Jump to content


Photo
- - - - -

Notari [Javni beležnici]


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
6 replies to this topic

#1 Topyslawe

Topyslawe
  • Members
  • 9 posts

Posted 28 January 2015 - 15:28

S obzirom na to da je to kod nas sasvim nov "pravni institut" i da je konačno izmenjen Zakon o Javnom Beležništvu a da nema otvorene teme na Forumu (bila je pokrenuta tema koliko zarađuju i sl.), bilo bi lepo da razjasnimo njihova ovlašćenja i obaveze a i na kraju krajeva da čujemo iskustva tj. kako to sve u praksi funkcioniše. 

 

 



#2 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 28 January 2015 - 15:33

Mene,konkretno, zanima da li će taksa za prenos apsolutnih prava (porez na prenos) da bude manja u odnosu na prvobitno vaspostavljene a kakva u odnosu na ranije "skale" kada smo takse plaćali kod suda. Znam samo da je izlazak na poziv notara 5x skuplji nego kod sudskih službenika.



#3 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 28 January 2015 - 16:14

Ima nešto o tome na temi Nekretnine u Srbiji, podforum Ekonomija. Pogledajte temu pažljivo, mada mislim da sve ispada skuplje.



#4 Topyslawe

Topyslawe
  • Members
  • 9 posts

Posted 30 January 2015 - 18:22

Mene,konkretno, zanima da li će taksa za prenos apsolutnih prava (porez na prenos) da bude manja u odnosu na prvobitno vaspostavljene a kakva u odnosu na ranije "skale" kada smo takse plaćali kod suda. Znam samo da je izlazak na poziv notara 5x skuplji nego kod sudskih službenika.

 

Polako, jel te interesuje da li će biti povećana taksa za overu ugovora ili porez na prenos apsolutnih prava? To su dva poptuno različita "nameta". Prvi se obračunava na osnovu Zakona o javnim beležnicima a drugi na osnovu Zakona o porezima na imovinu. 


Edited by Mare_Miladinovic, 30 January 2015 - 22:41.


#5 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 30 January 2015 - 18:55

bio je neki primer u dnevniku za stan od 50k evra. Za vreme notara je trebalo 35k RSD a sad će trebati 31,5k RSD. Dakle malo su i snizili troškove.



#6 Constantin

Constantin
  • Members
  • 21,867 posts

Posted 30 January 2015 - 19:00

Polako, jel te interesuje da li će biti povećana taksa za overu ugovora ili porez na prenos apsolutnih prava? To su dva poptuno različita "nameta". Prvi se obračunava na osnovu Zakona o javnim beležnicima a drugi na osnovu Zakona o porezima na imovinu. 

Mene lično, interesuje taksa za overu ugovora, a verujem da većinu interesuje porez na prenos apsolutnih prava, pa ako to možete približno bar, unapred hvala.



#7 Topyslawe

Topyslawe
  • Members
  • 9 posts

Posted 30 January 2015 - 22:39

Mene lično, interesuje taksa za overu ugovora, a verujem da većinu interesuje porez na prenos apsolutnih prava, pa ako to možete približno bar, unapred hvala.

 
Još uvek nisu utvrđene konačne tarife a ovo dole je pregled kako je bilo dok su samo notari imali ovlašćenja za izradu ugovora (pošto za overu imaju monopol): 

Evo koje su cene bilo do sad (BOD - 150 din. bez PDV-a) 

 

   Attached File  Tarife.JPG   11.05KB   9 downloads

 

Ono za šta sam potpuno siguran da se promenilo, tj. da su se cene povećale jeste: 
1) overa predugovora o kupoprodaji nepokretnosti (ranije koštalo oko 2.500 hiljade, sada 1/2 iznosa potrebnog za overu glavnog kupoprodajnog ugovora);
2) ovlašćenje za prodaju nepokretnosti (punomoćje), ranije je iznosilo oko 560 dinara, sada oko 5.000 dinara. 
Iskreno mi nije jasno kako povećavanje cena prethodnih stavki poboljšava efikasnost a posebno pravnu sigurnost ali ajde. :D 
 
Prema pozitivno pravnim propisima RS i to prema Zakonu o porezima na imovinu i to Čl. 30, stopa poreza na prenos apsolutnih prava iznosi 2,5 %. Na bilo koji dikrektan način uvođenje notarskog sistema ne dovodi do promena u sistemu obračunavanja poreza na prenos aposlutnih prava. To radi mesno nadležna Poreska Uprava. Ona ima svoje mehanizme kojima štiti interese države (izlazak komisije i samostalna procena tržišne vrednosti).
 
Nema potrebe da mi persiraš jer i ja tebi nisam a i ovo je neformalan razgovor. :) 
 


Edited by Mare_Miladinovic, 30 January 2015 - 22:41.