Jump to content

Photo
- - - - -

Podrzavate li štrajk ADVOKATA

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
90 replies to this topic

#16 advokat123

advokat123
  • Members
  • 9 posts

Posted 04 October 2014 - 17:12

Procitaj sve do kraja prepisku ...

#17 advokat123

advokat123
  • Members
  • 9 posts

Posted 04 October 2014 - 22:34

protest-advokata-infografik-3.jpg

#18 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 05 October 2014 - 10:34

Podrzavam strajk mada sam ljuta na kuma advokata sto kasnite bar 20 godina sa borbom za zastitu pravosudja, pravde....notari su drzavni sluzbenici i u pravu su oni koji kazu da je ovo ili ogromno nepoznavanje materije ili strateski planirano podrzavljanje advokature. Rekla bih - u pitanju je i jedno i drugo a ima i treceg....

#19 advokat123

advokat123
  • Members
  • 9 posts

Posted 05 October 2014 - 11:55

ЗАХТЕВИ:

1. НОТАРИ: Измене ЗОЈБ и пратећег сета закона, такве да се минималним изменама, без нарушавања суштине уведеног јавно-бележничког система, уведе могућност састављања уговора од стране адвоката, а потом овере од стране нотара. Немамо ништа против нотара, напротив, само се боримо за заштиту уставног поретка и слободу грађана Србије да приликом састављања уговора изаберу ко ће их заступати. 

2. ПОРЕЗИ: Измене прописа из области пореске политике, са циљем да свако плати порез сразмерно добити коју остварује. Адвокати нису против плаћања пореза, како се то лажно приказује у јавности! Адвокати се залажу да они, као и сви други, плаћају порезе, али да опорезивање буде сразмерно оствареним приходима сваког адвоката, а не да се паушалне основице подижу преко ноћи за 200% и 300%. 

3. СМЕНА МИНИСТРА ПРАВДЕ: Дрскост, ароганција, некомпетентност, те понижавајући однос према адвокатури од стране господина Селаковића незапамћени су у историји Србије. Комуникација постављањем ултиматума и претње кривичним прогоном дисквалификују младог министра да преговара са представницима више векова старе професије.

#20 kirovec

kirovec
  • Members
  • 1,135 posts

Posted 05 October 2014 - 14:23

@advokat123

Link ti nije dobar. Ti vidis tekst jer si registrovan mi ostali koji nismo ne vidimo vec nas vodi na izbor grada.

Edited by kirovec, 05 October 2014 - 14:23.

#21 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 05 October 2014 - 17:33

Kakav strajk advokata?

Proteklih godina toliko su govana, a i mi sa njima, progutali zarad fine love, a sad kad se ta fina lova malo smanjuje, strajkuju.

Koliko razlicitih (naknadno donetih) zakona, propisa i pravila krsi ustav?

Koliko puta su advokati (i pravnici generalno) odreagovali na to krsenje ustava?

Zabole me patka za advokata. A i za negov strajk.

#22 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 06 October 2014 - 07:09

2. ПОРЕЗИ: Измене прописа из области пореске политике, са циљем да свако плати порез сразмерно добити коју остварује. Адвокати нису против плаћања пореза, како се то лажно приказује у јавности! Адвокати се залажу да они, као и сви други, плаћају порезе, али да опорезивање буде сразмерно оствареним приходима сваког адвоката, а не да се паушалне основице подижу преко ноћи за 200% и 300%. 

Kakvo licemerje, ne verujem. Samo je crkva plaćala manje poreza od advokata.

edit: čast izuzecima, mada ja na takve nisam nailazio...

Edited by realno *W, 06 October 2014 - 07:18.

#23 kibos

kibos
  • Members
  • 193 posts

Posted 06 October 2014 - 07:26

Diplomirani sam pravnik sa polozenim pravosudnim ispitom. Ne podrzavam strajk advokata. Da bih ja postao advokat potrebno je bilo da uplatim oko 5.000 eura da bih se upisao u komoru. Ustavni sud je doneo odluku da svi moraju imati isto pravo, tj. da cena za advokatske pripravnike i sve nas ostale mora biti ista, nisam pratio pa ne znam da li je smanjeno ovih 5 soma ili nije, posto me trenutno advokatura ne zanima. Ali ne podnosim licemerje advokata. Naravno, svi neuspesni advokati mogu da se zaposle u organima uprave, sudovima, raznim firmama pod istim uslovima kao i svi ostali pravnici, ali prilikom upisa u imenik advokata prednost imaju advokatski pripravnici. Da ne pominjem razna muvanja, gde se deca advokata upisuju kod njih u kancelariju, a onda obavaljju praksu u sudu,ili rade u nekom preduzecu. O porezu ne treba ni pricati to je svima jasno osim advokatima. E, sad kod notara je najveci problem sto su preuzeli ugovore o prodaji nepokretnosti advokatima. Evo kako to izgleda u praksi. Jedan dan mi kuma kaze, kupujem stan. Ja kazem, uzmi papire i donesi mi uradicu ti ugovor za dz. Ali izvodjac radova je salje kod advokata koga on odredjuje i ona placa 200eur za sastavljanje ugovora. E,sad taj advokat zivi od toga, posto niko nece da mu udje u kancelariju za druge stvari, njemu notar uzima hleb, zato sto samo notar moze da sastavi ugovor. Notari su tek poceli sa radom, ima tu dosta problema, malo ih je, ali zazivece to. Uostalom, 90% notara su bivsi advokati.

#24 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 07 October 2014 - 21:20

...

njemu notar uzima hleb, zato sto samo notar moze da sastavi ugovor. Notari su tek poceli sa radom, ima tu dosta problema, malo ih je, ali zazivece to. Uostalom, 90% notara su bivsi advokati.

ali zašto samo notar može da sastavi ugovor? kakvo je obrazloženje?

#25 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 08 October 2014 - 23:30

vec neke mnogo dublje stvari

Attached File  misko.jpg   19.78KB   6 downloads

4.10.2014.

Čini se već sumnjivim to da advokati stupaju u štrajk kad god se približi termin Miškovićevog suđenja. Na pitanje da li je moguće da moćnici utiču na štrajk advokata i tako izvuku ličnu korist, čelnici advokatskih komora tvrde da to nije tačno.

On nije hteo da odgovori na pitanje da li tajkuni možda mogu da utiču na 13 članova UO Advokatske komore koji odlučuju o štrajku i čije odluke obavezuju sve advokate u zemlji.

Analitičar Tomislav Kresović tvrdi da postoji deo advokatskog lobija koji brani "velike igrače" i kojima odgovara opstrukcija i štrajk.

"Dok većina advokata radi za manje klijente i zaista se bori za esnafska prava, jedan manji deo, takozvani "đavolji advokati", zastupaju moćne ljude i firme koje koji ih enormno plaćaju. To znači da moćni ljudi u Srbiji očigledno i dalje mogu da utiču na sve, a štrajk advokata blokira sudsku vlast i uvodi neku vrstu "vanrednog stanja" u zemlji", zaključuje Kresović.        >>>

Edited by Gant, 08 October 2014 - 23:48.

#26 Chaos Is Me

Chaos Is Me
  • Members
  • 16,595 posts

Posted 09 October 2014 - 10:37

Diplomirani sam pravnik sa položenim pravosudnim ispitom. Apsolutno podržavam štrajk advokata po pitanju sramnog Zakona o javnom beležništvu i borbe protiv nemuštog ministra pravde i njegove svite. Ne podržavam štrajk po pitanju oporezivanja, ali smatram da je to sekundarna tema cele priče.

@Kibos: Kolega, izjednačena je tarifa za upis u Imenik za adv. pripravnike i sve ostale pravnike koji ispunjavaju uslove i trenutno iznosi 4 soma evra. Naravno, i dalje ostaje prostora za mahinacije, jer je advokatura (i pravosuđe uopšte) u Srbiji, slično medicini, potčinjena nasleđivanju i prenosu funkcija i titula "s kolena na koleno".

#27 pacific66

pacific66
  • Members
  • 1 posts

Posted 08 November 2014 - 00:16

Zaista je zastrašujući broj ljudi u Srbiji koji nisu uopšte upoznati zašto uopšte štrajkuju advokati. Nigde se u sredstvima infomisanja ne pominje šta zaista znači uvodjenje ovakvog nakaradnog notarskog sistema u Srbiju. Koliko sam uspeo razaznati pokušava se uvesti francuski notarski sistem  sa ograničenim brojem notara teritorijano vezanim, I sa ovlašćenjima koja nikad nisu bila deo našeg običajnog prava. U Francuskoj je poprilično negodovanje javnosti na ovakav sistem jer je monopoliziran, skup I jako spor. Ostavinski postupci znaju trajati npr. I nekoliko godina, za svaku stvar čak I prostu overu punomoći moraš zakazivati termin koji može bit I za nekoliko nedelja, notar može da odbije da overi običnu punomoć ukoliko smatra da je neadekvatna u bilo kom smislu.  Ovaj system je uspostavljen delom kao običajno pravo a delom  da bi država imala bolju kontrolu naplate poreskim prihoda, npr. notar odmah naplaćuje porez  od klijenta kod overe ugovora o kuporodaji nepokrenosti  I uplaćuje ga državi, kod ostavinskih postupaka iz ostavinske mase najpre se plaća porez (zavisnog od naslednog reda I do 55%) pa notarske usluge a ostatak se deli naslednicima.

Ovakva notarski system nije adekvatan kod nas. U prvom redu naplata poreza po ugovorima o kupoprodaji nepokrenosti vrši poreska uprava, Kod nasledjivanja nemamo visoke takse o nasledjivanju I iste se naplaćuju preko Poreske uprave ako ih ima. Stoga uspostavljanje ovakvog sistema nema nikakvo opravdanje jer  država već ima Poresku upravu koja vrši naplatu poreza. Notari na kraju u ovom obliku dodju kao netko ko znatno poskupljuje I usporava sam procese npr. kupoprodaje nepokretnosti  I ubirju enormne prihode od taksi  a da pri tom ne daje nikavu posebnu uslugu ni gradjanima ni državi.

Za nas je  bolji javnobilježnički sistem koji koristi npr. Hrvatska a mislim da se radi o nemačkom modelu. Bilježnik vrši overu potpisan na ugovoru o kuporodaji I to košta 8 evra  sa PDV, Notar ne ulazi u sadržinu ugovora I ne vrši solemizaciju. Nakon zaključenja ugovora bilježnik šalje primerak ugovora poreskoj upravi koja naplaćuje porez.

Kod ostavinskog postupaka tarife notara su ograničene max na cca 400 evra. Postupak je brz I efikasan. Drugostepeni organ u ostavinskom postupku je Sud a ne kao kod nas Notarska komora.

Ovaj sistem je blizak našem običajnom pravu I jednak je dosadašnjem sistemu overe u sudovima, sve se završi u sat vremena, bez naručivanja ili slično. Isto tako ne postoji teritorijalna nadležnost notara overu možete uraditi bilo gde.

Verovatno se primetili da mi u Srbiji plaćamo porez kod overe kupoprodajnoog ugovora dva puta, jednom kod overe I jednom kod Poreske uprave. To nije normalno. Notar treba da samo overi potpis a poreska uprava da naplati državi porez. Zato je važno da napustimo ovakav notarski sistem, Pravna sigurnost koju zakonodavac navodi kao argument takodjer ne stoji. Kako će notar znati da netko ne prodaje  isti stan tri puta, I da li njegova solemizacija može pomoći u sprečavanju prevare. Naravno da ne može I a preskupa je. Pravna sigurnost se postiže drugim sredstavima koje zakon već predvidja npr. stavljanje plombe ili sl

Zato iako se advokati bune najviše iz svojih interesa ipak ovo se  tiče svih nas I zato ih podržavam.  Ne može javni interes biti podredjen šačici notara, jer na taj način možemo monopolizirati čitavu državu pa će mo imati 300 frizera, 500 lekar I slično.i svi će mo morati ići kod njih. Notara trebamo imati onoliko koliko ima zantersovanih za taj posao uz uslov da polože notarski ispit. Da li će opstati ili ne to je njihova stvar.

Što se tiče pitanja poreza advokati nisu u pravu. Sami su tražili pre 3 godine da im se ne uvedu fiskalne kase. Mislim da samo  kod nas advokati ne izadju račune za svoje usluge I da su za  paušalno oporezivanje sami sebi krivi. Male kancelarije koje jedva preživlaju dovodi do zatvarsnja a velikim omugućavaju da prikriju enormne prihode. Državi svima treba uvesti kase bez obzira na delatnost koju obavljaju pa da plaćaju porez na osnovu stvarnih prihoda. Ali ovo je neka druga tema.   

#28 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 08 November 2014 - 00:54

Advokati Srbije nemaju apsolutno nikakvo pravo da se oglasavaju povodom bilo cega u ovoj zemlji.

Srbija je proteklih godina postala najkriminalnija zemlja sa najgorim pravnim sistemom u okolini a i sire.

Konkretno vezano za nekretnine - najvece prevare u istoriji su se desile poslednjih par godina, poresko nije ni naplacivalo poreze ako se sam ne javis i sl. Advokatske kancelarije i dalje prodaju nekretnine iako im to zakon ne dozvoljava, moraju biti registrovane kao agencije.

Sve su ovo advokati radili. Nije narodu niko drugi uvaljivao lazne i neproverene ugovore za stanove. Sve je bilo pod patronatom vajnih advokata koji su postali najveci krimosi ove zemlje.

Advokati nikada nece imati podrsku gradjana zato sto su svojim postupcima ovom narodu pokazali da su postali najgora sorta u drustvu.

Nikada kriminal nije postao pravedniji, nikada se u istoriji nisu nakrali toliko para, sve rade bez poreza, ne bi da daju nikakve garancije, samo im trpaj pare kao u vrecu bez dna i sad im neko kriv sto hoce da menja sistem.

Pa treba vala da ostane i najgori Francuski sistem pa cemo ga lako za godinu dve promeniti u Nemacki ili koji vec, samo da se ovo kriminalno advokatsko jezgro jednom razbije kao najjaci kriminalni klan u zemlji. Droga je mala maca naspram advokatskog sistema Srbije i njihovoj ulozi u sprovodjenju pravde u ovoj zemlji.

Edited by Gant, 08 November 2014 - 00:57.

#29 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 08 November 2014 - 12:51

@Gant, većinu ovih navoda koji si pripisao advokatima kao rušiocima pravnog sistema možeš prebaciti na sudije i korumpirano pravosuđe i nezavisno sudstvo. Onaj deo o prevarama oko stanova stoji.

#30 Gant

Gant
  • Members
  • 6,346 posts

Posted 08 November 2014 - 12:58

Slazem se da je osnova na sudijama i pravosudnom sistemu. Oni su najvise krivi. Ali nista ne bi uradili bez pomoci tih istih advokata.

Samo ne zelim da slusam kako se sada prave naivni i posteni, uvek u sluzbi gradjana.

Pravosudni sistem je onaj najgori deo naseg drustva koji mora iz korena da se promeni, a sa njim i svi delovi tog sistema. Da se sad neko poziva na neko nase dugogodisnje obicajno pravo, da godinama ne zeli da udje u poreski sistem, da zeli da nastavi da se bavi nekretninama, ali ne zeli da daje garancije, bar koliko i notari, pa to je smesno. Ovakvi kakvi jesu treba da nestanu.

Edited by Gant, 08 November 2014 - 12:58.