Jump to content

Photo
- - - - -

Konflikti

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
11 replies to this topic

#1 Varvara

Varvara
  • Members
  • 1 posts

Posted 18 November 2014 - 11:36

Stalno ulayim u konflikte i posle par dana ne mogu da se oporavim od njih. Ako cutim i pustam da me neko kinji onda ne mogu da oprostim sebi sto se nisam branila. Ako krenem da se raspravljam onda druga strana pocne da me vredja i to ode predaleko, ako ja pocnem da vredjam, onda me napadne vise ljudi i lincuje. nekako osete da me to izbaci iz lezista i namerno me kinje. Ne znam kako da prestanem da se uzrujavam kada neko to uradi. I ne ynam kako da iybegnem da me neko tako kinji.

Edited by Varvara, 18 November 2014 - 11:38.

#2 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 19 November 2014 - 07:48

Mozete da birate izmedju ovih opcija:

"JA sam o.k. - TI nisi"

"Ti si o.k. - JA nisam"

"JA sam o.k. - TI si O.k."

U izboru mnogo moze da vam pomogne razgovor sa psihologom. 

#3 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 19 November 2014 - 15:15

http://www.psiholosk...om/asertivnost/

http://www.timcentar...ija-bez-po-muke

...

#4 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 19 November 2014 - 22:10

Mozete da birate izmedju ovih opcija:

"JA sam o.k. - TI nisi"

"Ti si o.k. - JA nisam"

"JA sam o.k. - TI si O.k."

U izboru mnogo moze da vam pomogne razgovor sa psihologom. 

Hej, a sta bi sa "JA nisam OK - TI nisi OK" opcijom? 

Stvarno nije u redu sto si je izostavila jer mi je ta omiljena. 

Doduse, to sto je nesto meni omiljeno ne znaci da je i dobro. 

:lol+:

#5 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 20 November 2014 - 09:21

Stalno ulayim u konflikte i posle par dana ne mogu da se oporavim od njih. Ako cutim i pustam da me neko kinji onda ne mogu da oprostim sebi sto se nisam branila. Ako krenem da se raspravljam onda druga strana pocne da me vredja i to ode predaleko, ako ja pocnem da vredjam, onda me napadne vise ljudi i lincuje. nekako osete da me to izbaci iz lezista i namerno me kinje. Ne znam kako da prestanem da se uzrujavam kada neko to uradi. I ne ynam kako da iybegnem da me neko tako kinji.

Tako sto ces prestati da ulazis u konflikte. Meni se to cini kao veci problem, nego to sto se ti uzrujas kad ti "to neko uradi".

Bolje se zapitaj zasto "stalno ulazis u konflikte", pa poradi na tome....

#6 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 20 November 2014 - 15:11

Tako sto ces prestati da ulazis u konflikte. Meni se to cini kao veci problem, nego to sto se ti uzrujas kad ti "to neko uradi".

Bolje se zapitaj zasto "stalno ulazis u konflikte", pa poradi na tome....

U pravu si naravno, doduse pomalo na nacin na koji je u pravu i neko ko kaze da je sustina problema gladi u Africi to sto ljudi ne jedu dovoljno. Ili neko ko kaze da je glavni problem u vezi sa alkoholizmom u tome sto ljudi previse piju alkohol i da treba da porade na tome da to prestanu da rade. Iako je sve to savrseno tacno, slozices se da bez suocavanja sa vrtoglavom kompleksnoscu tih problema nema ni govora o nekom resenju. Nezeljeni obrazac ponasanja, a u pravu si naravno da je ovde rec o tome, je kao prekomerna tezina - brza i privlacna resenja nikad ne donose trajne zeljene promene, a cesto naprave vise stete nego koristi. Jedno od orudja za postizanje pozeljnih 'transformativnih uvida' koje je proslo kako test vremena tako i test kontrolisanih naucnih istrazivanja je tzv sabranost (mindfulness), bilo u sklopu tradicionalnih mindfulness-based tehnika kao sto je vipassana meditacija ili u sklopu brojnih modernih varijanti kognitivno-bihejvioralne terapije, kao sto je na primer: http://en.wikipedia....mitment_therapy

#7 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 20 November 2014 - 16:41

Slazem se u potpunosti, samo mi je njeno pitanje zazvucalo otprilike:"Kako da lecim posledicu?", umesto da se ujedno zapita kako da "izbegne" uzrok.

#8 :~))

:~))
  • Members
  • 571 posts

Posted 20 November 2014 - 20:17

Govoti tiho i nosi psa sa sobom.  Najbolje mačku, sa naoštrenim noktima 

Šalim se. I ja imam buran temperament, ''kratak fitilj'' ali jednostavno, činjenica je da se svakodnevno oko sebe suočavamo sa koncentrovanim debilima i moronima kojima ne treba posvećivati nekakvu pažnju a posebnu to zadovoljstvo da se istresaju na nekom-tebi. Sa druge strane, svako ima neku svoju muku, ko zna kakve sve traume, komplekse, probleme, dileme i koješta nose ljudi oko nas, treba im ventil, neka to bude neko drugi, nemoj ti. Čak šta više, neke treba da sažaljevaš/mo ,  a ne da se prepireš sa njima, i to na javnom mestu, što ide u prilog njihovom egzibicionizmu... a i na sebi treba da poradiš, da se preispitaš malo, tu se slažem sa ostalim kolegama....

16.gif

#9 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 21 November 2014 - 13:05

Veliki deo borbe sa takvim problemom je i da se covek nauci da ne posmatra ljude kao koncentrovane debile i morone kojima ne treba posvećivati nekakvu pažnju. Posebno da se ne odnosi tako snishodljivo prema njima i da ih sa visine posmatra kao neke koje treba sazaljevati. U sustini treba se cuvati od opasnosti generalizacije i predubedjenja. Treba shvatiti da promenom nekih nasih obrazaca ponasanja dolazi i do promene u medjuljudskim odnosima. Vecina stvari u zivotu koje ti se desavaju su interakcija, odnosno tvoj je udeo veliki u ishodima tih desavanja.

#10 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 22 November 2014 - 11:26

Veliki deo borbe sa takvim problemom je i da se covek nauci da ne posmatra ljude kao koncentrovane debile i morone kojima ne treba posvećivati nekakvu pažnju

Slazem se potpuno, ali sta ako do tog zakljucka stignemo promisljanjem koje je jasno, precizno, tacno, relevantno, bitno, duboko, siroko, logicno i fer? S kim imamo posla u tom slucaju?  :)  

#11 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 28 November 2014 - 16:40

znam da nikad necemo saznati gde se odigrava ovo kinjenje...dal` je forum ili rl ili nesto izmedju

Bez obzira su bezobrazni ako to rade namerno i kao da nemaju druga posla, nasli tebe...

#12 nssa

nssa
  • Members
  • 850 posts

Posted 28 November 2014 - 20:05

Slazem se potpuno, ali sta ako do tog zakljucka stignemo promisljanjem koje je jasno, precizno, tacno, relevantno, bitno, duboko, siroko, logicno i fer? :)  

A da li moze da bude drugacije? Ja ne poznajem nikoga ko to drugacije radi.