Jump to content

Photo
- - - - -

Kastracija pedofila i silovatelja

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
104 replies to this topic

#91 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 29 October 2014 - 09:42

Ja bih molio da se ne koriste zakoni fizike da se objasnjavaju drustvene pojave. 

"...using a voltmeter to study a chess-playing computer." [Dennett]  :)

#92 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 29 October 2014 - 14:54

Ovim si izazvao osmijeh na mom licu. Hvala!

Svojevremeno sam napisao knjizuljak - koji nitko nije htio objaviti. Valjda je bio neinteresantan. Rukopis mozda jos postoji negdje u nekoj kutiji, a digitalna verzija je crkla sa mojim starim kompjuterom.

Inspiracija za razmisljanje i razvijanje teze mi je bila bas rasprava mojih religioznih prijatelja - free will vs. determinism (God's will).

Necu ovdje ispisivati citavu dijatribu, samo cu navesti neke svoje postulate.

Posto nisam religiozan, pokusao sam u citavu pricu uvesti zakone fizike, Newtona. Necu sad googlovati, pa cu ih samo parafrazirati.

Pa kaze, za svaku akciju postoji odgovarajuca reakcija. Za potrebe tumacenja svijesti, ako pretpostavimo da je misao rezultat kemijskih/fizioloskih procesa u mozgu, kad bi mogli na sub-atomskom nivou opisati te reakcije i kako funkcioniraju, mogli bi i pretpostaviti do cega ce dovesti, tj. do kakvih misli.

(mislis da se za*ebavam, ali fMRI radi na tome... ;)  )

Na banalnom, svakodnevnom nivou, to je ono (po meni, idiotski) kad osudjeni dobije manju kaznu jer je bio pijan ili drogiran ili "u afektu" u trenu zlocina.

Jos gluplje, kad se sankcionira motivacija a ne djelo. Tj. kad je zlo pocinjeno iz "nacionalistickih/rasistickih pobuda" - kao da je meni ili mojem osiguravajucem drustvu bitno je li mi netko ostetio auto radi boje koze, registracije ili iz dosade.

No, Newton je opisao i princip inercije. Priblizno, "svako tijelo na nekom putu, nekom brzinom, ce nastaviti tim putem i brzinom - bez utjecaja vanjske sile."

E, slobodna volja je ta vanjska sila.

Netko tko iz iskustva zna da nakon pijanstva postaje agresivan i opcenito nepozeljan ima slobodu odluciti da ne pije...

Tvoje negiranje slobodne volje mi opasno lici na determinizam.

Ali, pazi - meni je pitanje slobodne volje slicno pitanju o postojanju boga - tj. nije mi bitno ima li ili nema, bitno mi je da drustvo funkcionira. dakle, konacni rezultat. Svejedno mi je da li moj karcinom prouzrocila bomba u Hirosimi, sam bog otac, moje pusenje ili genetsko naslijedje. Vise volim biti zdrav...

So much for "free will..." :D

Da se vratimo na topic, nije potrebna rasprava, socioloska/filozofska/psiholoska ili sta ja znam kakva. Bitna je funkcija.

Dakle, kao i kod bioloskog organizma - zlo odstraniti, a dobro sacuvati i poticati.

...potrebna je i vodi se...kao sto su potrebna i naucna, bioloska,neuroloska,medicinska saznanja. Fizicka nisu neophodna.

#93 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 29 October 2014 - 18:37

Meni se čini da se sa pričom o determinisanosti otišlo u ekstrem (sa druge strane je čovek kao "racionalno biće"), a da je istina negde između.

Naše ponašanje (u najširem smislu) jeste pod jakim uticajem i genetike i vaspitanja i iskustva, ali reći da je apsolutno determinisano je pogrešno.

Nedavno sam bio na nekoj "radionici" o porodičnom nasilju (nisam ja ništa uradio, nego je to bila tema, ali nije ni bitno), pa su predavači (koji se bave radom sa žrtvama i nasilnicima) baš naglasili kako je  "to je bilo jače od mene" ili "nisam mogao da se kontrolišem" osnovni izgovor nasilnika, a onda na psihološkim radionicama nauče kako da se kontrolišu i kako da budu jači od "toga" (šta god da je to). Kažu da su rezultati poprilično dobri, pošto ih redovno kontrolišu jer je ta "obuka" praktično alternativa krivičnom gonjenju.

#94 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 29 October 2014 - 19:58

...uh, ne deluje nimalo izvesno da se sa takvom obukom nece izbeci novi pokusaj. No sigurno je da treba razviti sistem podrške ili kontrole u prevenciji.

#95 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 29 October 2014 - 22:29

Meni se čini da se sa pričom o determinisanosti otišlo u ekstrem (sa druge strane je čovek kao "racionalno biće"), a da je istina negde između.

Naše ponašanje (u najširem smislu) jeste pod jakim uticajem i genetike i vaspitanja i iskustva, ali reći da je apsolutno determinisano je pogrešno.

Nedavno sam bio na nekoj "radionici" o porodičnom nasilju (nisam ja ništa uradio, nego je to bila tema, ali nije ni bitno), pa su predavači (koji se bave radom sa žrtvama i nasilnicima) baš naglasili kako je  "to je bilo jače od mene" ili "nisam mogao da se kontrolišem" osnovni izgovor nasilnika, a onda na psihološkim radionicama nauče kako da se kontrolišu i kako da budu jači od "toga" (šta god da je to). Kažu da su rezultati poprilično dobri, pošto ih redovno kontrolišu jer je ta "obuka" praktično alternativa krivičnom gonjenju.

Bojim se da si potpuno pomesao determinizam i fatalizam. Determinizam ne podrazumeva da ljudske akcije ne uticu kauzalno na buducnost. Dobri rezultati te obuke ne dokazuju ni na koji nacin da ponasanje nije determinisano. Stavise, da ponasanje nije determinisano bilo bi nemoguce modifikovati ga na pozeljan nacin tom obukom. 

#96 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 30 October 2014 - 00:28

@Janne240

NIje sigurno da će se izbeći ponavljanje nasilja, ali ljudi koje prate su za sada OK.

@Upekkha

Determinizam je, da se izrazim narodski, čista filozofija i ne znam kako bi ga dokazao ili osporio u praksi.

Kada je ljudsko ponašanje u pitanju, jedino što je danas sigurno je da je naša ličnost (slikovito) poprilično složen i poprilično raštimovan sistem, da mnoge naše akcije nisu proizvod svesne i racionalne odluke, nego ih samo naknadno racionalizujemo, ali da mentalno zdravi ljudi mogu da shvate koje ponašanje je društveno (i zakonski) prihvatljivo i da neke svoje porive koji iskaču iz tih okvira mogu da kontrolišu/kanališu.

#97 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 30 October 2014 - 00:38

Kada je ljudsko ponašanje u pitanju, jedino što je danas sigurno je da je naša ličnost (slikovito) poprilično složen i poprilično raštimovan sistem, da mnoge naše akcije nisu proizvod svesne i racionalne odluke, nego ih samo naknadno racionalizujemo, ali da mentalno zdravi ljudi mogu da shvate koje ponašanje je društveno (i zakonski) prihvatljivo i da neke svoje porive koji iskaču iz tih okvira mogu da kontrolišu/kanališu.

:+1:

#98 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 30 October 2014 - 00:57

To već nije sigurno :)

Postoje neke "ekstremne" psihološke škole koje zastupaju takvo mišljenje, ali većina ozbiljnih naučnika ne.

Dodatni problem je što se na svako "ekstremno" tumačenje ličnosti nakalemi i neka psihoterapeutska praksa, koja, za vraga, poprilično dobro funkcioniše, ali to je neka druga priča...

Edited by namcor, 30 October 2014 - 00:57.

#99 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 30 October 2014 - 09:22

To već nije sigurno :)

Postoje neke "ekstremne" psihološke škole koje zastupaju takvo mišljenje, ali većina ozbiljnih naučnika ne.

Dodatni problem je što se na svako "ekstremno" tumačenje ličnosti nakalemi i neka psihoterapeutska praksa, koja, za vraga, poprilično dobro funkcioniše, ali to je neka druga priča...

Jeste sigurno - i ne govorim o Freud-u. Nesvesno poreklo volicije ne samo da je empirijski potvrdjeno (od pionirskih Libet-ovi eksperimenata sa EEG-om do novih fMRI studija) nego je to jedino i moguce. Razmisli malo, kako bi to svest uopste i mogla da igra egzekutivnu ulogu kada je i sama izuzetno komplikovan epifenomen neuronske funkcije? Sve nase akcije su odlucene nesvesno, a svest biva o njima obavestena tek post-festum. Danas su naucnici pomocu savremene tehnologije za skeniranje funkcije zivog mozga u realnom vremenu u stanju da kazu koju ces od dve opcije odabrati PRE nego sto postanes svestan svoje odluke. Na koji nacin je to svesna odluka? I ne samo to. Na koji nacin je to TVOJA odluka? Ona moze biti manje ili vise u skladu sa tvojom licnoscu, ali cak i kada ti je savrseno po volji - donesena je bez tvog znanja. 

#100 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 31 October 2014 - 11:12

...svest tu svakako nije presudna u samom aktu, činjenja? ako je odluka somnabulno donesena, budjenjem iz sna ili vraćanjem u svesno stanje, superego i kontrola svesti je prisutna. Dakle, čovek je svesno biće i racionalno u taman toliko malom procentu da sve odluke donesene libidalnom snagom može automatski da ...prekine. Svest može da umanji snagu volje iracionalno kongruentne energiji koju unosi u ljudske postupke ali itekako mora da je usmeri prema ciljevima kojima teži. Čovek svestan šta mu predstoji kad nešto želi, verovatno će se brzo okanuti svoje želje kad shvati šta ga čeka ako joj udovoljava.

Kada ne bi postojala kontrola svesti makar i u najdubljem snu, mi bismo piškiriškili i taman kad nam svi impulsi stignu,prekasno. Kontrola tih impulsa je važna ako ne u snu a ono bar na javi (što socijalizacijom, edukacijom, samosavladjivanjem,vaspitanjem...) ma koliko nepopularna bila svest i super ego.

Inače ima jedan dobar vic o kontroli kad čovek stalno sanja patuljka i ovaj ga natera da se upiški...poslednji put kad dodje "nesvesno" opet prevari "svesno" patuljak dodje sa pitanjem "jesmo li kakali?" i čovek se predje. E to da se čovek predje govori o tome da i tako voluntarna odluka ne mora biti opovrgnuta te samim tim čovek može da pogreši....eto ljudske odgovornosti da rasudjuje. Napetost postoji zbog rigidne kontrole svesti.

Inače sigurno su tačni svi ti rezultati potpuno ispravno eksperimentalno sprovedeni i mozak kasno shvata...ono što mu telo govori.

Naravno mi uvek možemo lagodno da tvrdimo - lažemo, da je sve odlučeno i pre nego što "neobuzdana volja", tačnije želja (za silovanjem,ubistvom)dodje do nas...

Edited by Janne240, 31 October 2014 - 11:21.

#101 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 31 October 2014 - 11:25

@Janne240

NIje sigurno da će se izbeći ponavljanje nasilja, ali ljudi koje prate su za sada OK.

@Upekkha

Determinizam je, da se izrazim narodski, čista filozofija i ne znam kako bi ga dokazao ili osporio u praksi.

Slžem se sa ovim s tim da čovek mora da kontroliše svoje porive, bih naglasio.

#102 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 31 October 2014 - 12:05

Verujem da su istraživači mogli da snime i predvide neku jednostavnu odluku, ali pedofilija, o kojoj je ovde reč, nije stvar trenutne odluke, afekta. Svesna osoba može da uoči taj svoj poriv, zna da je pedofilija nedozvoljena, pa lepo zatraži stručnu pomoć, a ne da zlostavlja decu.

#103 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 31 October 2014 - 13:38

Slažem se...da ne guglamo i ulazimo u definicije...ali definitivno mnogo složeniji sindrom poremećaja ličnosti koji se javlja u kasnijim godinama nakon sazrevanja, daleko viši nivo kognitivnih i perceptivnih funkcija...te samim tim nije jednostavna ili "samo" afektivno-impulsivna reakcija.

Svesna osoba  pa i "zdrava" se povremeno ili blagovremeno obrati najbližima za pomoć razumevanje, onda lekaru ili psihologu, psihijatru, svoju potištenost i svaku drugi poremećaj može da izbalansira adekvatnom terapijom, aktivnošću i promenom interesovanja, da "odlepi svoj libido".

...a reč je i o silovanjima.

Edited by Janne240, 31 October 2014 - 13:40.

#104 cpt.sheen

cpt.sheen
  • Banned
  • 86 posts

Posted 12 November 2014 - 18:41

Паметније би била смртна казна за педофиле, нема ту рехабилитације нити опоравка,

#105 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 12 November 2014 - 19:00

uh...teško je sad opet ponoviti zašto nije...najgore je što uvek dodjemo na to rešenje kao prekraćivanje diskusije.