Jump to content


Photo
- - - - -

Zivot u USA- California


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
32 replies to this topic

#1 flytremi

flytremi
  • Members
  • 4 posts

Posted 31 January 2015 - 18:47

Zdravo
imam malo cudnu situaciju, prelistavao sam topice ali nisam nasao nista slicno pa sam zato resio da se registrujem i da postavim par pitanja vezano za moju pricu.
Interesuje me da sa porodicom zivim u americi, california LA ili San Diego. Za pocetak samo da zivi a ne i da radim u americi.
Radim na naftnoj platformi vec par godina i ne bih ga ostavio, bar za pocetak. Tako da mi ne bi bila frka da trazim odmah posao po dolasku u ameriku. Jos jedna prednost je to sto bih imao i nesto novca za star- up, sto je takodje olaksavajuca okolnost.
Za sada samo ja posedujem turisticku vizu ali izvadicemo i za ostale clanove porodice.

1) Interesuje me na koji nacin moze da se boravi duze od vremena koji je carinik dao na ulasku u zemlju ,recimo 6 meseci?
U ovom slucaju, ja bih cesto putovao iz zemlje i vracao bih se ponovo a porodica bi ostala u zemlji sve vreme.
    Nesto sam seraspitivao  za Spaniju,  kod njih ima mogucnosti da produzis boravisnu vizu na godinu dana ali bez mogucnosti rada, ako imas dokaza o sredstvima da neces pasti na njihov socijalni sistem, naravno. 

2) Ako postoji neko takvo resenje, da li deca mogu da idu u skolu, vrtic ?

Planram uskoro put u Ameriku pa bih tamo sa advokatom porazgovarao na tu temu ali me interesuju saveti i iskustva drugih ljudi na ovu ili slucnu tematiku.

Pozdrav

 



#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 31 January 2015 - 20:02

Nisam siguran da ce ti turisticka viza ostvariti boravak. Medjutim, ako radis za stranu kompaniju, koja ima potreba za nekom varijantom tog tipa, da si im ti sa prebivalistem blize, moze nesto da se sredi. Kalifornija je divna za zivot, ali je skupa. Po mome vredi svaki dolar koji potrosis.



#3 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 31 January 2015 - 23:01

Ptanje je obimno, ali je odgovor kratak: nista to sto si zamislio ne moze da se uradi.

 

Nema sanse da cela porodica dobije turisticku vizu na 6 meseci. 



#4 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 February 2015 - 04:11

Da se boravi duze od 6 meseci turisticki je zabranjeno, osim ako nemas odobren boravak. Ako zivis 6 meseci i vise u USA duzan si porez drzavi i krsis imigracione zakone ako nemas radnu dozvolu, bracni ili drugi osnov za boravak u USA. Ako ostanes duze nego sto je dozvoljeno, pa te nahvataju na izlasku ili u zemlji, sledi deportacija i zabrana ulaska u USA ako e dobro secam 10 godina.

 

Postoji nesto sto se zove Gold Visa program, ali za to treba da investiras 500,000-1,000,000 dolara u USA, i ima jos neke uslove tipa da zaposljavas 10 ljudi i sl.

 

Deca ovde imaju pravo na skolu sve dok zive u specificnom skolskom okrugu cak i ako su ilegalci. Bitno je da imaju dokaz adrese (ugovor o iznajmljivanju ili vlasnistvu kuce).



#5 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 01 February 2015 - 04:34

...

Interesuje me da sa porodicom zivim u americi, california LA ili San Diego. Za pocetak samo da zivi a ne i da radim u americi.
Radim na naftnoj platformi vec par godina i ne bih ga ostavio

...

 California - medju nama "balkanoamerikacima" na forumu, jedino se Mrd izjasnio da zivi tamo, pa ce ti najbolje reci kako je to.

 

Ja sam u Texasu, na obali, i ovde u meksickom zalivu ima naftnih platformi koliko hoces. Dve vidim vec kad izadjem iz kuce. A zivot je osetno jeftiniji nego u CA. Razmisli...

 

Dobra ti je ideja da se raspitas kod advokata. I CA i TX imaju dosta imigracije iz Meksika, pa imaju i dosta advokata cija je specijalnost imigracija. Ocito znas engleski i imas pristup netu, pa pogledaj u Yellow Pages, naci ces nekoga.

 

 

 

 

Da se boravi duze od 6 meseci turisticki je zabranjeno, osim ako nemas odobren boravak.

...

Nemam pojma kako i kada su se propisi promenili (ako jesu), no kad su prvi put moji tast i tasta dosli, dobili su godinu dana. Mozda je faktor sto je zena vec imala drzavljanstvo i mi smo potpisali da cemo ih uzdrzavati.


Edited by zoran59, 01 February 2015 - 04:36.


#6 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 February 2015 - 05:12

 California - medju nama "balkanoamerikacima" na forumu, jedino se Mrd izjasnio da zivi tamo, pa ce ti najbolje reci kako je to.

 

Ja sam u Texasu, na obali, i ovde u meksickom zalivu ima naftnih platformi koliko hoces. Dve vidim vec kad izadjem iz kuce. A zivot je osetno jeftiniji nego u CA. Razmisli...

 

Dobra ti je ideja da se raspitas kod advokata. I CA i TX imaju dosta imigracije iz Meksika, pa imaju i dosta advokata cija je specijalnost imigracija. Ocito znas engleski i imas pristup netu, pa pogledaj u Yellow Pages, naci ces nekoga.

 

 

 

 

Nemam pojma kako i kada su se propisi promenili (ako jesu), no kad su prvi put moji tast i tasta dosli, dobili su godinu dana. Mozda je faktor sto je zena vec imala drzavljanstvo i mi smo potpisali da cemo ih uzdrzavati.

Turisticka viza moze da se da i na 10 godina, ali svaki put moras da izadjes posle 180 dana. Mozes da izadjes u Mexico, pa da se istog dana vratis, ali moras napolje.



#7 flytremi

flytremi
  • Members
  • 4 posts

Posted 01 February 2015 - 06:23

 


 

 

 

Da se boravi duze od 6 meseci turisticki je zabranjeno, osim ako nemas odobren boravak. Ako zivis 6 meseci i vise u USA duzan si porez drzavi i krsis imigracione zakone ako nemas radnu dozvolu, bracni ili drugi osnov za boravak u USA. Ako ostanes duze nego sto je dozvoljeno, pa te nahvataju na izlasku ili u zemlji, sledi deportacija i zabrana ulaska u USA ako e dobro secam 10 godina.

 

Postoji nesto sto se zove Gold Visa program, ali za to treba da investiras 500,000-1,000,000 dolara u USA, i ima jos neke uslove tipa da zaposljavas 10 ljudi i sl.

 

Deca ovde imaju pravo na skolu sve dok zive u specificnom skolskom okrugu cak i ako su ilegalci. Bitno je da imaju dokaz adrese (ugovor o iznajmljivanju ili vlasnistvu kuce).


Ne planiram da krsim zakon amerike a i ne brinem oko placanja poreza, mislim to bih platio naravno bez problema. Ne zelim da ostajem duze i ne zelim da me nahvataju xe xe. Ta opcija je iskljucena samo ako mogu legalno da ostanem ostajem a ako ne onda nista. 
 

 

Turisticka viza moze da se da i na 10 godina, ali svaki put moras da izadjes posle 180 dana. Mozes da izadjes u Mexico, pa da se istog dana vratis, ali moras napolje.

Ja bih izlazio iz zemlje na svakih mesec dana tj mesec dana sam u zemlji mesec dana sam van zemlje. Samo je problem sto bi porodica ostala u zemlji u ovom slucaju u americi. Tako da postoji verovatnoca da me na granici recimo ne puste da udjem u zemlju sto znaci da moji ostaju unutra a ja napolju... Ne svidja mi se ta ideja.

Jos jednom kazem, ne zelim da krsim pravila i zakone. 

Mene samo interesuje da li postoji neki nacin produzetka boravna u US a da to nije radna viza. Mislim posle nekog vremena sigurno cu naci posao u zemlji ali za pocetak kao sto rekoh to me ne interesuje

 



#8 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 01 February 2015 - 06:53

Nemam pojma kako i kada su se propisi promenili (ako jesu), no kad su prvi put moji tast i tasta dosli, dobili su godinu dana. Mozda je faktor sto je zena vec imala drzavljanstvo i mi smo potpisali da cemo ih uzdrzavati.

Nema veze na koliko je viza, nemas pravo da ostanes duze od 180 dana u godini, posto te to cini rezidentom 

 

Ne planiram da krsim zakon amerike a i ne brinem oko placanja poreza, mislim to bih platio naravno bez problema. Ne zelim da ostajem duze i ne zelim da me nahvataju xe xe. Ta opcija je iskljucena samo ako mogu legalno da ostanem ostajem a ako ne onda nista. 

 

 

Ja bih izlazio iz zemlje na svakih mesec dana tj mesec dana sam u zemlji mesec dana sam van zemlje. Samo je problem sto bi porodica ostala u zemlji u ovom slucaju u americi. Tako da postoji verovatnoca da me na granici recimo ne puste da udjem u zemlju sto znaci da moji ostaju unutra a ja napolju... Ne svidja mi se ta ideja.

Jos jednom kazem, ne zelim da krsim pravila i zakone. 

Mene samo interesuje da li postoji neki nacin produzetka boravna u US a da to nije radna viza. Mislim posle nekog vremena sigurno cu naci posao u zemlji ali za pocetak kao sto rekoh to me ne interesuje

 

 

Nije da znam sve opcije za to je bolji advokat, ali koliko znam takva viza ne postoji. Imas za skolovanje (tu garantujes da imas para za izdrzavanje) ali nemas pravo da radis, imas razne oblike radne vize, imas one po osnovi braka sa americkim drzavljaninom ili druge porodicne veze (roditelji, deca), humanitarne (azil, izbeglice) i taj neki gold program za koji je potrebno mnogo para i uslova.

 

Problem je i poreske politike, ti kazes platio bi porez medjutim to zakonski nije bas izvodljivo. Porez placas ako imas boravak u US i zaposlen si u US firmi (koja je duzna da odbija porez a ne ti licno), samo-zaposlen si pa placas kvartalno (ali onda imas poreski broj i sve ostalo) ili si US gradjanin (rezident) koji radi van zemlje pa onda placas po tax returnu. Za to moras da imas dozvolu da si vise od 180 dana u zemlji (osim onog kad si gradjanin).

 

Jednostavno ne vidim osnov po kome bi US imala bilo kakav razlog da ti dozvoli da se uselis u US tek tako, ni kako bi opravdali da ti uzmu porez (ne da im je uvek opravdanje potrebno  :wicked: ).



#9 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 01 February 2015 - 18:49

Nema veze na koliko je viza, nemas pravo da ostanes duze od 180 dana u godini, posto te to cini rezidentom
....

 

Nisam pravnik, ne znam.

No doveli smo zenine roditelje kad se cerka rodila, da nam pomognu sa detetom, na turisticku vizu i ostali su skoro godinu dana. Bez da su izasli. Mozda su prekrsili propise, mozda nisu, ne znam.

Ili niko nije primetio, ili nisu krsili zakon - no sledeci put su dobili jos jednu vizu bez problema.

Sasvim je moguce da je moja familija prekrsila neke propise i izbegla posledice, a neka druga nece uspeti uciniti isto.

 

Zato kazem da je najpametnije sto je Flytremi napisao - da ce kontaktovati advokata.

 

Ne bih se usudio da delim pravne savete, nisam u tome, samo iznosim licno iskustvo.



#10 flytremi

flytremi
  • Members
  • 4 posts

Posted 01 February 2015 - 19:01

Hvala vam svima o razmisljanju na mog problem

Svako dobro!



#11 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 February 2015 - 21:36

Nadji ugovor sa nekom americkom firmom i sve ce da bude u redu.



#12 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 02 February 2015 - 18:14

Propisi se menjaju, tako da treba biti pazljiv sa davanjem informacija. Ono sto je vazilo pre 10, 20 godina, ne mora da znaci da vazi i danas.

 

 

 

Visa Expiration Date

 

If you overstay the end date of your authorized stay, as provided by the CBP officer at a port-of-entry, or United States Citizenship and Immigration Services (USCIS), your visa will automatically void or cancel unless;

  • You have filed an application in a timely manner for an extension of stay or a change of status;
  • That application is pending and not frivolous;

 

 

Vrlo jednostavno: USCIS officer vam odredjuje period trajanja vize, a na vama je da vodite racuna o datumu isticanja i trazite odobrenje za produzetak . Ukoliko prekoracite, nastaje problem. Jedna moja rodjaka je ucinila tako i evo vec par puta nakon su je odbili za turisticku.


Edited by ControlFreak, 02 February 2015 - 18:15.


#13 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 02 February 2015 - 19:46

Propisi se menjaju, tako da treba biti pazljiv sa davanjem informacija. Ono sto je vazilo pre 10, 20 godina, ne mora da znaci da vazi i danas.

 

 

 

Vrlo jednostavno: USCIS officer vam odredjuje period trajanja vize, a na vama je da vodite racuna o datumu isticanja i trazite odobrenje za produzetak . Ukoliko prekoracite, nastaje problem. Jedna moja rodjaka je ucinila tako i evo vec par puta nakon su je odbili za turisticku.

To je pre bilo na I94 kad ulazis upisu ti koliko - sad su ukinuli I94 pa ne znam kako to rade. Znam samo da je maximum uvek bio 180 dana, tih 180 su i u testu rezidentnosti za IRS

 

People admitted to the United States on a B2 Tourist Visa are usually issued a 6-month stay. The maximum length of stay for visitor visa holders is 6 months. The immigration officer at the port of entry determines how long each visitor is allowed to stay in the country. Most visitors have their I-94 cards stamped with a 6-month stay, however the immigration officer has the right to issue a shorter stay on a case by case basis. Upon entry into the United States, the foreign visitor has the right to request an extension of stay.



#14 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 02 February 2015 - 19:54

To je pre bilo na I94 kad ulazis upisu ti koliko - sad su ukinuli I94 pa ne znam kako to rade. Znam samo da je maximum uvek bio 180 dana, tih 180 su i u testu rezidentnosti za IRS

 

People admitted to the United States on a B2 Tourist Visa are usually issued a 6-month stay. The maximum length of stay for visitor visa holders is 6 months. The immigration officer at the port of entry determines how long each visitor is allowed to stay in the country. Most visitors have their I-94 cards stamped with a 6-month stay, however the immigration officer has the right to issue a shorter stay on a case by case basis. Upon entry into the United States, the foreign visitor has the right to request an extension of stay.

 

Mislim da smo isto rekli. Vazno je kako odrede u port of entry. To je datum koji mora da se postuje, a moze da se trazi produzetak. Znaci, ambasada daje vizu na 180 dana, a officer odredjuje da li ce dati 30, 60 ili 180.



#15 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 02 February 2015 - 20:21

Mislim da smo isto rekli. Vazno je kako odrede u port of entry. To je datum koji mora da se postuje, a moze da se trazi produzetak. Znaci, ambasada daje vizu na 180 dana, a officer odredjuje da li ce dati 30, 60 ili 180.

Pa da, osim ako se nesto nije promenilo sa ukidanjem I 94, nisam obracala paznju kad su moji bili sta im je sad u pasosu.

Ali ovo sto on misli da porodica zivi u US na turistickoj vizi je prosto nemoguce.