Jump to content


Photo
- - - - -

Jednakost i/li ravnopravnost


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
960 replies to this topic

#1 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 05 November 2014 - 21:47

U kom smislu je priča sa Syrizom pozitivna?

 

U tom sto promovise ideju jednakosti medju ljudima.

Imas li neki problem s tim?

U kom smislu bi, po tebi, bila negativna?



#2 BasCelik

BasCelik
  • Members
  • 1,975 posts

Posted 05 November 2014 - 21:51

U kom smislu je priča sa Syrizom pozitivna?

 

U tom smislu što promoviše solidarnost i uzajamnost, što razgolićuje ispraznost konzervativnog diskursa o "štednji", koji, btw. odgovara samo bogatima - a obogaljuje sve ostale (o čemu govore i izvesni nobelovci ekonomisti).



#3 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 November 2014 - 22:01

...

 

... u tom sto promovise ideju jednakosti medju ljudima ... 

 

... promoviše solidarnost i uzajamnost ... 

 

 

U tom slucaju mi je vrlo drago sto niti smo 'jednaki', niti bih sa vama delio tzv. 'solidarnost & uzajamnost', taman posla!

 

Cudno je kako neki svoju ideolosku iscasenost promovisu begstvom u swejsku - verovatno im nije odgovarala vukojebinska sirotinjska 'pozitivnost', dok bi drugi, opet, samo da isprazno laprdaju.

 

...



#4 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 05 November 2014 - 22:10

...

 

 

 

 

U tom slucaju mi je vrlo drago sto niti smo 'jednaki', niti bih sa vama delio tzv. 'solidarnost & uzajamnost', taman posla!

 

Cudno je kako neki svoju ideolosku iscasenost promovisu begstvom u swejsku - verovatno im nije odgovarala vukojebinska sirotinjska 'pozitivnost', dok bi drugi, opet, samo da isprazno laprdaju.

 

...

 

Mozes da crknes od muke, ali mi jednaki jesmo. Bar smo takvi rodjeni.



#5 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 November 2014 - 22:23

...

 

... mozes da crknes od muke, ali mi jednaki jesmo ...

 

 

Zaista?

Bas 'jednaki'?

 

A, pa zato se ti boris za 'jos vise jednakosti'!

:lol+:

 

...



#6 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 05 November 2014 - 22:32

Mozes da crknes od muke, ali mi jednaki jesmo. Bar smo takvi rodjeni.

 

Nismo jednaki, niti smo jednaki rođeni. Svaka politička ideja koja potire različitosti je totalitarstička. Ljudi jesu, odnosno trebaju biti jednaki samo pred zakonom.

 

Uostalom, granica između Syrize i XA je vrlo tanka. I jedni i drugi su protiv štednje, za jednakost...

A i u rasporedu mjesta u parlamenta su jako blizu jedni drugima: radikalna ljevica i ekstremna desnica - margine društva, politički otpad.



#7 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 05 November 2014 - 22:46

...

 

... nismo jednaki, niti smo jednaki rođeni. Svaka politička ideja koja potire različitosti je totalitarstička. Ljudi jesu, odnosno trebaju biti jednaki samo pred zakonom ... 

 

 

Nisam hteo da budem kinichki direktan i da opet potezem dr Kangrgu oko 'narodjenosti', ili da kazem da se po rodjenju, onih par beslovesnih kilograma mesa tokom zivota pretvori bilo u Vilhelminu, bilo izgradi u Kinika.

 

Ima kod Montenja, nesto oko 'nepostovanja brata' ('brata' sam protumacio u sirem Rusoovskom kontekstu), pa je rekao - pa zar da ga postujem samo zato sto smo izasli na isti otvor?

;)

 

...


Edited by Kinik, 05 November 2014 - 22:48.


#8 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 05 November 2014 - 23:02

...

 

 

 

Nisam hteo da budem kinichki direktan i da opet potezem dr Kangrgu oko 'narodjenosti', ili da kazem da se po rodjenju, onih par beslovesnih kilograma mesa tokom zivota pretvori bilo u Vilhelminu, bilo izgradi u Kinika.

 

Ima kod Montenja, nesto oko 'nepostovanja brata' ('brata' sam protumacio u sirem Rusoovskom kontekstu), pa je rekao - pa zar da ga postujem samo zato sto smo izasli na isti otvor?

;)

 

...

Vidi, nije mi bila namjera da ovaj topic davim filozofskim, sociološkim ili antropološkim digresijama, ali kad se već poteže jednakost...

I još se kao šampion tih plemenitih ideja navodi Syriza, čiji je 'karizmatični' čelnik Tsipras isti onakav grčki šovenski galamdžija, samo kad skineš 'socijalističke' i 'antiglobalističke' krpetine s njega.

Ni Syriza ni Tsipras (pazi - njega su oni pajaci iz radikalno zeleno/lijevih onomad kandidirali za predsjednika EP) nisu pokrenuli niti jednu spomena vrijednu parlamentarnu inicijativu.

Ali kad helenskom pučanstvu dodijaju Tsiprasove ljevičarske floskule, isti se odmah strasno okrene onome za što će uvijek imati zahvalnu publiku i pobirati aplauze: napadima na Tursku (ciparsko pitanje) i Albaniju (grčka manjina). Samo da u popove ne dirne.


Edited by ironside, 05 November 2014 - 23:03.


#9 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 05 November 2014 - 23:21

...

 

 

 

Nisam hteo da budem kinichki direktan i da opet potezem dr Kangrgu oko 'narodjenosti', ili da kazem da se po rodjenju, onih par beslovesnih kilograma mesa tokom zivota pretvori bilo u Vilhelminu, bilo izgradi u Kinika.

 

Ima kod Montenja, nesto oko 'nepostovanja brata' ('brata' sam protumacio u sirem Rusoovskom kontekstu), pa je rekao - pa zar da ga postujem samo zato sto smo izasli na isti otvor?

;)

 

...

 

Uh, uh, al´se nadjoste zagovornici "slobodnog izbora" i sve onako neekstremnog politickog opredeljenja. Svakom caca ostavio po stan na nekom dortjolu i dobre kontakte, pa udri po svima koji prvo moraju da zarade da bi imali da jedu, pre nego sto pocnu da filozofiraju.

Vi udarili u filozofiju od prvog osnovne, aferim! Nije to svakome dato. Daleko se stigne kad se tako rano pocne.



#10 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 November 2014 - 00:00

Mozes da crknes od muke, ali mi jednaki jesmo. Bar smo takvi rodjeni.

Kako smo to jednaki rodjeni? Bez zezanja Vili, taj koncept mi bas nije nikad bio jasan zato sto prosto nije tacan. Pred zakonom bi trebali da budemo (iako ni to cesto nije tacno), to evo ironside vec rece, ali sve ostalo...

 

Uh, uh, al´se nadjoste zagovornici "slobodnog izbora" i sve onako neekstremnog politickog opredeljenja. Svakom caca ostavio po stan na nekom dortjolu i dobre kontakte, pa udri po svima koji prvo moraju da zarade da bi imali da jedu, pre nego sto pocnu da filozofiraju.

Vi udarili u filozofiju od prvog osnovne, aferim! Nije to svakome dato. Daleko se stigne kad se tako rano pocne.

Znaci ipak nismo svi jednaki? Na stranu sto je ovaj prvi bold bezobrazan, sta ti znas sta je kome od cace ostalo?



#11 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 06 November 2014 - 00:34

Kako smo to jednaki rodjeni? Bez zezanja Vili, taj koncept mi bas nije nikad bio jasan zato sto prosto nije tacan. Pred zakonom bi trebali da budemo (iako ni to cesto nije tacno), to evo ironside vec rece, ali sve ostalo...

 

Znaci ipak nismo svi jednaki? Na stranu sto je ovaj prvi bold bezobrazan, sta ti znas sta je kome od cace ostalo?

 

Au crna Andjo, zar ti zaista mislis da se rodimo nejednaki, pa nas tek onda dobri zakon izjednaci (a mozda i ne)? Ako je tako, za tebe nema nade. Pa veliki Lincoln bi se postideo takve (buduce, jos uvek ne gubimo nadu) americke drzavljanke koja se odrice njemu najmilije tvrdnje iz Americke deklaracije o nezavisnosti, one koja glasi ovako: "Mi držimo ove istine same po sebi očiglednim, da su svi ljudi stvoreni jednaki, da su od Stvoritelja obdareni određenim neotuđivim Pravima, te da su među njima ono na život, slobodu i ostvarivanje sreće." To je, Andjo, temelj modernog shvatanja ljudskih prava, nesto o cemu bas ti jako volis da pricas.

I sta sad bi? Dematovala stvarnost Lincolna, pa se i ti okrenula kako vetar duva :) ?

 

O tome sta je kome od cace ostalo, znam na osnovu onog sto sami formasi pisu. Ako oni znaju sta sam ja i u kakvim serpama jucer kuvala, znam i ja u cijem stanu oni zive.



#12 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 06 November 2014 - 01:03

Au crna Andjo, zar ti zaista mislis da se rodimo nejednaki, pa nas tek onda dobri zakon izjednaci (a mozda i ne)? Ako je tako, za tebe nema nade. Pa veliki Lincoln bi se postideo takve (buduce, jos uvek ne gubimo nadu) americke drzavljanke koja se odrice njemu najmilije tvrdnje iz Americke deklaracije o nezavisnosti, one koja glasi ovako: "Mi držimo ove istine same po sebi očiglednim, da su svi ljudi stvoreni jednaki, da su od Stvoritelja obdareni određenim neotuđivim Pravima, te da su među njima ono na život, slobodu i ostvarivanje sreće." To je, Andjo, temelj modernog shvatanja ljudskih prava, nesto o cemu bas ti jako volis da pricas.

I sta sad bi? Dematovala stvarnost Lincolna, pa se i ti okrenula kako vetar duva :) ?

 

O tome sta je kome od cace ostalo, znam na osnovu onog sto sami formasi pisu. Ako oni znaju sta sam ja i u kakvim serpama jucer kuvala, znam i ja u cijem stanu oni zive.

:lol+: Prvo i osnovno Vili, to je napisao Jefferson, molim te da ne uvlacis Lincolna u pricu koji nije cak ni bio rodjen kad je deklaracija napisana. Tako da Lincoln je mogao da stidi koliko hoce, a sam pisac tih reci je drzao robove. Pa onda da predjemo na temu, Jefferson je to napisao misleci na jednakost pred zakonom, a ne da su ljudi stvarno rodjeni jednaki. U trenutku pisanja ionako mnogi nisu bili jednaki, zene i robovi. Da ne ulazim u to da ih je Stvoritelj stvorio jednake ....nemoj da me zasmejavas.

 

Ja sam te ozbiljno pitala na sta si mislila a ti se izmotavas. Deklaracija nezavisnosti nije nikakav temelj ljudskih prava, odakle ti samo to? Deklaracija nezavisnosti je temelj demokratske vlasti a ne ljudskih prava.

 

 

Iz nekog razloga ti mislis da bi ti ja prijavljivala privatne stvari da se ti nadas?  :lol+:

 

Ako hoces ozbiljno odgovori kako ako ne pred zakonom su svi ljudi rodjeni jednaki, posto to prosto nije tacno. Neki su plavi, neki smedji, neki niski neki visoki, neki bolesni neki ne. Sta je tu jednako?

 

Ako te interesovao Lincolnov stav po tom pitanju:

 

At Alton, Lincoln tried to reconcile his statements on equality. He said that the authors of the Declaration of Independence:

intended to include all men, but they did not mean to declare all men equal in all respects. They did not mean to say all men were equal in color, size, intellect, moral development or social capacity. They defined with tolerable distinctness in what they did consider all men created equal — equal in certain inalienable rights, among which are life, liberty, and the pursuit of happiness ... They meant to set up a standard maxim for free society which should be familiar to all: constantly looked to, constantly labored for, and even, though never perfectly attained, constantly approximated, and thereby constantly spreading and deepening its influence and augmenting the happiness and value of life to all people, of all colors, every where


Edited by angelia, 06 November 2014 - 01:34.


#13 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 06 November 2014 - 01:48

:lol+: Prvo i osnovno Vili, to je napisao Jefferson, molim te da ne uvlacis Lincolna u pricu koji nije cak ni bio rodjen kad je deklaracija napisana. Tako da Lincoln je mogao da stidi koliko hoce, a sam pisac tih reci je drzao robove. Pa onda da predjemo na temu, Jefferson je to napisao misleci na jednakost pred zakonom, a ne da su ljudi stvarno rodjeni jednaki. U trenutku pisanja ionako mnogi nisu bili jednaki, zene i robovi. Da ne ulazim u to da ih je Stvoritelj stvorio jednake ....nemoj da me zasmejavas.

 

Ja sam te ozbiljno pitala na sta si mislila a ti se izmotavas. Deklaracija nezavisnosti nije nikakav temelj ljudskih prava, odakle ti samo to? Deklaracija nezavisnosti je temelj demokratske vlasti a ne ljudskih prava.

 

Andjo, probaj jos jednom da procitas moj post, stvarno nije tesko. Lincoln je smatrao posebno vaznom bas tu tvrdnju, onaj isti Lincoln koji je oslobodio robove. I mnogi posle njega, me included. Ako je tebi nebitna, zanemari je, veruj u sta hoces i teraj dalje. Samo pazi kad te zapitaju tamo na onom ispitu pre drzavljanstva. Nemoj slucajno da lanes da se ljudi radjaju nejednaki, ode drzavljanstvo samo tako; dzaba si placala advokate :D .

 

Temelj demokratske vlasti nalazi se u antickoj Grckoj, nijedan Amerikanac je nije izmislio. Americka deklaracija o nezavisnosti jeste temelj modernog poimanja ljudskih prava. To je prvi dokument u ljudskoj istoriji koji govori o pravu pojedinca na sopstvenu srecu, o jednakom pravu svih ljudi, bez obzira na poreklo.

Probaj da na ispitu za americko drzavljanstvo (kad te jednom konacno pozovu) objasnis tamo ljudima ovo sto upravo objasnjavas meni, pa javi kako si se provela.

 

 

Iz nekog razloga ti mislis da bi ti ja prijavljivala privatne stvari da se ti nadas?  :lol+:

 

Pricas  o privatnim stvarima, bas kao i mnogi drugi na ovom forumu. Sto se sad meni zalis?

 

 

Ako hoces ozbiljno odgovori kako ako ne pred zakonom su svi ljudi rodjeni jednaki, posto to prosto nije tacno. Neki su plavi, neki smedji, neki niski neki visoki, neki bolesni neki ne. Sta je tu jednako?

 

 

Svi ljudi su rodjeni jednaki. Ne isti, ali jednaki. U tome je razlika izmedju ljudskih prava i zakona nacionalnih drzava. Stvar koju ti nikako ne razumes, a ja uz najbolju volju i ogroman trud ne uspavem da ti objasnim. Ne ide, pa to ti je.



#14 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 06 November 2014 - 01:54

Mozes da crknes od muke, ali mi jednaki jesmo. Bar smo takvi rodjeni.

 

Jeste, pogotovo oni levičari koji preko godine pljuju po Novom Svetskom Poretku a onda preko leta malo odmore mozak po mondenskim mestima.

 

U tom sto promovise ideju jednakosti medju ljudima.

Imas li neki problem s tim?

U kom smislu bi, po tebi, bila negativna?

 

Imam problem s tim da se rulji daje moć upravljanja a na tome upravo grade svoj program Siriza, Zlatne Zore i njima slični banditi.

U stvari, iza svake takve "ideje jednakosti" stoje oni koji misle da su jednakiji od drugih. Oni koji preziru prosvećenost i samokritiku a zalažu se za narodska kola, narodnu kuhinju i bonove umesto plate. 



#15 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 06 November 2014 - 02:01


 

Ako te interesovao Lincolnov stav po tom pitanju:

 

At Alton, Lincoln tried to reconcile his statements on equality. He said that the authors of the Declaration of Independence:

 

Edit na edit: Nije lepo da ispises bilo sta na ovom forumu, sve ostavljajuci utisak da su to tvoje reci, a citirajuci vikipediju. Ostavi link, pa cemo citati sami, a znacemo i koliko ti je relevantan link. Ovo sto si copy/paste, ne navodeci izvor je samo jedno od misljenja. Mogla si lepo reci da je Lincoln bio budala i da ti znas bolje. Ali kao sto rekoh, raspravi to na ispitu za drzavljanstvo. Objasni im tamo da se ljudi radjaju nejednaki, i posle nam javi kako si prosla.