Jump to content


Photo
- - - - -

Kvalitet i stručnost prosvetnih radnika u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
26 replies to this topic

#16 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 28 October 2014 - 17:20

Ko je uopšte tražio sud? Samo sam napisala iz ličnog iskustva. Da je nemarna i neodgovorna uglavnom znaju ta deca, njihovi roditelji i nastavnici koji su nasledili tu decu.

 

Sličan slučaj ovom je učiteljica moje starije ćerke. Odeljenje je zbog toga deklasirano u svakom smislu u periodu od petog do osmog. Obično tako i bude.



#17 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 28 October 2014 - 17:24

Sličan slučaj ovom je učiteljica moje starije ćerke. Odeljenje je zbog toga deklasirano u svakom smislu u periodu od petog do osmog. Obično tako i bude.

 

Što je najgore, kada ne nauče osnovu, nadogradnja im uopšte ne ide. Naša je decu učila da se piše "Banja luka", "Crna gora" ... i insistirala na tome. :(



#18 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 28 October 2014 - 17:27

Što je najgore, kada ne nauče osnovu, nadogradnja im uopšte ne ide. Naša je decu učila da se piše "Banja luka", "Crna gora" ... i insistirala na tome. :(

 

Da je samo to. Disciplina, ponašanje, motivacija... sve na nuli.



#19 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 28 October 2014 - 17:32

Što je najgore, kada ne nauče osnovu, nadogradnja im uopšte ne ide. Naša je decu učila da se piše "Banja luka", "Crna gora" ... i insistirala na tome. :(

 

Da li je neko pokušao da toj idiotkinji stavi pod nos primerak Pravopisa? Ta bi mogla komotno da se vrati čuvanju ovaca.



#20 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 28 October 2014 - 17:54

Da li je neko pokušao da toj idiotkinji stavi pod nos primerak Pravopisa? Ta bi mogla komotno da se vrati čuvanju ovaca.

 

 

Da, jedan otac je morao sa njom da se nadvikuje, pitajući je kako ona to njih uči i gde je bila za vreme časa kada je jedan učenik njegovom detetu oplavilo glavu. Žena je urlala sva crvena u licu "sa kojim pravom vi mene pitate kako ja radim svoj posao", mislila sam da će porušiti sve one stolove ispred sebe i skočiti mu za vrat. Svima je bilo jasno da nema puno priče...

 

Ja nisam čula da je neko od učitelja dobio otkaz. Ima nekakvo glupavo pravilo, ti prijaviš, dođe komisija na dan do tri, sede na časovima, a dođu najavljeni. Naravno, sve te učiteljice su pravi anđeli kada je komisija tu i tada oni donesu zaključak da se roditelji žale bez razloga.



#21 ravnicar

ravnicar
  • Members
  • 2,743 posts

Posted 28 October 2014 - 18:18

Da, jedan otac je morao sa njom da se nadvikuje, pitajući je kako ona to njih uči i gde je bila za vreme časa kada je jedan učenik njegovom detetu oplavilo glavu. Žena je urlala sva crvena u licu "sa kojim pravom vi mene pitate kako ja radim svoj posao", mislila sam da će porušiti sve one stolove ispred sebe i skočiti mu za vrat. Svima je bilo jasno da nema puno priče...
 
Ja nisam čula da je neko od učitelja dobio otkaz. Ima nekakvo glupavo pravilo, ti prijaviš, dođe komisija na dan do tri, sede na časovima, a dođu najavljeni. Naravno, sve te učiteljice su pravi anđeli kada je komisija tu i tada oni donesu zaključak da se roditelji žale bez razloga.


Takve stvari sam resavao odmah sa direktorom, nista uciteljica, razredna, PPS. Oni dodju na red tek kasnije i bio sam uporan. Doduse imao je ko da mi da savet kako to da odradim a i nije bilo mnogo takvih situacija.

#22 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 28 October 2014 - 18:36

Ja nisam čula da je neko od učitelja dobio otkaz.

Nazalost, verujem da je to tacno. Isto tako nazalost, tesko da je neko od roditelja dobio otkaz - ili bilo kakvu drugu sankciju - za totalno neobjektivno, pretece, pa i nasilnicko ponasanje prema nastavnicima, kao i potpuno idiotsko uverenje, jako cesto u Srbiji, da je nemoguce da je njihovo dete ikad ista pogresilo. Dok se na Dalekom istoku i u protestantskom svetu uci da je prvo tvoje dete odgovorno, pa tek onda ceo svet, kod nas je to naopacke - a takvih slucajeva je, verujem, znatno, znatno vise. 

 

I dalje, kao sto je svojevremeno zapazio Stanislaw Lem u jednom sjajnom eseju, objektivnog posmatraca bi moralo da zacudi kako to da se i za vozacku dozvolu trazi provera elementarne psihofizicke sposobnosti, a niko ti nista ne trazi da napravis i odgajas dete...



#23 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 28 October 2014 - 18:47

Takve stvari sam resavao odmah sa direktorom, nista uciteljica, razredna, PPS. Oni dodju na red tek kasnije i bio sam uporan. Doduse imao je ko da mi da savet kako to da odradim a i nije bilo mnogo takvih situacija.

 

Joj, direktori :D

 

Nema tu nikakvog rešenja. Direktori drže učiteljice i nastavnike koji će glasati za njega da i sledeći mandat budu direktori, a ne nekog ko dobro radi. U toj školi gde je ova naša, fala bogu bivša učiteljica, najbolja je sedela u boravku iz milion razloga.



#24 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 28 October 2014 - 18:52

Nazalost, verujem da je to tacno. Isto tako nazalost, tesko da je neko od roditelja dobio otkaz - ili bilo kakvu drugu sankciju - za totalno neobjektivno, pretece, pa i nasilnicko ponasanje prema nastavnicima, kao i potpuno idiotsko uverenje, jako cesto u Srbiji, da je nemoguce da je njihovo dete ikad ista pogresilo.

 

Tačno, ima i roditelja i dece kretena, ne samo nastavnika i učitelja. Sveukupno jedna sumorna slika u celoj državi.

 

 

Dok se na Dalekom istoku i u protestantskom svetu uci da je prvo tvoje dete odgovorno, pa tek onda ceo svet, kod nas je to naopacke - a takvih slucajeva je, verujem, znatno, znatno vise. 

 

 

 

S moje tačke gledišta i mog iskustva, dete koje prihvati odgovornost i prizna krivicu može slobodno da se seli iz grada.

Užasno je teško i roditelj biti, jer ako imaš neke principe i hoćeš da ih preneseš na dete, veoma često te reakcije okoline demantuju i shvatiš da za neke stvari treba možda da ih učiš sasvim suprotno.

 

 

I dalje, kao sto je svojevremeno zapazio Stanislaw Lem u jednom sjajnom eseju, objektivnog posmatraca bi moralo da zacudi kako to da se i za vozacku dozvolu trazi provera elementarne psihofizicke sposobnosti, a niko ti nista ne trazi da napravis i odgajas dete...

 

Da, odlično pitanje, nažalost, regulisano ustavom.



#25 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 28 October 2014 - 19:01

Da, jedan otac je morao sa njom da se nadvikuje, pitajući je kako ona to njih uči i gde je bila za vreme časa kada je jedan učenik njegovom detetu oplavilo glavu. Žena je urlala sva crvena u licu "sa kojim pravom vi mene pitate kako ja radim svoj posao", mislila sam da će porušiti sve one stolove ispred sebe i skočiti mu za vrat. Svima je bilo jasno da nema puno priče...


...

 

Ako je u pitanju gradivo, mislim da se to može rešiti preko direktora ili inspekcije, a za ostalo ne znam šta da kažem. Ako je neko istukao njegovo dete, mogao je da porazgovara direktno sa roditeljima dotičnog mladunca.

 

Ako je počela da se dere, ja bih je 'ladno pitao da li tako histeriše i na času i da li je išla kod psihijatra.



#26 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 28 October 2014 - 19:59

Ako je u pitanju gradivo, mislim da se to može rešiti preko direktora ili inspekcije, a za ostalo ne znam šta da kažem. Ako je neko istukao njegovo dete, mogao je da porazgovara direktno sa roditeljima dotičnog mladunca.

 

Ako je počela da se dere, ja bih je 'ladno pitao da li tako histeriše i na času i da li je išla kod psihijatra.

 

:D Mislim da bi to pitanje ili odložio ili morao fizički da nasrneš na ženu... veruj da treća opcija nije dolazila u obzir.

 

Odeš kod direktora a on ti kaže da će to da sredi, ti se vratiš da mu kažeš da ništa nije sredio, a on ti objasni da se to ustvari uopšte nije desilo - rekla učiteljica. Sve je to jedno vrzino kolo, melirano sa politikom, što državnom što unutrašnjom (školskom).



#27 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 28 October 2014 - 20:53

Tačno, ima i roditelja i dece kretena, ne samo nastavnika i učitelja. Sveukupno jedna sumorna slika u celoj državi.

 

 

 

S moje tačke gledišta i mog iskustva, dete koje prihvati odgovornost i prizna krivicu može slobodno da se seli iz grada.

Užasno je teško i roditelj biti, jer ako imaš neke principe i hoćeš da ih preneseš na dete, veoma često te reakcije okoline demantuju i shvatiš da za neke stvari treba možda da ih učiš sasvim suprotno.

Sto se principa tice, jednostavno se kaze da nasa porodica tako radi i to je to. Sto se komunistickih trutova tice, tuca sa njima je moguca tek kad se dete zastiti inace ono pati. Dok je dete kod kriticnog nastavnika, sve mora da bude cile mile, da dete ne strada. Takvih neljudi ima svuda u svetu i uglavnom se kriju iza sindikalne zastite, posto nastvnici tesko dobijaju korpu.

Spoiler

 

:D Mislim da bi to pitanje ili odložio ili morao fizički da nasrneš na ženu... veruj da treća opcija nije dolazila u obzir.

Ili da imas dobar broj telefona. ;)

 

Odeš kod direktora a on ti kaže da će to da sredi, ti se vratiš da mu kažeš da ništa nije sredio, a on ti objasni da se to ustvari uopšte nije desilo - rekla učiteljica. Sve je to jedno vrzino kolo, melirano sa politikom, što državnom što unutrašnjom (školskom).

Odes kod direktora i objasnis mu da ce neko da leti, ali tek kada si dete izbavio.

U normalnom svetu se zalis visoj instanci i to uvek upali, makar za tvoje dete.

U Srbiji su te stvari vise okrenute ka poziciji, ko koga moze da bije, nego sta je ipravno.