Jump to content


Photo
- - - - -

Kvu kafu pijete?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#16 angelia

angelia
  • Members
  • 15,569 posts

Posted 22 September 2014 - 23:21

...

 

Par puta sam u inostranstvu probao pravu moku (poznatih proizvodjaca), pa ne bih da kvarim ukus domacim njesra.

...

'Nescafe' je mesavina kafe, cikorije i preprzenog jecma.

 

...

 

...

Moka je zakon, ako uzimam negde izbor je moka ili Latte.

 

Ovako na dnevnoj bazi, pravim Nes, ali ne ove papazjanije 3u1 i slicno, obicna instant kafa sa mlekom. Crnu kafu sam zadnji put pila pre 10 godina i to da probam pravu arapsku, te turske u Srbiji ne pijem ima 15 godina.

 

Uzas za zeludac.



#17 mishop

mishop
  • Members
  • 32 posts

Posted 23 September 2014 - 06:33

Evo i dva zanimljiva teksta:

Najskuplja kafa na svetu

Death wish coffee - Smrtna Presuda, najjača kafa na svijetu.



#18 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 23 September 2014 - 21:53

...

 

 

Postoji nesto sto se u ruskom logorskom / kriminalnom svetu zove 'чифирь' / čifir.

 

To je izvanredno jaki 'napitak' od crnog caja - otprilike 1-2 kutijice sibica na lonce vode.

 

To cudo ima izvanredno jako psihoaktivno delovanje na uzivaoca.

U logoru / na robiji caj se smatra nekom vrstom novca.

 

Priprema se tako sto se uzavri lonce vode i u njega sipa crni caj, poklopi, pa se saceka da listici caja padnu na dno.

Pa se opet uzavri, i opet saceka.

 

Stvar je u tome da se usled 2-3 ponovljena kuvanja tein (kofein) razgradjuju i prelaze u druga jedinjenja, a iz listica caja se ekstrahuje maksimum alkaloida - kao i adenin i guanin. Oni se sadrze u listicima caja ali se ne ekstrahuju u rastvor koji se priprema normalno i u manjoj koncentraciji nisu rastvorljivi.

 

Trosenje čifira dovodi do zavisnosti, nalik je narkotickoj zavisnosti, izaziva omamljenost, pospanost, ubrzani puls i ponekad tahikardiju. Navika se tesko leci, a krize traju dok se god ne uzme nesto sto sadrzi kofein / tein.

Mnogi i posle izlaska u 'civilstvo' zadrzavaju staru robijasku naviku.

 

Ima o tome kod Varlamova.

 

To je ruski zatvorski / robijaski 'traditional'.

 

Likovi ga koriste kao zamenu za amfetamin. Policajci, fizicki radnici, vozaci kamiona ...

 

Taj cpecijalni presovani caj se proizvodi u kineskoj provinciji Junan, region Puer.

Proizvod se zove 'pu cha'.

 

Obicno je presovan u okrugle lepinje / pravouganone 'ciglice' od 400 - 1000 gr. 

 

 

...



#19 tom-m

tom-m
  • Banned
  • 301 posts

Posted 23 September 2014 - 22:18

O, super, hvala na info, nikad čuo za to.



#20 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 24 September 2014 - 00:58

...

 

... o, super, hvala na info, nikad čuo za to ...

 

 

Nisi citao Varlama Šalamova  - 'Kolimske priče'?

 

To je nesto strasno / na rubu fizicke i psihicke podnosljivosti.

 

Rado bih naterao sve rusofilicare da im to bude obavezna lektira i redovno ih propitivao.

:wicked:

 

...



#21 tom-m

tom-m
  • Banned
  • 301 posts

Posted 24 September 2014 - 01:50

Knjige su mi izuzetno jača strana...zadnje šta sam pročitao je Srce Tame, to ove godine, a prije toga, prošle godine, pjesme od Samuel Colridgea. Mada...počeo sam i klatno od ecoa čitat prošle zime...ali...eto :D



#22 Oi!

Oi!
  • Members
  • 5,168 posts

Posted 24 September 2014 - 11:41

Tursku, srednje jačine sa malo šećera... 

 

Nes može da prođe u toku dana, ali retko ujutro, takođe dodam u tursku malo mleka ponekada...



#23 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 24 September 2014 - 22:35

...

 

 

Postoji nesto sto se u ruskom logorskom / kriminalnom svetu zove 'чифирь' / čifir.

 

 

Ima/bilo je nešto slično ovde u ČSSR - čaj "magorák" http://cs.wikipedia....g/wiki/Magorák, manje - više zamena za alkohol/nikotin/lake droge.

 

Magor = lujka, opičen tip.

 

Magorák = napitak za iste, više spomenute.



#24 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 September 2014 - 21:47

Kod kuće filter kafu, u poslednjih par godina najviše ovu. Nema kod nas da se kupi, pa je vozim iz Italije kao u vreme parnepar u eseferjot, beše li Branko Mikulić ili Milka Planinc?

 

Pellini_Bipack.jpg

 

Na poslu Segafredo iz automata

 

saeco-royal-cappuccino.jpg



#25 Kharequiem

Kharequiem
  • Members
  • 56 posts

Posted 26 September 2014 - 09:04

Gorku kao tastina dusa! :)



#26 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 26 September 2014 - 13:20

Moram priznati da sam najbolju kafu- i to njihov brendirani espresso- popio u prvom na svetu caffe- u, Caffe Florian- u u Veneciji.

Posle te kafe sve ostale su, zaista, loša kopija. 

 

hemingveju jedan :)

 

(jurila sam kafe florijan da i ja kao on, svoju njusku/icu zabijem tamo, kafa je bila takva da sam iz nekog razloga prokomentarisala da je kao svajcarska...verovatno je bila toliko dobra da je mirisala na finu cokoladu)



#27 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 26 September 2014 - 18:29

Moram priznati da sam najbolju kafu- i to njihov brendirani espresso- popio u prvom na svetu caffe- u, Caffe Florian- u u Veneciji.

Posle te kafe sve ostale su, zaista, loša kopija. 

Preporučio bih zainteresovanima da prelistaju njihov Menu.

 

Trenutno mi se najviše sviđa Cortado u 7eleven.  ^_^

 

 

hemingveju jedan :)

 

(jurila sam kafe florijan da i ja kao on, svoju njusku/icu zabijem tamo, kafa je bila takva da sam iz nekog razloga prokomentarisala da je kao svajcarska...verovatno je bila toliko dobra da je mirisala na finu cokoladu)

Je l` vama bitno gde ili kakvu kahvu pijete?



#28 ControlFreak

ControlFreak
  • Members
  • 3,070 posts

Posted 26 September 2014 - 21:08

Je l` vama bitno gde ili kakvu kahvu pijete?

 

Zar tebi nije bitno? 

 

:huh:

 

Ne samo kakvu, ili bese "kvu"? nego i iz kakve solje je pijem...

 

  :)

Spoiler

 

 

Do sada su mi jako dobre bile kafe sa Havajskih ostrva (Kona), iz Kosta Rike, Sumatre, Etiopije i Kenije. Volim medium/dark ili dark roast. Videla sam da jedan od najboljih rejtinga ima kafa iz Paname, Ironman Camilina, cak 97 poena. 

 

Iako Starbucksi i dalje nicu kao pecurke, postoje jako fine, samostalne kafeterije gde se mogu probati i drugacije od uobicajenih, uvek sveze przene i sveze mlevene kafe. Meni najdraza je jedna bas takva, vikendom imaju i muzicara/e uzivo, a na zidovima su izlozeni umetnicki radovi lokalnih umetnika koji se mogu i kupiti. Atmosfera je opustena, blizu zelenog pojasa gde se lokalci bave rekreacijom, pa svrate nakon toga na kafu i dorucak. 



#29 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 28 September 2014 - 21:11

...

 

... hemingveju jedan  :) ... 

 

 

I moja prva dobra Moka je bila italijanska, negde '73.

Ja sam uvek govorio - bolje jedna ali vredna, nego hektolitri 'necega'.

 

Prve vece pare koje sam zaradio - potrosio sam na jesenju / zimsku Veneciju u vreme alta marea.

 

Za Hotel Gritti nisam imao pare.

:tired:

 

 

...  



#30 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 29 September 2014 - 02:33

Meni do sada najukusnija kafa.

cafe-post1.jpg