Jump to content


Photo
- - - - -

Kastracija pedofila i silovatelja


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
104 replies to this topic

#1 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 07 October 2014 - 17:49

Upravo sam čuo na vestima da je ovu temu pokrenuo poslanik u Skupštini RS sa inicijativom da se izmeni Krivični zakon. Odgovor je da je ovakav zahtev protivustavan iako se ne zagovara drastična tortura već drastična kazna kojom bi se povratništvo u zločin sprečilo. Radi se o prevenciji u savremenom društvu vrlo raširenog psihosocijalnog fenomena...Šta mislite o tome.



#2 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 07 October 2014 - 17:57

Neki od njih dobrovoljno pristanu na hemijsku kastraciju, a drzava besplatno obezbijedi terapiju.

Ovo bi svakako moglo da se ozakoni i u Srbiji.



#3 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 07 October 2014 - 18:00

Drustvo treba da radi na prevenciji zlocina, a sam cin kastracije je dokaz da drzava nema metode prevencije zlocina pa pristupa ekstremima. Silovanje je cin nasilja i nema veze sa sexualnim porivima, i smatram da se nista dramaticno ne bi promenilo primenom ovog zakona.

 

Ako je neko opasan po okolinu, drustvo i drzava treba da speci da takvi ljudi se ponovo nadju na ulici. Sama kastracija taj problem nece resiti.



Neki od njih dobrovoljno pristanu na hemijsku kastraciju, a drzava besplatno obezbijedi terapiju.

Ovo bi svakako moglo da se ozakoni i u Srbiji.

Dobrovoljna kastracije je nesto drugo. I to podrzavam. Ali to ce resiti samo deo problema.



#4 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 07 October 2014 - 18:18

...prevencija se sigurno teško može ostvariti kroz edukacije, odustajanje od istih namera kod počinalaca može se  time sprečiti a u kolikoj meri može odvratiti to je teško reći, no teško se može preduprediti zločin blagovremenim javljanjem psihijatru dobrovoljnim ili prijavljivanjem.

 

Očigledno je da postoji veliki luft ali sama mera moguće je da bi imala nekog efekta, sigurno većeg nego dosadašnje...višegodišnje kazne.



#5 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,242 posts

Posted 07 October 2014 - 20:49

 Silovanje je cin nasilja i nema veze sa sexualnim porivima, i smatram da se nista dramaticno ne bi promenilo primenom ovog zakona.

 

Upravo tako, jer kažnjenik može zapravo ponoviti i silovanje, jer mu je opseg širi od onoga što bi kastracija sprečila.



#6 Janne240

Janne240
  • Members
  • 6,077 posts

Posted 07 October 2014 - 21:41

... silovanje se može izvesti na razne načine razumljivo je i da bilo kakvo sakaćenje ne bi proizvelo promenu umobolnosti a da se proba sa doživotnom u kombinaciji sa kastracijom za svaku eventualnost? ^_^



#7 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 08 October 2014 - 14:01

@ DonJuan

 

Kako ce drzava u sadasnjem stanju I zakonima kao mrtvim slovom na papiru da spreci da bolesnici opet hode mracnim ulicama, trazeci zrtve?

 

Poenta jeste u kretanju ka trendovima resavanja problema, ali je trenutacni sistem rada institucija, koje bi ovde trebalo da aktivno ucestvuju, malo je reci dezorganizovan I bez modela.

Dakle, ovo upravo jeste sredina u kojoj nema sta da se pruza kao opcija onome ko pocini gnusan zlocin, a o takvima pisu novine poslednjih meseci.

 

Ovde je kratki postupak pravi izbor, jer ovo je drustvo koje nece krenuti putem svetla na kraju tunela po mnogim relevantnim pitanjima, pa ni po ovom.



#8 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 08 October 2014 - 14:46

Ovde je kratki postupak pravi izbor, jer ovo je drustvo koje nece krenuti putem svetla na kraju tunela po mnogim relevantnim pitanjima, pa ni po ovom.

 

Ako je tako onda ces se sloziti da je to drustvo daleko pogubnije za decu od samih pedofila.

 

Interesantno je da si u tom slucaju ti sav od strpljenja i zalaganja za 'duge postupke'. 



#9 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 08 October 2014 - 14:58

To drustvo jeste daleko pogubnije, jer ne resave sopstvene problem adekvatnim modelima (kao I u nekim drugim primerima iz prakse), a u slucaju ove teme alternativni pitevi nece davati rezultate kao u nekim drugim slucajevima. Po svecu I tropar...



#10 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 08 October 2014 - 19:02

To drustvo jeste daleko pogubnije, jer ne resave sopstvene problem adekvatnim modelima (kao I u nekim drugim primerima iz prakse), a u slucaju ove teme alternativni pitevi nece davati rezultate kao u nekim drugim slucajevima. Po svecu I tropar...

Ako silovatenje kaznjavamo kastracijom, kako cemo kaznjavati ostale povratnike u zlocin? Ubice, razbojnike, nasilnike....

 

Drustvo ne treba parcijalno da resava probleme, i da odluke donosi na osnovu medijske halabuke, nego treba da donosi strateske odluke koje ce biti primenjive duzi vremenski rok. 

 

Meni je malo gnusno da slusam nase politicare koji pricaju o kastraciji, samo radi dobijanja par poena, samo da iskoriste nesrecu drugih ljudi.

 

Kako cemo da kaznimo zene pedofile?

 

Zakon i pravda nestaju onoga trenutka, kada je jedino merilo pravde osveta i bes drustva. I ja to ne podrzavam, prvenstveno jer nije svrsishodno.

 

Dakle, mi kao drustvo dopustamo da se ponovi zlocin, i onda delujemo osvetnicki, a izvini, ako je neko dva puta ponovio cin silovanja, taj treba do kraja zivota da je u zatvoru ili u mentalnoj instituciji. Samim tim price o kastraciji su besmislene. Da li mislis da je pametno da neko posle dva silovanja ima priliku da se nadje na slobodi, kastriran ili ne? Mislim da ne. 

 

Sa druge strane dobrovoljnu kastraciju podrzavam, ali to nikako ne treba da bude olaksavajuca okolnost i razlog da se neko pusti na slobodu. Zato sto, jos jednom da podvucem, cin silovanja je pre sve nasilnicki cin, i u malo slucajeva ima veze sa seksualnom zeljom. A to sto je neko kastriran ga ne sprecava da sutra uzme automatsku pusku.

 

izolacija od drustva je jedino resenje.



#11 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 08 October 2014 - 20:50

Ako silovatenje kaznjavamo kastracijom, kako cemo kaznjavati ostale povratnike u zlocin? Ubice, razbojnike, nasilnike....

 

Drustvo ne treba parcijalno da resava probleme, i da odluke donosi na osnovu medijske halabuke, nego treba da donosi strateske odluke koje ce biti primenjive duzi vremenski rok. 

 

Meni je malo gnusno da slusam nase politicare koji pricaju o kastraciji, samo radi dobijanja par poena, samo da iskoriste nesrecu drugih ljudi.

 

Kako cemo da kaznimo zene pedofile?

 

Zakon i pravda nestaju onoga trenutka, kada je jedino merilo pravde osveta i bes drustva. I ja to ne podrzavam, prvenstveno jer nije svrsishodno.

 

Dakle, mi kao drustvo dopustamo da se ponovi zlocin, i onda delujemo osvetnicki, a izvini, ako je neko dva puta ponovio cin silovanja, taj treba do kraja zivota da je u zatvoru ili u mentalnoj instituciji. Samim tim price o kastraciji su besmislene. Da li mislis da je pametno da neko posle dva silovanja ima priliku da se nadje na slobodi, kastriran ili ne? Mislim da ne. 

 

Sa druge strane dobrovoljnu kastraciju podrzavam, ali to nikako ne treba da bude olaksavajuca okolnost i razlog da se neko pusti na slobodu. Zato sto, jos jednom da podvucem, cin silovanja je pre sve nasilnicki cin, i u malo slucajeva ima veze sa seksualnom zeljom. A to sto je neko kastriran ga ne sprecava da sutra uzme automatsku pusku.

 

izolacija od drustva je jedino resenje.

 

Najpre, nisam politikant, ali potpuno razumem napisano u vezi prikupljanja jeftinih poena tog tipa. To je nazalost i jedan od glavnih razloga sto se niti jednom problemu srpskog drustva, iz plejade istih, ne pristupa nikako.

 

Pisem iz ugla coveka, oca, prijatelja. I naravno da je jasno kao dan da sistem drustvene prevencije ovakvih zlocina ne postoji, ali ujedno - zar nije slucaj, posebno u nerazvijenim sredinama kakva je Srbija, da na nereagovanje bilo kog odgovornog tela u sistemu nema boljeg odgovora od najstrozeg oblika kazne za pocinioca?

 

Isto kako beogradske beskucnike Centar za soc rad okupa, oceslja i ponovo pusti na ulicu, a sve u skladu sa nepostojanjem modela dugorocnog resavanja problema ovog tipa, i silovatelj, ubica, o pedofilima da ne pisem, izlazi na ulicu nakon odredjene kazne koja za pocinjeno delo nije adekvatna.

I ne smatram da je isto da se profil silovatelja pojavi kastriran ili ne, naravno ako za pocinjeno nije dobio izrazito debelu kaznu lezanja u zatvoru, sto u nasem pravosudju prakticno nije moguce u brojnim slucajevima...

Ako vec svoj nasilnicki cin pocinilac ima priliku da ponovi u slicnom obliku, zasto mu to dozvoliti? Odvojeno je pitanje ovo sto si naveo u vezi uzimanja automatske puske, jer psiho-profili takve vrste prestupnika ne idu sa tim u vezi. 

Za to je neophodna kompletna reorganizacija onoga sto oznacava sistem kaznjavanja zlodela tog i drugih tipova.



#12 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,595 posts

Posted 09 October 2014 - 10:44

Veoma se interesujem za pojam Silovanja i sa krivično-pravnog i sa kriminalno-političkog i sa, čisto, socijalno-patološkog aspekta. Laici veoma uprošćeno shvataju taj fenomen, koji je veoma kompleksan i za mene lično predstavlja najinteresantnije krivično delo u korpusu istih. U svakom slučaju, smatram da hemijska kastracija učinilaca takvih dela (dakle, ne POčinilaca, jer je to jedan kvazi pojam i nauka krivičnog prava ga ne poznaje, a često se koristi u kolokvijalnom smislu), pa čak i povratnika nije rešenje, jer u najvećem broju slučajeva, ovo krivično delo nije posledica strogo seksualne frustracije i želje za zadovoljenjem seksualnog nagona, već je stvar malko kompleksnija. Osim toga, takav vid sankcionisanja je i neupitno nehuman i pokazao se pogrešnim u zemljama u kojima je primenjivan 60ih godina XX veka.



#13 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 09 October 2014 - 11:25

@Chaos

 

Srbija nije sredina u kojoj rec sistem ista znaci, tako da iz svog-laickog ugla mislim da, koliko god ovo sto si napisao ima odgovarajucu podlogu, nema bilo kakvog okvira koji ce tu kompleksnost zlodela koje silovanje predstavlja podici na visi stepen bavljenja i resavnja problema.



#14 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 09 October 2014 - 12:37

@Chaos

 

Srbija nije sredina u kojoj rec sistem ista znaci, tako da iz svog-laickog ugla mislim da, koliko god ovo sto si napisao ima odgovarajucu podlogu, nema bilo kakvog okvira koji ce tu kompleksnost zlodela koje silovanje predstavlja podici na visi stepen bavljenja i resavnja problema.

 

Pa ako vec nema nikakvih sistema i okvira na koje se moze racunati, kako uopste zamisljas da bi to kastriranje funkcionisalo? Histericno upiranje kaziprstom u sumnjivog komsiju i presuda rulje po kratkom postupku? Nema sumnje da bi usvajanje te pleme-nite prakse silno unapredilo bezbednost dece - pogotovo u prvoj fazi dok ne pocnu i u njih da upiru prstom, kako to vec ide u drustvima u kojima je entuzijazam oko kaznene politike u obrnutoj srazmeri sa kvalitetom sistema.



#15 Manoly

Manoly
  • Members
  • 14,176 posts

Posted 09 October 2014 - 13:26

Ovde se postavlja pitanje zloupotrebe ovog I slicnih sistema prevencije?

 

Realno, da li pocinilac(ucinilac) zlocina koji "posteno" odsluzi kaznu za silovanje maloletne ili punoletne osobe I koji,poput mnogih,I dalje predstavlja opasnost po sredinu u kojoj zivi, treba biti prepusten slobodnoj volji odredjivanja toka dogadjaja (dozivljaja) nadalje?

Sistemski problem, ne samo ovog tipa, itekako se mogu resiti adekvatnim promenama zakona I pristupanja -postovanja istog.

 

A u sredini kakva je ova, samo dobar udarac po usima ume da "radi".

Mnogo je primera I u razlicitim sferama zivota,u kojima je izostanak prave kazne doneo nove problem pokolenjijma.