosaca. Iako u CZ nije genijalno bolje je od Srbije. Kupio sam masinu za sudje u CZ 300e u SRB 400e i tako to. Ali recimo da se to nadoknadi sve nekim manjim troskovima nekretnine.

 

Najveci problem koji ja imam sa vracanjem jesu obrazovni sistem, zdravstveni sistem, opsta agresivnost i nekultura. Iako je i u SRB moguce sve ovo preskociti to bi zahtevalo velike investicije, sto se mene tice obrazovni i zdravstveni sistem ja u svojoj racunici cenim kao 1.000e penal ako moram da zivim u SRB (znaci potrebna visa plata). Agresija i nekultura bi bili dodatni penal ali nemam brojku posto nikad nisam dosao do toga da iko moze da mi nadoknadi i onih prvih 1.000e :D



#3 nebopopo

nebopopo
  • Members
  • 13 posts

Posted 29 May 2015 - 15:03

Hvala na odgovoru Dzordzo.

Moja ideja je bila da sve vreme provodim u Srbiji i da sam tim postanem poreski obveznik Rep. Srbije.

Slazem se da dole ima puno mana ali po mom misljenju ima i prednosti...U pravi si za zdravstveni i obrazovni sistem ali mislim da se i tu mogu naci zadovoljavajuca resenja.

Nekultura i agresivnost = 100% u pravu. Ima li leka takvom bahatom ponasanju u Srbiji?



#4 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 29 May 2015 - 15:53

Da ima resenja ali ona kostaju, privatno zdravstveno koje kosta i obrazovanje koje opet preskace drzavno.

 

Ima delimicnog leka i bahatom ponasanju. Sve naravno zavisi od posla, posto bi radio od kuce problematika je preduslova koji su ti potrebni za obavljanje istog. Struja, internet, posta sta ja znam. Ja bih svakako onda gledao neko manje mesto gde bih mogao da priustim neku relativnu kolicinu izolacije (velika zemlja, odvojen od komsija i slicno) ali onda dolazis u situaciju da uglavnom u takvim mestima nema ono iz prvog dela.

 

Nadam se da nece zasmetati adminima ali jedna lepa ilustracija je covek koji je iz NS otisao u Sentu www.svastabasta.rs

Ovako nesto ti moze biti vodilja kako bi izgledalo da zivis u manjem mestu a ti bi dodatno i zaradjivao iz stranih izvora i samim tim smanjio potrebu za obaveznim poslovanjem sa lokalcima.



#5 nebopopo

nebopopo
  • Members
  • 13 posts

Posted 30 May 2015 - 15:48

Hvala ti na linku. Citajuci njegov dnevnik vidi se koliko covek uziva...

Za takav poduhvat ti definitivno treba hrabrosti ali treba i porodica to sve da podrzava. Moj cilj ipak nije ta vrsta izolacije, jer meni bi i stresni Beograd bio banja u poredjenju sa sadasnjim zivotom. U svakom slucaju cini mi se da imamo zajednicko misljenje kako home office iz Srbije sa radom za stranu firmu uopste nije lose resenje...



#6 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 30 May 2015 - 20:43

Svako bira kako ce. Ako ce ti sveukupni zivot biti lagodniji svakako da treba to uzeti u razmatranje.

Ja bih razmotrio i Kazahstan kao i Srbiju u odredjebim slucajevima ali realno ne vidim opciju da se ikada vratim iz gorepomenutih razloga (zdravstvo, obrazovanje, stres).

Naravno postojala bi kratkorocna mogucnost zarad skoka u karijeri.

#7 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 06 June 2015 - 20:53

Ja recimo da imam/imao sam deal slican tome sto ti zelis zadnje 3 godine. Pre nego sto detaljnije objasnim moju situaciju, nije mi najjasnije kako ti to mislis da izvedes? Formalno ces biti zaposlen preko ili u Srbiji? Ako si negde preko, onda placas porez tamo I van onog gore pomenutog ogranicenja sa danima van zemlje prebivalista, mislim da te nista ne sprecava. Ako mislis da radis u Srbiji, tj firma ima pravno lice ovde, onda je to drugo.

Elem, ja sam uglavnom bio po projektima I onda sam ili kod klijenta ili nije bitno da li sam u kancelariji... klasican konsultantski posao. Znaci sa 50-75% putovanja, potpuno je nebitno gde sedis I ja sam to maksimalno koristio: radio sam iz Bgd, sa mora, itd...

Tu postoji odredjen broj zackoljica koje umeju da zagorcaju zivot bas dosta:

- putni troskovi, stalno je bio problem kako da ih podnosim;

- jednom su mi firmina kola bila ukradena I bio je veliki problem sa osiguranjem gde sam ja morao da podnosim fake putni nalog

- Ne znam kako bi izgledalo za zdravstveno: u Srbiji ja imam privatno I to mi resava veliki deo  nekih normalnih problema. Ali kako bi to izgledalo u slucaju neke ozbiljnije intervencije ne znam.

- Taj rad od kuce je manje vise siva zona u svakoj firmi, tako da zavisis dosta od dobre volje manager. Eto, meni je bilo odobreno da mi je departure uvek Beograd, ali trajalo je to dosta dok sam dobio napismeno.

 

Rad od kuce je prilicno cupava stvar. Meni se to ne svidja zato sto uvek zavrsim radeci ceo dan I ne znam kada mi prestaje radon vreme a kada pocinje. Ja sam to resio tako sto sam iznajmio kancelariju, radio tamo, a nekoliko dana mesecno provodio u lokalnom ogranku firme. Ono sto definitivno gubis radom od kuce je dodir sa organizacijom kojoj pripadas...a to iako ti se mozda cini nebitno je prilicno lose. Ne znam da li ti je to moguce, ali  100% rad od kuce nikad ne bih preporucio.



#8 nebopopo

nebopopo
  • Members
  • 13 posts

Posted 08 June 2015 - 11:44

Moja je ideja da sa sadasnjim poslodavcem ispregovaram da fizicki budem prisutan u Srbiji odakle bih za njih obavljao posao a da mi oni moju bruto zaradu salju na racun u Srbiju odakle bih placao poreze i doprinose. Odlazio bih jednom mesecno u prostorije firme. Meni bi bilo najlakse da nista ne menjam i da i dalje sve poreze i doprinose placam u zemlji gde mi je firma ali mi to propisi ne dozvoljavaju jer cu vise od 6 meseci godisnje biti u Srbiji.

Nije mi jos uvek odobren home office i tu me ceka jos puno verbalne akrobacije. Posto je tebi odobren Beograd imas li neki generalni savet?

Unapred hvala.



#9 sreta-steta

sreta-steta
  • Members
  • 291 posts

Posted 08 June 2015 - 12:47

Ima jedan problem koji vidim. Ti ces placate poreze I doprinose u Srbiji kako? Ako nisi zaposlen ovde, onda ti je to klasican honorar na koji je porez koji se obracunava dosta visi (ako se ne varam). Dakle ta... akrobatika nije jednostavna I firma mora biti spremna da te podrzi, a to su obicno multinacionalke onda. Da li ti je moranje da ides na racun u Srbiji? Mislim, prosao sam kroz slicno iskustvo I ja sigurno nisam bio 6 meseci u zemlji domacinu nekoliko godina jer su mi projekti bili po Evropi, pa nisam menjao status privremenog (a sada stalnog) rezidenta. Takodje znam slucajeve gde su ljudi dobijali relokaciju u Bratislavu, pa pokusavali da zive u Becu I to je bilo zabranjeno bas zbog tax residency problema.

Mislim, budi siguran, ta opcija je prilicno siva zona I svaki dogovor koji napravis, vidi da bude zvanican jer moje iskustvo je da u slucaju promene menadzmenta vrlo lako usmeni dogovori postaju nevazeci. Eto to je najpametnije sto mogu da ti kazem.



#10 nebopopo

nebopopo
  • Members
  • 13 posts

Posted 08 June 2015 - 13:42

To je nacin koji mi je predlozen od strane advokata iz Beograda. Koliko je meni poznati honorar nije stalni izvor prihoda vec povremeni a u mom slucaju bi to bio stalni. Firma vec ima slicne akcije sa drugim kolegama u trecim zemljama (van zemlje gde se nalaze kancelarije).

Meni licno nije moranje da idem na racun u Srbiji, pogotovo sto bi mi se vise isplatila kombinacija da ne idem uopste preko nasih, ali to je onda krsenje zakona, zar ne? Ako me neki zli komsija prijavi i dodje mi poreska na vrata, sta da im kazem? Mada ne bi bilo nikakvog pisanog traga o mojim aktivnostima u Srbiji posto se ni promet ni profit ne ostavaruje u Srbiji ali opet...

Hvala na savetu sto se tice menadzmenta. To mi je vec savetovano i uskoliko budem dosao u tu poziciju sigurno cu to traziti napismeno.



#11 nebopopo

nebopopo
  • Members
  • 13 posts

Posted 25 June 2015 - 10:44

Ima li jos neko sa svojim iskustvom vezanim za temu?

Hvala unapred



#12 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 25 June 2015 - 13:31

 

Meni licno nije moranje da idem na racun u Srbiji, pogotovo sto bi mi se vise isplatila kombinacija da ne idem uopste preko nasih, ali to je onda krsenje zakona, zar ne? 

Poreski obveznik Srbije je lice koje na teritoriji Srbije ima prebivaliste ili (pazi sad) "centar zivotnih i poslovnih interesa". Dakle, ako zivis u Srbiji (sto je sasvim u skladu sa uporednim pravima), duze od 180 dana u godini, ti si poreski obveznik Srbije, ili ako PU utvrdi da su ti u Srbiji zivotni i poslovni interesi (bogtepita kako). E sad, da li ti mozes da ne placas porez kao samozaposlen preduzetnik? Naravno da mozes, ali cinis poreski prekrsaj, nevezano za to gde ti se isplacuje novac, u Srbiji ili u inostranstvu (jer ne podlezes porezu na osnovu izvora prihoda, nego na osnovu boravista). 

 

Ja znam ljude (dobro, dvoje) koji su posle nekoliko godina (10ak) zivota van, jedan u Evropi, jedan u S. Americi, odlucili da se vrate, tamo negde pre 2010te. Oboje su sada nazad u zemljama u kojima su bili. Oboje su pokusali da se vrate, dve-tri-cetiri godine pokusavali da se uklope i na kraju odustali; jedan zbog posla - akademske pozicije su sve do jedne bile dodeljivane na osnovu rodjackih, kumovskih i suskavih veza, a posao u privredi i kada je nasao je bio tipican posao koji mu nije davao perspektivu. Drugi slucaj se vise odnosio na zivot - za vrtic treba veza, za dom zdravlja treba veza, stan niko nece da iznajmljuje sa ugovorom, nostrifikacija diplome je trajala koliko i poslediplomske studije, kad su zapoceli posao, ispostavilo se da je nemoguce naplatiti potrazivanja, izbacili ih iz zgrade suda zbog kapri pantalona (ozbiljno) u medjuvremenu je PPV postao PV, i u njihovoj perspektivi im je zemlja iz koje su se vratili ipak izgledala bolje. Istina, znam i ljude koji zive na "pola" izmedju Srbije i Nemacke - i nemaju nameru da to menjaju. 



#13 nebopopo

nebopopo
  • Members
  • 13 posts

Posted 28 June 2015 - 22:12

Hvalati na odgovoru.

Svestan samo da bi cinio poreski prekrsaj i zato ne bih isao na tu varijantu.

Mozes mi reci kako izgleda taj zivot "na pola" izmedju Nemacke i Srbije?

Hvala



#14 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 02 July 2015 - 14:53

Hvalati na odgovoru.

Svestan samo da bi cinio poreski prekrsaj i zato ne bih isao na tu varijantu.

Mozes mi reci kako izgleda taj zivot "na pola" izmedju Nemacke i Srbije?

Hvala

Pa ne znam mnogo detalja, ali su u pitanju ljudi koji rade nezavisno, na osnovu projekata - i tamo i ovde imaju stan, kad im odgovara, zive ovde nekoliko meseci, kad ne, tamo su. Pomaze sto im je familija rasuta, pa gde god da su, imaju nekog svog. Izmedju Srbije i Nemacke postoje sporazumi o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, pa su nekako nasli sta im tacno odgovara da placaju nizu stopu - nisam se upustao u detalje, znam iz slucajnog razgovora.