Jump to content


Photo
- - - - -

Nebuloze u udžbenicima


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
60 replies to this topic

#16 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 02 October 2014 - 11:39

Moje dete peti razred kaže meni juče ovako: "znaš da iz geografije učimo kako je nekada postojao samo jedan kontinent pa se zbog promena klime to podelilo, a isto to učimo i iz istorije, samo što tamo kažu da je kontinente podelio Bog" :ajme:

 

...mozda to iz istorije uce o starim civilizacijama i njihovim verovanjima, ili istoriju religije...

 

..kazem mozda jer je u pitanju istorija pa ne znam koja lekcija bi mogla da govori o bozjoj podeli kontinenata



#17 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 09 October 2014 - 16:33

...mozda to iz istorije uce o starim civilizacijama i njihovim verovanjima, ili istoriju religije...

 

..kazem mozda jer je u pitanju istorija pa ne znam koja lekcija bi mogla da govori o bozjoj podeli kontinenata

 

Nisam još uspela da se dokopam knjige, ali u razgovoru sa nastavnikom počinjem da sumnjam da je knjiga problem, jer mi je rekao: "istorija je kompleksni predmet s obzirom na vreme koje se obrađuje, a složićete se, svi smo nastali od boga" :unsure:



#18 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 09 October 2014 - 16:48

Pa ne, nećemo se složiti. Eto njegovo dete je nastalo direktno od majmuna!

#19 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 October 2014 - 16:51

Nisam još uspela da se dokopam knjige, ali u razgovoru sa nastavnikom počinjem da sumnjam da je knjiga problem, jer mi je rekao: "istorija je kompleksni predmet s obzirom na vreme koje se obrađuje, a složićete se, svi smo nastali od boga" :unsure:

Menjaj skolu, ili bar tog bugger-a. Zatucanih svuda ima, ali u obrazovanju nanose najvecu stetu. :puke:



#20 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 09 October 2014 - 17:16

Posto je ovo najsveziji topik na Obrazovanju da ovde postavim.

 


Edited by mrd, 09 October 2014 - 17:17.


#21 darth bane

darth bane
  • Members
  • 7,311 posts

Posted 10 October 2014 - 10:43

Covek je modifikovan majmun uz pomoc genetskog inzenjeringa



#22 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 10 October 2014 - 15:37

 "istorija je kompleksni predmet s obzirom na vreme koje se obrađuje, a složićete se, svi smo nastali od boga" :unsure:

 

...ne mozemo mu nista osim da slozimo... nismo divljaci koji preispitujemo necija verska uverenja

 

Ali moramo li bas, ako smo profesori, da ih ovako neprofesorski namecemo :huh:



#23 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 11 October 2014 - 14:43

...ne mozemo mu nista osim da slozimo... nismo divljaci koji preispitujemo necija verska uverenja

 

Ali moramo li bas, ako smo profesori, da ih ovako neprofesorski namecemo :huh:

 

Naravno da ne mora, ali on je ubeđen da radi ispravnu stvar.



#24 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 12 October 2014 - 18:17

Tehnička kultura za 6. razred devetogodišnje osnovne škole u BiH:

-autori:Milan Cvijetinović i Sulejman Ljubović

 

lekcija o saobraćaju-usporavači brzine (ležeči policijaci)

Koliko ima nepismenih 

:frust: Uveren sam da nije štamparska greška.


Edited by BotRobot, 12 October 2014 - 21:10.


#25 orisni

orisni
  • Members
  • 976 posts

Posted 15 October 2014 - 09:23

Sto rece Mrd, posto je ovo najsveziji topik na Obrazovanju da ovde postavim pitanje. (Inace retko pisem izvan Ekonomije.)

 

@BotRobot

Ima li neki udzbenik (recnik?) koji objasnjava sta znaci rec "nebuloze" na srpskom? Mozda su svi primeri koje si naveo pogresni!

 

Dok sam ziveo u Srbiji mislio sam da "nebulozno" znaci "netacno" ili "pogresno", ali sad kad zivim u Americi naucio sam da "nebulous" na engleskom znaci "neprecizno" ili "nejasno". Npr. video koji je Mrd postavio je relativno "nebulous" jer ne kaze precizno sta da se radi za sat vremena da se nauci o programiranju nego video prica neku nejasnu pricu kako neko mozda nesto moze da eventualno nauci ako nekako uzme nesto negde da programira na neki nacin, tako nekako otprilike, mozda.

 

Tvoj primer "na 16. stranici u udžbeniku piše da Saturn ima 31 satelit" i "na 17. u udžbeniku piše da Saturn ima 24 satelit" ne bi bio "nebulous" na engleskom, ali ne znam da je li "nebulozan" na srpskom. Ono sto bi bilo "nebulous" je da u udzbeniku pise npr. "Nepoznat je broj satelita Saturna, ima ih par desetina (mada mozda ima i par storina), moze biti da ih ima 24 ili 31 ili 61, a moze biti i vise ili manje, a mozda treba racunati samo neke velike, a mozda ne, jer znate kako od nedavno Pluto nije planeta, no mozda ce opet Pluto da postane planeta, pa isto tako mozda nesto sto leti oko Saturna jeste satelit a mozda i nije, jer mozda jos nismo videli sve satelite koji lete oko Saturna, a mozda jesmo sve videli ali smo neke greskom brojali dva puta, tako nekako otprilike, mozda."

 

Mozes li proveriti sta znaci "nebuloze" na srpskom da ne ostavljas ovde pogresne primere (tj. primere koji nisu nebuloze mada jesu primeri pogresnih/netacnih tvrdnji u udzbenicima)?



#26 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 15 October 2014 - 09:54

Izvor definicije: Onlinerecnik nebuloza [ ženski rod ]

Maglovitost, nejasnoća, zamagljenost (lat.)

 

===================================================================================

 

 

Резултати претраге
Пронађено појмова: 1

небулозан (л.nebulosus), латиницом: nebulozan
магловит, облачан, мутан; фиг. магловит, нејасан, неразумљив



#27 Sunshine State

Sunshine State
  • Members
  • 1,505 posts

Posted 15 October 2014 - 12:01

Nije u udzbenicima, ali je "nebuloza" samo takva, a vezana za obrazovanje - ucenici 4-og razreda osnovne skole u jednom gradu u Vojvodini, od ove godine nemaju mogucnost izbora Gradjansko vaspitanje vs. Veronauka, vec svi moraju da idu na veronauku, koju drzi pravoslavni svestenik, jer je vecina ucenika pravoslavne veorispovesti. E sad, ni po jada da je to izborni predmet, pa ko hoce da mu dete uci veronauku, od volje mu, ali problem je sto i deca katolika, muslimana, ateista, etc.... MORAJU da idu na pravoslavnu veronauku, jer ne postoji kadar koji ce predavati gradjansko (zbog manjeg interesovanja za isto).

 

Mozda bih mogla i da razumem da se predmet zove "Svetske religije" pa da se obradjuju sve vece svetske religije (mada vise u kontekstu istorijiskih dogadjaja), ali poterati svu decu na pravoslavnu veronauku u javnim skolama je necuveno.

 

Napraviti privatne crkvene skole, pa ko hoce nek placa veliku skolarinu, ali u jednoj (zvanicno) sekularnoj drzavi terati decu na casove veronauke je nesto sto nikako ne bi smelo biti dozvoljeno.



#28 BotRobot

BotRobot
  • Members
  • 719 posts

Posted 18 October 2014 - 13:40

@orisni Onda neka moderacija promeni naslov u greške u udžbenicima.Inače ja sam jedno vreme bio u Bosni i tamo nebuloza znači-neka jako velika greška.

 

 

Nije u udzbenicima, ali je "nebuloza" samo takva, a vezana za obrazovanje - ucenici 4-og razreda osnovne skole u jednom gradu u Vojvodini, od ove godine nemaju mogucnost izbora Gradjansko vaspitanje vs. Veronauka, vec svi moraju da idu na veronauku, koju drzi pravoslavni svestenik, jer je vecina ucenika pravoslavne veorispovesti. E sad, ni po jada da je to izborni predmet, pa ko hoce da mu dete uci veronauku, od volje mu, ali problem je sto i deca katolika, muslimana, ateista, etc.... MORAJU da idu na pravoslavnu veronauku, jer ne postoji kadar koji ce predavati gradjansko (zbog manjeg interesovanja za isto).

 

Mozda bih mogla i da razumem da se predmet zove "Svetske religije" pa da se obradjuju sve vece svetske religije (mada vise u kontekstu istorijiskih dogadjaja), ali poterati svu decu na pravoslavnu veronauku u javnim skolama je necuveno.

 

Napraviti privatne crkvene skole, pa ko hoce nek placa veliku skolarinu, ali u jednoj (zvanicno) sekularnoj drzavi terati decu na casove veronauke je nesto sto nikako ne bi smelo biti dozvoljeno.

Sramota.


Edited by BotRobot, 18 October 2014 - 13:44.


#29 jesenja

jesenja
  • Members
  • 1,428 posts

Posted 20 October 2014 - 09:39

http://www.021.rs/In...-aerodroma.html



#30 babyW

babyW
  • Members
  • 4,672 posts

Posted 22 October 2014 - 13:54

http://www.021.rs/In...-aerodroma.html

 

 

Tipicni primeri kako "dresiraju" decu da slucajno ne razmisljaju, nego cista "manufaktura"... Nemoj da sutra imaju problema sa istom tom decom, ovako je bolje.  :yucky: 

 

I  po licnom iskustvu znam da cim pocne dete da misli dobija povratnu u stilu psihickog maltretiranja odrasle osobe koja bi trebalo da mu bude uzor i sve to jer je vec naravno - problematicno. 


Edited by baby-boom, 22 October 2014 - 13:54.