Jump to content


Photo
- - - - -

Islam-i-zam


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
57 replies to this topic

#1 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 12 February 2015 - 15:10

Na temi o masakru u Parizu se, sigurno slucajno a ne namerno, u skoro u svakom drugom postu masi poenta i razlog postojanja te teme.

 

Malopre sam na toj temi procitala da je glupo pricati o islamu a ne po automatizmu o hriscanstvu i slicno,

pa zaista, zasto ne bismo pricali o hriscanstvu ali na drugoj temi?

Svakako da ne bih ni pomislila da bi u slucaju masakra pocinjenog u ime Isusa od str. neke isuske grupacije neko branio celo hriscanstvo i objasnjavao kako nisu svi hriscani krivi kako je biblija bozanstvena i kako niko osim pravog hriscana ne sme da je tumaci. Pa mislim da bi to bilo ispod svakog nivoa normalnosti da branimo sebe i svoje gluposti kao da smo licno ogovorni za budaletisanje nekih uslovno svojih verskih ili politickih grupacija.

 

Ako se na temi pomene islam i muslimani povezani sa terorizmom, sto i jeste tema price, odmah se od strane forumskih branitelja pominje islamofobija, izbacuju se paralele sa raznim masovnim ubicama ne-muslimanima i skoro decije nerazumevanje terorisanja po redakciji Charlie Hebdo i Kosher Food prodavnici, pod suncobranom - ne Mojsija ili Isusa, vec Alaha. I to je jedino sto cini razliku i jedino zbog cega se ne prica o jevrejskom i hriscanskom terorizmu vec o islamskom.

 

I kao sto verujem da nikome ne pada na pamet da svali omrazenost i ljutnju na ceo muslim svet, posebno ne zbog toga sto oni sami i najvise stradaju od svoje brace po veri, zato da vidimo koja je to razlika izmedju islama i islamizma. Diskusije se vode o tim razlikama ima razl. misljenja ali ima i onih kojih tvrde da razlike uopste nema. Da li? Ujedno to je i razlog sto je naslov islam-i-zam

 

(samo da podsetim sigurno to znate, kad su pitali muslimansku bracu ko ste vi, da li ste komunisti, kapitalsti, ovo ono...oni rekose nismo - mi smo muslimani, znaci u njihovom slucaju biti musliman nije isto kao sto je biti jevrej ili hriscanin vec je to ideologija, drzavno uredjenje...ali zasnovano na veri)

 

 



#2 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 12 February 2015 - 15:16

Deponija! Vec postoji tema o Islamu.


Edited by darth bane, 12 February 2015 - 15:31.


#3 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 12 February 2015 - 15:19

Pa, ako hoćeš da govoriš o Islamu u jednini, onda možeš govoriti samo o onome što je svim muslimanima zajedničko, a to je pozivanje na Kuran.

 

U političkom smislu: to je skoro ništa, jerbo su za ovih 1500 godina Islama bila aktuelna toliko različita tumačenja tog istog Kurana, čak dijametralno suprotna. Prosto pitanje ti je pogrešno.



#4 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 12 February 2015 - 15:39

znaci ne mislite da ima razlike izmedju islama i islamizma.



#5 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 12 February 2015 - 16:06

znaci ne mislite da ima razlike izmedju islama i islamizma.

 

Znači ... jesi li ti funkcionalno pismena.



#6 veljkokal

veljkokal
  • Banned
  • 222 posts

Posted 12 February 2015 - 17:02

Znači ... jesi li ti funkcionalno pismena.

Sto je vredjas? Pitanje je na mestu, na usi mi izlazi izraz "islamofobija". Sta ta rec uopste znaci, to me podseca na na pricu o "homofobiji", dovoljno je da pomenes rec "gej" odmah ustaju branitelji demokratije i optuzivanje da si diskriminitator i homofob, ili antisemitizam. Konstantno se zloupotrebljavaju te fraaze u dnevnopolitickim konotacijama. Ja zivim sa Muslimanima i savrseno prepoznajem te tendencije da u tom svetu moras da se istices u "konzumiranju" vere, da budes aktivan  na drustvenim mrezama u osudi situaciije u Siriji npr. Da budes "vidjen" u dzamiji, da slucajno ne propustis neki miting podrske Muslimanskoj braci u Siriji i Palestini. To je po meni prolem, ja na tim skupovima nisam video toliko starije Bosnjake koji su ziveli i odrasli u SFRJ gde je skolstvo i vaspitavanje mladih bilo totalno drugacije, vec maloletnu decu i tinejdzere uzrasta od 15-25 godina. TO je problem, jer se ta deca izoluju u nekom svom svetu i nazalost pocinju da budu nepoverljiva prema ljudima druge vere samo na osnovu tog verskog opredeljenja, sto je izuzetno lose i opasno. 

 

Tako da itekako ima razlike izmedju Islama i islamizma. Normalno je da ne mozes da generalizujes i da kazes, svi Muslimani su sumnjivi, ali cinjenica je da se u islamu vera najvise zloupotrebljava u politicke svrhe. 



#7 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 12 February 2015 - 17:04

pitanje ti je pogrešno.

 

koje pitanje?

 

islamista ili musliman? islamski terorista ili miroljubivi muslim? tvrdilo se da se ovde tvrdilo da medju njima nema razlike. da forum pati od islamofobije...

 

naravno da je koran zajednicka knjiga...i naravno da ima tumacenja pa?

 

islamisti rade na stvaranju islamskih drzava, ali to ne rade svi muslimani bez obzira na pozivanje na koran

 

ataturk recimo i homeini nisu isto iako su citali istu knjigu bez tumaca...nije tumacenje toliko vazno koliko pridrzavanje procitanog



#8 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 12 February 2015 - 22:58

Nema potrebe za terminom 'islamizam' - dovoljno je reci islam. Postoje umereni muslimani, ali ne postoji umereni islam. Praviti razliku izmedju vere i politike u islamu je isto sto i praviti razliku izmedju udaranja rukama i nogama u tajlandskom boksu. Islam je oduvek bio i jedno i drugo. Nikakvo cudo. Islamski prorok nije bio ni nalik hriscanskom koji povlaci liniju izmedju departmana Cezara i Boga [Marko 12:17]. Zasto bi to i radio? Islamski prorok nije bio samo prorok, vec je bio i vojskovodja i drzavnik. U njemu se nerazdvojno stapaju Cezar i Bog. Islamski zakon je stoga nerazdvojni deo islamskog kanona. Islam je bio i ostao politika na verski pogon. Vero-politika ciji ultimate beneficiary je viralna ideja nedodirljivog i nepogresivog mrtvog politickog lidera koji ne samo da i u veku u kojem zivimo nastavlja da predvodi svoje osvajacke horde u pohodu na ceo ovozemaljski svet, vec i regulise saobracaj na raskrsnici izmedju pakla i raja. Ako je poredjenje sa ostalim totalitarnim ideologijama negde zaista omanulo, omanulo je u potcenjivanju islama cijim ovozemaljskim totalitarnim apetitima ni nebo nije granica. Istorijski portfolio svih religija je odvratan, ali treba zaista biti slep pa se u vremenu u kojem zivimo "ekvidistancirati" od svih religija podjednako. U vremenu u kojem zivimo ni jedna druga religija ne prozdire citave drzave i ljude koji su imali tu nesrecu da se u njima rode. O koliko losem i anahronicnom skupu ideja se radi ukazuje vec i to sto se se sva apologija islama svodi danas na odvracanje paznje bilo vulgarnim ucitavanjem "vredjanja muslimana" bilo invalidnim relativizatorskim manevrima. Ocigledno je da se apologete islama plase mogucnosti da budu u prilici da brane taj skup ideja on their own merit. Znaju oni dobro ili bar slute da je za ocajnicku tezu koju pokusavaju da odbrane od svake kritike najbolje da se i dalje skrece paznja sa samih ideja koliko god je to moguce. To je sve sto im je preostalo u moralnom i intelektualnom bankrotstvu zadatka kojeg su se latili.


Edited by Upekkha, 12 February 2015 - 23:04.


#9 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 12 February 2015 - 23:16

, ali cinjenica je da se u islamu vera najvise zloupotrebljava u politicke svrhe. 

 

 1941-45 i 1990-99ta na balkanu su potvrda ove tvrdnje ??????



#10 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 13 February 2015 - 07:51

Neću da se uvlačim u raspravu, samo ču pokomentarisati ovo, uz nadu, da se nastavi u nekom normalnom kurzu dalje:

 

 

Ako se na temi pomene islam i muslimani povezani sa terorizmom, sto i jeste tema price, odmah se od strane forumskih branitelja pominje islamofobija, izbacuju se paralele sa raznim masovnim ubicama ne-muslimanima i skoro decije nerazumevanje terorisanja po redakciji Charlie Hebdo i Kosher Food prodavnici, pod suncobranom - ne Mojsija ili Isusa, vec Alaha. I to je jedino sto cini razliku i jedino zbog cega se ne prica o jevrejskom i hriscanskom terorizmu vec o islamskom.

 

 

Pročitah na temu CH nekoliko odličnih članaka po raznim novinama i drugim medijima i u jednom od tih naleteh na zanimljiv podatak, kako je pre ne tako davno vreme otpušten karikaturista, koji je hteo u te iste novine ubaciti karikaturu na temu židova i palestinskog pitanja...  Zar to nije isto neke vrste teror? Zabrana, kojo se tako protivimo ovih dana, kad su se našli kreteni, koji su 'naplatili' satiru najgorim mogućim računom?

 

EDIT: sa druge strane islam-islamizam... U svim državnim porama i segmentima... Postoje i hrišćanske države, u kojima bi Crkva imala više ili manje prava na političke odluke.. U nekim državama čak i imaju toliki uticaj, makar posredni, da se već može govoriti o stvaranju 'katoličke' (ekvivalent islamskoj državi) države. hteli mi to prznati ili ne. ;)


Edited by Gogy, 13 February 2015 - 07:57.


#11 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 13 February 2015 - 08:03

Još da dodam i ovo, možda je mali offtopic, ali svejedno

 

Strelnikoff-Bitchcraft.jpg

 

Ovo je naslovnica albuma slovenačke grupe, zbog koje se umetnici još i danas kriju zbog pretnji, koje su dobili od mirnih bogabojećih hriščana... :ph34r:



#12 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 13 February 2015 - 17:21

Nema potrebe za terminom 'islamizam' - dovoljno je reci islam. Postoje umereni muslimani, ali ne postoji umereni islam. Praviti razliku izmedju vere i politike u islamu

 

 

licno mi je svejedno to oko terminologije, ali mnogima nije...i onda kada se jasno ne definise ta razlika,

umereni musliman ili angazovani nemusliman obavezno govori o islamofobiji

i kao sto nisu svi nemuslimani islamofobi, tako ni svi muslimani nisu za to da se njihova privatna stvar kao sto je religija pretvori

u drzavnu i obaveznu za sve koji zive u datom uredjenju...

 

Neću da se uvlačim u raspravu, samo ču pokomentarisati ovo, uz nadu, da se nastavi u nekom normalnom kurzu dalje:

 

 

Pročitah na temu CH nekoliko odličnih članaka po raznim novinama i drugim medijima i u jednom od tih naleteh na zanimljiv podatak, kako je pre ne tako davno vreme otpušten karikaturista, koji je hteo u te iste novine ubaciti karikaturu na temu židova i palestinskog pitanja...  Zar to nije isto neke vrste teror? Zabrana, kojo se tako protivimo ovih dana, kad su se našli kreteni, koji su 'naplatili' satiru najgorim mogućim računom?

 

 

 

ako neces da se uvlacis u raspr onda nista, tema je slobodna..u smislu nije zatvor :P

 

 

...ali nisam razumela, da li je zabrana stampanja teror koji se moze poistovetiti sa masakrom u ch h?

 

kakogod, znamo da su se u casopisu stampale i karikature rabina, ortodoksnih jevreja kao i pape, isusa i muhameda....

 

a zasto je doticni karikaturista dobio otkaz zbog vec vidjenog to ne znam,

osim u koliko je bio u pitanju njegov kvalitet a ne izabrana tema



#13 Gogy

Gogy
  • Members
  • 7,469 posts

Posted 13 February 2015 - 17:55

Paaa, pisalo je 'jedan od najpoznatijih i najboljih karikaturista'... :)

 

I da - možemo se pitati i tako. Da li je zabrana štampanja isto neke vrste teror. Mislim, sa obzirom da sad branimo slobodu satire, komedije, i slobodne reči...??


Edited by Gogy, 13 February 2015 - 17:56.


#14 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 13 February 2015 - 18:02

licno mi je svejedno to oko terminologije, ali mnogima nije...i onda kada se jasno ne definise ta razlika,

umereni musliman ili angazovani nemusliman obavezno govori o islamofobiji

i kao sto nisu svi nemuslimani islamofobi, tako ni svi muslimani nisu za to da se njihova privatna stvar kao sto je religija pretvori

u drzavnu i obaveznu za sve koji zive u datom uredjenju...

 

 

Ma naravno. Ali nekako mi neciji privatni theme park sa islamskim motivima iznad kojeg blinka svetleca reklama "islam" nema ni isto znacenje ni istu tezinu kao na primer kada islamska organizacija iza koje stoje predstavnici preko 50 drzava u ime ummah-e progura na nivou UN alternativnu deklaraciju o ljudskim pravima zbog diskrepanci univerzalne deklaracije sa islamskim zakonima.



#15 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 13 February 2015 - 18:15

Paaa, pisalo je 'jedan od najpoznatijih i najboljih karikaturista'... :)

 

I da - možemo se pitati i tako. Da li je zabrana štampanja isto neke vrste teror. Mislim, sa obzirom da sad branimo slobodu satire, komedije, i slobodne reči...??

 

nisam se pitala da li je zabrana teror vec

da li, ako se zabrana stampanja nazove terorom, tako nesto uopste moze da se poredi sa masakrom koji se isto naziva

 

tako da otpustanje ili zabrana stampanja je do uredjivacke politike kuce, urednik nije ni islamski ni hriscanski niti druge vere terorista a mi ne znamo o cemu pricamo jer nemamo detalje o njihovom sporu

a u ch h se stampalo sve i svasta...ch h nema problem da crta svakog zivog pa ni one koje sam vec navela, to znamo jer smo videli njihove naslovnice