Jump to content


Photo
* - - - - 1 votes

Veronauka u skoli?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
355 replies to this topic

#1 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 11 February 2015 - 02:11

Sta mislite o veronauci u skoli? Da li krsi sekularnost? Da li je mozda treba ispraviti u "religijsko obrazovanje" i uciti podjednako i ostale vere?



#2 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 11 February 2015 - 03:38

Nazalost, ispostavilo se da je taj projekat katastrofalan, sto nije morao nuzno biti. Problem je u tome sto je SPC nereformisana, svi pokusaji da se unormali, pa makar i kozmeticki, poput grcke crkve, su doziveli slom zbog otpora udbasa koji uvek imaju komotnu vecinu u sinodu. Kad prihvate gregorijanski (ili bar Milankovicev, koji se sa gregorijanskim poklapa jos par vekova :lol+: ) kalendar, onda ce biti sposobni da nekakvu pristojnu veronauku organizuju. Do tada, sve se svodi na vec vidjeni klerofashizam i etnonacionalizam. 



#3 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 11 February 2015 - 03:40

Prvo treba temeljno reformisati samu prosvetu, nacin finansiranja, kriterijum za proveru znanja, da nema toliko lokalnih tumacenja istog. Radikalno promeniti metodologiju gde se glupa faktografija stavlja u treci plan a na prvo mesto dolazi epistemologija u matematici, prirodnim i istorijskim naukama a estetika u knjizevnosti i ostalim umetnickim predmetima. Ovo trtljanje i gubljenje vremena sto danas imamo po skolama skoro da jednako zaglupljuje i pravi everziju prema nauci i znanju kao priceo chichi sa bradom koji je sve stvorio za 7 dana.


Edited by boxcube, 11 February 2015 - 03:41.


#4 boxcube

boxcube
  • Members
  • 598 posts

Posted 11 February 2015 - 03:43

Pekicev legendarni tekst. 

 

http://www.borislavp...ke-nastave.html



#5 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 11 February 2015 - 03:48

Moje iskustvo
Pitao sam profesora pre nedelju dana sta je uopspte veronauka i zasto se samo  prica o pravoslavnoj veri  i zasto se oce nas cita pre nastave....On mi je odgovorio da je ovo "pravoslavna veronauka,ali da nam moze reci i bilo sta o drugim verama"
Po meni je "pravoslavna veronauka" krsenje sekularnosti


Edited by Masteryi, 11 February 2015 - 03:51.


#6 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 11 February 2015 - 03:57

Pekicev legendarni tekst. 

 

http://www.borislavp...ke-nastave.html

Dobar tekst,ali ni reci o veronauci(temi);



#7 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 11 February 2015 - 07:55

Moje iskustvo
Pitao sam profesora pre nedelju dana sta je uopspte veronauka i zasto se samo  prica o pravoslavnoj veri  i zasto se oce nas cita pre nastave....On mi je odgovorio da je ovo "pravoslavna veronauka,ali da nam moze reci i bilo sta o drugim verama"
Po meni je "pravoslavna veronauka" krsenje sekularnosti

Jedno glupo pitanje, a koji moj uopste ides na veronauku? Slazem se ja da je veronauka u skolama teska budalastina, a o krsenju sekularnosti da ne pricamo, ali mi nije jasno zasto si uopste izabrao veronauku. Polazim naravno od pretpostavke da si u Srbiji i da si barem srednjoskolac  odnosno da, za razliku od osnovaca za koje biraju roditelji, mozes sam da biras izborni predmet.



#8 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 11 February 2015 - 10:13

Jedno glupo pitanje, a koji moj uopste ides na veronauku? Slazem se ja da je veronauka u skolama teska budalastina, a o krsenju sekularnosti da ne pricamo, ali mi nije jasno zasto si uopste izabrao veronauku. Polazim naravno od pretpostavke da si u Srbiji i da si barem srednjoskolac  odnosno da, za razliku od osnovaca za koje biraju roditelji, mozes sam da biras izborni predmet.

Od osnovne idem na veronauku dok su mi jos punili glavu glupostima,pa sam produzio i u srednjoj
Ja svakako mogu da se prebacim  na gradjansko,ali to nije ovde tema....Zanima me sta ostali misle o "pravoslavnoj veronauci"? 


 


Edited by Masteryi, 11 February 2015 - 10:25.


#9 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 February 2015 - 10:30

1. Zasto ne bi isao?
Od osnovne idem na veronauku dok su mi jos punili glavu glupostima,pa sam produzio i u srednjoj
Ja svakako mogu da se prebacim kad hocu na gradjansko,ali to nije ovde tema....Zanima me sta ostali misle o "pravoslavnoj veronauci"?

Ako si svestan da su ti punili glavu glupostima, zasto nastavljas? To je i odgovor tvom pitanju "zasto ne bih isao".



#10 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 11 February 2015 - 10:39

Ako si svestan da su ti punili glavu glupostima, zasto nastavljas? To je i odgovor tvom pitanju "zasto ne bih isao".

hahaa,ispravio sam da ne bi  zvucalo kao da hocu da se svadjam
Pa sad` mi ne pune glavu, jer sam svestan sta je to uopste...ali tema nije zasto ja idem ili ne idem,lepo sam napisao: 

"Sta mislite o veronauci u skoli? Da li krsi sekularnost? Da li je mozda treba ispraviti u "religijsko obrazovanje" i uciti podjednako i ostale vere?"



#11 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 11 February 2015 - 11:36

Izbaciti iz programa i umesto tog djubreta proširiti fond srpskog jezika.

 

Da ne bude nepismen narodtm.



#12 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 February 2015 - 11:38

hahaa,ispravio sam da ne bi  zvucalo kao da hocu da se svadjam
Pa sad` mi ne pune glavu, jer sam svestan sta je to uopste...ali tema nije zasto ja idem ili ne idem,lepo sam napisao: 

"Sta mislite o veronauci u skoli? Da li krsi sekularnost? Da li je mozda treba ispraviti u "religijsko obrazovanje" i uciti podjednako i ostale vere?"

Pa naravno da krsi sekularnost jer, izmedju ostalog, drzavno telo/organizacija ( a skola jeste jedno od drzavnih tela/organizacija ) u sekularnoj drzavi ne sme promovisati ni jednu religiju, a kod nas se to upravo radi.



#13 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 11 February 2015 - 11:55

A da ne pricam o osnovnoj skoli,gde deca od 1. razreda imaju veronauku(koju su izabrali nepismeni roditelji) ,gde im se prakticno namece vera i  ispira mozak,jer dete sa 7-8 godina prakticno nista ne zna,niti ima kakve stavove o bilo cemu

Kriminal!



#14 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 11 February 2015 - 23:40

A da ne pricam o osnovnoj skoli,gde deca od 1. razreda imaju veronauku(koju su izabrali nepismeni roditelji) ,gde im se prakticno namece vera i  ispira mozak,jer dete sa 7-8 godina prakticno nista ne zna,niti ima kakve stavove o bilo cemu

Kriminal!

Dobro, nemoj da se uzbudjujes toliko. Evo ja se slazem da je uvodjenje religijske nastave u skolu potpuno suludo, da je napravljena glupost, mozda sa dobrom namerom, ali losim posledicama, i da se time krsi Ustav Srbije. Ali - kako je Ustav donesen i sta u njemu sve pise, bilo je jasno da se niko ne uzbudjuje ni 2006 a ni sada oko postovanja istog, a ponajmanje Ustavni sud. Dakle ta prica je, sve dok se ne skupi politicke volje da se objasni crkvi sazivot u gradjanskoj drzavi, zatvorena, i roditeljima (i malo starijoj deci) ostavlja na savest hoce li na veronauku ili na gradjansko. Ne razumem i dalje zasto bi ti posle tolikih godina slusanja u osnovnoj sada opet nastavio sa istim ako ti toliko smeta, ali ajde, svako ima svoju motivaciju - jedino sto kad ti nesto smeta, najlakse je kukati na isto, a ne menjati ga, pa moras da priznas da su pitanja ljudi ovde (i razmisljanja o tvojoj motivaciji) vrlo opravdana.  



#15 Masteryi

Masteryi
  • Members
  • 53 posts

Posted 12 February 2015 - 01:35

Dobro, nemoj da se uzbudjujes toliko. Evo ja se slazem da je uvodjenje religijske nastave u skolu potpuno suludo, da je napravljena glupost, mozda sa dobrom namerom, ali losim posledicama, i da se time krsi Ustav Srbije. Ali - kako je Ustav donesen i sta u njemu sve pise, bilo je jasno da se niko ne uzbudjuje ni 2006 a ni sada oko postovanja istog, a ponajmanje Ustavni sud. Dakle ta prica je, sve dok se ne skupi politicke volje da se objasni crkvi sazivot u gradjanskoj drzavi, zatvorena, i roditeljima (i malo starijoj deci) ostavlja na savest hoce li na veronauku ili na gradjansko. Ne razumem i dalje zasto bi ti posle tolikih godina slusanja u osnovnoj sada opet nastavio sa istim ako ti toliko smeta, ali ajde, svako ima svoju motivaciju - jedino sto kad ti nesto smeta, najlakse je kukati na isto, a ne menjati ga, pa moras da priznas da su pitanja ljudi ovde (i razmisljanja o tvojoj motivaciji) vrlo opravdana.  

Izgubio si se + ne znas sta pricas,ali si stariji pa si sebi dao pravo da mozes
Jel tebi lici da ja kukam? ili da hocu da promenim nesto kako si rekao.... Kazes najlakse je kukati....Ja ti na to mogu reci :"najlakse je skloniti se" sto vi i pisete... Ti i jos  gore ne znam ko: "Zasto sam ja na veronauci zasto se nisam prebacio"

A ovo religijsko obrazovanje da ti objasnim.....Da si lepo procitao temu skapirao bi sta sam hteo reci....Ja nisam ni za kakvo izbacivanje,vec za promenu  "pravoslavne veronauke" u religijsko obrazovanje(nauciti o svakoj religiji po nesto osnovno,ili npr gde je koja zastupljena tako nesto sto se stvarno moze nauciti a ne zailaziti toliko u savku religiju detaljno)
+ predmet se ne ocenjuje pa niko ne bi imao nikakav pritisak i ti veroucitelji koji su zavrsili teolosko fakultet a ne "pravoslavlje" bi stvano mogli nesto raditi i napraviti zanimljiv cas i nauciti decu necim korisnim,ako nista,barem da se sve religije postuju podjednako.......
A najvise od svega me iritira "molitva" koja se cita pre casa......Molitvi nije mesto u skoli,u crkvi se moli a u skoli se uci kao na svakom drugom casu

"Dakle ta prica je, sve dok se ne skupi politicke volje" o ovome da ne pricam.....Tomislav Nikolic prisustvuje svakom religijskom ritualu uz kamere naravno 

 


Edited by Masteryi, 12 February 2015 - 01:51.