Jump to content


Photo
- - - - -

Forex dileri u Srbiji ili inostrani ?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 bullandbear

bullandbear
  • Members
  • 3 posts

Posted 05 February 2015 - 23:00

Pozdrav svima 


Nedavno me dobar drug zainteresovao za trgovinu valutnim parovima, indeksima, naftom i sl. 
Interesuje me ukoliko je sigurno, da li je pametno trgovati preko brokera (firmi) iz inostranstva ukoliko nude bolje uslove ?



#2 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 06 February 2015 - 02:39

1. Nemoj da trgujes Forex nigde. Znatno su vece sanse da izgubis nego da zaradis. Ocekivana dobit je NULA a rizik veliki.

2. Nemoj da aktivno trgujes berzanskim instrumentima (akcije, opcije, fjucrsi, nafta, zlato, kukuruz, svinjske polutke... cak ni ETF, fondovi, indeksi...). Opet su vece sanse da izgubis nego da zaradis.

3. Ako hoces da investiras na duze, vidi da napravis neki plan i kako to moze da se realizuje iz Srbije.



#3 bullandbear

bullandbear
  • Members
  • 3 posts

Posted 09 February 2015 - 17:01

1. Nemoj da trgujes Forex nigde. Znatno su vece sanse da izgubis nego da zaradis. Ocekivana dobit je NULA a rizik veliki.

2. Nemoj da aktivno trgujes berzanskim instrumentima (akcije, opcije, fjucrsi, nafta, zlato, kukuruz, svinjske polutke... cak ni ETF, fondovi, indeksi...). Opet su vece sanse da izgubis nego da zaradis.

3. Ako hoces da investiras na duze, vidi da napravis neki plan i kako to moze da se realizuje iz Srbije.

Hvala na odgovoru. Shvatam ja da je veoma veliki rizik povezan sa trgovinom na trzistu valuta/forex. Ja sam se negdje ranije bavio time, dok sam zivio u Engleskoj ...

Neophodno je znanje kao u svemu drugom a to je kombinacija vise faktora ( tehnicka i fundamentalna analiza, psiholoska pripremljenost odnosno disciplina, razradjena strategija, i sl. ) U svakom slucaju nije "egzaktna nauka" kao sto kaze jedan moj drug, jer bi to ljudi doveli do nivoa doktorata i zgrcali ogromne pare iz fotelje . 

Ja sam razmisljao da oprezno krenem sa time bez da ocekujem neke pare od samog starta .. neki demo racun par mjeseci a onda "live" da bih bio u toku i pratio desavanja, jer smatram  da bih na taj nacin prosirio vidike vezano za berzanske poslove i kako sve funkcionise, a onda u dogledno vrijeme poceo da zaradjujem ..



#4 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 11 February 2015 - 06:28

nije "egzaktna nauka" kao sto kaze jedan moj drug, jer bi to ljudi doveli do nivoa doktorata i zgrcali ogromne pare iz fotelje .

Neki ljudi jesu to doveli do nivoa doktorata. Neki ljudi zgrcu ogromne pare iz fotelje. Ali ti trgujes protiv tih ljudi. Svaki dinar koji oni zarade neko drugi mora da izgubi. Zato je ocekivana dobit NULA. Taj koji gubi bi vrlo verovatno bio ti.

 

smatram  da bih na taj nacin prosirio vidike vezano za berzanske poslove

Uzmi pa procitaj neku dobru knjigu o investiranju, npr. neku sa http://bogleheads.org/readbooks.htm Narocito ako mozes da i dalje investiras u Engleskoj, vidi tamo za "tracker" fondove.

 



#5 zastupnik

zastupnik
  • Members
  • 4 posts

Posted 04 March 2015 - 09:36

Može li neko konkretno da kaže šta su opasnosti forexa? Prevara, šta li je? Ako je to da  neko zaradi  samo ako neko izgubi baš i nije jak razlog za sumnju. Kad kupim naftu za 48 $ a prodam po 52$, ja  zaradim 4$, i to mi liči na čistu poštenu trgovinu. Da li neko  tu izgubi? 

Ja sam počeo da trgujem pre dva meseca, prvo na demo platformi pa onda sa malim ulozima "zapravo" (isto kao što bullandbeer planira). Nisam ni u dobitku ni u gubitku. Poprilično sam oprezan jer vidim da treba pokupiti dosta znanja i veštine da bih bio uspešan i da bih uložio veće sume. Ipak, negativan imidž koji nosi forex me sputava, odnosno dilema, da li je u pitanju prevara, ima li tu neka "kvaka" koju ja nisam skapirao ili je sve ok, ili sve zavisi od veštine i znanja ulagača?


Edited by zastupnik, 04 March 2015 - 09:38.


#6 onajslopatom

onajslopatom
  • Members
  • 223 posts

Posted 04 March 2015 - 20:54

Pokusaj sledece na demo pa ce ti se samo kazati: otvori dva racuna na dva naloga sa dva racunara i pokusaj na jednom da kupujes A na drugom da prodajes istu robu. Videces i sam u cemu je fora;)))

#7 daljinac

daljinac
  • Banned
  • 783 posts

Posted 05 March 2015 - 08:06

Može li neko konkretno da kaže šta su opasnosti forexa? Prevara, šta li je? Ako je to da  neko zaradi  samo ako neko izgubi baš i nije jak razlog za sumnju. Kad kupim naftu za 48 $ a prodam po 52$, ja  zaradim 4$, i to mi liči na čistu poštenu trgovinu. Da li neko  tu izgubi? 

Ja sam počeo da trgujem pre dva meseca, prvo na demo platformi pa onda sa malim ulozima "zapravo" (isto kao što bullandbeer planira). Nisam ni u dobitku ni u gubitku. Poprilično sam oprezan jer vidim da treba pokupiti dosta znanja i veštine da bih bio uspešan i da bih uložio veće sume. Ipak, negativan imidž koji nosi forex me sputava, odnosno dilema, da li je u pitanju prevara, ima li tu neka "kvaka" koju ja nisam skapirao ili je sve ok, ili sve zavisi od veštine i znanja ulagača?

1) Pokusaj da nadjes nekog brokera koji nema veliki spread (npr.MB trading)

2)Trguj glavne parove (manji je spread)

3.) Money management,money management,money management

4.) Ne zaboravi nikad money management ;)



#8 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 05 March 2015 - 08:19

Može li neko konkretno da kaže šta su opasnosti forexa? Prevara, šta li je?

Ako imas pouzdanog brokera, nije u pitanju prevara. Nego je u pitanju to sto su ti male sanse da budes bolji od nule. Vece su sanse da izgubis neke pare, a cak postoji i sasne da izgubis sve pare. Pretpostavljam da investiras na polugu ("leverage"). To je obicno najlaksi nacin da se izgube sve pare.

 

Ako je to da  neko zaradi  samo ako neko izgubi baš i nije jak razlog za sumnju.

Pa jeste jak razlog. Kad god ti kupujes, neko sa druge strane prodaje. Kad god ti prodajes, neko sa druge strane kupuje. U 90% i vise slucajeva taj sa druge strane je neka velika banka ili hedz fond. Taj ima vise iskustva od tebe, bolje kompjutere, brzi pristup informacijama, timove strucnjaka koji na tome rade... Zasto ti mislis da ces biti bolje od njih?

 

Kad kupim naftu za 48 $ a prodam po 52$, ja  zaradim 4$, i to mi liči na čistu poštenu trgovinu. Da li neko  tu izgubi?

Da, izgubio je onaj koji ti je prodao na $48. Da je drzao do $52, zaradio bi tih 8,33%.

 

vidim da treba pokupiti dosta znanja i veštine da bih bio uspešan

Kao sto rekoh, ti u velikoj vecini slucajeva trgujes protiv ljudi koji imaju daleko vise znanja i vestine od tebe. I pored toga, cak i mnogi od tih ljudi gube pare. Zasto ti mislis da ces biti bolji od njih? Zasto mislis da je ulaganje vremena u "ucenje" o Forex-u najbolji nacin da ulozis svoje vreme? Zasto ne bi radio nesto sto ce ti povecati platu?

 

ili sve zavisi od veštine i znanja ulagača?

Zavisi dosta i od srece. Sanse da zaradis postoje, ali su te sanse (daleko) manje nego da izgubis. Nije pametno ulagati vreme u Forex ako mozes da radis druge stvari na kojima bi imao vecu ocekivanu zaradu.



#9 zastupnik

zastupnik
  • Members
  • 4 posts

Posted 06 March 2015 - 19:32

Hvala!



#10 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 07 March 2015 - 07:41

@zastupnik Jesi li brzo odustao od Forexa ili si brzo odustao od diskusije o tome? :)



#11 zastupnik

zastupnik
  • Members
  • 4 posts

Posted 10 March 2015 - 16:53

Nisam odustao  :frust: ali se ni ne zalećem. Tražio sam informaciju i dobio sam je. Hvala. Koliko sam razumeo, po vama, nije u pitanju prevara. 

Dilema, da li je trgovina poštena rabota ili "pošteno pa ko koga zezne" je stara koliko i trgovina. Nekada su trgovci izjednačavani sa lopovima (imaju istog boga/svetca kao zaštitnika) a isto tako, postoje ekonomska učenja koja tvrde da je jedino trgovina stvaralac nove vrednosti. Ja smatram da je trgovina poštena rabota jer su se i kupac i prodavac složili i oko vrste robe,cene, kvaliteta i ostalih bitnih stvari. Niko nikog tu nije prevario već su našli obostrani interes. Ja kad od nakupca na pijaci kupim kilu krompira, svestan sam da je u njegovoj ceni i znoj seljaka i marža nakupca, ali, treba mi krompira, cena mi odgovara, pa što ne bih kupio. On je svestan da će sutra kilo krompira više da košta, ali treba mu novac, pa mi zbog toga prodaje danas po ovoj ceni. Niko tu nikoga nije ni prevario ni nadmudrio. Tako je i na berzi, jedni kupuju zato što im treba jedna roba ili valuta a drugi prodaju. I to po ceni koja je trenutno na berzi. Ali, ovakvu diskusiju možemo voditi do beskonačnosti...

Ipak, moje sumnje (prevara ili ne) još nisu razvejane. Interesuje me sledeće: da li na forexu trgujem sa robama koje su na berzi po cenama koje su na berzi ili (2) trgujem sa robama koje su u vlasništvu brokerske kuće (njenim kontigentom otkupljenim sa berze namenjene za forex trgovanje) a po cenama koje su na berzi. Ako treba da pojasnim mogu i detaljnije, ali, mislim da je to suštinsko pitanje, jer u prvom slučaju, broker zarađuje na razlici koju ostvarim trgovanjem na berzi pa je zainteresovan da što duže i što bolje ulažem svoj novac (isti nam je interes) a u drugom slučaju, interes mu je da što pre potrošim sav svoj novac. Ako znate odgovor, molim vas da mi pomognete jer se u tome krije odgovor - prevara ili ne.



#12 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 12 March 2015 - 02:33

Dilema, da li je trgovina poštena rabota ili "pošteno pa ko koga zezne" je stara koliko i trgovina.

Moj komentar o tome da su ti vece sanse da izgubis pare nego da zaradis pare na Forexu se uopste nije odnosio na to da li je trgovina postena ili ne.

 

da li na forexu trgujem sa robama koje su na berzi po cenama koje su na berzi ili (2) trgujem sa robama koje su u vlasništvu brokerske kuće

Ako pitas da li trgujes protiv brokera ili on salje tvoj "order" na "opet market", mozes da procitas o tome na mnogo mesta na internetu, npr. http://www.investope...marketmaker.asp



#13 Louis de Broglie

Louis de Broglie
  • Members
  • 18 posts

Posted 15 March 2015 - 15:06

@zastupnik:

Ja mislim da ne zavisi sve od veštine i znanja ulagača. Mislim da puno zavisi od disciplinovanosti i od sposobnosti da se oslobodiš onoga što ljudska bića karakteriše u najvećem broju: emotivnog reagovanja.

Koliko ja kapiram, potrebno je malo duže vreme da oguglaš i da naučiš da se ne zalećeš sa ulaganjem (kao što reče neko najvažniji je money managenent).

Recimo, vidiš da zlato raste poslednjih dana/nedelja, pročitaš neke komentare raznoraznih stručnjaka i "stručnjaka" da će da raste i dalje, i onda rizikuješ više od svojih predviđenih 1-2% sredstava, pa uložiš recimo 10-20%. I onda se desi da krene da cena pada! I pada, i pada, i kada si već dobrano u gubitku ti se pitaš da li da budeš strpljiv i da sačekaš da se tržište okrene u tvoju stranu, sa rizikom da izgubiš puno (možda sve), ili da sečeš gubitak odmah da ne bi izgubio još više.

E upravo ovo se desilo meni. Uplašio sam se da ću da izgubim sve i sekao sam gubitak. Šta se desilo potom? Pa pretpostavljaš, cena je počela da raste već sutradan, i to toliko da bih bio u plusu da sam ostao na svojim pozicijama.

U zavisnosti od pristupa, forex može a i ne mora da liči na kockanje.  Ja sam se kockao, i to prilično neuspešno.

 

Znači, verovatno kada naučim da povlačim poteze mehanički, disciplinovano po nekim unapred postavljenim pravilima, a ne emotivno, verovatno ću imati više uspeha.

Ja sam se sada prijavio kod nekog brokera koji daje bonus 25$ bez uloženog depozita, pa polako. Ako kroz godinu dana zaključim da sam sposoban da dupliram uloženo, tj. da imam 50$ umesto 25$, onda ću da krenem da uplaćujem svoje pare. Ako ne, bataliću. Naravno da može ovo da se radi i sa demo nalogom, međutim, mislim da je bolje na live. Na demo nalogu znaš da je to sve ko bajagi, pa se ponašaš drugačije nego na pravom nalogu.

 

Negde sam pročitao savet da se prvo igraš na demo nalogu godinu dana, da kreneš od sume koju bi stvarno uložio, i da razvijaš strategije trgovanja i probaš da zaradiš. Kada sam to pročitao, stvarno sam se začudio, zašto je taj lik smatrao da je potrebno godinu dana? Rekoh sebi da je to glupost, ja sam bio na demo nalogu max dve nedelje i smatrao sam da mi je to bilo dosta.

Sada i ja mislim da je potrebno godinu dana igranja na demo, pre pravog ulaganja.



#14 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 15 March 2015 - 19:49

kada naučim da povlačim poteze mehanički, disciplinovano po nekim unapred postavljenim pravilima

Evo ti jedno unapred postavljeno pravilo: nemoj nista trgovati na Forex-u! Vece su sanse da izgubis nego da zaradis pare. Ako vec hoces da ulozis svoje vreme da naucis nesto novo, onda nauci nesto sto ce da ti poveca platu.

 

Tvoja ideja da trgujes godinu dana i da vidis da li mozes da dupliras pare nije bas najbolja. Kako ces znati da li si uspeo zbog srece ili zbog znanja? Da li bi posle zaista ocekivao da svake sledece godine dupliras svoje pare? Ljudi investiraju ocekujuci da zarade mali procenat, 2-3-4-5-6-7-8-9-10% godisnje, pa zasto bi ti ocekivao 100%.



#15 Louis de Broglie

Louis de Broglie
  • Members
  • 18 posts

Posted 15 March 2015 - 20:28

Evo ti jedno unapred postavljeno pravilo: nemoj nista trgovati na Forex-u! Vece su sanse da izgubis nego da zaradis pare. Ako vec hoces da ulozis svoje vreme da naucis nesto novo, onda nauci nesto sto ce da ti poveca platu.

 

Tvoja ideja da trgujes godinu dana i da vidis da li mozes da dupliras pare nije bas najbolja. Kako ces znati da li si uspeo zbog srece ili zbog znanja? Da li bi posle zaista ocekivao da svake sledece godine dupliras svoje pare? Ljudi investiraju ocekujuci da zarade mali procenat, 2-3-4-5-6-7-8-9-10% godisnje, pa zas vezto bi ti ocekivao 100%.

 

Mudro zboriš. Možda ću i ja to uvideti i savetovati drugima, ali za sada ovo pravilo neću usvojiti. Želim sam da se uverim u to. Ako ne pokušam ne mogu ni da saznam da li se može.

 

Slažem se u vezi ovoga kakve su mi šanse. Međutim, cilj i jeste da uđem u manjinu onih koji dobijaju. Neki se ne bi složili što pravim poređenje forexa i kockanja, ali to mi prvo pada na pamet: puno puta sam igrao loto i išao u kladionicu iako sam bio svestan da su mi šanse za dobitak mizerne.

 

Što se tiče trošenja vremena, opet ne mogu reći da ti je stav pogrešan. Ali, ako neko želi da proba nešto novo, zašto da ne? Što se tiče povećanja plate, verujem da je i ovo jedan od načina.

 

Ako budem duplirao pare za godinu dana, neću znati sa sigurnošću da li je to zbog znanja, discipline, strategije ili sreće. Verovatno će biti zbog svega toga po malo, ali svaki od elemenata će imati neki težinski faktor. Koliki su ti faktori, to je stvar mog subjektivnog osećaja. Ako mi utisak bude da je dupliranje 80% zbog sreće, neću se sa svojim parama ponašati na isti način kao ako shvatim da je dupliranje bilo 80% zbog dobre strategije.

 

Naravno da ako uspem u svojoj nameri, neću očekivati da ću svake godine da uspem da dupliram, ali će mi to biti dobar pokazatelj da li je to moguće i na koji način.

 

I na kraju, zašto bi ja očekivao baš 100% pošto to deluje puno? Eto takav cilj sam sebi postavio, jer bih time bio baš zadovoljan i dobro zvuči. :) Ako bude neuspešno, ništa, batalim to i posvetim se beletristici, filmovima, sportu i ostalim načinima upražnjavanja slobodnog vremena.