Jump to content


Photo
- - - - -

Posao u Danskoj, da li je ponuda dobra


  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1 SamoRad

SamoRad
  • Members
  • 9 posts

Posted 20 January 2015 - 16:28

Zdravo svima,

 

Nov sam na forumu i potreban mi je savet od nekog ko zivi i radi (ili ima pouzdana saznanja iz prve ruke) u Danskoj (Kopenhagen) ili nekoj od susednih zemalja eventualno. Zavrsio sam ETF, smer telekomunikacije, radio 7 godina u struci u jednoj stranoj kompaniji u Srbiji i dobio ponudu od kompanije u Kopenhagenu za identican posao koji sam radio u Srbiji. Ponudjena plata je bruto 40 000 DKK mesecno (po kalkulatorima za porez koje sam nasao na netu, za ovaj platni razred je porez 38%), eventualni prekovremeni rad je ukljucen u platu (ne placa se dodatno), nema nikakvih drugih benefita (osim LapTop i SIM). Ponudjen mi je ugovor na 1 godinu (direktni zaposleni) sa mogucnoscu produzenja.

 

Sada, zanima me da li je ovo relativno Ok ponuda (pod tim podrazumevam da li mogu kao samac normalno ziveti i nesto iole znacajnije ustedeti, ali me zanima i da li je to neka uobicajena plata za moju profesiju i iskustvo). Mene na ovaj korak motivise zelja za materijalnim sticanjem a ne toliko zelja za odlaskom iz Srbije - dakle, primarno mi je koliko je konkretno ova ponuda Ok business case. Od Skandinavije, do sada sam bio u Norveskoj i Finksoj na sluzbenom putu, ali na krace periode (~ 2-3 meseca) i utiske dosta kvari klima i duzina dana u razlicitim periodima godine, tako da me sama ideja o zivotu u Danskoj za sada ne odusevljava previse.

 

Takodje, ako ima neko iz moje branse u nekoj drugoj zemlji Evrope (ili cak bilo gde), dobrodosao bi mi svaki komentar.

Hvala unapred,

Pozdrav


Edited by SamoRad, 20 January 2015 - 16:28.

  • 0

#2 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 21 January 2015 - 09:19


Sada, zanima me da li je ovo relativno Ok ponuda (pod tim podrazumevam da li mogu kao samac normalno ziveti i nesto iole znacajnije ustedeti, ali me zanima i da li je to neka uobicajena plata za moju profesiju i iskustvo).

 

Radi se o vrlo solidnoj plati za danske prilike, i tesko da kao novozaposlen u toj zemlji mozes da ocekujes bolje. I drugim Skandinavcima su privlace visoke plate u Danskoj, ali ono sto njih odbija su uslovi i benefiti, koji su prilicno neskandinavski. Za tebe kojem sve to nije bitno i interesuje te samo mogucnost zarade, ovo je odlicna prilika i kajaces se ako je propustis.

Pocetnicka plata za poslove slicne tvom je oko 35 hiljada, ali ni 7 godina iskustva nije preterano mnogo, tako da mislim da je ponuda postena. Od polovine te sume mozes pristojno da zivis, a polovina da ti ostaje.

Govorim na temelju onoga sto se u Svedskoj prica o platama i zivotu u Danskoj. Mozda preteruju, ali istina ne moze biti daleko. Kazu da bi ovde  plata za isti posao bila upola manja, a troskovi zivota 40-50% nizi.


  • 0

#3 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 21 January 2015 - 11:13

Postoje i neke stvari na koje ne mozes staviti price tag - u ovom slucaju bi to bila stavka na tvom CV-ju - ova pozicija u Danskoj.... mnogo lakse ce ti biti da nadjes sledeci bolje placen posao (a tebi je to najbitnije), nego da radis u Srbiji tu jednu godinu


Edited by Sunshine State, 21 January 2015 - 13:08.

  • 2

#4 SamoRad

SamoRad
  • Members
  • 9 posts

Posted 21 January 2015 - 13:31

Hvala vam na odgovorima. Prihvaticu, pa javljam utiske iz Danske.

Pozdrav


  • 0

#5 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 January 2015 - 13:50

Hvala vam na odgovorima. Prihvaticu, pa javljam utiske iz Danske.

Pozdrav

 

Preporucila bih ti da - ukoliko taj momenat nisi razmatrao/resio - pogledas cene stanovanja u Kopenhagenu.

Mnogi Danci "beze" iz Kopenhagena tj zive u okolini a rade u gradu jer je razlika u troskovima znatna. 

Uporedi i istumbaj sve opcije. Ovo ti kazem jer si rekao da ti je ekonomski aspekat vazan a Kopenhagen je skup grad. 


  • 0

#6 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 22 January 2015 - 03:35

Ja bih rekao da ce mu ostati 1/3 od plate kao usteda i to posto je samac samac i pod uslovom da je po prirodi stedljiv covek.


  • 0

#7 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 January 2015 - 09:17

Ja bih rekao da ce mu ostati 1/3 od plate kao usteda i to posto je samac samac i pod uslovom da je po prirodi stedljiv covek.

 

Ostace mu vise jer se ipak radi o solidnoj plati za posao koji zahteva visoko obrazovanje. To je privilegija za bilo kojeg stranca, i najbolji put do nje je bas ovaj njegov - da se pocne u sopstvenoj zemlji kako bi se stekle osnovne reference bas za tu firmu, zatim nekoliko godina u maticnoj firmi u jacoj zemlji, a posle toga sva vrata otvorena, na sve strane. To moze da si priusti dok je samac, zbog vece mobilnosti, a usput moze i vise da ustedi.

 

Mnogo ljudi njegovog profila koji zive u juznoj Svedskoj, takodjer kidisu na takve poslove. Posebno oni koji mogu da zive u Svedskoj i tu placaju porez, a svakodnevno putuju na posao u Dansku. Malmö-Kopenhagen je samo preko mosta. Ono sto ih najvise odbija je nepostojanje rediteljskog odsustva u Danskoj, neceg na sta su Svedjani veoma navikli i sto im je vazno, da bi mogli da usklade porodicni i radni zivot. Drugi problem je penzijsko osiguranje, takodjer drugacije reseno u swe i dk. U tome lezi njegova glavna prednost.


  • 0

#8 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 22 January 2015 - 09:59

@vili

Neto plata mu je oko 3000-3500 evra. Rente su u Copenhagenu dosta visoke, plus tu su i ostali troskovi. Mislim da ce tesko u Copenhagenu izaci sa oko 1,500 evra mesecno. Nesto ce mu sigurno preostati ali pitanje je koliko.


Edited by darth bane, 22 January 2015 - 09:59.

  • 0

#9 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 22 January 2015 - 10:32

@vili

Neto plata mu je oko 3000-3500 evra. Rente su u Copenhagenu dosta visoke, plus tu su i ostali troskovi. Mislim da ce tesko u Copenhagenu izaci sa oko 1,500 evra mesecno. Nesto ce mu sigurno preostati ali pitanje je koliko.

 

Nije mi jasno, je l' on zacrtao da ode i za godinu dana se obogati? To je skoro nemoguce, gde god da ode.

 

Po meni, ovo bi mu bila odskocna daska (sve i da mu nista ne ostane ovih godinu dana) za neke dalje i bolje prilike. 


  • 0

#10 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 January 2015 - 11:00

@vili

Neto plata mu je oko 3000-3500 evra. Rente su u Copenhagenu dosta visoke, plus tu su i ostali troskovi. Mislim da ce tesko u Copenhagenu izaci sa oko 1,500 evra mesecno. Nesto ce mu sigurno preostati ali pitanje je koliko.

 

Njegova plata je jos uvek daleko iznad plate medicinske sestre s fakultetom, sto je u ovim zemljama nekakav reper za srednju platu, kao i srednju drustvenu klasu. On izlazi preko toga i pri tome je samac (i stranac!). Naravno da u gradu kao sto je Kopenhagen nije problem potrositi i to i mnogo vise od toga. Pitanje je samo sta on smatra normalnim zivotom. Ja polazim od toga sta pod tim podrazumeva prosecan skandinavac, mada znam da postoji izvestan broj zabluda po tim pitanjima kod ljudi iz Srbije.

U normalan zivot svakako ne spada ziveti u ekskluzivnom apartmanu u centru svetske metropole. Pri tome u tim centrima nema nijednog stana koji se ne broji u ekskluzivne, jer je proces gentrifikacije odavno odradio svoje. Dakle, ostaje mu neko od rubnih naselja, ili zivot van grada, zavisno od proferencija. Takodjer nece ici ako ce se redovno hraniti po restoranima, jer to nisu beogradske kafane. izlasci ce biti skupi i uglavnom ce se svoditi na vikende, itd.

Troskovi najvise ovise o stilu zivota, ali ova plata je vise nego pristojna. Nju bi rado prihvatili i mnogi Svedjani, pa ako je njima dobra, ne vidim zasto njemu ne bi bila.

 

Nije mi jasno, je l' on zacrtao da ode i za godinu dana se obogati? To je skoro nemoguce, gde god da ode.

 

Po meni, ovo bi mu bila odskocna daska (sve i da mu nista ne ostane ovih godinu dana) za neke dalje i bolje prilike. 

 

E, ovo vec moze da bude problem. Nerealno je ocekivanje da se bilo gde u zapadnom svetu covek moze obogatiti kao zaposlen u firmi, kolika god da mu je plata, i za duze vreme, a kamoli za godinu dana. Ono sto single momak uz pristojnu platu kao sto je ova moze, to je da za godinu dana stekne izvesnu ustedjevinu, koja ce mu opet omoguciti izvestan manevarski prostor, pa uz stecene reference ili dalje u beli svet, ili nazad u Srbiju.

Ono sto sigurno moze zaraditi i "ustedeti" za tih godinu dana jeste mogucnost boljeg izbora nego sto ga sada ima, za sta god da se odluci.


  • 0

#11 SamoRad

SamoRad
  • Members
  • 9 posts

Posted 22 January 2015 - 11:22

Najpre, hvala svima na odgovorima, veoma mi znace.
Sad, da razjasnim malo svoja ocekivanja:
Ako bi mi ostajalo bar 1000EUR mesecno, bio bih relativno zadovoljan, kao sto je receno to mi daje vise slobode da nakon ovih godinu dana sacekam nesto povoljniju priliku, a da ne moram prihvatati prvo sto se ponudi. Nameravam nakon ovih godinu dana pokusati da nastavim karijeru kao eksterni zaposleni, a takvi poslovi se moraju traziti nekada i duzi vremenski period i najcesce su vremenski oroceni, ali bolje placeni.
Sto se tice normalnog zivota koji sam pomenuo, pod tim podrauzumevam npr. da iznajmljujem elementarno pristojan jednosoban stan na lokaciji ne dalje od 1 sat prevozom od radnog mesta (ono je u centru), da kupujem namirnice u prodavnici i spremam hranu (hajde, recimo da cu bar jednom mesecno ici u restoran), a vikendom npr. da odem na par pica do centra. Isao bih takodje i u teretanu.
To je meni neki minimum.
Hvala jos jednom.

Edited by SamoRad, 22 January 2015 - 11:23.

  • 0

#12 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 22 January 2015 - 11:25

Mozda gresim sto "ignorisem" ovaj deo njegovog posta:"Mene na ovaj korak motivise zelja za materijalnim sticanjem a ne toliko zelja za odlaskom iz Srbije - dakle, primarno mi je koliko je konkretno ova ponuda Ok business case."

 

 

Ako mu je primarno koliko ce ustedeti za tih godinu dana (ako ima neku sumu u glavi), a ova pozicija ce mu omoguciti nesto manje (cak i duplo manje od tog sto ocekuje) - on se mozda nece odluciti na odlazak. Ja bih! Pa taman i da mi ne ostaje nista da ustedim... jednostavno, neki od nas ni nisu otisli (samo zato) da bi zaradili neke silne pare. Ja sam oduvek zelela da odem i zivim negde drugde... i to me i dalje drzi!

 

edit: kuckali smo istovremeno, sad vidim sta ti ocekujes


Edited by Sunshine State, 22 January 2015 - 11:27.

  • 2

#13 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 22 January 2015 - 13:27


To je meni neki minimum.
 

 

Zahtevi su ti vise nego realni, mogli bi se nazvati i skromnim. Uz njih i ovu platu mozes slobodno da ocekujes tu ustedu koju si zamislio. Nemoj se samo razocarati ako ne bude takva od samog pocetka, jer ce ti trebati par nedelja da ukapiras gde je najbolje da kupujes hranu, na koju teretanu da se pretplatis, koja vrsta transporta ti je najpovoljnija i sl.

Takodjer ti je dobar ovaj plan s kratkotrajnim, a bolje placenim poslovima, a za to ti treba bas tih godinu dana da se etabliras u tom poslovnom/globalnom okruzenju i stvoris si neki manevarski prostor. A ko zna, mozda jednom ipak pozelis da se skrasis u hladnoj, mracnoj, a ipak na svoj nacin carobnoj Skandinaviji  :wicked: . U tom slucaju ce biti jako dobro sto ne startujes od nule. Dobrodosao i srecno!


  • 0

#14 SamoRad

SamoRad
  • Members
  • 9 posts

Posted 22 January 2015 - 19:56

@Vilhelmina: Hvala na odgovorima, procenama i sugestijama, jako su mi korisne . Nadam se da ce uz malo srece sve biti ok.

 

Ono na sta sam u medjuvremenu obratio paznju na sugestiju forumasice cyberwar (hvala na preporuci) i raspitao se kod jednog kolege iz Danske jesu stanovi.Izgleda da se stanovi dosta tesko nalaze, ponuda je izgleda dosta manja od potraznje. Po tom kolegi, potrebno je 3 meseca da se nadje stan. Sad, nisam siguran da li je on trazio stan na najbolji nacin obzirom da je i on pre nekoliko meseci dosao iz Ceske i ne znam koliko je upucen u sve opcije. Procesljacu malo po netu da vidim sugestije i iskustva na tu temu. 

 

@Sunshine State: Moja greska, nisam bio dovoljno jasan u definisanju svojih ocekivanja. Takodje, kada sam rekao da mi je motiv za odlazak iz Srbije materijalne prirode, nisam bas mislio da se obogatim za godinu dana  :). Hteo sam da kazem da dugorocno vidim sebe u Srbiji, a u Danskoj mi je bitno da pored reference i sa materijalne strane napravim neku akumulaciju za dalje. To je neophodno jer npr. bez ustedjevine koju sam sakupio do sada, svakako ne bih bio u prilici da razmatram ponudu za Dansku

 

Hvala vam svima jos jednom, jako cenim vreme i trud koje ste ulozili da mi pomognete.

 

Jedna bitna stvar: ja sam trenutno u Danskoj. Da li neko mozda ima ideju kako to da iskoristim (osim upoznavanja grada i ocene troskova zivota)? 


Edited by SamoRad, 22 January 2015 - 20:11.

  • 0

#15 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 January 2015 - 20:31

^

Pogledaj stanove/sobe koje se izdaju, da formiras sliku sta mozes da ocekujes. ;)


  • 0