Jump to content

Photo
- - - - -

Tularemija (Molim za pomoc)

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
3 replies to this topic

#1 stale96

stale96
  • Members
  • 4 posts

Posted 30 December 2014 - 21:08

Pozdrav svima, nov sam na forumu morao sam da se registrujem jer sam poceo uzasno da se plasim za svoje zdravlje.
Oko 15-og novembra sam imao mononukleozu, koja je bila pracena gnojnom anginom i temperaturom i slicnim stvarima koje karakterisu tu bolest. Medjutim izlecio sam sam to ( valjda uspesno) i 2-3 dana nakon zavrsetka terapije je bilo sve ok. Limfna zlezda se povukla i sve je bilo super. E onda jednog jutra kada sam se probudio video sam na levoj strani vrata uvecan limfni cvor, ja rekoh moguce je da je reakcija neka, mislim da cese povuci, medjutim iz dana u dan limfni cvor postaje sve veci i veci i ja dolucim da se javim lekaru na infektivnoj klinici kod kog sam se lecio zbog Mononukleoze.
Lekar mi kaze da odem tad i tad, ja odem on posumnja da imam Tularemiju i prepise mi lek ciprocinal, ja taj lek pijem par dana ali bez ikakvog efekta. Sve super se ja osecam nemam nikakve bolove i slicno, ali imam tu zlezdu. Ispijem ja lek i odradim Mat Analizu krvi (valjda se tako zove) i ustanove da imam Tularemiju 1:80.
Doktor meni prepise Gentamicin od 240 da primam u ambulanti u svom selu. Ja tamo primam te injekcije i dan danas na 12 sati. rekao mi je 10 dana da primam danas se zavrsava osmi dan terapije, meni i dalje stoji zlezda tu (mozda nesto manja, ali ne mnogo)osecam se dobro i nemam nikakvih tegba. Primam gentamicin na 12h razdvojili su mi jer su rekli da je mnogo jaka injekcija za jednu dozu. 
Mozete li mi reci neki prirodni lek za ovo tipa neko bilje, voce i slicno?
I jel je normalno voo sto se zlezda nakon 8 dana gentamicina nije povukla? Potrebbni su mi iskreni odgovori bez obzira na sta sumnjate recite mi, bolje da znam na cemu sam, bice mi lakse, Unapred zahvalan.

#2 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 31 December 2014 - 12:30

Tularemija jeste ozbiljna bakterijska infekcija ali se srecom danas uspesno leci antibioticima. Otecena limfna zleda spada u 'uobicajeni repertoar' tularemije i ne predstavlja komplikaciju ako ne raste, nije bolna i ako koza iznad nije izmenjena. Otok limfnog cvora cesto traje neko vreme i posle antibiotskog iskorenjivanja bakterije. S obzirom da se dobro osecas ocito nije doslo do komplikacija. Prognoza lecene nekomplikovane tularemije je veoma dobra i nemas velikih razloga za brigu. Ne postoji "prirodni" lek koji je efikasan, a i da postoji verovatno bi bio daleko opasniji od "vestackog" gentamicina. Dva pitanja koja mi se motaju po glavi: da li je ono za sta se mislilo da je mononukleoza bilo u stvari tularemija od samog pocetka, posto ona cesto ima takav 'bifazicni' tok - t.j. da li je dijagnoza mononukleoze bila 'laboratorijska' ili samo 'klinicka'? - i drugo, da li te je ujeo krpelj u poslednjih par meseci ili si bio u nekom [drugom] kontaktu sa zivotinjama? 

#3 stale96

stale96
  • Members
  • 4 posts

Posted 31 December 2014 - 18:09

Pa ne boli me, koza je normalna iznad nje...
Pa nisam radio nikakve testove da li je sigurno mononukleoza ili ne, tako mi je rekao doktor na infektivnoj klinici.
Pa nisam imao kontakta sa zivotinjama,sem sa mojim haskijem kome je pocela pre 2 meseca da opada koza pa sam ga par puta vodio veterinaru na lecenje.
Znaci po ovom sto si rekao mislis da je sve ok?  Da ne bi trebalo da brinem? I da li ce uskoro proci?

#4 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 31 December 2014 - 19:06

Pa ne boli me, koza je normalna iznad nje...

Odlicno. :)

Pa nisam radio nikakve testove da li je sigurno mononukleoza ili ne, tako mi je rekao doktor na infektivnoj klinici.

Ne bih rekao da si imao mononukleozu no nije sad ni bitno. Posto se mononukleoza javlja daleko cesce od tularemije i simptomi su im donekle slicni prvobitna zabuna oko dijagnoze ne treba da te mnogo iznenadjuje. 

Pa nisam imao kontakta sa zivotinjama,sem sa mojim haskijem kome je pocela pre 2 meseca da opada koza pa sam ga par puta vodio veterinaru na lecenje.

Psi mogu da budu zarazeni izazivacem tularemije, pogotovo ako je pas jeo meso divljaci ili bio ujeden zarazenim krpeljom. Ne bi skodilo da ga odvedes ponovo veterinaru i objasnis mu sta se desilo da bi ga jos jednom ispitali. 

Znaci po ovom sto si rekao mislis da je sve ok?  Da ne bi trebalo da brinem? I da li ce uskoro proci?

Rekao bih da je tako ali za svaki slucaj budi i dalje u kontaktu sa infektologom da bi se potvrdilo da je deset dana antibiotske terapije dovoljno.