Jump to content


Photo
- - - - -

Kupovina stana na moru u Grckoj


  • Please log in to reply
661 replies to this topic

#571 ljupche84

ljupche84
  • Members
  • 1 posts

Posted 07 March 2017 - 16:22

Molim nekoga ako moze da me PM sa brojem telefona od Nataly14-njene advokatice u Grckoj za kupovinu stana.
Unapred hvala
  • 0

#572 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 30 April 2017 - 00:18

Polako se priblizava leto, taman vreme da se tema ozivi malom informacijom. Nema veze sa samim nekretninama u Grckoj, ali jeste korisna informacija za vlasnike istih na Halkidikiju, koji tamo provode duze vremena.

 

Pored uzivanja na grckom moru, za one koji su stacionirani u relativnoj blizini solunskog aerodroma (a pretpostavljam da isto vazi i za Atinu, ali nisam proveravao) moze da bude i povoljan prozor u svet. U potrazi za povoljnim avio kartama za cetvorodnevni izlet u Rim u septembru sam nasao najpovoljnije resenje preko irske low-cost kompanije upravo iz Soluna. Povratna karta 73 Eura. Ista ne leti iz Beograda, a iz Niša pokriva samo ogranicen broj destinacija, dok izlet do Budimpeste povecava troskove. Iz Beograda najpovoljnija opcija duplo skuplja. Ovako svako, ko boravi duzi period na Halkidikiju, moze da skokne do nekog evropskog grada (mozda i dalje, i to nisam jos proveravao) za povoljnu cenu, samo ako ima odovljno fleksibilnosti oko termina, odnosno moze dovoljno unapred da kupi karte.

 

Pri tome je povoljnije da se karta iz Soluna rezervise preko nasih agencija nego direktno kod te avio kompanije. Može da bude i razlika u ceni između naših agencija. Da ne bi nikog reklamirao, koga zanima neka provrti racunicu online kod nekoliko nasih agencija, pa nađe najpovoljniju. Molim da me niko ne gnjavi na PM zbog toga, stvarno se lako pronađe na netu.

 

Ukratko, ko boravi ionako u široj okolini Soluna (ili Atine for that  matter) neki duži period, može sebi da dopuni letovanje nekim lepim izletom za male pare.

 

Šta ćemo, kad je čak i Solun ipak svet a Beograd bio i ostao - kasaba.


Edited by akiro, 30 April 2017 - 00:20.

  • 2

#573 k1z4

k1z4
  • Members
  • 5 posts

Posted 24 June 2017 - 16:27

Pozdrav drustvo,

Prosle godine sam se interesovao za kupovinu stana medjutim zadesili su me bili neki privatni problemi pa se nisam ni javljao, te bih se zahvalio @Akiru @Nataly @beeblebrox-u na iscrpnim odgovorima koje su mi dali.

 

Kako god nastavljam tamo gde sam stao prosle godine, sa tom razlikom sto ovog puta definitivno znam za lokaciju, a to je Sitonija/ Neos Marmaras i okolina.

Ako ima nekog ko vec poseduje neku nekretninu na ovoj lokaciji, voleo bih da stupimo u kontakt.


  • 0

#574 Nataly14

Nataly14
  • Members
  • 198 posts

Posted 25 June 2017 - 03:15

Pozdrav drustvo,

Prosle godine sam se interesovao za kupovinu stana medjutim zadesili su me bili neki privatni problemi pa se nisam ni javljao, te bih se zahvalio @Akiru @Nataly @beeblebrox-u na iscrpnim odgovorima koje su mi dali.

 

Kako god nastavljam tamo gde sam stao prosle godine, sa tom razlikom sto ovog puta definitivno znam za lokaciju, a to je Sitonija/ Neos Marmaras i okolina.

Ako ima nekog ko vec poseduje neku nekretninu na ovoj lokaciji, voleo bih da stupimo u kontakt.

 

 

Ima, baš u Neosu je stan kupio član @mikaiv. Pronađi ga među članovima pa ga kontaktiraj na PM. Na stranici 32 je pisao.


Edited by Nataly14, 25 June 2017 - 03:17.

  • 0

#575 Buleski

Buleski
  • Members
  • 1 posts

Posted 25 June 2017 - 14:26

Pozdrav svima
Evo prvi put pisem ovde posle detaljno iscitanih svih komentara na ovu temu i mogu da kazem da me Natali i Akiro odusevljavaju spremnosti da pomognu drugima. Ja vec neko vreme razmisljam o investiciji negde u Grckoj i za sada mi Sarti nekako upada u oci...
Hteo bi da pitam jel neko zna ili se raspitivao o isplativosti kupovine placa i zidanja nekog objekta na istom? Da li stranci imaju pravo na zidanje, da li moze da se dobije gradjevinska dozvola... itd. Da li postoje neki posebni uslovi gradnje koje stranci ne mogu da ispune? Jel zna nekko nekog stranca da je zidao u Grckoj?
Hvala svima unapred na vremenu
  • 0

#576 eleniko

eleniko
  • Members
  • 51 posts

Posted 11 July 2017 - 15:53

Koristeci google nasao sam ovu temu i registrovao se zbog nje.

 

Ja vec 2 godine gledam nekretnine po grckim ostrvima. Halkidiki i solunsku rivijeru ne volim jer ne volim tu kolicinu turista po kvadratnom metru plus zelim autenticnost nekretnine, ne bih kupovao novogradnju jer mi nije primarni cilj da na ovome zaradim. Mislim da na celoj Sitoniji postoji jedno naselje koje je starije od egzodusa iz Male Azije 1923.

 

Na jednom ostrvu u severnom Egeju sam gledao sve sto moze da se kupi. To su stara sela, sa malo stanovnika ali sa autenticnim nacinom zivota. Nema biznis potencijal kao ovo o cemu mnogi pisu ali ima puno drugih kvaliteta.

 

Medjutim sada se pojavilo nesto vrlo zanimljivo, tj nije sada, tu kucu smo gledali pre 2 godine i nije se prodala do sada.

 

Kuca je kamena, debelih starinskih zidova, gradjena sredinom pedesetih, prezivela bez ogrebotine i pukotine zemljotrese koji nisu retki na tom mestu. Poslednjh 15-20 godina nema stanara, umro je ujak zene koja se u medjuvremenu preselila i vise ne zivi na ostrvu tako da je u medjuvremenu pala cena na nesto sto se doima razumno.

 

Kuca je spoljnih gabarita 10x5 metara, ima 2 nivoa od cega su u gornjem 2 spavace sobe. Nalazi se na placu od 10 ari a tu se nalazi i stara stala od koje su ostali bozanstveni stari kameni zidovi dok je sve ostalo neupotrebljivo.

 

Kuca je u solidnom stanju uz neke tipicno grcke bizarnosti. S obzirom da je gradjena u duhu ostrva gde su u kucama na spratu ziveli ljudi a u donjem nivou zivotinje, gornji nivo ima zavidnu visinu, s obzirom da nema tavanicu nego otvorene grede (od kestena!) visina je preko 3m. Donji nivo u kome je bila kuhinja u otvorenom planu od 50m2 je nazalost svega 190cm, uz srecnu okolnost da je pod cementna kosuljica koji se moze obiti i iskopati bar jos 30cm ako je to potrebno. U ovom trenutku mislim da nije jer smo u familiji svi max 175cm a taj prostor ce ionako nastaviti da sluzi kao to.

 

Sve stare kuce nemaju vodu unutra tako da se po pravilu dozidavao WC spolja, sto je i ovde slucaj. WC ovde treba da se obije do cigle tj bloka jer su majstori zaboravili pre xx godina da urade hidroizolaciju tako da je voda podlila tavanicu koja se obrusila. Taj dodatak stoji na kuci kao piletu sise ali sta da se radi, nije nesto sa cime se ne moze ziveti.

 

Na placu sem jednog stabla nara koji radja, nema drugog rastinja, sto je sa jedne strane lose jer bi hlad krosnje masline dobro dosao, a i dobro jer nam daje prostor da tome kreativno pristupimo, ako kupimo kucu.

 

Stara stala ima potencijal za biznis. Ako udjemo u to i shvatimo da imamo novca, od stale se mogu napraviti uz dozidjivanje gornjeg nivoa tri dupleksa od 18-20m2 u osnovi, sto moze da nam obezbedi zivot ili bar povracaj investicije u razumnom roku. Sa druge strane ostrvo ima kratku sezonu, koja je maksimalno 2 meseca u toku godine i nize cene od Halkidikija. Ipak mislim da mi umemo to da uredimo tako da zadobije poverenje klijentele koja trazi nesto drugo od prepunih letovalista.

 

More je na 550m od kuce, a sama kuca se nalazi na ulazu u selo. Seoska plaza je obicno pusta, cak i u visokoj sezoni. Verovatno bi se u slucaju kupovine pozabavili time da sredimo deo plaze, nekih 10-tak metara za nase goste, svejedno da li su prijatelji, familija ili komercijalni klijenti.

 

Da, nisam napisao a nema razloga da krijem, sve ovo kosta 35.000 evra. Mislim da se glavna kuca privodi stanju za zivot sa jos 5.000e. Nemam predstavu oko investicije u stalu, jedina srecna okolnost je sto imam prijatelje arhitekte tako da me projekat ne bi kostao koliko je uobicajeno.

 

Kada budem imao vremena postavicu slike.

 

Pozdrav i hvala pokretacima teme i onima koji su pisali iz licnog iskustva, veliko ohrabrenje za ulazak u ovaj projekat.


Edited by eleniko, 11 July 2017 - 15:54.

  • 4

#577 eleniko

eleniko
  • Members
  • 51 posts

Posted 11 July 2017 - 16:10

malo da zagolicam mastu i obogatim temu. neke slike su stare i lose ali moze se steci osecaj

 

kuca levo stala desno

 

19895092_10154798329187643_2593286657882

 

 

sise od pileta, dozidani WC (smokva je u medjuvremenu isecena, bukvalno je iz stepenica bila izrasla)

 

19883955_10154798329037643_1578257952489

 

ovo mi se jako svidja, cak nije vruce u kuci kao sto bi se ocekivalo sa ovako otvorenom tavanicom, stare grede od kestena, crep je zamenjen pre 20 godina i u dobrom je stanju

 

19884178_10154798329032643_4839190031617

 

biznis potencijal, stara stala. zdravi zidovi, zamislite prozore, betonski serklaz i dozidan jos jedan nivo. teoretski moguce 3 x 40m2 dupleks.

 

19883947_10154798329027643_4508882395318

 

na placu koji ide uz kucu ima prostora da se stala produzi za jos barem 7 metara

 

19895103_10154798329042643_2601359077304

 

donji nivo u sadasnjem stanju

 

19905347_10154798329182643_9168946592524

 

19875678_10154798329177643_9049566517643


  • 0

#578 mikaiv

mikaiv
  • Members
  • 8 posts

Posted 12 July 2017 - 12:45

@ Eleniko, bogami to što nameravate je poduhvat velikih razmera. Dobro se preračunajte jer prema slikama kuće i njenoj veličini cifra od 5,000 € za sređivanje mi deluje mala. Drugo pazite organizovanje radova u Grčkoj u pogledu vremena je čist entuzijazam jer za Grke vreme (posebno tačnost) nema neki veliki značaj, kada kažu odmah ću da dođem to može biti i za 2 do 3 dana (pogotovo u sezoni). Ja lično se u to nikad ne bih upustio, jedino a i to pod velikim znakom pitanja, da nameravam da se nekada preselim tu da živim!

 

Srećno Vam bilo!


  • 0

#579 eleniko

eleniko
  • Members
  • 51 posts

Posted 12 July 2017 - 18:36

Hvala. Naravno da ima tu pregrst radova ali moja procena se odnosila samo na privodjenje glavne kuce nameni da se u njoj moze ziveti bez prevelike investicije. Bazicni toalet/kupatilo (bazicni as in kocka u kojoj je lavabo, wc solja i tus iz zida, bez kade, plocica, sa prelakiranim betonom - tako volimo) cenim na oko 2000e, slajfovanje i zastitu prozora, poda i greda koje nose krov na 2000e i jos 1000e na krecenje zidova i evt sanaciju. Mi imamo prijatelje koji vole da rade na kucama i iskustvo (arhitekte) i vec su planirane mobe. A imamo bogme i dobre veze u ovom selu jer nam je najbolja prijateljica zena koja je vec radila 5-6 kuca na svom placu, jednu po jednu, pa cemo naslediti dosta logistike. Kao sto mozete pretpostaviti, mi volimo starine, volimo autenticnost, volimo staro grcko selo u kome ima pravog zivota, od ribara do kokosaka koje trce putevima, jezeva, zaba, zeceva a ponekad i neke zmijuljage :), volimo kad se cuje dolazak furgona iz koga se prodaje riba, lubenice, saksije pa i zenske gace :)

 

Iskreno, ne plasimo se radova i radujemo se ulasku u ovaj projekat koji lako moze biti pocetak novog zivota. Preseljenje ne planiram ali 4-6 meseci godisnje, to vec mogu da se zamislim, uz 1 viza run.


Edited by eleniko, 12 July 2017 - 18:42.

  • 1

#580 Dzordzo

Dzordzo
  • Members
  • 367 posts

Posted 13 July 2017 - 05:45

@eleniko

Samo da pohvalim deljenje informacija i avanturisticki duh. Meni si prodao pricu i da gledam da kupim nesto pitao bih te odmah jel ima toga jos :) Siguran sam da ce ti inbox biti zatrpan pitanjima koje je tacno ostrvo :D

 

Puno srece i nek vam nar ne stoji dugo sam u basti!


  • 1

#581 eleniko

eleniko
  • Members
  • 51 posts

Posted 15 July 2017 - 10:15

ima li preporuka za ucenje grckog nekom intenzivnom metodom u beogradu, privatni casovi po mogucnosti


  • 0

#582 sacramento

sacramento
  • Members
  • 20 posts

Posted 21 July 2017 - 20:59

Sta kazete za ovu ponudu

 

https://www.roman-re...la-55m2-25-000/


  • 0

#583 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 21 July 2017 - 23:00

Hvala. Naravno da ima tu pregrst radova ali moja procena se odnosila samo na privodjenje glavne kuce nameni da se u njoj moze ziveti bez prevelike investicije. Bazicni toalet/kupatilo (bazicni as in kocka u kojoj je lavabo, wc solja i tus iz zida, bez kade, plocica, sa prelakiranim betonom - tako volimo) cenim na oko 2000e, slajfovanje i zastitu prozora, poda i greda koje nose krov na 2000e i jos 1000e na krecenje zidova i evt sanaciju. Mi imamo prijatelje koji vole da rade na kucama i iskustvo (arhitekte) i vec su planirane mobe. A imamo bogme i dobre veze u ovom selu jer nam je najbolja prijateljica zena koja je vec radila 5-6 kuca na svom placu, jednu po jednu, pa cemo naslediti dosta logistike. Kao sto mozete pretpostaviti, mi volimo starine, volimo autenticnost, volimo staro grcko selo u kome ima pravog zivota, od ribara do kokosaka koje trce putevima, jezeva, zaba, zeceva a ponekad i neke zmijuljage :), volimo kad se cuje dolazak furgona iz koga se prodaje riba, lubenice, saksije pa i zenske gace :)

Iskreno, ne plasimo se radova i radujemo se ulasku u ovaj projekat koji lako moze biti pocetak novog zivota. Preseljenje ne planiram ali 4-6 meseci godisnje, to vec mogu da se zamislim, uz 1 viza run.

With due respect, mislim da si izabrao najbrži način kako da stigneš do ličnog bankrota i razvoda braka.

Da ne pričam o tom da će deca prvom prilikom da zapale iz te vukojebine for good.

To bi možda pilo vode da si pun k'o brod, pa onako iz zajebancije rekonstruišeš stari mlin ili zamak, mešaš malter dva dana a kad te zabole zglobovi odletiš na zimu na Mauricijus, srčeš dobar rum u toplom plićaku i izbrojiš firmi XXX$, da bude gotovo na proleće, a ako ne bude, plaćaju penale u krvi.

Ovako, sopstvenim rukama, ne znam..., puno sreće i pameti, trebaće ti.

Edited by alberto.ascari, 21 July 2017 - 23:03.

  • 2

#584 eleniko

eleniko
  • Members
  • 51 posts

Posted 22 July 2017 - 08:46

Sta kazete za ovu ponudu

 

https://www.roman-re...la-55m2-25-000/

 

sedi u kola pa se odvezi do kavale, zavisi koliko brzo vozis treba od 8 do 10 sati.

 

kavala je lep grad za imati mesto gde mozes da obitavas, ima neki zivot - nije solun ali nije ni klasicna grcka zabit. lokacija grada je fantasticna, divna je pijaca i postoji neki radijus kretanja od 10-15 km u kome ima plaza koje su potpuno zadovoljavajuce, i koje uglavnom turisti leti zaobilaze jer su zauzeti na nekim drugim mestima, tako da su za lokalce.

 

16.000e je generalno besmislena cena za bilo sta danas, za te pare kupujes raspalu vikendicu u okolini beograda u katastrofalnom stanju.


  • 0

#585 akiro

akiro
  • Members
  • 1,111 posts

Posted 22 July 2017 - 14:56

Sta kazete za ovu ponudu

 

https://www.roman-re...la-55m2-25-000/

Po slikama deluje solidno, iako se od stolarije baš vidi samo drvena (ulazna vrata i prozor u kupatilu). Teško je na osnovu slika bila šta proceniti. Treba videti šta znači pogled u brda (to definitivno smanjuje cenu) i kakvo je okruženje unutar Kavale. Po mom iskustvu čak i pored palih cena, dobra priča na dobroj lokaciji košta 1.200 do 1.500. Za oko 300 Ojrića po kvadratu, čaki u Kavali, mora da ima neki nedostatak. Medjutim, po toj ceni neki kompromis je prihvatljiv. Izgleda da je u ovom slučaju, izmedju ostalog, taj kompromis da se tuširaš sedeći na vc-šolji. 2 in 1. U oglasu i terasu ne spominju. Dobra terasa na kojoj bar dvoje ljudi (ako nemaš dece) mogu oko stola komotno da sede je u Grčkoj obavezna, Uglavnom terasa predstavlja trpezariju. izuzev ako ti gajba služi samo da prenoćiš.

 

Moraš da pogledaš, nema druge. Što se ove agencije tiče, ja sam preko njih gledao neke objekte u Haniotiju, pa mi njihov lokalni partner, neki Bugarin, nije pokazao apsolutno ništa iz ponude agencije, što sam želeo da vidim, niti bilo šta drugo prema mojim zahtevima, nego ili krš (po lokaciji i poziciji uglavnom, a ponekad i po starosti) ili nešto nenormalno skupo. Možda im nisu na svim lokacijama lokalni partneri takvi, ali insistiraj na tome, šta tačno želiš da vidiš, da te ne šetaju bezveze.

 

Puno sreće u nalaženju tvog malog raja.


  • 0