Jump to content


Photo
- - - - -

Preseljenje u Australiju


  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#1 Bex989

Bex989
  • Members
  • 9 posts

Posted 22 January 2015 - 13:54

Pozdrav svima,

 

znam da ovkve i slicnih tema ima na raznim forumima i da su razlicita misljenja razlicitih ljudi,neke teme su zastarele neke nisu.Nadam se pre svega da ce neko ko ima iskustva u ovome to i podeliti i dati neke smernice i savete. Imam 25 godina zivim  u Beogradu,imam stalan posao sa ne toliko losom platom,svoj stan koji ne moram da placam,sem racuna koji su veliki,i svoj auto koji nije nista specijalno ali opet bolje ista nego nista.Pored svega razmisljam da napustim Srbiju i preselim se u Australiju.Neko kada to cuje kaze da sam idiot, i da imam sve moguce uslove da ostanem ovde i zivim "normalno", koliko god se u Srbiji ziveti normalno moze. Cilj mi je pre svega da dobijem trajnu radnu vizu,bez koje ne bih ni odlazio dole,i posle 2 godineapliciram za njihovo drzavljanstvo. Za pocetak svakakv posao dolazi u obzir samo da se snadjem.Kasnije se nadam poslu u struci,inace bavim se I.T. -jem. Zivot ovde mi je blago receno "depresivan" i citajuci slicne teme na drugim forumima jedna recenica mi je ostala u glavi: "bolje biti gradjanin drugog red u drugoj drzavi,nego u svojoj" . Posto iskreno ovde ne vidim da ce biti bolje.


  • 0

#2 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 January 2015 - 15:34

I.T. dobro prolazi svuda. Podrzavam tvoju odluku i mislim da ces mnogo bolje ziveti u Ozzi sa prosecnim primanjima, nego u Srbiji sa izvanrednim. Trebace ti mnogo truda da odskocis od useljenickog shoka, ali svaki dan ce ti biti bolji od prethodnog.

Za papire ces morati u ambassade da sredis, ali sto se posla tice, to moze i online. Iz mnogo truda naci ces posao i pre odlaska u Australiju, pa onda pravo sa aviona na posao.

Puno srece.


  • 1

#3 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 22 January 2015 - 15:35

1) Zasto Australija? Da li si svestan trajanja i kostanja procedure?

2) Da li si zavrsio univerzitet drzavni?


  • 0

#4 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 22 January 2015 - 18:19

Ok, prvi i najvazniji savet. Prvo:  http://www.immi.gov....Pages/Work.aspx a onda kad SVE brosure sa procedurama itd izucis i i dalje mislis da je Australija pravi izbor, trazis "kvalitativne" komentare, bazirane na razlicitim iskustvima. Inace ces doneti odluke na osnovu necijeg subjektivnog iskustva koje moze ali ne mora imati nikakve veze sa tvojom situacijom. 


  • 0

#5 Bex989

Bex989
  • Members
  • 9 posts

Posted 23 January 2015 - 11:35

Dzordzo- za Australiju sam se opredelio zato sto imam dobrog drugara dole koji ima njihovo drzavljanstvo i kome je deo porodice dole,konkretno u Melbourne-u.Do pre 8 meseci je ziveo u Srbiji.Kada sam ga pitao cim je otisao da li se isplati da idem rekao je ne,ali posle 8 meseci ta prica se promenila drasticno.Koliko procedura traje zavisi od par meseci do par godina u zavisnosti od vrste posla i vize.Mene konkretno interesuje viza subclass 189 (Skilled intependent visa- permanent).Za istu treba :

da je tvoje zanimanje na njihovoj listi trazenih zanimanja (potvrda kosta oko 300e)

polaganje IELTS-a                                                           (cena oko 200e)

viza                                                                                  (cena oko 2000e)

Jesam,zavrsio sam drzavni fakultet.

 

 

Nimfrod-mesecima razmisaljam o Australiji i procitao sam dosta tekstova o istoj.Zeleo sam da cujem druge na ovu temu,i njihova iskustva kako bih dopunio sliku o svemu tome.


  • 0

#6 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 23 January 2015 - 12:20

@Bex989

Hvala, dosta ljudi zamisli nesto bez pravih informacija :)

Dobro je sto si se informisao, da li jos vazi da moras imati X para da se izdrzavas 2 godine ukoliko ne nadjes posao? Ili ocekujes da dobijes posao odavde pa da tek onda ides?

 

Ja sam dugo imao NZ/AU na nisanu ali posto fakultet nisam zavrsio i nisam imao komparativno radno iskustvo nisam mogao da napunim poena.


  • 0

#7 Bex989

Bex989
  • Members
  • 9 posts

Posted 23 January 2015 - 13:14

Zavisno od vize i dalje imas razlicite uslove.Za ovu vizu se ne navodi kolicina para koja ti treba.Ako bih usao u proces obrade vize poceo bih da trazim i posao.Mada mi za pocetak nije bitna vrsta posla ne mora u struci,cilj mi je dobijanje AU drzavljanstva posle 2 godine.

Imas i ovu agenciju za zaposljavanje http://www.iees-aust...ustralia.com/   Njih sam slucajno nasao na linkedin-u. Posaljes njima papire diplome i sta god ti traze,jedino se placa nostrifikacija diploma na australijski standard.Ostale usluge placa poslodavac koji te zaposli dole,mada moguce je da neces morati da placas ni nostrifikaciju diploma i to nekad pokrije poslodavac.I sto je bitno traze ti posao u struci.


  • 0

#8 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 January 2015 - 07:50

Gde si to procitao da dobijes drzavljanstvo posle 2 godine? Ja koliko znam, trebaju ti 4 godine.


  • 0

#9 Bex989

Bex989
  • Members
  • 9 posts

Posted 26 January 2015 - 10:55

Pise na sajtu imigracione sluzba,posle 2 godine boravka dole mozes da podneses zahtev za drzavljanstvo


  • 0

#10 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 January 2015 - 11:25

Mozes da podneses zahtev za drzavljanstvo, ali ga neces dobiti bez  "4 years lawful residence in Australia".


  • 0

#11 Bex989

Bex989
  • Members
  • 9 posts

Posted 26 January 2015 - 15:19

Ali sa trajnom radnom vizom mozes da ostanes dole koliko hoces?


  • 0

#12 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 January 2015 - 15:51

Tebe interesuje subclass 189 visa, to ti je permanent residency, ne zove se trajna radna visa. Radna viza kao sto je npr. subclass 457, moze da traje do 4 godine i treba ti sponzor. Ali tebe to ne interesuje, koliko sam ja razumeo.


  • 0

#13 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 26 January 2015 - 16:07

Tebe interesuje subclass 189 visa, to ti je permanent residency, ne zove se trajna radna visa. Radna viza kao sto je npr. subclass 457, moze da traje do 4 godine i treba ti sponzor. Ali tebe to ne interesuje, koliko sam ja razumeo.

Long time no see. :)

Dobro dosao.


  • 0

#14 Bex989

Bex989
  • Members
  • 9 posts

Posted 26 January 2015 - 22:02

E bas ta subclass 189 me interesuje,jeste ali sa tom vizom ostajes dole koliko hoces i mozes da radis...


  • 0

#15 blond

blond
  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 January 2015 - 00:34

Long time no see. :)

Dobro dosao.

Ma, tu sam, nego nemam nista pametno da kazem.


  • 0