Jump to content

Photo
- - - - -

Kastracija pedofila i silovatelja

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
104 replies to this topic

#16 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 October 2014 - 13:35

Daklem...ajde sto poslanici ne znaju Ustav Srbije (posto im to nije potrebna kvalifikacija), ali ako vec predlazu krivicnu sankciju, onda bi oko nekih stvari krivicnih sankcija mogli da se raspitaju. Na stranu sto se polemika uopste vodi oko pitanja moze li drzava/drustvo nekome ugroziti fizicki/psihicki integritet. Daklem - Ustav republike Srbije IZRICITO zabranjuje narusavanje fizickog/psihickog integriteta gradjanina. Krivicna sankcija, i u srpskom, a i u uporednom pravu (barem onih pravnih sistema sa kojima mislim da Srbija tezi da se poredi, iskljucujuci Saudijsku Arabiju, Iran itd.) poznaje ogranicavanje slobode, oduzimanje imovine itd. ali ne narusavanje psihickog ili fizickog integriteta pocinioca. Kastracija (hemijska) i u zemljama u kojima je uvedena (cini mi se Poljska najskorije) je mera kojom se pojedinac izlaze dobrovoljno tokom/posle osluzenja kazne. Fizicka kastracija ne postoji, a i da postoji, toliko je inkoherentna sa svim poveljama o ljudskim pravima kojih je Srbija potpisnik da bi bilo nemoguce primeniti je. 

Ali, na stranu Ustav i zakoni - zar ucesnicima u raspravi zaista ne zvoni zvono u glavi kada se nesto ovako spomene? Zasto ne i prinudna lobotomija? Eutanazija "genetski inferiornih"? 30ih je jedna zemlja pocela da eksperimentise sa takvim zakonima, sto se zavrsilo sa ~6 miliona mrtvih "nepozeljnih". 

#17 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 09 October 2014 - 15:00

Užasna, užasna ideja... neverovatno loša. 

Šta ako se naknadno dokaže nevinost? Ni vreme provedeno u zatvoru toj nekoj osobi niko ne može da vrati, a zamislite ovakvo nešto. Bolesno.

#18 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 09 October 2014 - 15:16

Daklem...ajde sto poslanici ne znaju Ustav Srbije (posto im to nije potrebna kvalifikacija), ali ako vec predlazu krivicnu sankciju, onda bi oko nekih stvari krivicnih sankcija mogli da se raspitaju. Na stranu sto se polemika uopste vodi oko pitanja moze li drzava/drustvo nekome ugroziti fizicki/psihicki integritet. Daklem - Ustav republike Srbije IZRICITO zabranjuje narusavanje fizickog/psihickog integriteta gradjanina. Krivicna sankcija, i u srpskom, a i u uporednom pravu (barem onih pravnih sistema sa kojima mislim da Srbija tezi da se poredi, iskljucujuci Saudijsku Arabiju, Iran itd.) poznaje ogranicavanje slobode, oduzimanje imovine itd. ali ne narusavanje psihickog ili fizickog integriteta pocinioca. Kastracija (hemijska) i u zemljama u kojima je uvedena (cini mi se Poljska najskorije) je mera kojom se pojedinac izlaze dobrovoljno tokom/posle osluzenja kazne. Fizicka kastracija ne postoji, a i da postoji, toliko je inkoherentna sa svim poveljama o ljudskim pravima kojih je Srbija potpisnik da bi bilo nemoguce primeniti je. 

Ali, na stranu Ustav i zakoni - zar ucesnicima u raspravi zaista ne zvoni zvono u glavi kada se nesto ovako spomene? Zasto ne i prinudna lobotomija? Eutanazija "genetski inferiornih"? 30ih je jedna zemlja pocela da eksperimentise sa takvim zakonima, sto se zavrsilo sa ~6 miliona mrtvih "nepozeljnih".

Zavrsilo se sa 60 miliona mrtvih, ako racunamo sve zrtve II sv. rata.

Btw. zasto se ne uvede smtrna kazna na elektricnoj stolici, kada vec takva vrsta kazne postoji u npr. USA ?

#19 Battle Born

Battle Born
  • Members
  • 31,792 posts

Posted 09 October 2014 - 16:20

Užasna, užasna ideja... neverovatno loša. 

Šta ako se naknadno dokaže nevinost? Ni vreme provedeno u zatvoru toj nekoj osobi niko ne može da vrati, a zamislite ovakvo nešto. Bolesno.

Ljudi često zaboravljaju na ovaj segment, a on bi morao da bude suštinski.
Lično mislim da neki prestupi i zločini zaslužuju smrtnu kaznu ali upravo zbog eventualnosti da je neko nevin tako nešto je jednostavno loše.

Poenta je u tome da ljudi imaju zero toleranciju  i razumevanje za pefodile i silovatelje, i ne postoji nikakva empatija  što se tiče njih. To dotle ide da imaju poseban tretman i u samim zatvorima i da ih se sami ostali zatvorenici gnušaju.
Zbog toga bi ovakva odluka bila veoma popularna i niko se ne bi borio za njih.

Edited by BattleBorn, 09 October 2014 - 16:20.

#20 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 09 October 2014 - 18:29

A kako izvrsiti prevenciju ove vrste zlocina u sredini kakva je Srbija?

Na kraju, zasto se dokazanog pedofila ili silovatelja, kao i ubice sa predumisljajem, ne bi gnusali?

Mnogo je pitanja, ali sustinski nema resenja upravo zbog tromosti sistema i nemogucnosti donosenja odluka koje ce takve ljude skloniti iz drustva na veoma dug period.

#21 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 October 2014 - 18:32

Zavrsilo se sa 60 miliona mrtvih, ako racunamo sve zrtve II sv. rata.

Btw. zasto se ne uvede smtrna kazna na elektricnoj stolici, kada vec takva vrsta kazne postoji u npr. USA ?

Istina, ali rekoh da ne preuvelicavam,oni koji su direktno dospeli pod udar rasnih zakona je bilo manje. 

Gde da se uvede smrtna kazna? U Srbiji? Imas topic o smrtnoj kazni na forumu, dugotrajna rasprava. Nevezano za sto sta ja mislim o smrtnoj kazni, to sto postoji odredjena sankcija u jednom pravnom sistemu (nekih drzava USA), ne znaci da treba da postoji i u Srbiji. Ustav Srbije izricito kaze da u Srbiji ne postoji smrtna kazna (opet - fizicki integritet), a i da ne kaze, Srbija je clanica Saveta Evrope i potpisnica Evropske Konvencije o Ljudskim pravima, koja je je pravno obavezujuci dokument koji opet izrictio sprecava smrtnu kaznu. 

#22 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 09 October 2014 - 18:34

Na kraju, zasto se dokazanog pedofila ili silovatelja, kao i ubice sa predumisljajem, ne bi gnusali?

.

A ko to brani gnusanje? Ili bilo kakvu drugu emociju prema dokazanim pedofilima/silovateljima/ubicama sa predumisljajem? 

#23 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 09 October 2014 - 18:47

A kako izvrsiti prevenciju ove vrste zlocina u sredini kakva je Srbija?

Kratke turisticke posete sa iskusnim vodicem i bez napustanja auta.  

#24 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 09 October 2014 - 18:50

A ko to brani gnusanje? Ili bilo kakvu drugu emociju prema dokazanim pedofilima/silovateljima/ubicama sa predumisljajem? 

Ovo sam napisao apropo price o tome kako bi odluka o njihovom onesposobljavanju bila aminovana od strane vecine ljudi tj docekana sa odobravanjem.

Kratke turisticke posete sa iskusnim vodicem i bez napustanja auta.  

Iskusno.  ;)

#25 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 09 October 2014 - 19:22

Apsolutno tačno, no da li naš sistem to čini boljim i efikasnijim ne samo s pravne strane, ? Formalno pravno mi imamo korpus ljudskih prava uveden u pravni sistem i verovatno bi veliki problem bila ustanovnost i zakonitost jednog takvog normativnog akta, tj. zakonskog člana, kao i sama penalizacija. Ima li odgovora na izazove otvorenog ili nepostojećeg sistema, možemo li ostaviti učinioce krivičnog dela resocijalizaciji "pošteno" odradjenom kaznom da odlučuju o v(p)rednosti sopstvenog života nad drugima?

#26 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 09 October 2014 - 20:20

Bas o tome sam svojevremeno pisao - da je, mozda, manje bitna kazna za nedelo nego dokazni postupak.

Tek kad je nedelo apsolutno, stoprocentno dokazano, moze se pricati o kazni.

... Gde da se uvede smrtna kazna? U Srbiji? Imas topic o smrtnoj kazni na forumu, dugotrajna rasprava. Nevezano za sto sta ja mislim o smrtnoj kazni, to sto postoji odredjena sankcija u jednom pravnom sistemu (nekih drzava USA), ne znaci da treba da postoji i u Srbiji. ...

Ovde je vise problem u Srbiji nego u smrtnoj kazni (u pravu si, o tome postoji drugi topik).

I nije to samo Srbija, nego citav Balkan, da ne pricamo o jugoistoku Azije ili centralnoj i Juznoj Americi (za Mongoliju i razne druge, ne znam).

Problem nije u kaznenoj politici, nego u pravosudju.

Imao si, pre desetak ili vise godina, primer iz Hrvatske da je presuda glasila "kriv je taj-i-taj jer su on i njegovi preci 400 godina kinjili Hrvate" (parafraza, citav tekst presude se moze naci na netu). Tu uopste nije bitno koliko godina zatvora je dobio, nego da je proglasen krivim.

Onda, imas primere da politicari opljunu bilo koga, po zelji, i nikome nista. Ali kad neke novine napisu nesto o politicaru, ovaj ih tuzi za klevetu, u kratkom roku dobije spor i astronomsku odstetu - i bankrotira novine.

Dakle, mislim da je proces dokazivanja optuzbe najbitniji i izuzetno osetljiv - ali jednom kad je krivnja 100% dokazana, onda sam za maksimalnu, najdrasticniju kaznu (po mogucstvu, smrtnu).

#27 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 09 October 2014 - 22:02

Dakle, mislim da je proces dokazivanja optuzbe najbitniji i izuzetno osetljiv - ali jednom kad je krivnja 100% dokazana, onda sam za maksimalnu, najdrasticniju kaznu (po mogucstvu, smrtnu).

Krivnja 100% dokazana za sta? Za pedofiliju i silovanje? Ti znas za razloge zbog kojih mi je smrtna kazna neprihvatljiva, o cemu smo nadugacko raspravljali na posebnom topiku. Ovde bih samo da naglasim da je zagovaranje smrtne kazne za silovanje/pedofiliju dodatno nepromisljeno, stavise upravo suludo. Ako pedofil/silovatelj zavrsi svoj odvratni posao i zrtva je jos ziva, smrtna kazna ga snazno motivise da zrtvu usmrti jer njeno prezivljavanje znatno povecava sansu da bude uhvacen. Pretpostavljam stoga da si mislio iskljucivo na slucajeve silovanja/pedofilije sa smrtnim ishodom. Ili ne?

#28 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 10 October 2014 - 07:24

Upekkha, jos jednom - koji model prevencije upotrebiti u drzavi Srbiji?

Ovo nije razvijeni Zapad, pa me interesuje tvoj stav po tom pitanju.

Sto se tice teze o (ne)ostavljanju zrtve u zivotu, mislim da se ne radi o tako jednostavnom, uniformnom slucaju.

Zar stroze kazne(pa I one zatvorske, da ne kazem smrtne) I primer potencijalnim izvrsiocima zlodela ne bi trebalo da imaju svrhu?

#29 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 10 October 2014 - 07:31

Krivnja 100% dokazana za sta? Za pedofiliju i silovanje? Ti znas za razloge zbog kojih mi je smrtna kazna neprihvatljiva, o cemu smo nadugacko raspravljali na posebnom topiku. Ovde bih samo da naglasim da je zagovaranje smrtne kazne za silovanje/pedofiliju dodatno nepromisljeno, stavise upravo suludo. Ako pedofil/silovatelj zavrsi svoj odvratni posao i zrtva je jos ziva, smrtna kazna ga snazno motivise da zrtvu usmrti jer njeno prezivljavanje znatno povecava sansu da bude uhvacen. Pretpostavljam stoga da si mislio iskljucivo na slucajeve silovanja/pedofilije sa smrtnim ishodom. Ili ne?

Nisam mislio "iskljucivo" ni na sto. Ne prodajem pamet, nisam ni sam siguran.

Ovo je predmet za raspravu psihologa, sociologa, pravnika i tko zna koga jos. To su ljudi obrazovaniji i pametniji od mene.

Reagiram kao covjek, otac i muz. Uz to, kao netko sa dugogodisnjim iskustvom u urgentnoj medicini. Kad vidim zrtvu groznog nasilja, kao pacijenticu, pozelim uzvratiti istom mjerom pocinitelju zlocina.

Bilo bi neprimjereno na forumu opisivati neke detalje stvari koje sam vidio. A onda pomislim, za nekoliko godina ce taj netko izaci iz zatvora i kretati se u drustvu moje kcerke...

Mozemo nastaviti raspravu na topicu o smrtnoj kazni, ovdje nije bitna.

Za ovaj topic, protivnik sam kastracije (fizicke ili medinkametozne, nije bitno), jer to vidim kao oblik izivljavanja i osvete, tj. nasilja, veci od smrtne kazne.

I, kao platisa poreza, skuplji od metka u glavu.

Dakle, ne mogu dovoljno naglasiti i vec sam i samom sebi dosadan - mislim da je glavno pitanje dokaznog postupka. Uz i minimalnu sumnju, treba postediti osumnjicenog. Ali, kad sumnje nema, zagovornik sam najdrasticnije kazne.

#30 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 10 October 2014 - 08:02

Upekkha, jos jednom - koji model prevencije upotrebiti u drzavi Srbiji?

Ovo nije razvijeni Zapad, pa me interesuje tvoj stav po tom pitanju.

Kod seksualnog nasilja ne postoje mere prevencije koje su usmerene na same pocinioce, vec samo one usmerene na javnost, u smislu da prijavljuju slucajeve, tako da silovatelj ne stigne da ponovi svoje delo par desetina puta pre nego sto bude uhvacen (ako uopste bude). Bar ja ne znam nijednu drugu meru, ni u pokusaju, a kamoli da je realizovana i postigla neki efekat.

Druge vrste kriminala je mnogo lakse ogranicavati i sprecavati prevencijom, ali ne i ovaj.