Jump to content


Photo
- - - - -

Koliko drzava dopunjuje cenu visokog obrazovanja u raznim drzavama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#16 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 22 November 2014 - 14:01

Angelina, ja sam cuo da je skolski sistem u USA - shit! Jednostavno, jedan od najgorih na svetu . Sve  osim post-diplomskih studija, dok je osnovno skolovanje - gore nego u S. Koreji!?!



#17 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 November 2014 - 15:30

Ne bih rekla da si razumela, uopste nema uravnilovke. Ja sam upravo rekla da zavisi od skolskog okruga, prethodna skola je imala manje budzete pa roditelji placaju neke dodatne stvari. Nova skola ima mnogo veci budzet pa je u stanju da djacima  deli laptopove za rad.

 

Razlika je u tome da za privilegiju bolje skole platis cenu. Mislim da je za ljude u Evropi malo teze da shvate sistem, relativno se radi o zacaranom krugu, dobre skole podizu cenu u skolskom okrugu, vece cene znace vece poreze sto znaci veci budzet za skolu.

 

Nisam se ja ljutila na skolu nego na cene kalkulatora koje su po meni nerazumno visoke, covek bi pomislio da barem kuva kafu za te pare  :) manje kosta mikrotalasna ili masina za kafu...

Eh, TI is trash. Problem je sto se na raznim drzavnim testovima dopustaju odredjeni kalkulatori, pa su profesori prinudjeni da uce decu citiram:"Teach them how to use calculators to graph!" To je smesno, ali na kraju krajeva daje rezultate, posto su ljudi onda spremni da brzo koriste te alatke. Secam se tamo negde pocetkom 80-ih kad mi se mama vratila sa puta iz Sibira i Ukrajine, pa mi prica kako tamo svi u prodavnicama brzo koriste abacus. Vazno je da budes vican alatki koja ti pomaze.

Toliko o tim alatkama.

Sto se tice laptopova, postoji akcija i organizacija koja se zalaze da se uvedu laptopovi i chromebooks u skole, makar u HS. 

Cinjenica je da ako se vise novaca odvaja od poreza, skole dobijaju podrsku od te sume. Samim tim je logisticka podrska skolama bolja. Ucionice su bolje opremljene i deca imaju sire vidike. Medjutim, postoje federalni programi, koji dodeljuju grants skolama u delovima sa manjm prihodima, gde direktori skola samo treba da zatraze fondove uz obrazlozenje za sta im treba i novac stize.



Angelina, ja sam cuo da je skolski sistem u USA - shit! Jednostavno, jedan od najgorih na svetu . Sve  osim post-diplomskih studija, dok je osnovno skolovanje - gore nego u S. Koreji!?!

Znam i ja sam isto to cuo.



#18 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 November 2014 - 17:09

Angelina, ja sam cuo da je skolski sistem u USA - shit! Jednostavno, jedan od najgorih na svetu . Sve  osim post-diplomskih studija, dok je osnovno skolovanje - gore nego u S. Koreji!?!

I ja sam to cula  :wicked: (@mrd e neces da me preteknes)

 

Eh, TI is trash. Problem je sto se na raznim drzavnim testovima dopustaju odredjeni kalkulatori, pa su profesori prinudjeni da uce decu citiram:"

E drago mi je sto si potvrdio da sam bila u pravu kad sam mislila da im je taj kalkulator bio potpuno nepotreban. Nisam videla nikakve lekcije u skoli za koje su trebale one silne funkcije.

 

Sto se tice laptopova, postoji akcija i organizacija koja se zalaze da se uvedu laptopovi i chromebooks u skole, makar u HS. 

Cinjenica je da ako se vise novaca odvaja od poreza, skole dobijaju podrsku od te sume. Samim tim je logisticka podrska skolama bolja. Ucionice su bolje opremljene i deca imaju sire vidike. Medjutim, postoje federalni programi, koji dodeljuju grants skolama u delovima sa manjm prihodima, gde direktori skola samo treba da zatraze fondove uz obrazlozenje za sta im treba i novac stize.

U pravu si za grantove ali nisu oni tek tako slobodni. Uz to skole sa dobrim rezultatima privlace i kvalitetni nastavni kadar, ipak je pitanje prestiza reci radim u XY skoli koja ima 96% upis na univerzitet (sad ja o srednjoj). Ili radim u blue ribbon skoli.



#19 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 November 2014 - 17:23

I ja sam to cula  :wicked: (@mrd e neces da me preteknes)

:lol+:

 

E drago mi je sto si potvrdio da sam bila u pravu kad sam mislila da im je taj kalkulator bio potpuno nepotreban. Nisam videla nikakve lekcije u skoli za koje su trebale one silne funkcije.

 

U pravu si za grantove ali nisu oni tek tako slobodni. Uz to skole sa dobrim rezultatima privlace i kvalitetni nastavni kadar, ipak je pitanje prestiza reci radim u XY skoli koja ima 96% upis na univerzitet (sad ja o srednjoj). Ili radim u blue ribbon skoli.

Jeste to stvar prestiza, ali nacelno gledano u tim skolama deca imaju i dodatne aktivnosti, koje su finansirane od strane roditeljskih organizacija. Tu drzava indirektno utice, posto se donacije oslobadjaju od poreza, a imajuci u vidu tax bracket donacija moze znacajno da smanji porez pojedincu.

Svako ima pravo da donira za bilo koju skolu, ali mi se cini da ljudi svesno doniraju bas u one skole koje se nalaze u njihovom kraju, ili im deca tamo idu. :)

Cudno?!

 

edit:

dodao lolka


Edited by mrd, 22 November 2014 - 17:24.


#20 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 22 November 2014 - 17:44

I ja cula to za skole. sta cemo sad mi,ostadose nam deca nepismena...



#21 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 November 2014 - 18:06

:lol+:

Jeste to stvar prestiza, ali nacelno gledano u tim skolama deca imaju i dodatne aktivnosti, koje su finansirane od strane roditeljskih organizacija. Tu drzava indirektno utice, posto se donacije oslobadjaju od poreza, a imajuci u vidu tax bracket donacija moze znacajno da smanji porez pojedincu.

Svako ima pravo da donira za bilo koju skolu, ali mi se cini da ljudi svesno doniraju bas u one skole koje se nalaze u njihovom kraju, ili im deca tamo idu. :)

Cudno?!

 

edit:

dodao lolka

Ne samo da doniraju u novcu, sto ima jel' prednosti koje si pomenuo, nego i u volonterskom radu. Naravno oni koji mogu. Necu ni da pominjem sve one fundraising,i kolace i slicno  :) to recimo nisam videla u Evropi



#22 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 22 November 2014 - 18:19

Ne samo da doniraju u novcu, sto ima jel' prednosti koje si pomenuo, nego i u volonterskom radu. Naravno oni koji mogu. Necu ni da pominjem sve one fundraising,i kolace i slicno  :) to recimo nisam videla u Evropi

Ne mogu da govorim za Evropu, ali mi se cini da su 90-ih koje sam delimicno proveo u Francuskoj, roditelji isli i volontirali u skolama. Opet, davno je to bilo da mogu da tvrdim sa sigurnoscu.

Da vidis ovde u US, kad se na PTA sastanku posvadjaju oko toga koliko para da se da u fuzbalere, a manje za ovu decu koja hoce da uce. :rotflmao: Pa se roditelji ovih vicnih fizickim akrobacijama naljute, kad im se kaze da je bolje investirati u intelekt i znanje, nego u sport. Da ne gresim dusu sportisti dobijaju dobar deo, ali je komicno. 



#23 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 22 November 2014 - 18:35


nama je kalkulator volsebno nestao na kraju prosle godine/deca su ga ostavljala kod uciteljice,da ne bi nosili kuci, ona otisla na bolovanje,druga dosla....sve u svemu neima.../ I posle natezanja dadose nam cek. ja sva sretna da utrosim te novce/ bilo I vise od tih 100 zelenih/ na nesto pametnije kad moj muz kupio ponovo. ne vredi,kupio on sebi igracku...

 

a povodom dobre skole...,sinoc kakva slucajnost,pao prvi porodicni skup na temu selidbe. oficijelno smo  u godini selidbe, malo se oduzili preko plana ali tu smo gde smo. I deca su bukvalno zapela da idemo u... Severnu koreju. ja I otac im sam sto se nismo srusili,gde nadjose Seul I samo Seul. I to obojica /inace uvek teraju kontru jedan drugom.../ .Kazu citiram " tamo su najbolje skole,I najbolja tehnologija" eto culi oni. naravno sansa da idu u skolu u  seulu  im je koliko I meni da zivim u dohi/ a nije da ne bi htela/. otpoceli smo pricu I o parizu,sorboni,londonu.... ali dzaba ....seul ima najbolje skole.



#24 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 23 November 2014 - 14:52

 

a povodom dobre skole...,sinoc kakva slucajnost,pao prvi porodicni skup na temu selidbe. oficijelno smo  u godini selidbe, malo se oduzili preko plana ali tu smo gde smo. I deca su bukvalno zapela da idemo u... Severnu koreju. ja I otac im sam sto se nismo srusili,gde nadjose Seul I samo Seul. I to obojica /inace uvek teraju kontru jedan drugom.../ .Kazu citiram " tamo su najbolje skole,I najbolja tehnologija" eto culi oni. naravno sansa da idu u skolu u  seulu  im je koliko I meni da zivim u dohi/ a nije da ne bi htela/. otpoceli smo pricu I o parizu,sorboni,londonu.... ali dzaba ....seul ima najbolje skole.

 

Na pdf-u Obrazovanje vredi skrenuti paznju na to da se Seul ne nalazi u Severnoj Koreji.  

Uverena sam da deca to znaju. I dobro su culi, Seul je vrhunski megapolis. 



#25 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 23 November 2014 - 17:14

duboko se izvinjavam na greski. mozda ce mi biti oprosteno. Severnu koreju videti necemo sigurno,a i Juznu mala verovatnoca ali nikad se ne zna. Tamo imamo obezbedjen posao i kucu pa ako se zalomi znacemo gde idemo. jos jednom se na elementarnoj greski. zovie typo,lapsus ili neznanje potpuno je svejedno, greska postoji.



#26 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 23 November 2014 - 17:42

Pretpostavljam da si oslo pogresila ako si ubrzano pisala, a ovde se koristi (engleski) S. Korea - south. Meni se desi kad citam ovde na forumu S. Koreja, pa u momentu se podsetim da je Severna, a ne South.

#27 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 23 November 2014 - 17:57

Koliko drzava utice na obrazovanje u J. Koreji? :D



#28 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 23 November 2014 - 19:15

Nakon recesije i smanjenja doprinosa drzave javnim obrazovnim ustanovama, one su to nadoknadile povecanjem skolarine. Ovde gde zivim, cena skolarine povecana je za oko 70% od 2008. Na federalnom nivou, drzava nudi kredite, grants (bespovratna sredstva? ne znam prevod) i work-study (radi-uci) programe da pomogne onima kojima je takva pomoc potrebna. Univerziteti i nemaju incentiv da smanje skolarinu, jer postoji federal aid. I pored svega toga, broj studenata je u porastu. Razlog je i to sto preovladava razmisljanje da diploma znaci da su bolje sanse za zaposljavanje.


Edited by ControlFreak, 23 November 2014 - 19:15.


#29 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 23 November 2014 - 19:26

Ne bih se slozila sa darth banetom i nazvala americki obrazovni sistem reci koju je koristio. Ne bih da dajem procene sistema drzave od 300 mil i skoro 50 mil* studenata (primarno i sekundarno obrazovanje), ali bih mozda izuzela gimnazijsko obrazovanje kao slabu tacku tog sistema.

 

*In fall 2014, about 49.8 million students will attend public elementary and secondary schools. Of these, 35.1 million will be in prekindergarten through grade 8 and 14.7 million will be in grades 9 through 12. An additional 5.0 million students are expected to attend private schools (source). The fall 2014 public school enrollment is expected to remain near the record enrollment level of fall 2013.


Edited by ControlFreak, 23 November 2014 - 19:28.


#30 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 23 November 2014 - 20:09

Ne bih se slozila sa darth banetom i nazvala americki obrazovni sistem reci koju je koristio. Ne bih da dajem procene sistema drzave od 300 mil i skoro 50 mil* studenata (primarno i sekundarno obrazovanje), ali bih mozda izuzela gimnazijsko obrazovanje kao slabu tacku tog sistema.

Dakako da je HS slaba, ali se menja i uvode se izmene. Pokusavaju da se ugledaju na neke druge obrazovne sisteme i naprave US varijantu. Dobra stvar u US drustvu je sto adresiraju probleme i svesno teze njihovom resenju. Jedna otezavajuca okolnost je sto je US kultura toliko razlicita, a svi treba da se sloze oko nekog resenja. Life rocks! :D