Jump to content


Photo
- - - - -

Kako se zove beogradski aerodrom


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
233 replies to this topic

#31 Quad

Quad
  • Members
  • 4,434 posts

Posted 04 May 2015 - 22:34

Moje maternje pismo je ASCII. :angry:

Alt 138?



#32 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 04 May 2015 - 22:55

Surcinski aerodrom treba nazvati po onome ko ga je izgradio,

 

Pa da li si ti normalan, i onda bi sada imali most Dragana Djilasa i buducu kulu Aleksandra Vucica. :tired:

 

Ta zvanicna imena su toliko besmislena.

Da Beograd ima nekoliko aerodroma, pa da covek nesto i kaze. Ovako je bilo dovoljno "Aerodrom Beograd".

Ja ni kod koga nisam cuo ni upotrebu "surcinski" vec ljudi samo koriste rec "aerodrom", nemamo ih deset.

Kao sto ljudi ne znaju ni ciji je Bulevar, tako ne znaju ni o kom je Branku rec a u vezi Brankovog mosta.

Inace Brankov most je najpre bio most kralja Aleksandra (koji li je sad ovo Aleksandar :lol+: ), a ime nikad nije zazivelo vec se zvao "Zemunski most".

Posle obnove nazvan je Most bratstva i jedinstva koje opet nikad nije uslo u upotrebu vec je, posto je vezan za Brankovu ulicu, nazvan Brankov most (koji li je sad ovo Branko :lol+: )

http://sr.wikipedia....sr/Brankov_most

 

Toliko o uzaludnim imenima, ljudi vole sto krace, jednostavnije ime, poput Gazele, a ne neke "likove" koje posle u nekim "narodskim legendama" vezu za potpuno neke druge ljude. Bar bi trebalo da stoje neka objasnjenja kod tih "nepotpunih" imena, poput Brankovog mosta, naziva "kralja Aleksandra".



#33 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 May 2015 - 22:59

...

 

Bolje da se zove a. 'Surcin'.

 

Ako, taman posla, u buducnosti izgrade jos jedan.

;)

 

...



#34 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 04 May 2015 - 23:32

 

Mada, naravno, najadekvatnije bi bilo da se aerodrom nazove Nebojsa Čović Ćoki, pošto je jasno da ako ne poštujemo Djindjića, itekako poštujemo njegove ubice i zaverenike. 

 

Off topic:

Za ovakve tvrdnje i ovakav nadimak u vezi ovog coveka, na PDF-u Kosarka se dobije brisanje posta...  :ajme:



#35 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 04 May 2015 - 23:44

...

 

... za ovakve tvrdnje i ovakav nadimak u vezi ovog coveka, na PDF-u Kosarka se dobije brisanje posta... 

 

 

Srecom po 4um - to je samo 'podrumce'!

;)

 

Nego, nesto pomislim, pa taj N. Tesla je u Ameriku koristio i nesto zvano 'water closet'?

 

Kako se sVrBovi nisu setili da pred svakim napisu - 'WC N.Tesla ... i redni broj dzointa i sprata'?

:tired:

 

...


Edited by Kinik, 04 May 2015 - 23:49.


#36 GlennGould

GlennGould
  • Members
  • 5,994 posts

Posted 05 May 2015 - 00:01

i?

Misliš da je to:
A. Dobro
B. Loše
C. Nema veze sa predmetom ovog PDF-a, odnosno politikom, već sa prepucavanjem jedne grupe "navijača" sa njihovim kolegama.

Ono što pak ovde ide pod dimne zavese i razno razne tepihe, pitanje je daleko ozbiljnije nego što to na prvi pogled izgleda... Ko je ovde uzor, ko je temelj, ko je inspiracija ovog društva i nadolazećih generacija? To je ono što vas Vladan pita, a vi se kao trudite da odgovorite.

Lako je uzeti taxi za Surčin, sleteti na Teslu ili maštati o Marshalima -mnogo teže je poleteti sa Djindjića (al' hebiga, tu se vraćamo na izjednačavanje bolova; formalnog prihvatanja odluka trubunala i nerazumevanju suštine tih presuda; fingiranja kooperacije dole na Kosovu i gore u Bosni; i konačno potpunom odsustvu osećaja KRIVICE -te nužne komponente za uspostavu raskida sa ZLOČINIMA koji su utiskani u sve pore ove države. Naravno, samo ako je cilj da se od iste doista izgradi, gore pomenuta, Republika; te od živnja stvore gradjani. Dakle, to je simbol, to je signal -to je jedna pozivnica za put u budućnost. Budućnost, koja je ovde zakonom zabranjena)!

#37 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 05 May 2015 - 00:26

...
Ono što pak ovde ide pod dimne zavese i razno razne tepihe, pitanje je daleko ozbiljnije nego što to na prvi pogled izgleda... Ko je ovde uzor, ko je temelj, ko je inspiracija ovog društva i nadolazećih generacija? To je ono što vas Vladan pita, a vi se kao trudite da odgovorite.
...

 

'bem ti drustvo u kojemu je ime aerodroma "uzor, temelj i inspiracija."

 

Imali smo vec slicne rasprave oko imena najnovijeg mosta i da li Srdjan Aleksic treba da  "dobije" ulicu...

 

Licno, mislim da most sluzi da se predje reka, ulica da se prodje ili stanuje a aerodrom da se odvija vazdusni saobracaj. Uzor i inspiraciju treba traziti drugde.

 

Najsimpaticnija mi je praksa u nekim americkim gradovima gde ulice o pravcu sever-jug imaju brojeve, a u pravcu zapad-istok slova abecede. Olaksava snalazenje. Ako trazim 135. ulicu, znam da je izmedju 134. i 136. Nije tesko naci raskrsce 28. ulice i avenije E. Ako trazim ulicu Pere Perica, pojma nemam gde je - samo GPS spasava.

 

Nazivanje bilo cega po nekome gotovo uvek ima politikantske konotacije, i gubljenje je vremena. A za velike strukture kao sto je aerodrom, najbolje je da se zovu po geografskoj lokaciji.



#38 Marcus Lupus

Marcus Lupus
  • Members
  • 479 posts

Posted 05 May 2015 - 00:27

Pre nekoliko godina po celoj Evropi je zavladao trend (debilni, treba li naglasiti), da se aerodromima daju kojekakva imena. U tom cugu je npr. aerodrom u Krakovu postao Aerodrom Jovana Pavla II, jer nije bilo dovoljno što su mu već dodelili ulicu, bulevar, trg, muzej, park, crkvu... Aerodrom Beograd tako je postao Nikola Tesla, ljubljanski je postao Aerodrom Joža Pučnika, u principu nebitnog ali nacionalno presvesnog fizičara, rimski Fiumicino dobio je takođe neko ime, Leonardo/Mikelanđelo/nešto tako... Naravno, rimski Fiumicino svi i dalje tako zovu... Dakle, u poplavi moronluka koju je ova epidemija izmišljanja imena za nešto što već ima ime izazvala, čak i nismo najgore prošli. Realno, za dlaku smo izbegli da polećemo s mrtvog patrijarha ili tako nečega. Meni je samo davanje nekuh posebnih imena aerodromima nesuvislo, to isto mislim i za JFK. Evo, zamislite idete vozom i stižete na stanicu, a na njoj piše Charlles de Gaule. Sprdnja.

#39 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 05 May 2015 - 00:49

Ono što pak ovde ide pod dimne zavese i razno razne tepihe, pitanje je daleko ozbiljnije nego što to na prvi pogled izgleda... Ko je ovde uzor, ko je temelj, ko je inspiracija ovog društva i nadolazećih generacija? To je ono što vas Vladan pita, a vi se kao trudite da odgovorite.

 

Tema je pocela napadom "na nekog nebitnog lika koji nema veze sa ovom zemljom".

BBC ga predstavlja uz pesmu "Tamo daleko", a Vladan ga posmatra kao nekog lika koji nema veze sa nama. Kao da ce da nas osteti ako ga vezemo uz nasu zemlju.

 

To su ta preterivanja i politicko navijanje. Tesle ima vec dosta po Srbiji i aerodrom je mogao ostati sa nazivom Beograd.

 

Ja sad mogu sasvim realno da osporim i Zorana Djindjica.

Sve sto je Djindjic bio je "vizionar" zivota koji smo bar vecina nas, prizeljkivali. Striktno odredjene politike ka EU i Nemackoj.

Svako od nas je ziveo za vreme njegovog ubistva, bio svestan tog gubitka u tom momentu.

Ali ako realnije pogledamo, koliku je on uopste imao moc da bilo sta ostvari u ovakvoj zemlji sa onakvim ljudima oko sebe. Mi cemo ga uvek pamtiti zbog ideja i vizija, verovanja, ali generacije koje su dosle posle toga niti ce ga pamtiti, niti ce u istoriji njegovo ime moci da se veze za nesto specificno. Nije on sam skinuo Milosevica, uradio je to Kostunica na izborima. Mogao je jos kao gradonacelnik sa Draskovicem da skloni i ranije Milosevica, ali se opozicija svadjala.

Zapad je voleo i voli svakog ko radi za njihove interese. Obozavao bi i Vucica kad bi im ispunjavao sve zelje.

 

Otvaranje teme je cista politicka provokacija i nista drugo.

Veciti sistem "ozivljavanja" Zorana Djindjica u necije politicke svrhe pred svake izbore. Vremenom postaje neukusno.

I jos ga porediti sa Teslom u smislu koliko je on bitan, a Tesla nebitan lik. Pa strasno.

 

Pa da li je zaista normalno raspredati o uzoru mladima i nametati cistu politiku iznad neke nauke i vrednosti koje zaista traju.

Kao sto ne postoji nijedan Beogradjanin koji je u svom zivotu do sada pomenuo "Plato Zorana Djindjica".

Verujem da vecina mladih pojma nema gde je sad pa to.

 

Zaista ne preterujte sa politicarenjem i u isti mah vredjati nesto sasvim drugo i zaista vredno.



#40 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 May 2015 - 02:13

Pre nekoliko godina po celoj Evropi je zavladao trend (debilni, treba li naglasiti), da se aerodromima daju kojekakva imena. U tom cugu je npr. aerodrom u Krakovu postao Aerodrom Jovana Pavla II, jer nije bilo dovoljno što su mu već dodelili ulicu, bulevar, trg, muzej, park, crkvu... Aerodrom Beograd tako je postao Nikola Tesla, ljubljanski je postao Aerodrom Joža Pučnika, u principu nebitnog ali nacionalno presvesnog fizičara, rimski Fiumicino dobio je takođe neko ime, Leonardo/Mikelanđelo/nešto tako... Naravno, rimski Fiumicino svi i dalje tako zovu... Dakle, u poplavi moronluka koju je ova epidemija izmišljanja imena za nešto što već ima ime izazvala, čak i nismo najgore prošli. Realno, za dlaku smo izbegli da polećemo s mrtvog patrijarha ili tako nečega. Meni je samo davanje nekuh posebnih imena aerodromima nesuvislo, to isto mislim i za JFK. Evo, zamislite idete vozom i stižete na stanicu, a na njoj piše Charlles de Gaule. Sprdnja.

Davanje imena aerodromima u gradu koji ih ima vise mi je normalno, da bi se razlikovali. Pa tako NYC ima JFK, La Guardiu i Newark (koji niko ne zove Liberty sto mu je zvanicno ime).

London ima Heatrow, City, Gatwick, Stanstead i Luton (iako je Luton malo daleko ali ajde).

Chicago ima O'Hara i Midway (ako se dobro secam, obicno ga ovde zovu "onaj drugi" :) ) 

itd.

 

Svi oni sto imaju jedan - nemaju razloga da im daju imena.



#41 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 May 2015 - 03:06

Jednako smesno kao i Aleksandar Makedonski

Cekaj, jel se vi svi pravite blesavi ili zaista ne znate kako se zove niški aerodrom?  :lol+:

 

Spoiler


#42 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 05 May 2015 - 03:22

Ja sad mogu sasvim realno da osporim i Zorana Djindjica.

Sve sto je Djindjic bio je "vizionar" zivota koji smo bar vecina nas, prizeljkivali. Striktno odredjene politike ka EU i Nemackoj.

Svako od nas je ziveo za vreme njegovog ubistva, bio svestan tog gubitka u tom momentu.

Ali ako realnije pogledamo, koliku je on uopste imao moc da bilo sta ostvari u ovakvoj zemlji sa onakvim ljudima oko sebe. Mi cemo ga uvek pamtiti zbog ideja i vizija, verovanja, ali generacije koje su dosle posle toga niti ce ga pamtiti, niti ce u istoriji njegovo ime moci da se veze za nesto specificno. Nije on sam skinuo Milosevica, uradio je to Kostunica na izborima. Mogao je jos kao gradonacelnik sa Draskovicem da skloni i ranije Milosevica, ali se opozicija svadjala.

Zapad je voleo i voli svakog ko radi za njihove interese. Obozavao bi i Vucica kad bi im ispunjavao sve zelje.

Ovo ti je kolekcija poluistina, cetvrtistina, cinizma, sentimentalnosti i kostunoidne propagande. Mrzi me da ti odgovaram u 50k teksta, sto ovako nesto zasluzuje, vec sam pisao dosta o tome na topiku o ZDj. Odgovoricu ti samo na ovo boldovano: navedi mi, ako mozes, a ja se kladim u platu da ne mozes, ijednu jedinu stvar koju je Djindjic uradio "za interese Zapada" - a da ta ista stvar nije bila jos deset puta vise u interesu Srbije. A ako ne mozes - onda je ovo sto si napisao sramotno i potpuno na nivou propagande Mile Štule o Djindjiću kao "nemačkom špijunu".

 

 

Otvaranje teme je cista politicka provokacija i nista drugo.

Veciti sistem "ozivljavanja" Zorana Djindjica u necije politicke svrhe pred svake izbore.

Jel ti to znaš nešto što mi ne znamo? Pa podeli sa nama...

 

I jos ga porediti sa Teslom u smislu koliko je on bitan, a Tesla nebitan lik. Pa strasno.

To niko, koliko sam ja pregledao ovaj topik, nije rekao. Tesla jeste bitan u apsolutnom smislu. Ali su onda u apsolutnom smislu još bitniji recimo Leonardo, Darvin, Njutn, Mocart ili Ajnštajn. Postavlja se pitanje ako je u pitanju toponim koji je vezan za Beograd, onda ili dajemo imena po onima koji su ovde ziveli i stvarali, ili dajemo po apsolutnom značaju. Ne postoji nijedan razloga - a da nije politikantske ili još gore etnonacionalisticke prirode - da imamo Teslin toponim u Beogradu, a nemamo recimo Ajnštajnov. 

 

Pa da li je zaista normalno raspredati o uzoru mladima i nametati cistu politiku iznad neke nauke i vrednosti koje zaista traju.

Kao što nije normalno da nemamo ništa što se zove po Ajnštajnu, u tom slučaju. 

 

Kao sto ne postoji nijedan Beogradjanin koji je u svom zivotu do sada pomenuo "Plato Zorana Djindjica".

Evo ja jesam. Hoces da mi ispitujes krvna zrnca i da li sam "pravi" Beogradjanin? Za tvoje obavestenje: jesam i licno rodjen u BG-u, ziveo ceo zivot na opstinama Savski Venac, Zvezdara i Vracar, sem par godina u inostranstvu. Majka mi je takodje rodjena u BG, a pradeda sa te strane mi ima ulicu, zamisli, na Bulbuderu  :lol+: Jesam li se kvalifikovao?

 

Verujem da vecina mladih pojma nema gde je sad pa to.

Vecina mladih su - ne samo po istrazivanjima, vec iz svakodnevnog kontakta sa istima - budale. Jel' to sto si napisao treba da bude neki argument?

 

Vecina mladih su homofobi - jel to znaci da je to sad dobro? 

 

Vecina mladih ne zna ni sta je to Tesla tacno uradio (najverovatnije ces od mladih cuti neku uzasnu nebulozu da je "izmislio struju" ili tako nesto) - pa jel' nam to treba biti merilo???

 

Vecina mladih nije ni u bunilu cula za Milutina Milankovica - po svakom ozbiljnom kriterijumu najznacajnijeg srpskog naucnika svih vremena - pa jel to ti, koji se satro zalazes za nauku, podrzavas?

 

Evo ti eksperiment koji i tebe moze nesto da poduci: koliko od sledecih imena ista znaci "mladima" i onima koji se tako osecaju - Ivan Djaja, Ivan Gutman, Bozidar S. Milic, Marko Jaric, Marko Leko, Tatomir Anđelić, Jelena Milogradov-Turin, Milan Andonović, Radivoj Kašanin, Ljiljana Samurovic? Evo, to ti je 10 imena velikana srpske nauke koji su mi pali na pamet onako iz glave, a da nisu nigde bili eksponirani u medijima, poznati su u strucnim krugovima u celom svetu, uglavnom su radili u Srbiji, sa 3 izuzetka svi u Beogradu. I pokrivaju vrlo sirok raspon nauka - a anonimni su cak i medju navodno obrazovanijim svetom u najuzem centru BG-a upravo zato sto su oni kojima je Djindjic mrzak vodili i vode glavnu rec u drustvu. 

 

 

Zaista ne preterujte sa politicarenjem i u isti mah vredjati nesto sasvim drugo i zaista vredno.

to sto ti tvrdis da bas ti znas sta je zaista vredno je odlicno za tebe i tvoju blizu okolinu - jedino sto nazalost tesko da ces sa ovakvim pisanjem uspeti da to i nekom drugom dokazes. 


Edited by Schrodinger, 05 May 2015 - 03:35.


#43 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 05 May 2015 - 05:23

Cekaj, jel se vi svi pravite blesavi ili zaista ne znate kako se zove niški aerodrom?  :lol+:

 

Taj se, bar, rodio u Nisu :lol+:



#44 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 05 May 2015 - 05:38

Cekaj, jel se vi svi pravite blesavi ili zaista ne znate kako se zove niški aerodrom?  :lol+:

 

A ne, znala sam, samo mi nije bio prvi na pameti. Potpuno si u pravu, isti slucaj prisvajanja.



#45 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 05 May 2015 - 05:55

A ne, znala sam, samo mi nije bio prvi na pameti. Potpuno si u pravu, isti slucaj prisvajanja.

 

Nisi mnogo pogresila - Skopje "Alexander the Great" Airport. A kad sletis, pravo na Highway Mother Teresa i njime do Ohrid St.Paul Apostle Airport. Bitno je da se ima izbora :) .