Jump to content


Photo
- - - - -

Ebola - 38 godina kasnije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
44 replies to this topic

#31 tom-m

tom-m
  • Banned
  • 301 posts

Posted 14 October 2014 - 16:42

Ti kanda nisi obavesten da su u pitanju reptilski vanzemaljci sa Zeta Retikuli 3? 

 

Kad vec kazes da verujes u sve, rekoh da te informisem...

 

No no, ne mora se odma skretat temu na "reptile". To je isfurana replika, kad god netko ne vjeruje u službenu priču, odmah mu netko ubaci joker "teorija zavjere" i sad je kao šta, svaki razgovor gotov jer je netko viknuo teorija zavjere?

 

Tako su i Chomskom pred 40 godina, svaki drek koji je tada govorio, o bankarima, o plutokraciji, svaki put kad bi o tome pričao spiker bi ga pitao "pa šta vi stvarno vjerujete u te teorije zavjere". A danas svi plaču i kukaju o zlim bankarima.

 

Ebola je ista priča. Koliko je ono bilo kritičnih virusa u zadnjih 10 godina? Malo svinjska gripa, malo ptičja, ne znam jesam još neku propustio. Pa u međuvremenu pfizer platio nekoliko milijardi dolara kazne radi izgubljene sudske tužbe za Bextru, ali danas je to kurac, koga briga za neku farmaceutsku firmu koja je kao u službi zdravlja a zapravo dila i štanca tablete i onda nakon 1 u 100 godina izgubi sudski spor radi lažnog marketinga tablete i kazne ih 2-3 milijarde dolara, to ionako svaki dan zarade na ostalim glupostima kojim šopaju ljude.

 

Reptili da. Zelene boje, od papira, žive u sefovima.

 

A zbog tih reptila, čaroban lijek koji će nas nesretne obične male ljude izbavit od tog zlog virusa kojeg neobjektivni i nepristrani mediji nekad opisuju kao virus "koji se širi zrakom" - zbog tih reptila već postoji patent za cjepivo protiv ebole.

 

To to. Velike teorije zavjere. Ajde sad netko spomene Harp, to će bit prava diskusija. Harp harp reptili - i patentirani, od strane privante kompanije, lijek za ebolu, paralelno sa neviđenom medijskom pompom oko virusa koji postoji već "sto godina".

 

Harp harp harp.



#32 Vlax

Vlax
  • Members
  • 3,869 posts

Posted 14 October 2014 - 16:55

Tebe, kao ni ostale, niko ne tera da kupujes i pijes lekove. Dakle ako smatras da su te pretnje izmisljene, molim lepo. umesto lekova kupi sebi sta zelis i uzivaj,



#33 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 14 October 2014 - 17:46

 

To to. Velike teorije zavjere. Ajde sad netko spomene Harp, to će bit prava diskusija. Harp harp reptili - i patentirani, od strane privante kompanije, lijek za ebolu, paralelno sa neviđenom medijskom pompom oko virusa koji postoji već "sto godina".

 

Harp harp harp.

 

Postojao je i Polio "sto godina", pa je u neko doba napravljena vakcina.

 

Slazes li se s cinjenicom da virus ebole postoji i da od nje negde neki ljudi umiru? Ako se slazes, zasto onda imas problem da neka kompanija, neki javni institut neke drzave, neki vrag, djavo - ko god, napravi vakcinu koja ce ljudima u ugrozenim podrucjima pomoci? Ili ti je bitnije da te "neke strane privatne kompanije" ne zarade pare?

 

Ulazes li ti svoje pare u istrazivanje te nove vakcine? Hoces li se vakcinisati? Ako je odgovor na oba pitanja ne - sta te onda toliko sekira ko ce to uraditi i koliko ce naplatiti?

 

p.s. pre nego sto dodam u svoj potpis - da, nick mi zvuci americki, ali  ne zivim u US (taj detalj, da li neko zivi u US, je izgleda jako bitan za neke forumase, za "argumentovanu" diskusiju)


Edited by Sunshine State, 14 October 2014 - 17:49.


#34 tom-m

tom-m
  • Banned
  • 301 posts

Posted 14 October 2014 - 21:01

Ma Florida zakon.

 

Otišli smo kvragu i svi smo postali jedan moralni kurac, penicilin je jedan od najvažnijih medicinskih otkrića u zadnjih "100 godina" pa nitko nije na njemu digo paricu. Fleming je odbio pare za to.

 

Ne kažem da medicina nije napredovala radi pare, ali je to dvosjekli mač kad se ljudsko zdravlje pretvori u komoditet sa kojim se trguje, ja ću si uzet tu slobodu da budem skeptik. Nije meni bitno da netko "ne zaradi pare" nego je samo indikativno gdje smo kao civilizacija kad u vrijeme ovako jedne....ajde....OGROMNE & FANTASTIČNO OPASNE NEVIĐENO JEZIVE pandemije ebole - netko broji lovu koju će na tome zaradit, i patentira lijek.



#35 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 14 October 2014 - 22:17

Ma Florida zakon.

 

Otišli smo kvragu i svi smo postali jedan moralni kurac, penicilin je jedan od najvažnijih medicinskih otkrića u zadnjih "100 godina" pa nitko nije na njemu digo paricu. Fleming je odbio pare za to.

 

Ne kažem da medicina nije napredovala radi pare, ali je to dvosjekli mač kad se ljudsko zdravlje pretvori u komoditet sa kojim se trguje, ja ću si uzet tu slobodu da budem skeptik. Nije meni bitno da netko "ne zaradi pare" nego je samo indikativno gdje smo kao civilizacija kad u vrijeme ovako jedne....ajde....OGROMNE & FANTASTIČNO OPASNE NEVIĐENO JEZIVE pandemije ebole - netko broji lovu koju će na tome zaradit, i patentira lijek.

 

Pa sta predlazes? Kako resiti problem? Kako napraviti vakcinu (znaci uloziti pare), a ne zaraditi? Ili potpuno ignorisati, pa cekati da epidemija stane "sama od sebe"? Ili da GSK, Pfizer, Novartis, etc... dodju pa kazu:"Ma ok, ulozicemo milijardu dolara u razvoj vakcine, delicemo besplatnno, ne moramo nista zaraditi!" Ali, jebesga, imaju oni zaposlene, treba to platiti, treba (nazalost) isplatiti i silne bonuse CEO-ovima, pa shareholderi, pa....etc... ali, to je drugi par rukava.

 

Mislim, je l' opcija public funds, pa onda da svaka drzava nek pravi program razvoja lekova, vakcina, etc... pa sta nam Bog da!? Dok se ne pojavi neki "jeftiniji nacin", ja (moram da) verujem u privatne farmaceutske kompanije, i u klinicka ispitivanja, i sve ono sto prati razvoj leka od "obicne hemijske supstance" do male, bele tabletice u pakovanju u apoteci. Dug je to put, vrlo skup, i niko nije lud da se upusta u to ako ne misli da ce nesto i zaraditi - and last, but not least, to nesto, koliko god da kosta, ce pomoci nekom, sto je u krajnjoj (pocetnoj) instanci i cela poenta.

 

Ovde je problem sto se nije "ocekivala"  epidemija ovih razmera, pa nijedna farmaceutska kompanija nije bas nesto bila voljna da ulaze u razvoj vakcine koja ce nam jednog dana, mozda, zatrebati. Sad se vidi da je to bila greska.

 

Jos jedan momenat ne treba zanemariti - pre sto godina, kad bi izbila epidemija ebole u Gvajani, sanse da oboli neko u Moskvi, New Yorku,... su bile minimalne. Sad je protok ljudi koliko puta veci, tako da se epidemije mnogo lakse sire i ne mogu drzati pod kontrolom, kao kad si mogao sve zarazene strpati na jedno ostrvo, pa ko prezivi.



#36 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 14 October 2014 - 23:41

Ma Florida zakon.

 

Otišli smo kvragu i svi smo postali jedan moralni kurac, penicilin je jedan od najvažnijih medicinskih otkrića u zadnjih "100 godina" pa nitko nije na njemu digo paricu. Fleming je odbio pare za to.

 

Ne kažem da medicina nije napredovala radi pare, ali je to dvosjekli mač kad se ljudsko zdravlje pretvori u komoditet sa kojim se trguje, ja ću si uzet tu slobodu da budem skeptik. Nije meni bitno da netko "ne zaradi pare" nego je samo indikativno gdje smo kao civilizacija kad u vrijeme ovako jedne....ajde....OGROMNE & FANTASTIČNO OPASNE NEVIĐENO JEZIVE pandemije ebole - netko broji lovu koju će na tome zaradit, i patentira lijek.

Cekaj, ti u svom bunilu odista mislis da naucnici i medicinari NE TREBA da rade za novac? Nego za lepe oci? Ili onih sedamdesetak rajskih devica? 

 

Hebote, vi teoreticari zavere ste zbilja u bunilu. Pa ja zaista ne znam nijednog jedinog kolegu u nauci - a poznavanje istorije nauke me uci da je to bilo ODUVEK - koji je bio gadljiv na pare. Znas li ti kolika je skrtica i profiter bio Isak Njutn? A tek Galilej koji je insistirao da mu vojvoda Kozimo II Medici bukvalno da vrecicu sa zlatnicima pre nego sto mu je demonstrirao izum teleskopa? Shvati jedno: napredak u BILO KOJOJ oblasti postoji zato sto su umni ljudi dobro placeni, a posebno se to odnosi na PRIMENJENE nauke kao sto je medicina i farmacija. 



#37 INKOGNITO1977

INKOGNITO1977
  • Members
  • 1 posts

Posted 16 October 2014 - 23:36

Malo sam razocaran,ocekivao sam vise od ovog topika,a ne prepucavanje farmaceutskih radnika i obicnih laika oko teorija zavere i malih zelenih.Za ebolu sam se zainteresovao jos 1999. kad sam na sajmu knjiga kupio Zonu usijanja od Ricarda Prestona,knjigu koja me je "zaledila od straha" jos dok sam je citao.Do pojedinosti opisan i Marburg,sa svim zrtvama koje je odneo tad,pa ebola Sudan,Zair i Reston.Mnogo pre ovih desavanja sam pratio kako i gde se pojavljuje ebola,i osim par francuskih i americkih jednocasovnih emisija sa jako malo video materijala sa terena nista nisam nasao.Znam da je knjiga pisana pre 20 god i da je medicina uznapredovala,ali isto tako mislim da je vecina ljudi olako shvata.kao i clanovi ovde koji pricaju o zaverama.Srecom,nije toliko infektivna,ali moj najveci strah je totalna neobavestenost i nezainteresovanost obicnih ljudi,a verujem i vecine medicinskih radnika,pogotovo opste prakse.Pa,tek je pre neki dan odrzan prvi seminar za 30tak  lekara...Po drugim forumima citam da 90% ljudi prvi put cuje za ebolu,a od njih vise od pola veruje da je to neka zajebancija slicna pticjem gripu.S obzirom da nam zdravstvo nije na zavidnom nivou bojim se da bi prosli mnogo gore nego kad se pojavila variola.Ne kazem da bi bilo hiljade mrtvih,ipak u Africi je sasvim drugi problem (po njihovim obicajima,pokojnika presvlace,kupaju i ljube i telo je izlozeno danima a i lokalne epidemije izbijaju zbog zarazenog majmunskog mesa koje dovuku iz dzungle...ulovljene ili vec uginule),ali da bi se sprecio potencijalno veliki broj zarazenih i stradalih...treba mnogo vise informacija u medijima,obracanje paznje ljudima...Nisam siguran da one izjave g.Loncara iko i pogleda u novinama kad su na 7. strani u malom stubcu pored reportaze o nekoj saobracajnoj nesreci



#38 Schrodinger

Schrodinger
  • Members
  • 20,418 posts

Posted 18 October 2014 - 02:47

Kao sto sam pises, ozbiljne ljude ovo nije iznenadilo. Odavno je poznato da velika mobilnost stanovnistva, kao i sve veca prenaseljenost planete jasno uticu da se pandemije mnogo brze sire danas nego u srednjem veku i da su potencijalno cak i opasnije, uprkos svom napretku medicine. Ima jos dosta autora koji su upozoravali i upozoravaju da pandemije treba shvatiti jako ozbiljno, umesto zamlacivanja sa teorijama zavere. 



#39 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 18 October 2014 - 21:56



Malo sam razocaran,ocekivao sam vise od ovog topika,....


I ja, zato se i ne javljam od postavljanja. Otele su ga budale da mlate gluposti o teorijama zavere i da se dalje boksuju.
Neka im ga, sto se mene tiče.

#40 Goran70

Goran70
  • Members
  • 2,170 posts

Posted 18 October 2014 - 23:34

I ja, zato se i ne javljam od postavljanja. Otele su ga budale da mlate gluposti o teorijama zavere i da se dalje boksuju. Neka im ga, sto se mene tiče.

 jbga, ti si imao vaznije stvari ... biti na braniku otadzbine, i macevati se sa dronovima. Razumem, od prirode se pobeci ne moze.

 

I ja sam razocaran, o eboli slabo sta znam i ocekivao sam malo vise od ljudi koji su blizi temi.



#41 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 21 October 2014 - 21:23

postoji mnogo napisa po netu o dejstvu najobicnijeg C vitamina na ebolu...  neki lik se izvukao tako sto je koristio velike doze c vitamina..  Po nekim natpisima ebola unistava C Vitamin u organizmu.  A poznato je da je C vitamin jedan od osnovnih gradivnih elemenata imunog sistema...

 

  U africi , gde je poznat njihov ( veoma siromasan ) nacin ishrane, koji je i inace siromasan vitaminima ( suplementi su za njih misaona imenica ) je epidemija imala katastrofalne posledice. Medjutim , mislim da u SAD i evropi nece biti bas tolko velika smrtnost ( kazu u africi od 10 zarazenih 3 prezivi ), jer se tu ljudi i inace bolje hrane , a i dostupni su i suplementi ....  Gde ce verovatno vecina obolelih ionako uzeti i mimo lekarskih terapija suplemente vitamina....



#42 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 21 October 2014 - 23:01

vitamin c je mnogo izvikan. Linus Pauling je zakačio i nobela na njega. Medjutim, skorija istraživanja pokazuju da ni izdaleka nije toliko efikasan. 

 

za sad najviše obećavaju varijante sa plazmom preživelih.

 

opet, koliko je sve ovo neozbiljno shvaćeno govore vesti iz WHOa - prvo ona gde sami priznaju koliko su se zajebali, a onda lakonski zaključuju da je to zbog regionalne korupcije, a onda i ona druga gde se mučeni Ban Ki Mun ispali sa fondom u kome ima ni manje ni više nego - 100k dolara :blink: 

 

koliki je to diletantizam i posrana birokratska mafija jbte..... :frust:



#43 Doc Holliday

Doc Holliday
  • Members
  • 3,537 posts

Posted 22 October 2014 - 16:23

pa nije C Vitamin lek da leci i bio efikasan u " lecenju"...   C vitamin jeste jedan od najboljih sredstava za podsticaj imuno sistema u organizmu..  i u tome jeste efikasan. i to mu i jeste zadatak..  i to ne samo kod ebole nego kod svih virusnih infekcija pa i kod samog raka...

 

 mogu samo napomenuti ( da se malo vratim na kancer ) da je nekada (pre ekspanzije suplemenata )  kod stanovnika Vojvodine veoma cesto koristio preparat iz Madjarske  "beres csep " kapi..  kao poprilicno efikasno pomocno sredstvo kod lecenja kancera... i brojne su price o tome kako je taj " lek" imao solidnih rezultata pa cak i dosta izlecenja od raka ( pretpostavljamo u stanjima pre metastaza ).  I kako sam 90ih delom 2000ih  cesto isao u Madjarsku u shoping, imao sam vise puta porudjbine za taj lek...   I kako sam nekako u to vreme poceo da radim i sa jednom poznatom MLM firmom koja se bavi suplementima i imao kod njih dosta lekarskih predavanja, nije mi dao djavo mira pa sam pogledao podrobnije sastav Beres Cseppa ...  klasican , kvalitetan multivitaminski preparat na biljnoj bazi sa dodacima minerala i jos nekih drugih elemenata...  Znaci poenta njene efikasnosti jeste u jacanju imuniteta i odbrambene sposobnosti organizma...



#44 PetarPan88

PetarPan88
  • Members
  • 54 posts

Posted 22 October 2014 - 18:09

E bole me... zbog Ebole :D Sad ćemo otkupiti kontigent vakcina.



#45 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 12 November 2014 - 23:30

neverovatne svinjarije WHO se nastavljaju - zvanični sajt WHOa je, posle promene pravila /sada daju apdejte o epidemiji i virusu sredom i petkom/, postao još retardiraniji - gotovo nedelju dana nema ama baš nikakvih relevantnih informacija osim budalaština o nekakvim akcijama koje su manje bitne od najnebitnijih NGOova. 

 

In other news - u Maliju se pojavila i druga žrtva Ebole - da zlo bude veće nju ne mogu da povežu sa prvom, što znači da je aktiviran potpuno drugi lanac infekcije. Američka laboratorija za viruse u Bamaku /lvl3/ se trenutno reorganizuje da vrši dijagnostiku ebole - ovo bi moglo da znači da se aktivira epidemija u još jednoj državi.  :ajme: