Jump to content


Photo
- - - - -

Bande maloletnika terorišu centar Beograda


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
37 replies to this topic

#16 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 19 November 2014 - 09:30

Negde ste obe u pravu - nisu samo romska deca problematična, ali kod nas je "normalno" da romska deca sama lutaju ulica, "normalno" je da prose, "normalno" je da kradu... "Normalno" za državu i većinu građana i zbog toga se ništa ozbiljno ne preduzima.

Nedavno je bilo nekoliko slučajeva dece koja su nastradala u požarima u trošnim ili improvizovanim kućama i država uhapsi majke, a to što su ta deca živela u takvim uslovima i što mnogo druge dece i dalje živi, kao da nije ničiji problem.

Policija i socijalni radnici se često izgovaraju kako ne mogu ništa da urade i da će biti optuženi za rasizam ako nešto preduzmu, ali to su sve izgovori da se ne bi ništa radilo. Ako dobro proučiš zakone, ako poštuješ procedure i ako radiš savesno i odgovorno, ne može ti niko ništa. Ako ne možeš problematičnu decu od 10-11 godina da krivično goniš, to ne znači da ne postoje drugi mehanizmi da se sklone sa ulice, ali to zahteva rad, zahteva da neko mrdne dupe iz kancelarije, zahteva da neko promeni svoje dugogodišnje (ne)radne rituale i umesto ispijanja kafe i udaranja pečata počne zaista da radi svoj posao. Ako ne može ni tako, ako se sve pokuša i shvatimo da su ta i neka druga deca "nepopravljiva" možemo da promenimo zakone i omogućimo da takvi ekstremni slučajevi budu krivično procesuirani ili da formiramo neke ustanove zatvorenog tipa čak i za taj uzrast ili nešto treće...



#17 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 November 2014 - 09:34

Nebitno je da li je Raša pretučen ili ne, nebitno je kakvo je poreklo tih dečaka, bitno je samo ono "od ranije poznati" koje se može pročitati u većini naslova kada se piše o kriminalnim radnjama (bilo tuča, ubistvo, silovanje, krađa, narkotici...). Većina tih ljudi pa i te dece nikada nije ni bilo na nakakvoj rehabilitaciji a kamoli nešto ozbiljnije.

 

Ne bih rekla da je nebitno, obzirom da romska deca u velikoj meri imaju drugacije probleme od ostalih, pa ih na drugi nacin treba i resavati. Dete koje ide u skolu moze da bude uoceno od strane prosvetnih radnika ako je vec zanemareno od strane roditelja, dok decu prepustenu ulici nema ko da primeti dok ne urade nesto ovako strasno.

Takodjer ne bih tuce i kradje u kojima mogu da ucestvuju i desetogodisnjaci, stavljala u isti kos sa silovanjima i ubistvima. To bi bilo kao da ovu decu, za koju jos ima sanse, unapred otpisemo i izjednacimo s odraslim silovateljima i ubicama, dakle najtezim kriminalcima.

 

Mi imamo predsednika koji je iz zatvora pustio kriminalca sa podebljim kartonom i taj isti je već posle par meseci napravio novo "delo". O čemu onda više da pišemo.

 

Na primer, mozemo da pisemo o razlici izmedju zlostavljane, zapustene, zanemarene i od svih zaboravljene romske dece, i kriminalaca odraslih sa svim privilegijama, ukljucujuci i licno angazovanje predsednika drzave. Ko to stavlja u istu ravan, verovatno predugo zivi u Srbiji.



#18 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 November 2014 - 09:39

Negde ste obe u pravu - nisu samo romska deca problematična, ali kod nas je "normalno" da romska deca sama lutaju ulica, "normalno" je da prose, "normalno" je da kradu... "Normalno" za državu i većinu građana i zbog toga se ništa ozbiljno ne preduzima.

Nedavno je bilo nekoliko slučajeva dece koja su nastradala u požarima u trošnim ili improvizovanim kućama i država uhapsi majke, a to što su ta deca živela u takvim uslovima i što mnogo druge dece i dalje živi, kao da nije ničiji problem.

 

 

E da, na ovo sam i ja mislila. U tom kontekstu treba posmatrati slucajeve prebijanja starih ljudi i ostala krivicna dela koja cine ova deca, a nikako u kontekstu organizovanog i drugog teskog kriminala.



#19 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 November 2014 - 09:43

Vili, ja se jesam složila sa tobom, uslovi u kojima žive jesu katastrofalni, ali nisam sigurna da mogu da budu bolji s obzirom na uslove u kojima žive i oni koji rade, idu u školu i sve ostalo redovno (po propisu da kažem).

 

Ovo što si napisala "uočeno od strane prosvetnih radnika" možeš okačiti mačku o rep, bar kada je Srbija u pitanju. U našoj školi ima dečak od 11. koji je na pragu žestokog kriminala, nije ga još počinio, ali pitanje je dana. Svi zataškavaju. Ako koji roditelj izmaltretiranog deteta dođe da se buni njega ućutkaju u samom startu rečenicom "vaše dete je izazivalo, ovog treba ignorisati". Mislim, izazivaš i ako sediš u klupi pored po njihovoj logici. Nema tu rešenja dogod je ovakav zakon, a zakon kaže da se u osnovnu školu mora i ne mogu da izbace nikog (a sa druge strane male Rome ni ne teraju da idu u istu tu školu).

 

Nisam uopšte stavila u isti koš silovanje, tuče i ubistva, nego nabrojala šta se sve ignoriše, a često jedno vodi ka drugom. Danas je ovo, sutra prerasta u ono, ako to nema ko da zaustavi u samom startu.

 

Ne bih ja ovim povodom o romskoj i neromskoj deci, to uopšte nije bitno, ovo je samo jedan od slučaja koji je sve prisutniji ovde.


Edited by baby-boom, 19 November 2014 - 09:44.


#20 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 November 2014 - 10:46

 

Ovo što si napisala "uočeno od strane prosvetnih radnika" možeš okačiti mačku o rep, bar kada je Srbija u pitanju. U našoj školi ima dečak od 11. koji je na pragu žestokog kriminala, nije ga još počinio, ali pitanje je dana. Svi zataškavaju.

 

Tu i lezi problem. U Srbiji ni najbanalnija stvar ne moze da se resi, a kamoli ovako tezak socijalni problem gde mali Romi, ako ne izgore u pozaru do sedme godine, imaju sve sanse da u osmoj krenu putem kriminala.

Ono zbog cega sam gore rekla da onaj ko ne uocava gde lezi problem i u isti kos stavlja nespojive stvari, verovatno predugo zivi u Srbiji, je sledece - u moru problema s kojima se ogromna vecina gradjana Srbije svakodnevno suocava, lako se izgubi perspektiva i ljudi pocnu da normalizuju stvari koje ih licno ne pogadjaju, koliko god nenormalne bile.

Molim te da ne shvatis licno, jer to je nacin na koji svi razmisljamo, me included, kad smo roditelji i priterani uza zid - nije normalno da moje dete odrasta u tesnom stanu u kojem zive tri generacije, da ide u skolu u kojoj su nastavnici nezaiteresovani, a toaleti zacepljeni, nije normalno da bar jednom godisnje ne mogu da ga odvedem na odmor...., ali je sasvim normalno da troje male dece izgori u kartonskoj kuci zbog svece na koju su se grejali.

Dakle, ne zameri sto u pricu o Srbiji unosim perspektivu iz daleko bolje organizovane zemlje. Samo zelim da podsetim na nju, jer mi je uvek krivo kad vidim kako realni zivotni problemi ljudima oduzimaju ono sto je najvrednije u njima, empatiju prema drugome.

To sto u Srbiji ovaj problem nije, i jos dugo nece biti resiv, ne znaci da treba izgubiti ljudsku perspektivu o tome sta je za osudu, a sta za zaljenje. Ja mislim da su ova deca zrtve u istoj onoj meri kao i pre par dana Rasa Popov, a sutra ko zna ko.



#21 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 November 2014 - 11:12


To sto u Srbiji ovaj problem nije, i jos dugo nece biti resiv, ne znaci da treba izgubiti ljudsku perspektivu o tome sta je za osudu, a sta za zaljenje. Ja mislim da su ova deca zrtve u istoj onoj meri kao i pre par dana Rasa Popov, a sutra ko zna ko.

 

 

Ne zameram ja tebi ništa, normalno je da gledaš iz druge perspektive probleme ovde nego ja. Sve se ja sa tobom slažem, ali znaš i sama, koliko para toliko i muzike. Ovde se uglavnom vode sudski slučajevi kada je u pitanju finansijska naplata, sve ostalo je u drugom planu, a možda i nije u planu.

 

Državu krivim za sve. Krivim je i za to što gomila stanova zvrji praznih a država je mogla da ih iznajmi po najmanjoj mogućoj ceni i da useli tu decu iz kartonskih kutija. Samo što je to praktično neizvodljivo ovde, jer neko u tim kućama mora da plaću struju i mora da se prema toj kući (stanu) ophodi kao i komšija, bez da je ruinira. Sve je to naravno sprovodivo, samo nema ko time da se bavi.

 

Apropo citiranog gore, mislim da svi ovde znaju šta je za žaljenje a šta za osudu, ubistvo, ma ko da ga je izvršio je za osudu. Ne može biti olakšavajuća okolnost to što neko pripada drugom narodu, boji kože ili što nema dovoljno godina za suđenje. U ovom slučaju se radi o deci koja iz dana u dan ponavljaju zločine, a jedan je sa smrtnih ishodom. Treba imati perspektivu iz ugla ubijenog, ne samo iz ugla počinioca. Misliš da familiji tog čoveka bitno da li su ga ubila deca bez doma ili neko iz vile ako oni nisu dobili pravdu (ako se to tako može nazvati). Ili, ako mi se čini da je taj ubijeni isto bio beskućnik, da li ga to onda čini manje vrednim za isterivanje pravde, zar i sam nema reference koje imaju u ovom slučaju deca kriminalci?

 

Ne zaboravi samo da ne postoji opravdanje a ne može ni empatija biti srazmerna situaciji u kojoj ta deca žive, ako su ubili jednog i oni sami ne pokazuju ni strah ni sažaljenje nego nastavljaju u datom tempu ka novoj žrtvi.

 

Raša je možda star, možda dementan ali on ih ocenjuje kao veoma organizovane. LINK



#22 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 November 2014 - 12:23


Ne zaboravi samo da ne postoji opravdanje a ne može ni empatija biti srazmerna situaciji u kojoj ta deca žive, ako su ubili jednog i oni sami ne pokazuju ni strah ni sažaljenje nego nastavljaju u datom tempu ka novoj žrtvi.

 

I ovde imas poentu. Kako da pokazu sazaljenje, i kako da uopste znaju sta je to, kad ga izvesno niko nikad nije pokazao prema njima? Bar ne u onoj meri da ga prepoznaju ako ga nekad sretnu. Ali su zato sasvim sigurno tuceni dovoljno da i sami nauce da tuku.

Strah je poseban problem. Secas li se Smrti Smail Age Cengica - "boj se onog ko je svik´o bez golemog mrijet jada"? Pa to su ti ta deca. Sumnjam da ima ista zlo, i da postoji bilo kakav jad, a da ga oni u tih svojih desetak godina vec nisu videli. Nemas cime da ih ucenis, jer nemas sta da im oduzmes, a da im vec nije oduzeto. Odatle potpuno odsustvo straha, i zato su i opasni.



#23 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 19 November 2014 - 12:23

Ja bih pre rekla da romska deca imaju problem u Srbiji, a ne da su sama problem. Koliko god sugava drzava bila, ne mogu da zamislim situaciju da bela deca koja zive ne ulici ne budu zbrinuta i smestena u hraniteljsku porodicu ili dom. Sasvim je nebitno kakve probisvete imaju za rodtelje. To su situacije kad drzava ima da preuzme njihovu ulogu. Ako to ne ucini, odgovorna je. Gradjani bi to trebalo da znaju i da svoje kritike upute na pravu adresu.

 

Slazem se, nista drugo nisam ni rekao. Drzava je svakako kriva jer ne moze da resi taj problem.

 

Znaci Romi su problem. Nisu svi, ali uglavnom.

Drugi problem su vozaci BMW-ova, koji se bahato ponasaju na ulicama. Nisu svi, moj drugar ima jednog, ma super ortak. ;)

 

Cudno!

 

edit:

Svojevremeno su bili mangupi sa Cubure, pa dorcolci, pa dadovci. Kad ce se u Srbiji stvari zvati pravim imenom. Raspusteni ljudi cine kriminal. Koje su boje, pa nemoguce je da su bas uglavnom to bas Romi. Ima tu i onih koji se svercuju.

 

Pricamo o konkretnim stvarima, najprostije moguce. Dakle, pricam o tome da u Kragujevcu, kada se radi o napadima na penzionere i otimanje penzija, to rade romska deca bukvalno organizovano. Klinci do 10,11 godina, koji su ceo dan na ulici i tacno se zna koji klinac u kom kraju operise, ali ti mu ne mozes nista jer je dete. Ako ga uhvatis i odvedes u policiju, pustice ga odmah. Da ne pricam koliko je besmisleno podnositi prijave, kao sto vidimo i na primeru Rase Popova. Dakle, oni su bukvalno obucavani da dok ne predju starosnu granicu za starije maloletnike kradu, jer to mogu da rade nekaznjeno.

 

I ja ne znam sta je problem u tome, kada je to istina. Ja nigde ne kazem Romi su takvi, oni kradu, oni su prljavi, oni smrde, oni su talog drustva. Niti generalizujem, jednostavno govorim istinu, u mom mestu, konkretno penzionere koji se sami vracaju iz banke napadaju romska deca i uzimaju im pare.

 

I to je sistemski problem.

 

A naravno da ne cine samo romska deca razbojnistva, ni to nisam nigde rekao. Neke druge grupe su se specijalizovale za kradju nakita, neki klinci obijaju trafike, prodavnice, neke stariji dileri obucavaju i koriste i uglavnom su oni instruisani od nekoga, jer drzava nista nece da uradi cak i ako ih uhvati, jer uglavnom nece da se bakce sa slanjem u popravne domove ako su ta deca socijalni slucajevi, sto je paradoks sam po sebi, ali je tako.



#24 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 November 2014 - 12:53

I ovde imas poentu. Kako da pokazu sazaljenje, i kako da uopste znaju sta je to, kad ga izvesno niko nikad nije pokazao prema njima? Bar ne u onoj meri da ga prepoznaju ako ga nekad sretnu. Ali su zato sasvim sigurno tuceni dovoljno da i sami nauce da tuku.

Strah je poseban problem. Secas li se Smrti Smail Age Cengica - "boj se onog ko je svik´o bez golemog mrijet jada"? Pa to su ti ta deca. Sumnjam da ima ista zlo, i da postoji bilo kakav jad, a da ga oni u tih svojih desetak godina vec nisu videli. Nemas cime da ih ucenis, jer nemas sta da im oduzmes, a da im vec nije oduzeto. Odatle potpuno odsustvo straha, i zato su i opasni.

 

Sve je to uredu, ali činjenica je da mi ne znamo da li su tučeni, da li su mučeni ili su samo našli načina da dođu do para. Činjenica je da mi nismo načisto da li su beskućnici ili žive sa roditeljima, u nekoj komuni, a isto tako ne znamo da li su podučavani da ovo rade ili to rade zato što su i oni sami ugnjetavani. Sve je u domenu pretpostavke bar što se tiče ovog konkretnog slučaja.

 

Nego, Harvard je pun dece beskućnika, a postoji i ovaj slučaj koji verovatno nije usamljen u svetu:

 

Spoiler



#25 Kido from Junkovac

Kido from Junkovac
  • Members
  • 6,635 posts

Posted 19 November 2014 - 14:32

Drzava nece mrdnuti prstom da regulise maloletnicki kriminal,

ali ce javnost i mediji hitno pomenuti Rome.

I sad zbog par problematicnih Roma, ispastace cela populacija.

 

Takodje, komentari na sajtovima b92 npr. ce se u velikoj meri baviti

pitanjem da li decu treba lemati i kad je to batina izasla iz raja.

 

Uvek za narod ostaju najtvrdje moralne koske da glodje...

a 'narod krezav, nema dva zuba u glavi...' (Mira Banjac, Balkanski Spijun...) 



#26 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 19 November 2014 - 14:52


Takodje, komentari na sajtovima b92 npr. ce se u velikoj meri baviti

pitanjem da li decu treba lemati i kad je to batina izasla iz raja.

 

 

Zašto se bavi tim pitanjem sada kada je donet zakon da se krivično odgovara ako se deca fizički kažnjavaju?

 

Ustvari, kako Vulin kaže, do 14 godina možeš da radiš šta ti je volja ne postoji taj koji će da te spreči:

 

 

Beta pre 1 sat

BEOGRAD, 19. novembra 2014. (Beta) - Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin izjavio je u sredu da on kao ministar ne može ništa da uradi da se "problematična deca sklone s ulice" i ukazao na neophodnost promene sistema koji mora da se prilagodi "vremenu u kojem živimo".

Vulin je to rekao komentarišući napad dečaka od 10-11 godina na književnika Rašu Popova pre tri nedelje u centru Beograda.

"Mora da se promeni odgovarajući zakon. Ja kao ministar ne mogu ništa da uradim, a ne mogu ni centri za socijalni rad, kazao je Vulin novinarima u Beogradu i naglasio da zna za slučaj tih dečaka-napadača, "ali to su deca koja su u takvom uzrastu da ne možete da ih zadržite na bilo kakav način, jer su mladji od 14 godina".

Objasnio je da je decu mladju od 14 godina nemoguće krivično goniti, da je više centara izricalo meru slanja u odgovarajuću ustanovu, ali da ta deca beže i "onda ih traže mesecima".

"Centar za socijalni rad je sa Ministarstvom unutrašnjih poslova više puta zbrinjavao takvu decu, ali oni pobegnu, a na to sistem trenutno ne može da odgovori", dodao je ministar.

Vulin je izjavio da Ministarstvo hoće da promeni Zakon o socijalnoj zaštiti kako bi se ojačala ovlašćenja socijalnih radnika u Srbiji.

"Hoćemo da promenimo zakon o socijalnoj zaštiti da bismo ojačali ovlašćenja socijalnog radnika, jer je on taj koji hoće i spreman je da radi i na prevenciji nasilja i na posledicama", kazao je Vulin.

On je komentarišući izjavu poslanika Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) Mehe Omerovića da su radnici centara za socijalni rad odgovorni za nasilje rekao da su ti ljudi "čestiti i vredni", te da nije moguće prebaciti krivicu za uzroke nasilja na njih.

"Nadam se da Omerović ne zna o čemu govori, jer ako zna, onda je to zlonamerno, jer da zna o čemu priča onda bi znao da se nasilje prvo prijavljuje policiji", objasnio je ministar.



#27 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 19 November 2014 - 16:04

On je komentarišući izjavu poslanika Socijaldemokratske partije Srbije (SDPS) Mehe Omerovića da su radnici centara za socijalni rad odgovorni za nasilje rekao da su ti ljudi "čestiti i vredni", te da nije moguće prebaciti krivicu za uzroke nasilja na njih.

"Nadam se da Omerović ne zna o čemu govori, jer ako zna, onda je to zlonamerno, jer da zna o čemu priča onda bi znao da se nasilje prvo prijavljuje policiji", objasnio je ministar.

 

Ovaj Vulin nije samo pokvaren do srzi, on je i neopevano glup. Jos jedna njegova izjava koja prilici priglupom cikici s ulice, a ne ministru.

I naravno da je Meho u pravu. Direktna odgovornost lezi na ljudima iz Centra za socijalni rad, i to ne bilo kojeg centra, vec bas tog koji je bio zaduzen za konkretnu decu. Ako nisu imali uslove da obave svoj posao, onda sad ima da izadju u medije i kazu zasto. I da iskoriste svaku priliku da se bore za one za koje su preuzeli odgovornost.

Ali to je drzavna sluzba, kojoj je uz to na celu retardirani ministar Vulin. Ne rizikuje se to bas tako. E, onda neka ih sve nose na dusi, ko im je kriv.



#28 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 20 November 2014 - 12:58

Ovo ne ide uz naslov, ali moram da postavim ovde:

 

Osmogodišnjaci zlostavljali i zadavili štene

 

 

Dvojica osmogodišnjaka iskoristila su odsustvo vlanice psa Ljiljane Timotijević u Kuršumliji, pa su štene prvo zlostavljali i mučili da bi ga potom zadavili.

pas_kuca.jpg

"Čula sam užasno bespomoćno skičanje šteneta, a kada sam dotrčala dečaci su ga već zadavili", izjavila je vlasnica šteneta Ljiljana Timotijević.

Ona je dečake zatekla na licu mesta. "Bili su totalno hladnokrvni, a tek kada sam im zapretila da ću pozvati policiju jedan je počeo da plače, dok je drugi pobegao", navodi Ljiljana.

Inače, reč je o problematičnim dečacima, a jednom od njih majka radi u prosveti kao nastavnik, piše "Južna Srbija info".



#29 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 20 November 2014 - 22:57

Vršnjačko nasilje češće i brutalnije u osnovnoškolskom uzrastu i to kod devojčica , kažu tkz. stručnjaci  :blink:

Samo nam još fali da se pojave i grupice od 3,4 devojčice od 9-10 godina koje će raditi sve ove gadosti i to se još truditi da pariraju dečacima  :puke:

Neko kaže kriva država, neko kaže roditelji, društvo u školi, ulica, siromaštvo, američke serije.... ko će ga znati.... :blush:



#30 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 21 November 2014 - 00:51

Vršnjačko nasilje češće i brutalnije u osnovnoškolskom uzrastu i to kod devojčica , kažu tkz. stručnjaci  :blink:

Samo nam još fali da se pojave i grupice od 3,4 devojčice od 9-10 godina koje će raditi sve ove gadosti i to se još truditi da pariraju dečacima  :puke:

Jednakost medju polovima sad nista tu? Ja nacuo da se radikalne feministkinje tome raduju...

 

Neko kaže kriva država, neko kaže roditelji, društvo u školi, ulica, siromaštvo, američke serije.... ko će ga znati.... :blush:

Vazno je da u srpskim serijama (ili ruskim ili, ahem, turskim) ima manje nasilja? Kako da ne...posebno ove turbopopularne turske su tu spektakularan primer...