Notice: Undefined index: HTTP_REFERER in /srv/b92/sajtovi/forum/forum/index.php(1) : runtime-created function(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code(53) : eval()'d code on line 3 Strajk prosvetara - Obrazovanje - Forum B92

Jump to content

Photo
- - - - -

Strajk prosvetara

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
121 replies to this topic

#1 zlatna ribica

zlatna ribica
  • Members
  • 7 posts

Posted 25 March 2015 - 15:51

Sta misliite o ovoj temi koja je aktuelna vise od 4 meseca?

#2 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 March 2015 - 00:14

...

Zalim nesretnu decu u skolama.

Ovo nisu prosvetari / nastavnici, ovo je zaosinuta, lopinska, siledzijska, bagra.

To treba pootpustati i postaviti mnogo vise zahteve.

Da se trazi minimum 'magistratura', redovni drzavni ispiti, apsolutno visoki zahtevi, a onda da se plati.

A ova socijalizacija drustvenog skarta, koji bi da uturuje mrsava doopeta u masne drzavne nacve - to treba, jednostavno ukinuti.

Imas pijacu, iznajmi tezgu, pa tamo trazi 'godisnju nagradu'!

Sve sa vukojebinskim 'aksanima'.

I jos opljuni vlast, reci da te 'sa dva mobilna' zabole uvo za tudje cipele, na sto ce on verovatno da se presamiti i umre od brige za tvoje.

:wicked:

PS.

Mozda bi vlast mogla da ih ispoliva smrkovima ... nesto su 'ubledeli'?

;)

...

Edited by Kinik, 26 March 2015 - 00:16.

#3 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 26 March 2015 - 07:43

Vucicu ti li si?

#4 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 26 March 2015 - 16:59

Sta misliite o ovoj temi koja je aktuelna vise od 4 meseca?

Čuj misliti, živeti u toj temi decenijama...i još izricati sud?ma ajte.....batali. :-1:

Inače sam za totalnu obustavu, i školovanje po parkovima (kud nam se svako proleća djaci u ajdučiji sele) uz lepe seanse  profesora volontera, doktora i ostalih ukidanje obaveznih predmeta i nadoknada, plaćanje u paušalu samo za prevoz djaka do parkova umesto pretplaćenih ekskurzija.

Edited by Janne240, 26 March 2015 - 17:02.

#5 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 26 March 2015 - 17:05

Obrazovanje je u Srbiji ionako sasvim nepotrebno, ne znam zasto neko gaji iluzije da nam treba taj tudjinski, zapadnjacki izum. Nama su dovoljni Guca, splavovi i stadioni, poneka vojna parada, uvlacenje u anus Putinu, sve dovoljno. Evo, cak i kandidati za direktora RTS su tek polovicno pismeni ljudi - kako neko ima drskosti da trazi vise od toga?

#6 zlatna ribica

zlatna ribica
  • Members
  • 7 posts

Posted 26 March 2015 - 19:47

Misljenja su podeljena, pomaka u pregovorima nema, cak je i gore. Moguce je da do kraja godine bude ovako

#7 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 26 March 2015 - 20:14

Moguće je da kraja šk.godine i ne bude da se od prolećnog krene na godišnji raspust, bez zaključivanja ocena, što je tačka ka kojoj idu obe strane zastupajući svoje stavove. Potrebno je jedinstvo štrajkača i neposustajanje do kraja, tj. početka leta. Štrajk može da da rezultat jedino ako se nastavi progresijom u kojoj je kritična faza kraj godine, najosetljivija i kada se štrajk može definitivno realizovati uz opšti kolaps tzv. obrazovnog sistema.

A sezonskih poslova biće...branje trešanja, bresaka, i sve što redom naidje pa i pomorandži u bratskoj Grčkoj ako treba kukuruzi u oktobru ne znam kad je berba pirinča...a kad zagudi štedeće se na derivatima.

Edited by Janne240, 26 March 2015 - 20:19.

#8 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 27 March 2015 - 00:31

Podaci navedeni u istrazivanju UNICEF-a na drugom topiku (http://mondo.rs/a780...-u-porastu.html), narocito deo o netoleranciji nastavnika prema LGBT populaciji jasno pokazuju da razuman covek tesko moze da se nekriticki solidarise sa tim manjinskim delom sindikalista koji insistiraju na strajku. Ocigledno je da je i medju prosvetarima mnogo fashista - a nimalo me ne bi iznenadilo da su oni u prvim redovima "sindikalne borbe" (ako su bili i u Italiji u doba Musolinija, zasto ne i u Srbiji koja po mnogo cemu lici na fashisticku Italiju, izmedju ostalog i po neprekidnoj "borbi protiv kriminala", a ustvari uz pomoc kriminala). 

#9 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 March 2015 - 01:34

...

... 

A jel tebi za bas za sve, uvek i svuda treba AV?

Pogledaj samo te 'prosvetare' - pa to kao pijacni nakupci / prekupci!

Nema povecanja plate / neke 'godisnje nagrade' (!?) - nema ni pripreme za maturu, casova, zakljucivanja ocena i svedocanstava!?

Prave talacku krizu sa decom. A ovi, jadnici, naviknuti na gubljenje casova i ne pomisljaju sta ce sutra sve izgubiti u zivotu zbog 'prosvetarskog' taloga i sljama. Ljudi u privredi (kakvoj takvoj) rade i za manje para pa malo ko pomislja na strajk i 'radikalizaciju'.

Doduse, gledali smo isto i sa prekobrojnim 'bankarima' i zaposlenima u 'spoljnoj trgovini' pa su popili ledinu.

I ovi ce.

I nema tu nista od 'borbe za prosvetu i djake', ili taman posla 'dostojanstvo profesije' - to je samo borba za lagodnu platicu i sitne povlastice.

Ima ih ko' kusih pasa - civilizacijski zaostali, poluobrazovani, polupismeni, nasilni prema kolegama koje nece da 'strajkuju', daju privatne casove, mesetare sa ekskurzijama, namestaju takmicenja, rade sa strane i samo unjkaju: pare, pare, gospodare ...

:lol+:

Cast pristojnim izuzecima, no oni su apsolutna manjina u postojecem mutljagu koje se klice 'prosveta'.

...

#10 zlatna ribica

zlatna ribica
  • Members
  • 7 posts

Posted 27 March 2015 - 07:44

Cekajte, ako zaista kolaps obrazovnog sistema kulminira, mislite li da ce se cela skolska godina ponoviti? Sta ce biti s decom uopste?

#11 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 27 March 2015 - 08:13

A jel tebi za bas za sve, uvek i svuda treba AV?

A jel tebe isti angazovao da ga branis i zastupas po forumima? Kad ga god neko pomene u bilo kakvom negativnom kontekstu skaces i lajes ko ker pusten sa lanca.

Ja nisam prosvetar, niti mi iko blizak radi u prosveti, niti imam neko visoko misljenje o kvalitetu kadra u prosveti (ni sadasnjeg, niti onog od pre 10-20-30 godina), naprotiv.
Medjutim prica o tome kako "ljudi u privredi rade i za manje" je teska demagogija, dostojna licno AV-AV-a i njegovih kerova.

Zar zaista mislis da ces imati kvalitetan kadar u prosveti sa platama od 30-40KDin?

Pa naravno da imas najgori kadar u prosveti kada u prosvetu uglavnom idu oni koji ne uspeju da nadju nista bolje.
Zasto bi neko ko npr. diplomira matematiku ili fiziku radio u prosveti kada moze da se "priuci" i da npr. pise softver za visestruko vise novca nego sto moze da zaradi u prosveti?

Naravno da najbolji nece upisati pedagoski fakultet da bi postali ucitelji/uciteljice kada im je pesperktiva nikakva.

Kako ce smanjenje plata poboljsati kvalitet naseg obrazovanja?

Kako bilo kakva uravnilovka, gde se svima smanjuju plate, a da bi se izbeglo otpustanje viska zaposlenih (velikim delom otkako je na vlasti lajavac AV-AV), pre svega u administraciji i opstinama, moze da resi probleme?

Ili slanje preporuke svima da smanje broj zaposlenih za oko 6% bez obzira na to da li imaju visak ili manjak?
Pa onda u opstinama radi vise stotina hiljada novozaposlenih SNS lepilaca plakata, odnosno visak je barem 90% zaposlenih, ali se isti dopis salje opstinama, domovima zdravlja, skolama i univerzitetu.

Edited by tomas.hokenberi, 27 March 2015 - 08:24.

#12 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 27 March 2015 - 09:40

Cekajte, ako zaista kolaps obrazovnog sistema kulminira, mislite li da ce se cela skolska godina ponoviti? Sta ce biti s decom uopste?

Deca ce porasti, mozda u nekoj drugoj zemlji...mozda ovde, sazrece u pametnije generacije nego da su prolazile kroz nakaradni prosvetni sistem koji se godinama reformise u frankenstajna.

A sto se strajka tice, uvek treba gledati siru sliku...ako se socijalnim protestima prikljuce i radnici i drugi drustveni slojevi sada apaticni,uplaseni, fragmentizovani sitnim interesima, moze se ocekivati lepo vedro prolece i puno ozbiljniji blok koji moze da izvede jaci socijalni pritisak i time možda možda nešto pokrenuti...so will see.

Edited by Janne240, 27 March 2015 - 09:47.

#13 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 March 2015 - 16:32

...

... 

Zamolio bih te da suspregnes histeriju i kontrolises jezik.

To sto bi mnogi da mi ucitavaju svoje izmisljotine - to se mene ne tice. Niti me se ticu njihove 'boli' od zivota u ovom socijumu.

Oduvek sam jasno i glasno govorio / pisao na ovom 4umu - ja ne krekecem u horu!

Da, ljudi u privatnim firmama rade za manje para i izdrzavaju ove strajkacke neradnike.

Zar zaista mislis da ce se 'kvalitetan kadar u prosveti'  :ajme:  stvoriti ako im trenutno povecaju platu 100%?

Ako nece da rade - siroka im vrata, neka traze gde je bolje i ko vise placa.

Svako sam sebi kreira svoju zivotnu perspektivu, koja se nikako ne moze projektovati u nerad i neku izfantaziranu visoku, a nicim utemeljenu, platu. Neki lazni 'prosvetarski ekskluzivitet'.

Problem sa prosvetnim kadrom je u tome, sto je nasledjena boljka iz starog sistema - gde je 'svako imao pravo da studira' bez obzira na pokazane rezultate (ma koliko godina), pa se sveopstim srozavanjem svih zamislivih kriterijuma sve svelo na to da se socijalizuju debelguze udavace, a i oni 'pedagozi' koji bi da ih zene.

Raspravljao sam se pre par godina sa nekim zhemskim likinjama - jedna zavrsila 'istoriju umetnosti' i besni zbog posla. Nece je niko. A pitam ja drugu (a znao sam) - a cime se vi bavite? Kaze ucim da budem operska pevacica. Pa je zamolom dajte makar jednu strofu. Ustane ona ... i pusti glas!

Mili bogo - ove druge (a sve su bile preko 'omlad.zadruge') zanemele!

Pa onda bezobrazno pogledam prvu i kazem - a sto ste se vi opredelili za 'istoriju umetnosti'? Nesto je mala ostrokondja promrndzala. Normalno ona me nije podnosila, a ova druga je bila fajn.

Eto, tako se neko opredeljuje za perspektivu u zivotu.

Sta kazu ankete kakav je civilizacijski profil 'prosvetara'. Pa to bi trebalo sve otpustiti momentalno, pozvati strane stucnjake i atestirati. I sav skart isplatiti i oterati.

Pa onda kad neko pozeli da bude 'pedagoskinja / pedagog' neka razmisli o plati i mozda ulozi vise rada i napora pa diplomira nesto od cega ce moci da zivi. Jer od vise meseci odmora, ekskurzija i ostalog muljanja, ocigledno, ne moze da se zivi. A ni od brecanja, praznih pretnji, strajkova i podmuklog lisavanje dece kakvog-takvog obrazovanja. Ta bagra koja strajkuje nema pravo da se naziva pedagozima. Oni nisu ni prismrdeli pedagogiji, vec su se samo nakacili na drzavne jasle i ponasaju se kao histericne kafanske pevaljke. Dajte, pare, dajte pare! 

Posto ja nisam nabedjeni poznavalac politike AVa, niti toga sta se dogadja u opstinama - te fantazije, mantre i floskule prepustam vama, politickim znalcima. 

Pretpostavljam da vise stotina hiljada otpustenih 'lepilaca plakata' iz 'drzavne uprave' (kako li si ih samo prebrojao? ;)) ne bi izasli na ulice, strajkovali i 'radikalizovali' zahteve!?

Bottom line.

Zar ne primecujes tuznu pojavu (standardnu) da se u ovom socijumu samo vodi spor oko 'preraspodele'.

Uzmi onome, a daj nama. Tj. seci usi - krpi doope?

Zar nije tako oduvek, i pre AVa?

;)

I jedno cisto kinichko zapazanje. Video si sta rade oni manijaci koji uzmu taoce i onda ih pogube.

Ili pneumatkim cekicima ruse spomenije kulture.

Tj. udaraju tamo gde misle da je civilizovani svet najosetljiviji.

A ovi strajkacki prosvetni manijaci - uzeli nevinu decu za taoce i prete citavom drustvu?

Tu bagru treba rasterati pendrecima i vodenim smrkovima.

:puke:

...

#14 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 27 March 2015 - 17:53

..da u ovom tzv "socijalističkom kapitalizmu" se i dalje vodi spor oko preraspodele jer vlada totalna ideološka mantra od povećanju produktivnosti  kroz rad zaposlenih u industriji...gde je ta industrija? i kad smo imali povećanje bruto proizvoda? i vlada mantra da se "neproduktivni rad" ne mora plaćati jer se ne ostvaruje konkretan proizvod.

Kakva "deca taoci" deca su "naoružana" svim mogućim tehnološkim i medijskim podvalama od "znanja" i podržana lažnim ubedjenjima produkovanim istim medijima da se "znanje ne isplati!", pa čemu da se sede u klupama kad već vide da su im ti "prosvetarski kadrovi" siromasi koje pas nema za šta da ujede...ajmo stadioni,splavovi,tike,lova i silikoni,cirkoni itd,telefoni iblabla bleja...

Prosvetari su "u klancu" daleko je sunce i pukotina n/leba.

Kinik : ima nas koji smo sa desetkama završili fakultete u ratno vreme, nismo napustili zemlju, kusali smo sočivo u studentskim menzama mesecima, nemamo dodatna zanimanja ni prihode, imamo porodice i pokušavamo da zaradimo plate sedeći i radeći u klupama jer od svih obaveza ne možeš iz škole izići (od veća, dežurstava, prijema roditelja, rod.sastanaka, aktiva, dopunskih,dodatnih,sekcija za koje moraš biti u terminu i kad djak ni u najavi nije (dok sijaset mladog kadra s diplomama odlazi preko, retko ko od njih posle probnog rada ostaje u prosveti čista je demagogija da čekaju tu na posao, jer pored mene prolaze baš te kolege koje sa završenim fakultetom ne provedu ni 6meseci na radnom mestu u prosveti)*nema te "rezervne vojske na tržištu rada kojom se preti! Oni pogiboše da udju u prosvetu a još pre da izidju.

Prosveta je ono što niko u ovoj državi decenijama ne ceni...štajkom se neće promenti a niti mi možemo nauditi djacima koji ne žele da uče  ne možeš ih oceniti ni u redovnoj nastavi deset časova u obnavljanju a kamoli češ ih oceniti zato što bi naučili za to vreme koje su "izgubili u štrajku". Da se ne lažemo uvek se čeka popuštanje u avgustu...(ne govorim o sebi, nemam učenika sa nedovoljnom ocenom).Radne subote ionako samo profesori odradjuju..., te zato i niko neće ni da pogleda u tom pravcu...potpuno je besmisleno zastupati "interes djaka", na toj osnovi. Realno, da ti sad izvedem pet odeljenja kojima predajem, svaki će ti potvrditi da im pre dodjem kao "spasitelj" nego kao "ometač" u školovanju. DA li znaš recimo koliki je prosek neopravdanih i opravdanih časova po jednom učeniku...generacija maturanata izlazi sa po cirka 20.000 časova u pravdanjima. E moj brale....ja sam gimnaziju završio sa 6 opravdanih časova, uz tušta i tma vannastavnih aktivnosti i angažovanja. Tuuuga je to za svaki cinični komentar jad i čemer. Naravno, ova priča je još još duža i tužnija ali ne spadam u one koji bi zauzimali prostor drugima u ovom radu, spadam u one kojima je prosveta još uvek nažalost jedini preostali izbor.

Edited by Janne240, 27 March 2015 - 18:07.

#15 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 March 2015 - 20:10

...

... 

Imas na danasnjem 'pescaniku' V. Gligorova koji nesto govori oko ulaganja u ono sto moze stvoriti dobit, i u ono sto je samo trosak.

Preslusaj to. Covek je ekonomista i veliki znalac. 

Tvoj mi primer znaci samo nesto na licnom nivou i nema nikakvu upotrebnu vrednost na sveukupnost stanja u 'sVrBskoj prosveti'.

Sta ces, eto doterala cara do duvara - zivi kao da je XIX vek, sva uznosita oko laznog 'prosvetiteljstva' (davno je umro D. Obradovic) a sustigla je sva moguca civilizacijska cuda. Pa ucenik moze na casu da izgugla podatak i kaze: nastavnice / nastavnice, progresili ste. Evo ovde pise ... i procita. I sta, da mu zabranis 'sokocalo'? Onaj ko se opredelio za prosvetu, pa i neke druge profesije, vezane za komunikaciju sa drugim ljudima - mora da uci citavog zivota. A ne neki okamenjeni uca osnovaca 1-4 razreda koji se na kraju karijere pogubi, regresira i pomisli da je nadnaravno pametan. Normalno da takav degradira profesiju. Najlakse je disciplinski insistirati na nemustom reprodukovanju gradiva (ima toga i na fakultetima!) e da bi se pretnjom batine / sankcija usadjivao strah od 'profesorske velicine'. Lazne i apsolutno debilne. Zamisli kako izgleda kad prodajes svoju knjigu / skripta i ne primas na ispit kad nije potpisana tvojim specijalnim mastilom, i jos se smejuljis nad nesretnicom/ nesretnikom koji u svakoj drugoj recenici drvi frazetinu: kako je rekla / rekao u svojoj knjizi profesorka / profesor ... i onda trc-prc neku poparastu glupost, a ovo govedo se topi od milja. Eto ja cu ti navesti dva goveda iz starije generacije: Jara Ribnikar i Milosav Babovic. Taman posla da si spomenuo ime nekog koga lokalne velicine ne cene! Pa onda si nemilosrdno obaran. Tako da se dogadjalo da posle diplomiranja, gnevni lik / likinja udju u prostorije seminara i saspu im u lice sav jad i frustracije, da se sve ori. A bilo je i potezanja za kravatu na ispitima i gadjanje knjigama.

Gde se to jos u svetu zove 'prosveta'?

I kakve kadrove moze da proizvede takva 'prosveta'?

A opet - izvini, kakvi 'fakulteti u ratno vreme'? Mora da se salis!

Opet ti kazes 'prosveta'. Hm.

Pa ja sam vec pricao o roditeljskom moje kcere. Kad razredna (a sva deca su tu) kaze - danas je nastavnik likovnog podelio 22 jedinice. Na sta ja dignem dva prsta i zamolim je za rec. Okrenem se deci i kazem - deco, dignite ruke uvis, mahnite dlanovima. Sto ovi veselo urade. Pa se okrenem razrednoj i kazem, izninite, ili ova deca nemaju ruke, ili nastavnik nema oci! Veseo decji smeh i zgrazanje opresivnih roditelja (cast izuzecima). Objasnjenje, kao - nisu doneli pribor! Pa onda pitam - jesmo li mi roditelji kupovali na pocetku godine / davali pare za pribor? Jesmo. Pa brza racunica - toliko odeljenja, toliko godina, prosecno toliko dinara - pa to je jedan polovni auto! Kaze ona - neko provaljuje u ormare i krade pribor! A milicija? Ona ... trt-mrt. A ja cu - a ste ce ona privatna knjizara u prizemlju, u skolskoj ex-kuhinji? Kome je izdata? Opet trc-prc. Mora skola od necega da plati i ovo-ono ... Pa posaljite decu kuci i otvorite mali hostel. Dole muzika i restoran, gore jeftinije sobe. Kupatila velika, sobe svetle. Samo malo paravana i poneki lampion u boji pored kreveta. Tu nastane sveopsta graja.

Ili akcija za ekskurziju, koliko ekskurzija, toliko 'ski-pas'. Da se moje dete osnovac bavi komercijalnim turizmom i da ja placam nastavnicama, njihovoj deci zimovanje / skijanje?

Moje dete nikada nije islo na ekskurzije. Dam pare dedi i babi pa na planinu i provedu se ko' carevi. Dam joj pare za ekskurzije u srednjoj skoli, pa idi preko leta kod drugarice na more / planinu. Prvo suze, a ona smirenje.

Pazi, ta razredna je bila jedna mnogo dobra razredna, mnogo fina zena, no samo je branila neodbranjivo, pa sam isao da joj se izvinim u zbornici pred svima (koji me nisu podnosili) kad sam doznao da ima cancer.

Djaci ne zele da uce ne zato sto su po difoltu zli (ima i takvih) vec zato sto nisu zainteresovani zbog nastavnickog / profesorskog ( :ajme:) smaranja.

Ima finih i pametnih nastavnika, koji na njihovu veliku zalost, nisu obdareni da budu 'prosvetari' niti da prave 'karaktere'. Ogromna vecina su lenje bube koji se kao paraziti kesaju o sistem i kao praziti i prolaze. Odbaci ih zivot.

Mnogi od njih to pokusavaju da resavaju 'strogocom' pa prolaze mnogo gore.

A susretao sam zaista divne ljude. U srednjoj skoli moje kcere, usred onog zlobimirovog haosa, kasnim ja na sastanak sa njenim razrednim (radilo se o nekom mobingu moje kcere), pa potrcim i oznojim se. Kad razredni u hodniku - jao dosli ste ... samo se nemojte uzbudjivati, sve ce biti u redu ... da vam donesem casu vode? Covece - suze na oci da mi udare!

Tako da ima prosvetara i 'prosvetara'!

I kcera i ja se nekih rado prisecamo, iako ni ona ni ja nismo bas bili djaci / studenti za pohvalu, a nekih se prisecamo kao malih monstruma. Zlobnih, neukih i ispraznih neznalica. 

Ni ovi moji licni primeri nista ne znace, samo je vazno shvatiti jednu stvar. A to je - da nije neko nastavnik / profesor u skoli zbog 'dva mobilna' i redovne plate, vec da bude Prosvetni Radnik. Ako nije u stanju da podnese taj teret - eno mu pijaca. Tamo se šuške broje na dnevnoj bazi. Kad ih ima.

A kod dobrog poznanika, pa i u radnji - moze na veresiju ... do plate - pemzije. Pa ljudi ipak plate.

A onaj ko kaze - mrsh iz radnje - moze da je zatvori odmah.

Preslusaj ipak V. Gligorova.

...