Jump to content

Photo
- - - - -

Predavanja na fakultetu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
16 replies to this topic

#1 Beckett

Beckett
  • Members
  • 8 posts

Posted 20 December 2014 - 17:52

Nameravam da upišem Pravni fakultet Univerziteta u Beogradu. Zanimaju me iskustva onih koji studiraju ili su studirali na državnim fakultetima po bolonjskom sistemu vezana za predavanja. Da li su sva predavanja zaista obavezna, ima li tu razlike između budžetskih i samofinansirajućih studenata, kakve su mogućnosti da se izbegne redovno pohađanje predavanja? Molim vas da podelite sa mnom svoja saznanja i iskustva. Unapred zahvalan.

#2 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 20 December 2014 - 21:01

Razlika izmedju budzetskih i samofinansirajucih studenata na svim drzavnim fakultetima je u tome sto jedni placaju skolarinu (samofinanirajuci) a drugi ne. Sto se tice drugih obaveza ( i prava) one su iste.

Medjutim zasto bi izbegavao redovno pohadjanje fakulteta?  U interakciji sa predavacem bi trebao da steknes informacije koje neces lako naci u beleskama, udzbenicima itd.  Cilj studiranja nije samo poloziti  ispite vec i sticanje znanja.

#3 Beckett

Beckett
  • Members
  • 8 posts

Posted 20 December 2014 - 21:42

Razlika izmedju budzetskih i samofinansirajucih studenata na svim drzavnim fakultetima je u tome sto jedni placaju skolarinu (samofinanirajuci) a drugi ne. Sto se tice drugih obaveza ( i prava) one su iste.

Hvala za ovu informaciju! Pretpostavio sam da je sada tako, a ne kao što je ranije bilo sa redovnim i vanrednim studentima.

Medjutim zasto bi izbegavao redovno pohadjanje fakulteta? U interakciji sa predavacem bi trebao da steknes informacije koje neces lako naci u beleskama, udzbenicima itd. Cilj studiranja nije samo poloziti ispite vec i sticanje znanja.

Razumem da je cilj sticanje znanja i da su predavanja korisna u tom smislu. Međutim, ne sviđa mi se ideja da se na predavanja na fakultetu ide kao u školu - svakog dana toliko i toliko časova, bez slobode da sam proceniš koja predavanja su ti neophodna, a koja nisu. Nadam se da je situacija (bar u praksi) drugačija, da student ima više prostora da organizuje svoje vreme.

#4 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 21 December 2014 - 12:32

Razumem da je cilj sticanje znanja i da su predavanja korisna u tom smislu. Međutim, ne sviđa mi se ideja da se na predavanja na fakultetu ide kao u školu - svakog dana toliko i toliko časova, bez slobode da sam proceniš koja predavanja su ti neophodna, a koja nisu. Nadam se da je situacija (bar u praksi) drugačija, da student ima više prostora da organizuje svoje vreme.

A na osnovu cega ces, unapred, da procenis sta ti je neophodno, a sta ne? Tvoja percepcija korisnosti/beskorisnosti moze biti sasvim pogresna i zasnovana na nedostatku potrebnih znanja i mogucnosti da odredjene sadrzaje sagledas kao deo celine.

Drugim recima, moze ti se desiti da nesto ocenis kao glupo i dosadno i da pozelis da izbegnes ta predavanja ne shvatajuci znacaj gradiva.

Edited by tomas.hokenberi, 21 December 2014 - 21:33.

#5 Beckett

Beckett
  • Members
  • 8 posts

Posted 22 December 2014 - 17:46

A na osnovu cega ces, unapred, da procenis sta ti je neophodno, a sta ne? Tvoja percepcija korisnosti/beskorisnosti moze biti sasvim pogresna i zasnovana na nedostatku potrebnih znanja i mogucnosti da odredjene sadrzaje sagledas kao deo celine.
Drugim recima, moze ti se desiti da nesto ocenis kao glupo i dosadno i da pozelis da izbegnes ta predavanja ne shvatajuci znacaj gradiva.

Mene zanima moja sloboda da odlučim da li ću prisustvovati predavanju, a da pri tome ne snosim nikakve formalno-administrativne posledice. Voleo bih kada bih imao slobodu da donesem takvu odluku, bez obzira da li je ona ispravna ili ne, da li će za mene biti korisna ili štetna. (Razume se, ja snosim i odgovornost za takvu odluku, pošto sloboda uvek nosi i odgovornost).

Edited by Beckett, 22 December 2014 - 17:47.

#6 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 23 December 2014 - 02:43

Vidis, tu slobodu treba da iskazujes izborom onih predmeta koji su, kako im to ime kaze, izborni. Pojma nemam kako je na tom mracnom fakultetu koji si resio da upises (a ja ti svakako ne preporucujem da ides u to srce tame, mada naravno ti to nista ne znaci, ali videces sam vec... ako se ne asimilujes u Borgove koji tamo vladaju), ali znam da na mnogim fakultetima imas gomilu izbornih predmeta. Kad ih jednom izaberes, onda treba da i da prihvatis sve obaveze koje sa njima idu u paketu.

That said, mislim da je odgovornost studenata uvodjenjem gomiletine obaveza nakon bolonjske reforme kod nas smanjena, a ne povecana kako je glasio zvanicni cilj tih mera...mada je to vise epifenomen, odnosno posledica nekih drugih procesa u drustvu. 

#7 Beckett

Beckett
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 December 2014 - 15:20

Vidis, tu slobodu treba da iskazujes izborom onih predmeta koji su, kako im to ime kaze, izborni. Pojma nemam kako je na tom mracnom fakultetu koji si resio da upises (a ja ti svakako ne preporucujem da ides u to srce tame, mada naravno ti to nista ne znaci, ali videces sam vec... ako se ne asimilujes u Borgove koji tamo vladaju), ali znam da na mnogim fakultetima imas gomilu izbornih predmeta. Kad ih jednom izaberes, onda treba da i da prihvatis sve obaveze koje sa njima idu u paketu.

That said, mislim da je odgovornost studenata uvodjenjem gomiletine obaveza nakon bolonjske reforme kod nas smanjena, a ne povecana kako je glasio zvanicni cilj tih mera...mada je to vise epifenomen, odnosno posledica nekih drugih procesa u drustvu. 

Ne mogu da se načudim posle čitanja ovog komentara!  :frust:

#8 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 23 December 2014 - 15:33

Ne mogu da se načudim posle čitanja ovog komentara!  :frust:

A sta te tacno cudi?

Izborne predmete ces svakako imati.

Obaveze studenata ( i tezina studiranja),u Srbiji,  posle "bolonjizacije", su svakako manje nego pre "bolonjizacije".

Ako te muci "mracni fakultet", to se ne odnosi na "pravne nauke", vec na ljude koji "vedre i oblace" na pomenutom fakultetu (u Beogradu) i trude se da proizvedu fasiste/nacionaliste ispranih mozgova (cast izuzecima).

Edited by tomas.hokenberi, 23 December 2014 - 15:38.

#9 Beckett

Beckett
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 December 2014 - 16:46

A sta te tacno cudi?

Izborne predmete ces svakako imati.

Obaveze studenata ( i tezina studiranja),u Srbiji, posle "bolonjizacije", su svakako manje nego pre "bolonjizacije".

Ako te muci "mracni fakultet", to se ne odnosi na "pravne nauke", vec na ljude koji "vedre i oblace" na pomenutom fakultetu (u Beogradu) i trude se da proizvedu fasiste/nacionaliste ispranih mozgova (cast izuzecima).

Čude me jezoviti i, po mom mišljenju, neprimereni termini, baš kao što je "mračni fakultet". Ili "srce tame". A politički stavovi ljudi koji tamo "vedre i oblače" me ni u kom slučaju ne dotiču. Mene politika ne interesuje, a jedino ideološko (ili bolje reći vrednosno) opredeljenje za koje bih se svom snagom borio jeste upravo antifašizam.

Edited by Beckett, 23 December 2014 - 16:48.

#10 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 23 December 2014 - 19:08

Čude me jezoviti i, po mom mišljenju, neprimereni termini, baš kao što je "mračni fakultet". Ili "srce tame". A politički stavovi ljudi koji tamo "vedre i oblače" me ni u kom slučaju ne dotiču. Mene politika ne interesuje, a jedino ideološko (ili bolje reći vrednosno) opredeljenje za koje bih se svom snagom borio jeste upravo antifašizam.

Termini su primereni posto opisuju stanje na fakultetu. Takodje ti isti ljudi "vedre i oblace" i na drugim mestima. Hint: Oliver Antic.

I da politicki stavovi tih ljudi te se itekako doticu, posto uticu i na tvoj zivot, bez obzira koliko se trudio da ih ignorises.

#11 Beckett

Beckett
  • Members
  • 8 posts

Posted 23 December 2014 - 22:10

Termini su primereni posto opisuju stanje na fakultetu. Takodje ti isti ljudi "vedre i oblace" i na drugim mestima. Hint: Oliver Antic.
I da politicki stavovi tih ljudi te se itekako doticu, posto uticu i na tvoj zivot, bez obzira koliko se trudio da ih ignorises.

Ti ljudi utiču na moj život u onoj meri u kojoj imaju moć da odlučuju o sudbini naše države. A slažem se da ta moć nije mala. Ali, ne mogu da utiču na moje stavove, životna opredeljenja, vrednosni sistem koji zastupam...

Što se tiče politike, kada sam rekao da me politika ne interesuje, mislio sam na dnevno-stranačku politiku. Svakako da me interesuju strateška usmerenja našeg društva i da sam spreman da podržim one političke ideje koje smatram ispravnim i korisnim za društvo.

Edited by Beckett, 23 December 2014 - 22:12.

#12 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 24 December 2014 - 09:37

Ti ljudi utiču na moj život u onoj meri u kojoj imaju moć da odlučuju o sudbini naše države. A slažem se da ta moć nije mala. Ali, ne mogu da utiču na moje stavove, životna opredeljenja, vrednosni sistem koji zastupam...

Ali uticu na ono sto ces da ucis na fakultetu, covece. Pa prema tome na ono sto ces usvojiti kao istinu - a sto ce biti ideoloska mantra. Kako to ne kapiras?

O tome da je bas Pravni fakultet od svih mogucih organizovao tribine o oslobadjanju (njihov izraz) Srebrenice i o "patnjama" nasih nevinih divnih ljudi u Haskom tribunalu, razmisli malo sam pa kazi da li tako nesto nije apsolutno "srce tame" u moralnom, pa i intelektualnom smislu. 

#13 Beckett

Beckett
  • Members
  • 8 posts

Posted 24 December 2014 - 10:45

Ali uticu na ono sto ces da ucis na fakultetu, covece. Pa prema tome na ono sto ces usvojiti kao istinu - a sto ce biti ideoloska mantra. Kako to ne kapiras?

O tome da je bas Pravni fakultet od svih mogucih organizovao tribine o oslobadjanju (njihov izraz) Srebrenice i o "patnjama" nasih nevinih divnih ljudi u Haskom tribunalu, razmisli malo sam pa kazi da li tako nesto nije apsolutno "srce tame" u moralnom, pa i intelektualnom smislu.

To jesu mračni, neljudski i neintelektualni stavovi. Oko toga nemam ni najmanju dilemu. Ali, ja ne nameravam da na Pravnom fakultetu pohađan nekakvu "politički školu", niti da budem aktivan u kojekakvim "univerzitetskim komitetima", nego da studiram pravne nauke!

#14 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 24 December 2014 - 19:37

To jesu mračni, neljudski i neintelektualni stavovi. Oko toga nemam ni najmanju dilemu. Ali, ja ne nameravam da na Pravnom fakultetu pohađan nekakvu "politički školu", niti da budem aktivan u kojekakvim "univerzitetskim komitetima", nego da studiram pravne nauke!

To niko ne spori. Jedino sto neces moci da izbegnes "politicku skolu", posto ce ti studije biti zacinjene "politickom skolom" tokom predavanja i u udzbenicima. Na kraju krajeva to sto zelis da studiras je pravni fakultet, a ne biologija ili hemija. U skoro svakom predmetu mogu da namecu svoje stavove kao deo gradiva.

Sa druge strane ako zaista zelis da studiras "pravne "nauke"" u Srbiji nemas mnogo izbora.

#15 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 24 December 2014 - 20:15

Dodao bih samo nesto, bez da se mesam u politiku i ideologiju, u vezi pocetnog posta.

Nemam veze sa pravom, studirao sam nesto drugo. Uglavnom, u moje vreme i na na mojem fakultetu nije bilo sveopsteg pravila o obavezi pohadjanja predavanja. Zavisilo je o predmetu. Neka predavanja su bila obavezna, neka nisu. U principu, uvek je vredelo da je ispit laksi ako te profesor/predavac upamti kao redovnog i nekoga ko je nakon predavanja imao i dodatna pitanja, nego ako te na ispitu po prvi put vidi.

Drugo, redovno sam pohadjao sva strucna predavanja. Izbegavao sam i preskakao gluposti tipa "obrana i zastita" (studirao sam jos u SFRJ), marksizam i slicno. Ali sve vezano za struku, bio sam redovan. Nije samo da sam nesto naucio, nego se nisam doveo u situaciju da posetim profesora u kabinetu i nesto pitam, a da taj kaze - pa, to sam objasnio na predavanju!

Ne dovodim u pitanje tvoj izbor struke, to je tvoja stvar - ali ako hoces da se ozbiljno bavis bilo cime, to treba ozbiljno da shvatis od prvog dana studija, a ne tek nakon "cim lakse" stecene diplome.