Jump to content


Photo
- - - - -

Plasticna hirurgija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#16 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 06 September 2014 - 09:41

Moje je mišljenje da je ta prednost đaka iz medicinske u pogledu polaganja anatomije, fiziologije i sl. predmeta pomalo izvikana, tj. urbana legenda jer ja na studijama nisam primetio da đaci iz medicinske imaju iole prednost u odnosu na nas gimnazijalce, čak naprotiv. Mislim da je za polaganje takvih ispita mnogo bitnija radna navika i sposobnost tj. navika učenja velikih komada gradiva, a tu su gimnazijalci u globalu daleko više osposobljeni.

 

 

Hang on. Sta tacno potkrepljuje tvrdnju da se gimnazijalci zaista bit-per-bit srecu sa vecom kolicinom gradiva od one koju pokriva srednja medicinska skola? Ne iskljucujem mogucnost da je to tacno ali mislim da se do rezultata ne moze stici tek tako a priori, pogotovo sto gimnazijalska arogancija nije bas nesto skroz necuveno. Ne zaboravimo da srednja medicinska skola sadrzi predmete kao sto su matematika, fizika, hemija, biologija, likovno, muzicko, latinski i da niko ne spori da se ti predmeti daleko temeljnije izucavaju u gimnaziji. Medjutim, to nije zato sto medicinari u medjuvremenu hvataju zjale, vec zato sto imaju sijaset predmeta koji ne postoje u gimnaziji ni u najelementarnijoj formi poput anatomije, patologije, farmakologije (o da), interne medicine itd itd da ne nabrajam sad. Ne idem toliko daleko da tvrdim da su medicinari izlozeniji vecoj kolicini informacija od gimnazijalaca - ali tvrdnja da ste vi u gimnaziji imali vece (a ne samo kvalitetnije opste) gradivo nije nesto sto cu tek tako da kupim. 



#17 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 06 September 2014 - 13:19

jesenja a da nisi ti moj alter ego.... ovaj moj sigurno nece videti medeEcine, samo ako sam suuuper dobro prosla bice ta geologija/koju ja inace zagovaram,osladila mi se ideja posle libije I norveske I poznavanja gomile geologa,pre toga mi bila misaona imenica/. u protivnom sto rece moj muz ima da nam kao istoricar ili filozof ili analiticar necega sedi na finansijskoj grbaci jos 20 godina.

 

a da medicinari lakse procu anatomiju od gimnazijalaca,nema potrebe objasnjavati zasto. da nisi imao nikakve radne navike I samo sedeo 2 godine 2 ili 3 puta nedeljno po 45 minuta I blejao u slike navatao bi bar prvih 500 pojmova anatomije. I eto prednosti. ne daj boze jos I da si ucio. generalno od 1000 I nesto strana literature koliko treba za ispit,nekih 300 otprilike bi trebalo da vec unapred znas ,ono u po noci u po dana bez da razmisljas.nema tu fame ko bolji ko losiji.obrnuto vazi za hemiju,ja imala 2 casa nedeljno a moja drugarica iz osme 5,pojma nemam koji smer bila. definitivno nemamo isto znanje ma kako ja objasnjavala kak smo mi medecinari pametan svet. a jesmo ,,,,,evo na primer znam neke.../ a smajli nikako da se nacrta,zamisli/



#18 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,278 posts

Posted 06 September 2014 - 22:46

He, he, dotakli smo se ljutog rivaliteta :D. Iskreno, nivo znanja tih stručnih predmeta koje si naveo, a koji sam ja kod kolega iz medicinske video (tj. ta prednost o kojoj pričamo) se svodi na mesec dana laganog učenja, kao za osrednji ispit, što se sve lagano kroz dva semestra nastave naknadu, kažem bez imalo arogancije (koja dakako postoji kod nas, priznajem). Kad dođe do spremanja ispita, nisam primetio da u globalu đaci iz medicinske brže spremaju anatomiju od gimnazijalaca, da ne kažem da nisam sreo nikog. Mislim da je to više individualna stvar, nego stvar nekog predznanja. S druge strane, nivo znanja i gradivo matematike, hemije, biologije i fizike ni u zajebanciji ne može da se poredi, a kad tome pridodamo činjenicu da su u gimnaziji to veoma važni predmeti (uz još neke), a u medicinskoj generalno sporedni u odnosu na praksu i stručne predmete, upravo zbog cilja koji obe škole imaju (fakultet vs. posao), meni je to dovoljno da dam ocenu da su radne navike, tj. sposobnost opterećenja većom i ozbiljnijom količinom gradiva kod gimnazijalaca, bar za nivo iznad đaka iz medicinske (govorim o proseku, naravno i da među medicinarima ima veoma pametnih i vrednih đaka). Medicinska škola priprema za zanat, gimnazija za dalje i obimnije učenje tj. fakultet. To je jednostavno tako.

#19 Upekkha

Upekkha
  • Members
  • 3,058 posts

Posted 06 September 2014 - 23:36

Mislim da licni utisci nisu merodavni jer se oslanjaju na suvise male i probrane uzorke - zato sam i rekao da bi bilo zanimljivo videti neke statistike. (U suprotnom, mogao bih sa lakocom da navedem primere iz licnog iskustva koji bi doveli u pitanje ne samo gimnazijalsku prednost po pitanju savladavanja predmeta poput anatomije, vec i njenu neprikosnovenu superiornost kada se radi o aroganciji.  :)

 

Naopako to za ljuti rivalitet.  ;)



#20 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 07 September 2014 - 01:58

He, he, dotakli smo se ljutog rivaliteta :D. Iskreno, nivo znanja tih stručnih predmeta koje si naveo, a koji sam ja kod kolega iz medicinske video (tj. ta prednost o kojoj pričamo) se svodi na mesec dana laganog učenja, kao za osrednji ispit, što se sve lagano kroz dva semestra nastave naknadu, kažem bez imalo arogancije (koja dakako postoji kod nas, priznajem). Kad dođe do spremanja ispita, nisam primetio da u globalu đaci iz medicinske brže spremaju anatomiju od gimnazijalaca, da ne kažem da nisam sreo nikog. Mislim da je to više individualna stvar, nego stvar nekog predznanja. S druge strane, nivo znanja i gradivo matematike, hemije, biologije i fizike ni u zajebanciji ne može da se poredi, a kad tome pridodamo činjenicu da su u gimnaziji to veoma važni predmeti (uz još neke), a u medicinskoj generalno sporedni u odnosu na praksu i stručne predmete, upravo zbog cilja koji obe škole imaju (fakultet vs. posao), meni je to dovoljno da dam ocenu da su radne navike, tj. sposobnost opterećenja većom i ozbiljnijom količinom gradiva kod gimnazijalaca, bar za nivo iznad đaka iz medicinske (govorim o proseku, naravno i da među medicinarima ima veoma pametnih i vrednih đaka). Medicinska škola priprema za zanat, gimnazija za dalje i obimnije učenje tj. fakultet. To je jednostavno tako.

Potpuno se slaem. Isto je bilo i na masinskom. Studenti koji su dosli iz masinske skole su bili dobri iz tehnickog crtanja i masinskih elemenata, a ostale stvari su im bile bauk. Na ispitima nisam video ralziku, gimnazijalci su spremali ispite isto lako, mozda i lakse nego masinski gimnazijalci. Gimnsija i bazno znanje su stvarno osnova za sve. Strucna skoal jeste zanatska skola, a gimnazija daje bazno znanje koje se kasnije samo nadogradjuje.



#21 oslo

oslo
  • Members
  • 812 posts

Posted 07 September 2014 - 03:46

ma na kraju ispade ja napravila rivalitet a u stvari potencirala samo  prednost  koju je addard formulisao sa mesec dana lakog ucenja. mislim da je to istina. tako da definitivno prednosti ima ali samo u predmetima basic medicine patologija,fiziologija,anatomija.posle toga svi krecu od iste osnove za kliniku pa kom se kako zalomi.

 

ja volem svoju medecinsku skolu ali realno ne bi dete upisala u istu ako ima ikakve sklonosti ka studiranju,ne samo medicine no bilo cega.ali bi ga rado upisala da za 4 plus 3 godine izuci dooobar zanat. jer ja I medicinu vidim kao dobar zanat I kao I u svakom zanatu ako si dobar bice za leba,ako si mnogo dobar bice I za nesto uz leba.ja sam fizioterapeut po vokaciji med. skole, I to je bas,bas zanat koji I u ovim suludim vremenima moze da obezbedi neki prihod.

 

a gimnazijalci...ma  njima siroko polje imaju izbor samo tako. da smisljaju sta bi upisali,da se predomisljaju 4 godine I odluce tek 7 dana pred prijemni ol bi stomatologiju oli mikrobiologiju. mi medicinari smo neku poprilicno jasnu odluku doneli sa 14,naravno nista nije olovom ucrtano ali ono pravac je osmisljen vec tada srednja,visa posao...



#22 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 07 September 2014 - 05:34

ma na kraju ispade ja napravila rivalitet a u stvari potencirala samo  prednost  koju je addard formulisao sa mesec dana lakog ucenja. mislim da je to istina. tako da definitivno prednosti ima ali samo u predmetima basic medicine patologija,fiziologija,anatomija.posle toga svi krecu od iste osnove za kliniku pa kom se kako zalomi.

 

ja volem svoju medecinsku skolu ali realno ne bi dete upisala u istu ako ima ikakve sklonosti ka studiranju,ne samo medicine no bilo cega.ali bi ga rado upisala da za 4 plus 3 godine izuci dooobar zanat. jer ja I medicinu vidim kao dobar zanat I kao I u svakom zanatu ako si dobar bice za leba,ako si mnogo dobar bice I za nesto uz leba.ja sam fizioterapeut po vokaciji med. skole, I to je bas,bas zanat koji I u ovim suludim vremenima moze da obezbedi neki prihod.

 

a gimnazijalci...ma  njima siroko polje imaju izbor samo tako. da smisljaju sta bi upisali,da se predomisljaju 4 godine I odluce tek 7 dana pred prijemni ol bi stomatologiju oli mikrobiologiju. mi medicinari smo neku poprilicno jasnu odluku doneli sa 14,naravno nista nije olovom ucrtano ali ono pravac je osmisljen vec tada srednja,visa posao...

oslo govorio sam o uslovima u exYU. U US je to druga pesma, deca mogu da slusaju kurseve u srednjoj skoli koji su im potrebni za college, ali se drugacije rangiraju pri upisu na fakultet. Nema istog prijemnog kao u Srbiji, prema tome sasvim je drugacije. Za Srbiju je na zalost, jos uvek taj prijemni malte ne glavni switch, da li ce dete upisati, ili ne. 


Edited by mrd, 07 September 2014 - 06:31.