Jump to content

Photo
- - - - -

Srebrenicki genocid - 20 godina poslije

• Please log in to reply
1756 replies to this topic

#46 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 April 2015 - 19:33

...

Normalno, pa ne valjda od 'kuvara JNA'!

;)

...

• 0

#47 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 22 April 2015 - 20:07

...

Normalno, pa ne valjda od 'kuvara JNA'!

;)

...

Radio relejna veza - VES za obrazovane ;)

• 0

#48 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 April 2015 - 20:13

...

Ne interesuje me tvoj angazman na zlocinackom vojnom otpadu, a ni naknadne lazne suze & zakasnela kajanja.

Ja sa njima sta sam imao - razduzio '73.

Zauvek.

Zato sto mnogi, pa i ti, niste svesni sta se dogodilo u toj nesretnoj Srebrenici, koliko je to neljudsko nepocinstvo i civilizacijska bruka koju ce na svojim plecima nositi stotine ovdasnjih generacija.

Bez obzira na sve trange-frange pokusaje relativizacije i pranje zlocina. 

PS.

Za tvoj VES - uvek smo se smejali kad 'relejci' naguravaju one bandere.

:lol+:

...

Edited by Kinik, 22 April 2015 - 20:18.

• 0

#49 Vince_Carter

Vince_Carter
  • Members
  • 601 posts

Posted 22 April 2015 - 20:55

Bojim se da je ovo samo delimicno tacno.

Balkan je imao svoje tutore devedesetih, pa opet, ti su tutori bili neodlucni, propustajuci brojne zlocine, da bi na kraju reagovali tek 1999.

Ko zna, da su reagovali ranije, mozda genocida ne bi ni bilo.

Drugo, Evropa je sada i jos dugo ce biti ozbiljno zabavljena zapadnim ruskim granicama i sukobom u Ukrajini, kao i prevencijom slicnih dogadjaja u pribaltickim republikama i Moldaviji. Otuda, prilican gubitak interesa za zapadni Balkan, sto se odlicno vidi na primeru zamrznutog stanja u BiH, gde je doslo krajnje vreme (vec odavno) da se menja dejtonski provizorijum i da se konstituise prava drzava. Upravo svestan i toga Dodik i Genocidna Sumska mogu da divljaju na nacin na koji divljaju.

Ja u Ustavu BiH ne bih ništa menjao. Amerikanac ga je napravio, to mora da valja.

• 0

#50 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 22 April 2015 - 21:01

...

Ne interesuje me tvoj angazman na zlocinackom vojnom otpadu, a ni naknadne lazne suze & zakasnela kajanja.

Ja sa njima sta sam imao - razduzio '73.

Zauvek.

Zato sto mnogi, pa i ti, niste svesni sta se dogodilo u toj nesretnoj Srebrenici, koliko je to neljudsko nepocinstvo i civilizacijska bruka koju ce na svojim plecima nositi stotine ovdasnjih generacija.

Bez obzira na sve trange-frange pokusaje relativizacije i pranje zlocina. 

PS.

Za tvoj VES - uvek smo se smejali kad 'relejci' naguravaju one bandere.

:lol+:

...

Svesniji su bili oni hrabri napolju na ulicama od onih koji su se krili po podrumima da ih ne pokupi vojna policija  ;)

Banderu dignes jednom i smejes se prasinarima dok kopaju oko tebe: WC, zaklon. kanale za kablove, otpad.....

Sta ces, znalo se koji rod vojske za sta sluzi ;)

• 0

#51 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 April 2015 - 21:06

Ja u Ustavu BiH ne bih ništa menjao. Amerikanac ga je napravio, to mora da valja.

Taj provizorijum ce se menjati - jedino ja ne znam kada, a bojim se da ce do toga jos dosta vremena proteci.

• 0

#52 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 April 2015 - 21:16

...

... 

Vidim - bas ste se 'svesno' istakli. Samo mi nije jasno a sto i sada kukate?

I u Hagu jos uvek bruji od sVrBovskih postignuca.

Ja nisam bio 'hrabar' kad je trebalo braniti rezim, ja sam, jednostavno, otisao u Msk. i za svoje pare tamo ziveo i radio skoro 2 godine.

Svih sam se vojski zauvek odrekao, pa i tvoje 'zasluzne' koja je sa antenama_banderama otisla u proslost.

Ne znas ti sta je artiljercima / minobacaclijama bio prvi cilj - antene & bandere.

;)

Eno ti tuzna Srebrenica, konclogori diljem Bosne - a sta su sVrBovi postigli sa tom 'vojskom'?

Bili esesovci, exterminirali, streljali, klali, palili, zakopavali, prekopavali?

Zaista - istinska 'junacka vojska'.

:yucky:

...

Edited by Kinik, 22 April 2015 - 21:19.

• 1

#53 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 22 April 2015 - 23:07

Svesniji su bili oni hrabri napolju na ulicama od onih koji su se krili po podrumima da ih ne pokupi vojna policija  ;)
Banderu dignes jednom i smejes se prasinarima dok kopaju oko tebe: WC, zaklon. kanale za kablove, otpad.....
Sta ces, znalo se koji rod vojske za sta sluzi ;)

A kojem rodu si ti pripadao?
S obzirom da ti se sve smučilo jer to nije bilo ono istinsko srpstvo koje samo kafanski filozofi razumeju šta je, onda mora da postoji neka posebna vrsta ljudi koja je išla iz poraza u poraz svesna da podržavaju iste one komuniste koji su im otkrili ko su i šta su jer su do tada podržavali samo druga Tita i Partiju.
Nego, da li se Mladić kada je umarširao u Srebrenicu pozivao na Tita i Partiju ili na osvetu (srpskim arhineprijateljima) Turcima?
  • 0

#54 Vince_Carter

Vince_Carter
  • Members
  • 601 posts

Posted 23 April 2015 - 06:51

Taj provizorijum ce se menjati - jedino ja ne znam kada, a bojim se da ce do toga jos dosta vremena proteci.

Ne verujem da će bilo šta da se promeni u državnom uređenju BiH. Koliko god da je ovakva BiH komplikovana i skupa država, jedino je takva i moguća. Nerealno je očekivati da se ukinu entiteti ili smanje njihova prava, na to ne pristaje Republika Srpska. Nema šanse da se formira treći, hrvatski entitet, na to ne pristaju Bošnjaci. Ukidanje kantona u Federaciji BiH nije moguće, na to ne pristaju Hrvati. Propašće i svaki pokušaj spolja da se promeni struktura BiH. Jednostavno, tri konstitutivna naroda gotovo nigde nemaju zajedničkih tačaka. Najbolji primer za to je slučaj Sejdić i Finci. Godinama ne mogu da se slože oko rešenja jednostavnog problema - kako omogućiti pripadnicima nacionalnih manjina da se kandiduju za Predsedništvo BiH.

Političari u BiH bi trebali da se fokusiraju na poboljšanje stanja u ekonomiji i smanjivanje korupcije, a da po strani ostave reformu državne strukture.

• 0

#55 Mićko

Mićko
  • Banned
  • 2 posts

Posted 23 April 2015 - 07:24

Cesto puta iz Srbije u vezi Srebrenice 

Nisam siguran da je reč o srpskoj specifičnosti.Pre bih rekao da Srbi prema zločinima koje su počinili pripadnici srpskih formacija imaju sličan stav kao i Bošnjaci,Hrvati,Albanci i drugi drugi narodi prema zločinima koje su počinili pripadnici tih naroda.

Kad je reč o Republici Srpskoj treba imati u vidu činjenicu da je to područje bilo kolonijalni posed nekoliko imperija ili pod upravom nekih  tvorevina tipa NDH,SFRJ,SR BiH pa je razumljivo  što je stanovništvo iskoristilo demokratske promene  i raspad SFRJ,za oslobođenje od  sarajevske uprave.Oni koji su odgovorni za zločine pa i onaj u Srebrenici ili su već osuđeni ili će bti osuđeni a krivica ili odgovornost je kao i na svim drugim stranama individualna.

Edited by Mićko, 23 April 2015 - 07:29.

• 0

#56 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 23 April 2015 - 08:19

cinik je, po definiciji, onaj koji se izruguje moralu, a ne onaj koji poziva na moral. to sto si ti sebi dao nick Schrodinger ne znaci da si ti genijalni fizicar Schrodinger, da si napisao Schrodingerovu jednadzbu i dobio Nobelovu nagradu. nisi. mislim, jesi ti pametan, inteligentan i obrazovan mladic, ali Schrodinger, da ga jebes, nisi. kao sto ni nick Kinik nije cinik, vec neka srbovska verzija staljinistickog cinizma. o tom i takvom "cinizmu", kojem je sklon i Kostunica (ili pak Vladimir Seks u Hrvatskoj), ja sam ovdje govorio. ostalo ne bih previse komentirao, posto izmisljas. na topicu "Kritike" lijepo stoji sto sam ja, i povodom cega, kritizirao, a na topicu " O forumu, onako uopsteno" stoji od 15.01. moj post vezan za tvoje optuzbe da ja branim staljinizam, a na koji jos uvijek nisi odgovorio. mislim, ne moras odgovoriti, ali nemoj onda te svoje (neobranjene) teze protezati ovdje. rekoh ti tamo lijepo -> ako vidis da ja negdje branim totalitarizam, a ti reagiraj. dakle, da ponovimo -> kada ga branim, a ne kada ga napadam.  

Izmedju "svi su vrsili genocid i zlocine" i "genocid i svih zlocina na svim stranama" postoji vrlo bitna razlika, ne samo semanticka. 

odlican primjer je JNA general Franjo Tudjman. dakle to je bilo kristalno jasno, posebno iz konteksta diskusije na koju si se nadovezao. nema potrebe da se bilo kome pravdas, posebno ne "cinicima" koji prozivaju / pozivaju na moral, udbaski podmecuci / iskrivljavajuci smisao tvoje recenice jer im treba neko za totalitaristicko izivljavanje. tu treba uzeti u obzir i njihov (stvarni) odnos prema (stvarnim) zrtvama genocida, koji su forumasi mogli ispratiti dok je na forumu bio prisutan Roterdamac, kao uostalom i njihov odnos prema pitanjima ratne odstete / preuzimanja gradjanske odgovornosti. tako da, na to pitanje, na pitanje postavljaca ovog topica (sta mozemo uraditi kako bi u buducnosti sprijecili zlocin genocida u nasem regionu?), oni su vec (davno) odgovorili. tu su "Srebrenica", "Vukovar", ili "Sarajevo" samo isprazne parole. 

• 2

#57 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 23 April 2015 - 08:52

Nisam siguran da je reč o srpskoj specifičnosti.Pre bih rekao da Srbi prema zločinima koje su počinili pripadnici srpskih formacija imaju sličan stav kao i Bošnjaci,Hrvati,Albanci i drugi drugi narodi prema zločinima koje su počinili pripadnici tih naroda.

Kad je reč o Republici Srpskoj treba imati u vidu činjenicu da je to područje bilo kolonijalni posed nekoliko imperija ili pod upravom nekih  tvorevina tipa NDH,SFRJ,SR BiH pa je razumljivo  što je stanovništvo iskoristilo demokratske promene  i raspad SFRJ,za oslobođenje od  sarajevske uprave.Oni koji su odgovorni za zločine pa i onaj u Srebrenici ili su već osuđeni ili će bti osuđeni a krivica ili odgovornost je kao i na svim drugim stranama individualna.

Niko nije spomenuo „srpsku specificnost“, vec cinjenicu da u Srbiji pri spomenu na zlocin genocida u Srebrenici cesto odjekuju kvazi-naucne floskule o „genocidnim narodima“. Takvo sto jos nisam cuo u Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini. Ako nisi shvatio kontekst, onda se vrati na pocetak ove teme i procitaj o cemu se radi!

“Republika Srpska” nikada nije bila “kolonijalni posjed” bilo koga. Ona u vrijeme fasisticke tvorevine NDH, u vrijeme SFRJ odnosno SRBiH uopce nije ni postojala. Stvarana je na terenu u periodu od 1991. a zaokruzena 1995. godine zlocinom genocida u Srebrenici. Osim toga, „stanovnistvo“ nije uopce nista „iskoristilo“ kako bi se „oslobodilo sarajevske uprave“. „Republika Srpska“ je idejno ideoloski rezultat politike genocida, osmisljen (i djelomicno ostvaren) od strane politickog i vojnog rukovodstva u Beogradu i njihovih politicko-vojnih trabanata u Bosni i Hercegovini, naime pobunjenih Srba iz Bosne i Hercegovine. Dakle, jos jednom sazeto: „Stanovnistvo“ nije sprovodilo politiku genocida, to je bilo politicko-vojno rukovodstvo!

Edited by Sultan_Stjepan_Bosanski, 23 April 2015 - 08:53.

• 0

#58 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 23 April 2015 - 08:59

Ne verujem da će bilo šta da se promeni u državnom uređenju BiH. Koliko god da je ovakva BiH komplikovana i skupa država, jedino je takva i moguća. Nerealno je očekivati da se ukinu entiteti ili smanje njihova prava, na to ne pristaje Republika Srpska. Nema šanse da se formira treći, hrvatski entitet, na to ne pristaju Bošnjaci. Ukidanje kantona u Federaciji BiH nije moguće, na to ne pristaju Hrvati. Propašće i svaki pokušaj spolja da se promeni struktura BiH. Jednostavno, tri konstitutivna naroda gotovo nigde nemaju zajedničkih tačaka. Najbolji primer za to je slučaj Sejdić i Finci. Godinama ne mogu da se slože oko rešenja jednostavnog problema - kako omogućiti pripadnicima nacionalnih manjina da se kandiduju za Predsedništvo BiH.

Političari u BiH bi trebali da se fokusiraju na poboljšanje stanja u ekonomiji i smanjivanje korupcije, a da po strani ostave reformu državne strukture.

Zato postoji Visoki predstavnik, koji danas tiho posmatra desavanja sa strane, ali ga Medjunarodna zajednica uvijek moze iskoristiti za nametanje odluka, koja bi uvazila prava manjina u Bosni i Hercegovini da participiraju u politici drzave, cije su gradjanke i gradjani. No, ovdje ne bih isao u ekskurs o ustavnom uredjenju Bosne i Hercegovine, vec se i dalje fokusirao na kljucne stavke ove teme.

• 0

#59 Sultan_Stjepan_Bosanski

Sultan_Stjepan_Bosanski
  • Members
  • 481 posts

Posted 23 April 2015 - 09:09

Ono sto se prozima u cijeloj prici suocavanja sa zlocinom genocida, specificno kod onih koji ga negiraju, jeste nacionalni osjecaj pojedinca, odnosno u vecoj mjeri kolektivni nacionalni osjecaj, kao i bojazan, rekao bih, da bi se konkretnim odnosno oficijelnim priznanjem da je pocinjen genocid, "okrnjio" nacionalni ugled u toj svojoj nekoj (umisljenoj/zamisljenoj) nacionalnoj cjelini. Mozda je ovdje bitno pitanje, zasto je to tako? Zasto kod negatora genocida vlada takvo misljenje? Zar za "nacionalni ugled" (ma sta znacio taj termin...) ne bi bilo bolje da se ogradi od zlocina genocida, koji je pocinjen u ime odredjene nacije, i postane ugledniji u tom kolektivnom osjecaju pripadnosti jednoj grupi (naciji)? Nijemci su jako dobro pokazali da to moze funkcionirati. 

Ovdje naravno ne zelim iskljuciti da postoje i ljudi koji odobravaju pocinjeni zlocin. No, u ovim gore konkretno navedenim pitanjima, radi se vise o ljudima koji su (mozda) svjesni zlocina genocida, ali ga iz nekog, po mom licnom poimanju, iskrivljenog osjecaja pripadnosti jednoj grupi (naciji), ne zele priznati. 

• 0

#60 Mićko

Mićko
  • Banned
  • 2 posts

Posted 23 April 2015 - 09:44

Niko nije spomenuo „srpsku specificnost“, vec cinjenicu da u Srbiji pri spomenu na zlocin genocida u Srebrenici cesto odjekuju kvazi-naucne floskule o „genocidnim narodima“. Takvo sto jos nisam cuo u Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini. Ako nisi shvatio kontekst, onda se vrati na pocetak ove teme i procitaj o cemu se radi!

“Republika Srpska” nikada nije bila “kolonijalni posjed” bilo koga. Ona u vrijeme fasisticke tvorevine NDH, u vrijeme SFRJ odnosno SRBiH uopce nije ni postojala. Stvarana je na terenu u periodu od 1991. a zaokruzena 1995. godine zlocinom genocida u Srebrenici. Osim toga, „stanovnistvo“ nije uopce nista „iskoristilo“ kako bi se „oslobodilo sarajevske uprave“. „Republika Srpska“ je idejno ideoloski rezultat politike genocida, osmisljen (i djelomicno ostvaren) od strane politickog i vojnog rukovodstva u Beogradu i njihovih politicko-vojnih trabanata u Bosni i Hercegovini, naime pobunjenih Srba iz Bosne i Hercegovine. Dakle, jos jednom sazeto: „Stanovnistvo“ nije sprovodilo politiku genocida, to je bilo politicko-vojno rukovodstvo!

Nije postojala  u formalnom smislu jer okolnosti nisu to dopuštile .Znamo kako je propao ustanak 1875 pa i manje bune protiv AU tokom Prvog svetskog rata a tokom Drugog svetskog rata KPJ je uspela da borbu stanovništva današnje Republike Srpske preusmeri  ua ostvarenje ciljeva suprnostih  interesima  tog stanovništva .Iz ugla velikobošnjačkih i velikohrvatskih nacionalista Republka Srpska svakako jeste smetnja i nešto nepoželjno međutim iz ugla većine u Republici Srpskoj,stvaranje Republike Srpske jeste oslobođenje od tuđinske vlasti.To je u tom trenutku bila sarajevska vlast.Mogla je biti i  neka druga.

Genocid podrazumeva istrebljenje ili uništenje etničke ili verske grupe  u smislu da se ista više ne može da obnovi.Onako kako su to učinili nacisti sa Jevrejima. U Republici Srpskoj pod kontrolom vlasti RS u periodu 1992-1995 bilo je između 600 000 Muslimana- Bošnjaka i oko 100 000 Hrvata.Da je postojala namera kod vlasti RS da unište jednu ili obe etničke grupe,broj žrtava bi bio neuporedivo veći.Sam si gore napisao da je ukupan broj žrtava Bošnjaka civila oko 35000 u celoj BiH.Drugim rečima,nema osnova za tvrdnju da je izvršen genocid.Izvršeno je etnčko čišćenje i u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj  i u Republici Hrvatskoj.

• 1