Jump to content


Photo
- - - - -

Srbija - plan B


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
42 replies to this topic

#16 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 19 February 2015 - 23:04

Zelezara je beskonacna petlja "prodajemo zelezaru" sa korakom od par godina.

 

http://www.b92.net/b...9&nav_id=959855



#17 Alfred J. Kwak

Alfred J. Kwak
  • Members
  • 4,233 posts

Posted 19 February 2015 - 23:37

@DJ Vasa

 

Zar smatras da su Zec ili mozda Danica Popovic koji su za prodaju telekoma ludi? Ako Telekom vredi 2.5 do 3 milijarde, kako  bi ga otplatio za par godina ako on prihoduje oko 150 miliona evra i to da nista ne ulaze u razvoj, sto nije moguce jerbi propao. I ovako nema para za 4G.



#18 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 20 February 2015 - 00:59

Dotična Danica je spomenuta na jednoj drugoj temi, a naravno da je smatram ludom:

...



Jel to ova spodoba?

attachicon.gifdpopovic.jpg

...


Što se tiče 4G, evo najsvežije vesti koja je od prethodnog dana: http://www.24sata.rs...obijaju-4g/4861

E sad, da li će ga baš prodati po toj ceni i da li toliko prihoduje? Kada kupac dođe kod prodavca koji ima para koliko i crkveni miš, svakako da neće platiti koliko vredi, već će se ophoditi isto kao i onaj koji kupuje zlatan lanac od narkomana, tj. platiće mu samo deo cene. Koliko se sećam, mnogi tenderi su počeli jednom cenom, a završili se mnogo nižom nego što vredi predmet kupovine.



#19 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 20 February 2015 - 01:41

Što se tiče 4G, evo najsvežije vesti koja je od prethodnog dana: http://www.24sata.rs...obijaju-4g/4861

 

Telekom nema para za 4G, dobio je licencu, ali nema para da se unapredjuje.

 

Premijer Srbije Aleksandar Vučić poručio je nedavno javnim preduzećima da će u budžet umesto 50 morati da izdvajaju 70 odsto ostvarene dobiti i to zbog teške ekonomske situacije za koju, primetio je, nisu kriva ni javna preduzeća, ali ni aktuelna vlast.

Odlukom Vlade da javna preduzeća uplate u budžet više profita nego do sada, najviše će biti oštećen Telekom, smatraju ekonomisti.

 

http://www.b92.net/b...7&nav_id=912835



#20 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 20 February 2015 - 18:45

A u čemu je fora sa tim 4G? Koliko znam, nešto je brži internet, pa je vlasnicima telefona lakše da gledaju prenos utakmice dok ispijaju kafu u Strahinjića bana. Ima valjda neko kome telefon treba za telefoniranje, a VIP i telenor neka uvode i 4G i 5F i šta god postoji. Nemam ništa protiv da im država uzima 70%, ionako je njihovo, a da je pameti, mogli bi Telekom da poklone penzionom fondu koji je ionako ispražnjen.



#21 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 21 February 2015 - 10:08

Pa nije samo do 4G, to je samo primer kako će Telekom da zaostaje za ostalima. Za par godina razlika će biti drastična, izgubiće gomilu pretplatnika i onda ćemo ga prodavati kao železaru danas.



#22 Dangar

Dangar
  • Members
  • 2,512 posts

Posted 24 February 2015 - 02:27

Attached File  Plan-Be.jpg   28.61KB   15 downloads



#23 masterNS

masterNS
  • Members
  • 484 posts

Posted 24 February 2015 - 09:33

A u čemu je fora sa tim 4G? Koliko znam, nešto je brži internet, pa je vlasnicima telefona lakše da gledaju prenos utakmice dok ispijaju kafu u Strahinjića bana. Ima valjda neko kome telefon treba za telefoniranje, a VIP i telenor neka uvode i 4G i 5F i šta god postoji. Nemam ništa protiv da im država uzima 70%, ionako je njihovo, a da je pameti, mogli bi Telekom da poklone penzionom fondu koji je ionako ispražnjen.

To isto i moja baba kaze. Njoj dosta da radi "zelena slusalica".  

 

Samo sto smo mi "mladi" u porodici zeleli vise od "zelene slusalice", pa smo presli u Telenor, a za nama i ona da bismo bili u mrezi. 

Da je pameti, prodali bi Telekom i ulozili u obrazovanje, pa bi se mozda za 20-30 godina ovde zivelo pristojnim zivotom. Ovako cemo se drzati za "zelenu slusalicu", jer sta ce nam vise, dok ne pocrkamo.


Edited by masterNS, 24 February 2015 - 09:41.


#24 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 24 February 2015 - 12:28

Ma imaće i oni taj 4G uskoro, a ko hoće da baš sada gleda utakmicu u autobusu može svakako da koristi usluge Telenora. Evo i sveže vesti:

http://www.blic.rs/V...-21-milion-evra

 

E sad, što se tiče Telekoma, veći je problem što je sve više penzionera, koji pri tom izdržavaju i porodice, sve je manje radnih mesta, depopulacija na delu... milina. Pošto nemamo penzioni fond u pravom smislu reči, ovo bi bilo odlično kao rasterećenje budžeta za penzije.

 

Od onoga što bi se dobilo ulaganjem u Telekom, obrazovanje bi sve to bukvalno pojelo, jer su nastavnici prenisko plaćeni i nije problem samo u novcu, već i u kvalitetu nastave, programima, nedostatku kadra za pojedine predmete i slično. Ima škola koje su dobile razne donacije (premda ih je malo) koje imaju interaktivne table, video-bimove, kompjuterske učionice i slično, ali uzalud sve to kada se za maturu ili kontrolne rade poznati zadaci iz zbirke, kada se teme za pismeni znaju mesecima unapred, kada mnoge predmete, naročito u unutrašnjosti predaju nekvalifikovani nastavnici, kada se pare bacaju za veronauku i građansko obrazovanje, kada se ocene poklanjaju i šakom i kapom i svi imaju petice/desetke i kada država baca pare na obrazovanje stručnjaka koji mogu odmah da se zakite sa diplomom ili od čijeg će rada najveću korist imati strani poslodavci, čija država dobije svršenog stručnjaka na tacni, ne uloživši u njega ni dinara. Ako se npr. proceni da državi treba pet profesora filozofije godišnje ili tri istoričara umetnosti, onda bi budžet trebalo da plaća obrazovanje samo za toliki broj budućih stručnjaka, a ostali neka plate koliko košta. O profilima od kojih država nema apsolutno nikakvu korist (npr. japanolog) ne treba trošiti ni reči. S jedne strane, plate u prosveti su smešne, a sa druge novac se rasipa na one koji nikada neće dobiti posao.



#25 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 01 March 2015 - 21:48

mnogi tenderi su počeli jednom cenom, a završili se mnogo nižom nego što vredi predmet kupovine.

Predmet vredi upravo onoliko za koliko se proda. Ako je nesto krenulo visom cenom, onda je bilo precenjeno u odnosu na pravu vrednost.



#26 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 01 March 2015 - 23:13

Jeste, ali ne vidim svrhu da se proda nešto što će po svoj prilici biti prodato za pare koje zaradi za dve-tri godine. Telekom nije polovan auto, pa da se još i nađe neko ko će skuplje platiti dobro održavano vozilo sa pravih 50.000 km, a čija cena je viša od kanti sa pređenih 350-400.000 km. Šta fali da ga bukvalno poklone penzionom fondu, koji je ionako opljačkan, malo zaštite ispod žita (npr. tako što će državne institucije koristiti njihove mobilne brojeve), jer vidim da Srbija ima najniži minimalac u Evropi (LINK), a ne znam zašto bi novi vlasnik plaćao zaposlene preko minimalca ili radio bilo šta korisno. OK, ovakav kakav jeste bi morao da se menja, da se zabrani sponzorisanje fudbalskih klubova, izbace ispijači kafe i slično. Ne vidim zašto bi se bilo šta profitabilno uopšte i prodavalo, jer mi to deluje kao prodaja porodičnog nakita. Mnoge afričke države su uradile slično, pa im baš i ne cvetaju ruže. Mislim, mogu oni da prodaju u paketu i domove zdravlja, škole, bolnice i tome slično, ali ne vidim da od toga ima neke koristi po građane.

 

Napominjem da ne radim u Telekomu, ni u jednom ministarstvu, zdravstvu i tome slično, ali ja to gledam malo drugačije - ako se baviš bilo kojom vrstom posla (trgovina, proizvodnja, šta god), onda moraš imati kome to i da prodaš. Bilo da govorimo o proizvodnji čačkalica ili kompjutera, svakako da je zgodno imati oko sebe kupce nego nemati. I za vreme one famozne inflacije bilo je firmi koje su nešto uspevale da prošvercuju i zarade, ali opet - okruženje. Možeš ti ovde da imaš i 5.000 evra mesečno, ali ako to znači da će te na ulici izmlatiti kako bi ti uzeli jedan evro za ručak, obiti automobil ili skinuli patike, j***š ti takav kapitalizam.



#27 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 02 March 2015 - 12:07

@DJ_Vasa ti si krenuo od Telekoma pa preko cackalica stigao do skidanja patika tako da je tesko komentarisati nesto konrektno. Ali hajde da postavim neka pitanja za Telekom, mada o tome ne znam mnogo, niti me mnogo zanima.

 

ne vidim svrhu da se proda nešto što će po svoj prilici biti prodato za pare koje zaradi za dve-tri godine.

Koliko je Telekom vredeo pre 2-3 godine? Koliko je para od onda zaradio, a koliko vredi danas? Da li je bilo bolje da je bio prodat pre 2-3 godine?

 

zašto bi novi vlasnik ... radio bilo šta korisno.

Zato sto zeli da stvori profit za sebe.

 

zašto bi se bilo šta profitabilno uopšte i prodavalo

Moze biti iz vise razloga. Jedan je da mu pada cena, pa je bolje prodati danas po ceni X nego uzeti profit 2-3 godine i onda prodati po ceni koja je manja nego X minus taj profit. Drugi je da te uzete pare mozes da ulozis bolje, npr. ako Telekom donosi profit od 2% godisnje na svoju cenu, onda bi mozda mogao da ulozis pare u nesto novo sto donosi 4% godisnje. (Ne kazem da to u Srbiji moze da se uradi nego je generalan razlog zasto ljudi prodaju nesto.) Treci razlog je da prodas nesto dok je jos iole profitabilno. Kako bi uopste prodao nesto sto nije profitabilno nego kupi pare, npr. kao Zelezaru u Srbiji?

 

to deluje kao prodaja porodičnog nakita.

Ako pod "porodicni nakit" mislis na neko zlato koje ljudi imaju, kako to donosi profit? U najboljem slucaju cuva realnu vrednost (i to prodajnu, koja je daleko ispod kupovne po kojoj je nakit nabavljen). U losijem slucaju gubi vrednost ili moze da se potpuno izgubi. Pitanje je da li Telekom cuva vrednost ili gubi vrednost. No, kao sto rekoh, ne znam nista o tome, pa ne znam ni zasto pisem ovde... :)

 

Mnoge afričke države su uradile slično, pa im baš i ne cvetaju ruže.

Da li bi im situacija bila bolja ili losija da nisu prodali Telekom? Nije pitanje da li im je sada dobro ili lose, jer to zavisi od mnogo faktora, nego da li je ta odluka da prodaju Telekom bila dobra ili losa. Inace, kad smo kod Telekoma i Afrike, jednom sam bio citao neki interesantan clanak kako tamo imaju mnogo telefona sa dve SIM kartice da ljudi mogu lakse da se prebacuju sa jednog operatera na drugog.



#28 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 March 2015 - 13:52

@DJ_Vasa ti si krenuo od Telekoma pa preko cackalica stigao do skidanja patika tako da je tesko komentarisati nesto konrektno. Ali hajde da postavim neka pitanja za Telekom, mada o tome ne znam mnogo, niti me mnogo zanima.
 
Koliko je Telekom vredeo pre 2-3 godine? Koliko je para od onda zaradio, a koliko vredi danas? Da li je bilo bolje da je bio prodat pre 2-3 godine?

Ako je verovati domaćim izvorima, navodno vredi dve milijarde (LINK), ali ne verujem da će taj novac i dobiti. Čak i ukoliko nekim čudom dobiju taj novac, šta misliš, gde će završiti novac? Moja skromna prognoza je da će deo završiti u rukama istaknutih partijskih drugova, deo za zapošljavanje partijskih botova, a deo da se isplate dugovi za plate partijskih botova. Već viđeno, pa nemam razloga da verujem u suprotno. Isti izvor tvrdi da je neto dobit oko 15 milijardi dinara (oko 120 miliona evra), što znači da mu to dođe oko 16 godina da se isplate te dve milijarde. Doduše, ako cena prodaje bude manja, znači da će proći desetak godina dok se račun ne svede. Za tih deset godina će se povećati broj penzionera, otići će još više mladih ukoliko se nešto ne desi. Ne znam koliko su tačne i jedna i druga cifra, mada verujem da su napredno frizirane, ali ne vidim razloga da se profit pokloni nekom drugom. Uostalom, Đinđićeva vlada je otkupila deo akcija od italijanskih i grčkih vlasnika, pa ne vidim razloga da ne ostane u vlasništvu države.
 
 

Zato sto zeli da stvori profit za sebe.

 
Nisi citirao celu sintagmu, koja glasi 'ne znam zašto bi novi vlasnik plaćao zaposlene preko minimalca ili radio bilo šta korisno'. Minimalac mi je bitniji, jer kakvi god bili zaposleni, oni bar sada nešto troše, dok sa platom od 200 evra mogu samo da kupe hleb i mleko. Svakako da želi da stvori profit za sebe, mada ne znam zašto bi se to prepuštalo nekom drugom.

 

Moze biti iz vise razloga. Jedan je da mu pada cena, pa je bolje prodati danas po ceni X nego uzeti profit 2-3 godine i onda prodati po ceni koja je manja nego X minus taj profit. Drugi je da te uzete pare mozes da ulozis bolje, npr. ako Telekom donosi profit od 2% godisnje na svoju cenu, onda bi mozda mogao da ulozis pare u nesto novo sto donosi 4% godisnje. (Ne kazem da to u Srbiji moze da se uradi nego je generalan razlog zasto ljudi prodaju nesto.) Treci razlog je da prodas nesto dok je jos iole profitabilno. Kako bi uopste prodao nesto sto nije profitabilno nego kupi pare, npr. kao Zelezaru u Srbiji?

 
 
Pa neka pada cena, glavno je da donosi neki novac, a ako baš propadne kao železara, neka ga uvale kome hoće. Ne znam koliko je 2% od pomenute cene, ali hajde da vidimo koliko to iznosi u parama. U prvom odeljku sam naveo najsvežiji podatak koji sam našao, ali me zanima koliko to tačno dođe - da li je onih 15 milijardi ili neka druga cifra. Neka je u pitanju i samo 10.000 evra u kasi, ali bolje je i tih 10.000 nego nula.
 
 

Ako pod "porodicni nakit" mislis na neko zlato koje ljudi imaju, kako to donosi profit? U najboljem slucaju cuva realnu vrednost (i to prodajnu, koja je daleko ispod kupovne po kojoj je nakit nabavljen). U losijem slucaju gubi vrednost ili moze da se potpuno izgubi. Pitanje je da li Telekom cuva vrednost ili gubi vrednost. No, kao sto rekoh, ne znam nista o tome, pa ne znam ni zasto pisem ovde... :)

 
Sasvim je jasno šta je u ovom slučaju porodični nakit - ono poslednje što ti je ostalo i vredi donekle, a prodaješ ga kada dođu crni dani. Ne verujem da sada znamo koliko će vredeti za godinu, dve ili pet, ali ako donosi i samo onih deset hiljada evra iz primera, bolje je i to nego nula. Ne znam ti ja mnogo te teorije, ali ako imaš neku svoju firmu kojoj možeš da pomogneš da stvara novac, pa treba je očuvati. Upravo ovi famozni Norvežani koji su kupili Telenor uvek će radije kupiti svoje, čak i manje kvalitetno, nego bacati pare strancima, pa im zato i ide. Uostalom, šta bi falilo da angažuju neki menadžment sa strane za Telekom ili bilo koju državnu firmu koja može da nešto zaradi?
 
 

Da li bi im situacija bila bolja ili losija da nisu prodali Telekom? Nije pitanje da li im je sada dobro ili lose, jer to zavisi od mnogo faktora, nego da li je ta odluka da prodaju Telekom bila dobra ili losa. Inace, kad smo kod Telekoma i Afrike, jednom sam bio citao neki interesantan clanak kako tamo imaju mnogo telefona sa dve SIM kartice da ljudi mogu lakse da se prebacuju sa jednog operatera na drugog.


Meni je za Afriku očiglednija jedna druga paralela - mnoge države imaju korumpiranu vlast koja je prodala ili poklonila stranim kompanijama sve što vredi, ili bar imaju vesele diktatore kojima je to praktično privatna svojina. Mislim, možemo mi sve da prodamo, jer je to fensi, turbo, sega-mega, profiti, menaĐeri, korporativno i tako to, ali bojim se da ćemo se jednog dana, poput onih u Africi, probuditi negde gde će lekar i učitelj imati mesečno taman toliko da kupe pet kila mesa, prodavac za četiri, penzioner tri i tako dalje, a oni koji rade za turbo-mega-fensi profitabilne kompanije moći da kupe i kilo jabuka pride.



#29 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 02 March 2015 - 15:03

ne vidim razloga da se profit pokloni nekom drugom.

Ne bi se profit poklonio nego prodao. Poredjenja radi, uzmi da ti imas super luks stan koji mozes danas da prodas za 200.000EUR; da li bi ga pre prodao ili izdavao za 1.000EUR mesecno? Iako je renta 12.000EUR godisnje, sta ako mu cena padne na 150.000EUR kroz 2-3 godine? Tih 200.000EUR koje dobijes danas mozes da investiras kako hoces, npr. kupis 4 stana od 50.000EUR koje je lakse rentirati za po 300EUR mesecno i tako zaradjujes vise.

 

ako baš propadne kao železara, neka ga uvale kome hoće.

Ako (tj. kad) propadne kao Zelezara, moci ce da ga uvale kao i Zelezaru - nikome! Sve firme propadnu na kraju, mozda Telekom potraje jos 10 godina, mozda 20, 50, 100, ali ce svakako propasti jednog dana. Mozda kao Bazacle mlin potraje par vekova, ali opet propadne na neki nacin.

 

Neka je u pitanju i samo 10.000 evra u kasi, ali bolje je i tih 10.000 nego nula.

Ne moze 10.000EUR godisnje da bude bolje nego 2.000.000.000EUR odjednom. Stavi tih 2 miijarde na 1% kamate i imaces 20.000.000EUR godisnje. Valjda ti je jasno da postoji neka cena po kojoj je bolje Telekom prodati nego ne prodati. Sta ako ti ponude 20 milijardi ili 200 milijardi? Samo je pitanje da li moze da postigne tu cenu.

 

šta bi falilo da angažuju neki menadžment sa strane za Telekom ili bilo koju državnu firmu koja može da nešto zaradi?

Ne znam, zaista. I ne bih da ulazim u to. Obicno me ne zanima prica o drzavnim parama nego me daleko vise zanima sta da ljudi rade sa svojim parama. Jedino sam se javio oko Telekoma da (ti) ukazem na to da stvari imaju svoju cenu po kojoj je bolje nesto prodati nego cuvati.



#30 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 02 March 2015 - 15:36

Ne bi se profit poklonio nego prodao. Poredjenja radi, uzmi da ti imas super luks stan koji mozes danas da prodas za 200.000EUR; da li bi ga pre prodao ili izdavao za 1.000EUR mesecno? Iako je renta 12.000EUR godisnje, sta ako mu cena padne na 150.000EUR kroz 2-3 godine? Tih 200.000EUR koje dobijes danas mozes da investiras kako hoces, npr. kupis 4 stana od 50.000EUR koje je lakse rentirati za po 300EUR mesecno i tako zaradjujes vise.


Da li govoriš o Švajcarskoj ili o Srbiji? Kada bih imao taj lux stan, kao što nemam, mislim da ga ne bih prodavao, već bih skupljao pare od stanarine, a ako mu treba pedeest godina da se isplati, neka se isplati mojim potomcima, neka žive u njemu ili neka ga prodaju, baš me briga šta bi radili s njim kad nestanem. Bolje da fino kaplje neki sitniš nego da sve propadne. Eto, da dobijem i tih 150-200 hiljada za njega, stavim ih u banku, ona propadne, stavim ih u bankarski sef, neko ga opljačka i nemam ništa. Ovde ionako ne bih uložio ni u šta.

 

I dalje mi se čini da je glagol 'pokloniti' mnogo precizniji, jer svi znamo šta se dešavalo sa nekim privatizacijama - prodavane su firme koje nisu bile u minusu, na prvom tenderu niko ništa ne ponudi, a kada se konačno proda, više vredi zemljište nego sva imovina firme. Onda balkanski bizMismen rasturi firmu, ode sve u tri lepe, a on je dobio zemljište po nižoj ceni.
 

 

Ako (tj. kad) propadne kao Zelezara, moci ce da ga uvale kao i Zelezaru - nikome! Sve firme propadnu na kraju, mozda Telekom potraje jos 10 godina, mozda 20, 50, 100, ali ce svakako propasti jednog dana. Mozda kao Bazacle mlin potraje par vekova, ali opet propadne na neki nacin.

 

Ali zašto bi propao? Ako ljudi plaćaju telefon i internet, eto sigurnog novca. Još ako državne institucije budu obavezne da koriste njihove usluge, eto sigurne love. A ako baš i propadne, neka ga lepo ugase, što je trebalo uraditi i sa tom železarom.


 

 

Ne moze 10.000EUR godisnje da bude bolje nego 2.000.000.000EUR odjednom. Stavi tih 2 miijarde na 1% kamate i imaces 20.000.000EUR godisnje. Valjda ti je jasno da postoji neka cena po kojoj je bolje Telekom prodati nego ne prodati. Sta ako ti ponude 20 milijardi ili 200 milijardi? Samo je pitanje da li moze da postigne tu cenu.

Pa mislim da se nikakva cena neće postići, jer nije isto kupovati nešto od onoga koji je švorc i od onoga koji ima novac. Hajde da budu i te dve milijarde, ali kuda će one otići? Kao što rekoh u prethodnom postu - malo u džep ekipi sa vlasti, malo za zapošljavanje botova i ode sve u vetar.

 

 

Ne znam, zaista. I ne bih da ulazim u to. Obicno me ne zanima prica o drzavnim parama nego me daleko vise zanima sta da ljudi rade sa svojim parama. Jedino sam se javio oko Telekoma da (ti) ukazem na to da stvari imaju svoju cenu po kojoj je bolje nesto prodati nego cuvati.

 

Da li je ovo greška ili te zaista više zanima šta ljudi rade sa svojim novcem? Ja sa svojim novcem mogu da radim šta hoću - da ga spiskam na kockanje, bacim kroz prozor, stavim u bankarski sef, u stranu banku ili da ga držim u dušeku, kupim auto, stan ili vikendicu. Ipak, veliki mi je problem zašto država baca i moj novac na izdržavanje partijskih botova koji to ne zaslužuju.