Jump to content

Photo
- - - - -

Prevare na Limundu i Kupindu

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
46 replies to this topic

#1 kurije-oko

kurije-oko
  • Members
  • 13 posts

Posted 10 December 2012 - 23:45

Pitam se samo zasto neko ne reaguje po pitanju prodaje plagijata svega i svacega na sajtovima Kupindo i Limundo , bezbroj puta sam im pisao i pravili su se ludi jer ih nije briga ko sta prodaje dokle god im pare idu u dzep , pitam se samo zasto organi zmire prilikom toga , pokusavao sam na sve zive nacina da im pokazem koliko su bezobrazni ali sam dobio jos bezobrazniji odgovor , tipa da imam opciju da prijavim u koliko primeti krsenje nekog pravila . To su sablonski odgovori , i prijavljivao sam licitacije i opet su se desavale iste stvari , zasto se dozvoljava jednom sajtu koji je posrednik izmedju kupca i prodavca i ima registrovanu firmu da krsi i svoja pravila naznacena na sajtu i pravila odnosno zakone drzave . Ko drzi te firme i iza cijih ledja se kriju te osobe , ovo vise nije vid korupcije vec totalni kriminal sta oni rade , prodaju lekove , lose replike satova , parfema , patika itd . Neko ce se inficirati od tih jeftinih kopija parfema ili nedaj boze otrovati od tih lekova sto se tamo prodaju bez ikakvog naloga i bilo kakave oznake o originalnosti . Zasto niti jedni mediji ne obracaju baznju na takve stvari , jer je potrebno za sve da se plati citaj da se podmiti neki novinar da bi se nesto objavilo , da li i ovde na B92 ima neko posten, odgovoran da malo pogleda o cemu se tu zapravo radi . Samo cu reci da situacija u drzavi je katastrofalna i da ovo mozda i nije neki problem koliko ima bitnijih ali zato sto smo zmurili na ovakve stvari zato nam je drzava i tu gde jeste , a veliku odgovornost imaju za to i mediji pogotovo oni partijski . Sami odlucite da li cete sacuvati to malo obraza sto imate ili ne .

Srdacan Pozdrav

Tomislav

#2 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 11 December 2012 - 11:31

Ako hoćeš da se obratiš redakciji B92, najbolje je da kontakt ostvariš preko sajta, tj. preko rubrike 'Kontakt'. Evo linka: http://www.b92.net/pisite/

Preko foruma ćeš teško ostvariti kontakt, tako da predlažem da stupiš s njima direktno u vezu.

Što se tiče Limunda i Kupinda, oni odavno prodaju falš robu raznih kategorija, a poznato mi je da su se mnogi uvoznici, stručnjaci, kolekcionari, kupci i ostali žalili na raznim mestima na internetu povodom ovog problema, ali mi nije poznato da li je neko pokušao da ozbiljnije porazgovara sa tržišnom inspekcijom. Na istim mestima se može pročitati kako su administratori slali debilna objašnjenja, npr. kako mnogi proizvođači sami finansiraju izradu replika svojih proizvoda :blink:. Čak i kada bi ovo bilo tačno, prodaja takve robe je zabranjena zakonom. Nekada se prave nevinašca, pa tvrde kako nisu kompetentni da prepoznaju replike, iako bi tako jadni, mali i neobavešteni za nekoliko sekundi mogli da saznaju da oglas u kome piše npr. 'Patek Philippe, očuvan, 20€' kilometarski smrdi na repliku, premda ih od ovog slučaja brani pravilo da vlasnik sajta nije odgovoran za robu koja se prodaje preko oglasa, pošto nije jasno naznačeno šta je u pitanju. U poslednje vreme su se izbezobrazili, pa bez ikakve intervencije objavljuju oglase u kojima otvoreno piše da se prodaje replika nekog proizvoda. Ovo važi za gotovo sve oglasne sajtove, uz izuzetke maltretiranja ljudi koji oglašavaju druge vrste robe i usluga. Primetio sam da sada postoje formulacije 'Držao/-la bih časove matematike/fizike/hemije itd', kako bi se , eto, ispunila zakonska forma i da se oglas ne bi tumačio kako neko već drži časove ovih predmeta za novac, premda ljudi koji to čine (uglavnom) ne prodaju maglu, već zarađuju svaki dinar, dok se otvoreni lopovluk toleriše.

#3 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 11 December 2012 - 13:08

A dok ne rešiš problem uzmi ovo, možda ti donese sreću :D

http://www.kupindo.c...1_Srecni-kesten

#4 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 11 December 2012 - 14:39

A dok ne rešiš problem uzmi ovo, možda ti donese sreću :D

http://www.kupindo.c...1_Srecni-kesten

Ovo je sjajno, definitivno jedan od boljih artikala  :lol+:

Ljudi neke stvari prodaju i po sistemu APP, a posto vidim da vec petoro ljudi zeli ovaj predmet ocigledno svaka roba ima svog kupca.

#5 elektro_pionir

elektro_pionir
  • Members
  • 44 posts

Posted 12 December 2012 - 05:11

Ima neke istine u svemu tome mada nije to specijalitet kupinda ili limunda  , ovde sve moze uz odgovarajucu zastitu , ali s druge strane ima taj limundo i neke dobre strane , bar zasad dok nam je ebay nedostupan sto je isto tako jedan domaci apsurd , prema tome ne znam zasto je to tako neobican fenomen

#6 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 12 December 2012 - 06:58

Da li prodaju i Džirlo?

#7 Fender

Fender
  • Members
  • 15,377 posts

Posted 12 December 2012 - 11:17

Dragi Tomislave dotakao si se samo jednog u nizu problema, ali umesto odgovora ja tebi postavljam pitanje.

Da li se iko od nadleznih ili kupaca tangira sto u visokokotiranim radnjama po centru Beograda dolazi krs i lazna roba? Da li se iko tangira pa i ti sto farmerke koje su ocigledni falsifikati kostaju po 4000, da li se iko tangira sto se u sred one limenke i Djilasovog rugla Beograda zvanog TC Usce prodaju falsifikovane naocare za sunce? Jel i to kriminal, ili je kriminal kada neko na internetu prodaje stari televizor pa napise u odlicnom stanju, ili kada ti prodaju potpuno novu stvar za ogromne pare a ne vredi ni 1/10 iznosa?

Za lekove se slazem to bi trebalo zakonom zabraniti, ali i u samim apotekama imamo laznjake, farmaceutska mafija je jedna od jacis kod nas....a ono koja nije jaka mafija kod nas?

Edited by Fender, 12 December 2012 - 11:17.

#8 forumname

forumname
  • Members
  • 164 posts

Posted 12 December 2012 - 14:58

Dragi Tomislave dotakao si se samo jednog u nizu problema, ali umesto odgovora ja tebi postavljam pitanje.

Da li se iko od nadleznih ili kupaca tangira sto u visokokotiranim radnjama po centru Beograda dolazi krs i lazna roba? Da li se iko tangira pa i ti sto farmerke koje su ocigledni falsifikati kostaju po 4000, da li se iko tangira sto se u sred one limenke i Djilasovog rugla Beograda zvanog TC Usce prodaju falsifikovane naocare za sunce? Jel i to kriminal, ili je kriminal kada neko na internetu prodaje stari televizor pa napise u odlicnom stanju, ili kada ti prodaju potpuno novu stvar za ogromne pare a ne vredi ni 1/10 iznosa?

Za lekove se slazem to bi trebalo zakonom zabraniti, ali i u samim apotekama imamo laznjake, farmaceutska mafija je jedna od jacis kod nas....a ono koja nije jaka mafija kod nas?

uvek me je strasno zanimalo kako neko uspe da prepozna fush farmerke i/ili naocare za sunce?  evo ja kupujem firmiranu robu stalno (pod tim mislim na firmiranu robu po srpskim standardima a ne svetskim, recimo neki replay ili diezel i povremeno nesto ekskluzivnije) a i putujem rel cesto i gledam iste stvari kada otputujem.  prvo, za pomenutu robu su cene ovde i tamo iste ili tu negde +-10%, dizel je skup ovde, skup je i tamo, replay je skup ovde skup i tamo, armani i boss da ne pominjem.  jedino ako se ode u outlet ili se naidje na 5. snizenje u sezoni i imas srece da nadjes tvoj broj (skoro nemoguce).  jako bih volela da mi objasnis kako si zakljucio da su farmerke i naocare za sunce po centru beograda falsifikati?

#9 Fender

Fender
  • Members
  • 15,377 posts

Posted 12 December 2012 - 15:13

Naocare za sunce su kineske i stizale su u Zemun gde su im ljudi skidali etikete i lepili nove sa poznatijim markama.

Farmerke je razvozio jedan moj poznanik. Ne kazem da je 100% robe fals ali ima mnogo, cena nema veze, nece ti sigurno ovde biti jeftinije, jer ovde nije nista jeftine, osim zubarskih usluga i plasticne hirurgije. A cene mozemo da uporedjujemo tek kada uporedimo

standard , pa vidimo da li je isto kada farmerke ovde platis 100 evra sa platom od 300, ili negde preko 100 evra sa platom od 1500 evra.

#10 kurije-oko

kurije-oko
  • Members
  • 13 posts

Posted 12 December 2012 - 17:06

Pozdrav , ja sam i rekao da je to jedan u nizu problema , ali sto se tice Limunda i Kupinda to je leglo kriminala , jer oni hoce da uzimaju procenat za svaku prodaju / kupovinu , da naplacuju postavke oglasa te da uzimaju pare za svakojake dalje opcije , a kad dodje na red odgovornost tu izmisljaju bezobrazne razloge jer se zaista sprdaju sa ljudskom inteligencijom , ja tvrdim da tamo nema jedna jedina osoba koja zna svoj posao , ja dobijam odgovor bez Dobar Dan , prijatno , postovani itd , pa te reci se koriste u zivotu a kamo li u nekoj firmi koja ima na hiljade klijenata . No da ne sirim mnogo , ja sam kupiio template sajt pre neki dan od coveka koji je bez pardona sajt koji vec postoji samo prepravio "Powered By" i regulisao ga kao svoj tempate i tako stavio na prodaju . Definitivno da mozda tako nesto oni ne bi primetili nisam neki indijanac da nemam razumevanja , ali sam im sada poslao od koga je sajt originalni , taj sajt se moze skinuti i u free verziji ali samo na koriscenje ( pregled izrade sajta akako funkcionise itd ) a ne dalje distribuiranje. Crno na belo sam im sve poslao pa me zanima njihov odgovor ovog puta , mada ne sumnjam da ce mi opet reci da samo kliknem ono prijavi i nakon toga opet nista uraditi nece . Ovo sto sam ja naveo je zaista smesno , naspram svega sta sve oni zargonski receno valjaju , tu su razni dodatci iskreni , neki preparati za mrsavljenje , da ne pricam o hemikalijama za vezbanje itd . Ko to kontrolise , kad ce se ljudi opametiti kad nekom detetu stane srce na treningu ili nekoj devojci koja umesto preparata za mrsavljenje dobije neku bolestinu ili poremecaj hormona ?

Edited by kurije-oko, 12 December 2012 - 17:08.

#11 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 12 December 2012 - 17:16

Tema se, sasvim logično, dosta proširila, jer nisu problem samo pomenuti sajtovi. Takvih sajtova ima mali milion, bilo da su lični, bilo da su specijalizovani oglasni sajtovi, tj. pravna lica. Davalac oglasnog prostora zaista nije odgovoran za sadržaj, ukoliko je nemoguće proveriti robu, kao npr. kada su u pitanju polovni automobili, gde zaista ne može da odgovara ukoliko je vlasnik pomerao kilometražu ili radio nešto slično. Isto važi i za mnoge proizvode, npr. kada neko prodaje mobilni telefon, vlasnik oglasnog prostora takođe ne može da proveri u kakvom je stanju i da li je original. Isto važi i za mnoge vrste robe, jer ako neko oglasi da prodaje Ray Ban naočari ili rolex, ne može se ni očekivati da vlasnik oglasnog prostora trči i proverava autentičnost.

S druge strane, postoje oglasi gde je jasno naznačeno da se prodaju replike, što bi vlasnik oglasnog prostora morao svakako da zabrani. Na internetu ima toliko sajtova gde se javno prodaju telefoni, odeća, obuća, nakti, satovi i mnogo toga što je falsifikat. Inspekcija sve ovo toleriše, pa su sada izjednačeni i legalni oglasni prostori i pojedinci koji sami valjaju falš robu. Pre više godina sam razgovarao sa vlasnikom jedne prodavnice koja je propala, upravo zbog ovakve vrste konkurencije. Čovek je plaćao poreze i poštovao zakone, ali nije mogao da izdrži konkurenciju nelegalne robe koju su prodavala fizička lica. Kada je pitao u inspekciji zbog čega se to toleriše, oni su samo slegnuli ramenima i odgovorili da narod mora od nečega da živi. Kada je upitao od čega će onda on da živi i za koji đavo plaća poreze, nisu imali odgovor. Koliko znam, otišao je u inostranstvo jer ovde nije mogao da opstane.

Ne znam koliko je tačna priča da su naočari i druga roba iz TC Ušće falsifikati, jer koliko znam, prodaju ih firme koje i na drugim mestima imaju prodavnice. Ako postoje dokazi, onda bi ih trebalo i objaviti. Pojedine vrste robe jesu legalne i cene su im skoro iste kao u inostranstvu. Kod nekih odevnih predmeta postoje cene koje su propisane za više evropskih država, uključujući ponekad i Srbiju, pa je tu razliku lako utvrditi.

Što se tiče skupoće originalnih predmeta, to me se, začudo, ne tiče. Nije u pitanju roba koja je neophodna, već se može nadomestiti i drugim proizvodom. Najveću razliku u ceni (oko 300%) primetio sam kod Marks & Spencer. Pre nekoliko godina sam bio u Irskoj i kupio neku običnu plavu košulju za 10-12€ u njihovoj prodavnici iz ovog lanca. Samo mesec ili dva po povratku, u domaćoj prodavnici sam video istu košulju, istog sirovinskog sastava, ali po ceni od oko 3.000 dinara. Tu košulju sam kupio jer mi je tada bila potrebna, a pukim slučajem je bio M&S, koji mi je bio najbliži, a i cena je bila sasvim povoljna. Ne verujem da bih nešto kupio u domaćem M&S, jer je u pitanju bila obična plava košulja dugih rukava kakva se može naći u gotovo svakoj radnji.

S druge strane, u istoj toj prodavnici ima kupaca, ne znam koliko kupuju, ali nije ni bitno. Evidentno je da ima onih koji hoće da toliko plate, a ja s tim nemam problem. To što neko želi da plati X evra za farmerke, Y evra za jaknu ili Z evra za majicu je stvar ličnog izbora pojedinca u koji nemam nameru da se mešam, pa makar to bilo i dva-tri puta skuplje nego u inostranstvu. Da se ne lažemo, izbor postoji, a ako neko ne želi da plati 100€ za firmirane farmerke, uvek može da sačeka neko letovanje ili skokne do Temišvara/Segedina ili da kupi neke druge u manjim radnjama po sasvim pristojnoj ceni i pristojnog kvaliteta. Evidentno je da visoke cene ljudima ne smetaju, jer ipak kupuju, jer bi u suprotnom ovakve radnje propale. Naravno, kada se falš roba uvaljuje kao orginal, to predstavlja kršenje zakona i takve bi trebalo poslati na pansion o državnom trošku.

#12 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 12 December 2012 - 19:05

da uporedjujemo tek kada uporedimo

standard , pa vidimo da li je isto kada farmerke ovde platis 100 evra sa platom od 300, ili negde preko 100 evra sa platom od 1500 evra.

Tebi očigledno nije baš najjasniji pojam standarda ;)

#13 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 12 December 2012 - 20:05

... kad ce se ljudi opametiti kad nekom detetu stane srce na treningu ili nekoj devojci koja umesto preparata za mrsavljenje dobije neku bolestinu ili poremecaj hormona ?

Limundo je buvlja pijaca. Ko ne zna kako funkcioniše buvljak, šta će tamo? Taj koji na buvljaku tek kupuje hranu ili lekove i nije zaslužio drugo osim možda Darvinove nagrade, te da mu se kupi sanduk. Polovan takođe.

Koliko znam, zabranjena je prodaja lekova i hrane na tom sajtu, ali i da nije, da li je normalan onaj koji bu kupio hranu na buvljaku ili na takav oglas? Recimo "prodajem novu šniclu od 300 grama" je tek nijansu manje odvratno nego da prodaje ... naprimer polovnu. Lekove da i ne spominjem, idiot je onaj koji ih intuitivno i u apoteci kupuje, a o (internet) buvljaku i da ne govorim. 

I ti, što nisi kupio knjige o programiranju pa uradio originalan sajt? Misliš da će neko to baš za tebe da radi i baš tebi da proda sa početnom cenom od 10 dinara? Ako stvarno veruješ u takvo šta, imam za tebe sjajan most ... mogu da ga stavim na Kupindo da se ne cimaš puno. Lično preuzimanje naravno, kurirske službe bi uzela bogatstvo za prevoz. A, oš?

Edited by Hill Bill, 12 December 2012 - 20:06.

#14 kurije-oko

kurije-oko
  • Members
  • 13 posts

Posted 12 December 2012 - 22:55

Limundo je buvlja pijaca. Ko ne zna kako funkcioniše buvljak, šta će tamo? Taj koji na buvljaku tek kupuje hranu ili lekove i nije zaslužio drugo osim možda Darvinove nagrade, te da mu se kupi sanduk. Polovan takođe.

Koliko znam, zabranjena je prodaja lekova i hrane na tom sajtu, ali i da nije, da li je normalan onaj koji bu kupio hranu na buvljaku ili na takav oglas? Recimo "prodajem novu šniclu od 300 grama" je tek nijansu manje odvratno nego da prodaje ... naprimer polovnu. Lekove da i ne spominjem, idiot je onaj koji ih intuitivno i u apoteci kupuje, a o (internet) buvljaku i da ne govorim. 

I ti, što nisi kupio knjige o programiranju pa uradio originalan sajt? Misliš da će neko to baš za tebe da radi i baš tebi da proda sa početnom cenom od 10 dinara? Ako stvarno veruješ u takvo šta, imam za tebe sjajan most ... mogu da ga stavim na Kupindo da se ne cimaš puno. Lično preuzimanje naravno, kurirske službe bi uzela bogatstvo za prevoz. A, oš?

Suvise imam godina da bi sada ucio programiranje , a opet znam ga i dovoljno dobro da napravim neki sajtic , ovde se ne radi o tome da ce neko za mene da radi , on je imao gotov template i nije mu bila pocetna cena 10 dinara nego je prodao po fiksnoj ceni od 1000 dinara i zasto bi mi to bilo cudno kad su toliko u regularnim firmama cene ( manje _ vise ), opet da dodam svako ima svoj razlog kupovine , moj je jer radim vise poslova punom parom a treba mi za prijateljicu sajt pa sam se ponudio da pomognem koliko mogu , uzeo sam template kako bi ustedeo vreme ali opet to su neki moji razlozi koji tebe ne treba da interesuju niti znam zasto se ti petljas pogotovo jel se frljas sa podatcima , kupio sam i dzemper pa po tvom sam trebao kupiti knjigu o strikanju pa da ga sam napravim jel ? Templatovi imaju da se kupe po ceni od 20 dolara pa do koliko hoces na stranim sajtovima ali od pravog vlasnika sa licencom i mogucnoscu za daljom upotrebom, ali ovaj sem to sto je bio povoljan odgavao mi je izgledom i funkcijama u prevodu imao bi najmanje posla oko njega prepraviti za "svoje" potrebe. Umesto sto se pravis pametan , zamolio bi te da se drzis teme i ne ulazis u odluke moje te da se fraljas sto bi nas narod rekao sa informacijama u koje nisi upucen ;) Ja sam rekao da je template samo jedan bizaran primer , i ne toliko strasan u odnosu na ostale . Nisam kao ti da okrivljujem narod sto kupuje na takvim mestima , svakako nije pametno , ali zivimo u takvim vremenima da nikad ne znas kakva je muka coveka naterala na to , nekad covek i rizikuje da bi preziveo zbog sebe ili svoje dece , ja krivim kupindo i limundo sto dozvoljavaju svasta nesto da se prodaje i time se jos prave ludi , neka uvedu nacin provere toga sto se prodaje ili neka brisu sumnjive proizvode , u prevodu samo trebaju raditi posao za koji su placeni . A ti nastavi da krivis narod za sve , zbog takvih nam i jeste drzava tu gde jeste .

#15 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 12 December 2012 - 23:36

Umesto sto se pravis pametan , zamolio bi te da se drzis teme i ne ulazis u odluke moje te da se fraljas sto bi nas narod rekao sa informacijama u koje nisi upucen  ;)

Dobro, nećeš most. Vidiš da nisi preplatio templejt, samo ne umeš da ceniš vrednost stečenog iskustva.

Nego, sve očekujem da nam kažeš koji je to sajt te vrste na kome su i kupci i prodavci savršeno zaštićeni u tom "kupujem-prodajem" odnosu, pa da ova (anti)reklama ode na deponiju gde su uglavnom i ranije završavali takvi projekti onih koji su se zato na ovaj forum i prijavili.

Vidiš, od tebe ne bih kupio ništa, pa tako ne kupujem ni ovaj tvoj bofl. Opet, iskustvo.