Jump to content


Photo
* - - - - 1 votes

Veronauka u skoli?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
355 replies to this topic

#286 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 22 August 2015 - 16:58

 Gradjansko vaspitanje - da, veronauci u javnim skolama nema mesta u sekularnoj drzavi. Ako su popovi "pastiri", neka se lepo pobrinu za svoje stado, eno im crkve odmah do kladionice, pekare i menjacnice pa na posao......izbor vere i versko obrazovanje treba da budu deo porodicnog vaspitanja i verskih institucija, sve ostalo je svirepa manipulacija najgore vrste.



#287 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 August 2015 - 07:35

ne slažem se. Veronauka za koju su zadužena lica odgovarajućeg obrazovanja  (a ne neko postavljen bez odgovarajućeg znanja metodike nastave i rada sa decom) bi nam dobro došla, naravno kao izborni predmet.

Trenutna veronauka nažalost ne radi posao.


Previše je ekstremista u svetu. Previše je "otrovanih" klinaca kod nas koji misle da treba da tuku "pedere" u ime Pravoslavnih vrednosti, iako je isto u suprotnosti sa tim vrednostima.  

 

Odvojena stvar jesu egzistencijalna pitanja, pitanja saosećanja, etike.. ta pitanja se ne diskutuju u školi, to je greška.

Rekao bih da su ovakve lekcije nešto što nam najviše nedostaje: http://mom.rs/izombie/

Naši klinci su sigurno zainteresovani za pitanja pravde i slična. Žive u korumpiranom društvu, društvu u kome su im roditelji možda nezaposleni ili na minimalcu, drušvu koje je trovano i zahvaljujući nekima još uvek truje mržnjom prema susedima.. A truju ih i junk mediji.

Veronauka ostaje veronauka nevezano da li zaduzeno lice ima odgovarajuce obrazovanje ili ne, i kao takva kakva jeste, ona, pogresno, smatra homoseksulnsost bolescu i to ce uciti decu u skoli, masis poentu. I za tebe kao i za mnoge druge - procitaj definiciju sekularne drzave.



#288 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 26 August 2015 - 13:46

Slazem se, ali kao neko ko je isao na veronauku, cisto jer je gradjansko, bar na pocetku, bilo potpuno gubljenje vremena, imao sam srece da mi je predavao covek koji je zaista ono sto bi trebalo da bude svestenik. Mnogi su zeleli i da ga provociraju Darvinom, a on je rekao da ne zeli da prica o tome, ali da nije lud da oponira svim naucnim dostignucima i teorijama koje su potkrepljene dokazima do kojih je covek dosao.

 

Rekao je da svakome treba da bude dopusteno da sam zakljuci, nije nas plasio paklom i slicnim stvarima, vec je govorio o veri kao jednom apstraktnom pojmu, sto i jeste. Od "kanonskih stvari" ucili smo samo Oce nas, a casovi su imali mahom filozofski karakter. I nije mi zao sto sam isao.



#289 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 26 August 2015 - 13:55

 

Super bi bilo da je svuda tako, ali, na žalost nije. Nije ni blizu.

Ja sam upoznala dete koje je posle nekoliko godina veronauke reklo: Katolici?! Fuuuj, oni ne veruju u istog boga kao mi! 



#290 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 26 August 2015 - 17:35

...

 

... casovi su imali mahom filozofski karakter ... 

 

 

A u cemu se sastojalo taj tzv. 'filozofski karakter'?

 

U beskrajnom dogmatskom recitovanju?

 

Popinama nije mesto u skoli kao ni popovskom ucenju - vec u crkvi.

 

A roditelje koji zele da im dete pohadja 'veronauku' - treba da to plate izx svog dzepa.

 

Neko ko upisuje teologiju to radi dobrovoljno, pretpostavljam da je svestan da se priprema samo za lukrativan zanat / profesiju. To oko tzv. 'vere' - to je za monahe. I tamo se odlazi dobrovoljno.

 

A nametati deci od osnovne skole, nesto zvano 'veronauka', od navrat-nanos sklepanih 'veroucitelja' - to je debilizam, ako ne i zlocin.

 

Sve tamo sto si 'doznao', mogao si procitati u jednoj pristojnoj knjizi - ali bez svih dogmatskih andramolja i lazljivog prenemaganja, koje ti u zivotu ne treba.

 

...



#291 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 26 August 2015 - 23:57

Nije bilo dogme, o tome se i radi. Uglavnom nas je pitao o nasem poimanju vere. I voleo je da dolaze na casove i oni koji ne veruju. Nije nam govorio to je netacno, to je ovako i to je onako nego nas je uglavnom slusao.

 

Ono o cemu je pricao su bile uglavnom moralne norme iz biblije po kojima bi covek trebalo da zivi.

 

Pricao je i o teoriji velikog praska i rekao da ona ostavlja prostor za kreacionizam. Ja sam mu odgovorio da je i vreme stvoreno velikim praskom pa samim tim bog nije imao vremena da stvori univerzum. A on mi se na to nasmejao i rekao da dokle god postoji nesto sto nauka ne moze da objasni, postoji prostor i vreme za boga.

 

I tako. Rekoh, fin covek i nije mi zao sto sam isao na casove kod njega, bili su neobavezni i on nije imao ulogu pastira koji treba da vodi svoje stado.

 

I znam da je on potpuni izuzetak od pravila. Niti podrzavam veronauku u skolama, niti mislim da je za decu dobro da o tome uopste slusaju.



#292 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 27 August 2015 - 02:45

...

 

>> ... Čuvajte se od lažnih proroka, koji dolaze k vama u odelu ovčijem, a unutra su vuci grabljivi.

 

Po rodovima njihovim poznaćete ih. Eda li se bere s trnja grožđe, ili s čička smokve?

 
;) 
 
...


#293 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 27 August 2015 - 13:16

Nije bilo dogme, o tome se i radi. Uglavnom nas je pitao o nasem poimanju vere. I voleo je da dolaze na casove i oni koji ne veruju. Nije nam govorio to je netacno, to je ovako i to je onako nego nas je uglavnom slusao.

 

Ono o cemu je pricao su bile uglavnom moralne norme iz biblije po kojima bi covek trebalo da zivi.

 

Pricao je i o teoriji velikog praska i rekao da ona ostavlja prostor za kreacionizam. Ja sam mu odgovorio da je i vreme stvoreno velikim praskom pa samim tim bog nije imao vremena da stvori univerzum. A on mi se na to nasmejao i rekao da dokle god postoji nesto sto nauka ne moze da objasni, postoji prostor i vreme za boga.

 

I tako. Rekoh, fin covek i nije mi zao sto sam isao na casove kod njega, bili su neobavezni i on nije imao ulogu pastira koji treba da vodi svoje stado.

 

I znam da je on potpuni izuzetak od pravila. Niti podrzavam veronauku u skolama, niti mislim da je za decu dobro da o tome uopste slusaju.

 

To im je glavna fora, puste te malo, pa kroz diskusiju, pa ovamo-namo, kad te navuce na pricu onda polako potura svoju. Nemoj se zavaravati, imali su oni na teologiji i psihologiju i razne budalastine, znaju sta rade. Sekta je to.

 

 

Slazem se, ali kao neko ko je isao na veronauku, cisto jer je gradjansko, bar na pocetku, bilo potpuno gubljenje vremena, imao sam srece da mi je predavao covek koji je zaista ono sto bi trebalo da bude svestenik. Mnogi su zeleli i da ga provociraju Darvinom, a on je rekao da ne zeli da prica o tome, ali da nije lud da oponira svim naucnim dostignucima i teorijama koje su potkrepljene dokazima do kojih je covek dosao.

 

Rekao je da svakome treba da bude dopusteno da sam zakljuci, nije nas plasio paklom i slicnim stvarima, vec je govorio o veri kao jednom apstraktnom pojmu, sto i jeste. Od "kanonskih stvari" ucili smo samo Oce nas, a casovi su imali mahom filozofski karakter. I nije mi zao sto sam isao.

 

Sekta.

 

 

 

P.S. Kako da neko sam zakljuci ako je to naucno dokazana cinjenica?



#294 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 27 August 2015 - 13:21

Godinu dana isao kod njega, nikad nam nista nije nametao.

 

I rekao sam vec da je covek izuzetak sasvim sigurno.



#295 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 27 August 2015 - 13:29

Godinu dana isao kod njega, nikad nam nista nije nametao.

 

Naravno da nije nametao. Kad nameces, odmah stvoris kontra efekat.

 

I rekao sam vec da je covek izuzetak sasvim sigurno.

 

Ne, naprotiv. Samo dobro obucen teolog. Takva ti je vecina ko zavrsi teologiju.

 

 

 

Edit: Imao sam ja uzivo diskusije sa njima, i sve ovo sto si napisao mi je jako poznato. Dobijem ih ja u diskusiji, ali oni vrlo smireno nastavljaju svoju pricu, kao da nista nije bilo, samo promjenu temu, istroluju. Redovno padaju na "slucajnosti" kod njih sve ima neki smisao. Padaju i na nekim drugim stvarima, ali to zavisi koji je koliko naucio materiju. Sigurno nece dozvoliti da padne na Darvinu, za njih je to vec prevazidjena prica.

 

Ti si naletio samo na dobro obrazovanog teologa. Nista vise.


Edited by Atreid, 27 August 2015 - 13:35.


#296 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 27 August 2015 - 13:44

Nebitno, ja nisam ni bio u opasnosti da budem indoktriniran, otisao sam jer me je interesovalo i jer nisam zeleo da gubim vreme na gradjanskom, koje je tada, kazem, bilo upravo to. Cak nisu ni imali pola casova, dodje riba koja drzi i kao lepo vreme ajmo napolje. Mislim, to bi mi svakako bila bolja opcija, ali mi je ovaj covek bio interesantan i sedeo sam kod njega, pricali smo o svakakvim stvarima, o cemu inace nemas prilike da pricas sa starijima, tako da mi je to tada bilo interesantno.



#297 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 27 August 2015 - 13:51

Nebitno, ja nisam ni bio u opasnosti da budem indoktriniran, otisao sam jer me je interesovalo i jer nisam zeleo da gubim vreme na gradjanskom, koje je tada, kazem, bilo upravo to. Cak nisu ni imali pola casova, dodje riba koja drzi i kao lepo vreme ajmo napolje. Mislim, to bi mi svakako bila bolja opcija, ali mi je ovaj covek bio interesantan i sedeo sam kod njega, pricali smo o svakakvim stvarima, o cemu inace nemas prilike da pricas sa starijima, tako da mi je to tada bilo interesantno.

 

Ma OK, I ja sam sa njima diskutovao ovako, bilo mi interesantno da vidim nacin price vise nego samo pricu. Pricu znam. I vecina dobro obrazovanih koja je zavrsila teologiju su upravo ovakvi kao sto si ti opisao. Nisu izuzetak, vec pravilo. Malo im mozda prilazimo sa predrasudama, kao nemaju oni pojma, medjutim, evoluirali su i oni.



#298 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 27 August 2015 - 14:06

Mislim da niste vi tu u pravu . Treba decu od malih nogu vaspitavati da postuju oca i majku, moralne norme i da se boje necega ! Inace , kad odrastu postaju kriminalci, hajduci, harambase !



#299 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 27 August 2015 - 14:34

Zbog čega da ih u školi učiš da poštuju roditelje? Čega da se plaše, ako nemaju obzira za okruženje?

#300 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 August 2015 - 15:06

Mislim da niste vi tu u pravu . Treba decu od malih nogu vaspitavati da postuju oca i majku, moralne norme i da se boje necega ! Inace , kad odrastu postaju kriminalci, hajduci, harambase !

:krsta: