Jump to content


Photo
- - - - -

Drzavljanstvo SRJ= Srbija?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

#16 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 August 2014 - 12:30

"U prilogu vam dostavljamo izvod iz Maticne krnjige rodjenih, shodno Pariskoj konvenciji iz 1956. za [moje ime i prezime] kao i popunjeni upitnik roditelja deteta iz kojeg je vidljivo gde zele da se dete upise u MK rodjenih i knjigu drzavljana.
Shodno saveznim i republickim propisima o vodjenju maticnih knjiga i upisa u knjige republikcog, odnosno drzavljanstva Republike, molimo da se dete uvede u MK rodjenih odnosno knjigu drzavljana".

 

Vidi ti mozes biti upisan u Maticnu knjigu rodjenih, a da nisi upisan u knjigu drzavljanja. Na osnovu ovog gore mi to izgleda tako. Odnosno da je upis u Maticnu knjigu Srbije izvrsen, a zatim i upis u Maticnu knjigu rodjenih i Knjigu drzavljanja u Banja Luci.

 

Drugim rijecima iz ovog pisma izgleda da nisi uveden u Knjigu drzavljana Srbije. Rekoh vec, od toga moras krenuti.

 

Ukoliko nisi upisan u knjigu drzavljana, znaci nisi drzavljanin, ovo ti je procedura:

 

- član 23. Zakona glasi:

 

• Pripadnik srpskog naroda, koji nema prebivalište na teritoriji Republike Srbije, ima pravo da bude primljen u državljanstvo Republike Srbije bez otpusta iz stranog državljanstva, ako je navršio 18 godina života i nije mu oduzeta poslovna sposobnost i ako podnese pismenu izjavu da Republiku Srbiju smatra svojom državom.

 

Pod uslovima iz stava 1. ovog člana, u državljanstvo Republike Srbije može biti primljeno i lice rođeno u drugoj republici ranije SFRJ koje je imalo državljanstvo te republike ili je državljanin druge države nastale na teritoriji ranije SFRJ, koje kao izbeglo, prognano ili raseljeno lice boravi na teritoriji Republike Srbije ili je izbeglo u inostranstvo.

 

Uz zahtev po članu 23. stav 1. Zakona podnosilac prilaže:

a) izvod iz matične knjige rođenih;
b) uverenje o državljanstvu;
v) izvod iz matične knjige venčanih;
g) fotokopija dokumenta sa fotografijom (pasoš) ili drugi dokument (lična karta);
d) potpisana izjava;
đ) za dete starije od 14 godina potrebna je njegova saglasnost;
e) dokaz o uplaćenoj taksi.
ž) dokaz o srpskom poreklu(uverenje o državljanstvu roditelja ili pretka, odnosno javna isprava gde je evidentirana činjenica državljanstva Republike Srbije ili neki od dokumenata u kojima se to lice ili njegov predak izjasnio kao pripadnik srpskog naroda)

http://www.mup.gov.r...m-bez-otpusta.h


Edited by Atreid, 29 August 2014 - 12:32.


#17 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 August 2014 - 12:34

Ja ne vidim razlog zasto bi morao da imas i drzavljanstvo Srbije samo zato sto si Srbin, bez obzira da li bi glasao ili ne.

 
Drzava Srbija mu je omogucila to pravo, njegova licna odluka je dal' ce iskoristiti to pravo ili ne.

 

Da li Nemacka,Francuska i Italija daju automatski drzavljanstvo drzavljanima Svajcarske koji su Nemackog/Francuskog/Italijanskog porekla?

 

Njemacka - ne dozvoljava.

Francuska - dozvoljava.

Italija - dozvoljava.

 

Evo ti za Italiju:

 

Državljanstvo Italije mogu dobiti svi oni koji imaju bar jednog roditelja koji je poreklom iz Italije i koji ima italijansko državljanstvo.

Pripadnci italijanskih manjina i udruženja u Istri i u Rijeci imaju i italijansko i hrvatsko državljanstvo jer je ta teritorija pre Drugog Svetksog Rata bila pod upravom zvaničnog Rima. Pravo na dvojno državljanstvo za italijansku manjinu u Istri garantuju i italijanski ustav i ustav Republike Hrvatske.

 

Francuska dozvoljava cak i u bivsim prekookeanskim kolonijama. Dozvoljava i ako sluzis vojsku kod njih. Prijavis se u Legiju stranaca i kad odsluzis dobijes francusko drzavljanstvo.

 

Neke drzave daju drzavljanstvo i za odredjenu svotu para. Odnosno, isto se moze kupiti. Primjeri, Velika Britanija, Malta, Crna Gora ,... itd.

 

Spanija, npr. cak nudi dvojno drzavljanstvo potomcima onih koji su pobjegli iz Spanije za vrijeme Frankovog rezima.


Edited by Atreid, 29 August 2014 - 13:03.


#18 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 August 2014 - 12:42


Ne znam koliko meni moze da pomogne ovaj dokument o prijavi i da li na osnovu njega mogu da dobijem potrvrdu.

 

Nema sta da ti pomaze ili odmaze. Imas maticne knjige, to su ti Knjiga rodjenih, knjiga umrlih i knjiga vjencanih i imas knjigu drzavljana.

 

 

Danas su to uglavnom baze podataka, ukucaju u kompjuter i vide, ili si upisan ili nisi. Ukoliko nisi imas proceduru kako da se upises, ukoliko si upisan dobijes potvrdu da si upisan i to je to. Ides sa tom potvrdom dalje, za sta ti vec treba.

 

 

E sad, posto 03.03.1993 SFRJ vise nije postojala, trebalo bi da je logicno da se "republicko" odnosi na Srbiju, jer sa Crnom Gorom zaista nemamo nikakve veze.

 

Zaista nije bitno kako se drzava zvala, ili si upisan ili nisi.

 

 Inace, nije mi cilj da vas ovde sve smaram. Imam drzavljanstvo Svajcarske i time sam resio neka pitanja oko vize i boravka, ali sam zeleo da steknem drzavljanstvo Srbije iz nekih licnih razloga. Mislim da kao Srbin treba da imam drzavljanstvo Srbije, s tim sto necu glasati na izborima jer ne zelim da moj glas (negativno) utice na sudbinu onih koji zive u Srbiji ceo zivot.  Pozdrav

 

Ukoliko imas prebivaliste u drugoj drzavi, a dvojni si drzavljanin imas pravo i da glasas na predsjednickim i parlamentarnim izborima, nemas pravo da glasas na lokalnim. Opet tvoja licna odluka je hoces li iskoristiti to pravo ili ne.


Edited by Atreid, 29 August 2014 - 12:59.


#19 bgd-zemunac

bgd-zemunac
  • Members
  • 13 posts

Posted 29 August 2014 - 12:48

Jeste off topic ali cu samo da napisem sta sam cuo proslog leta.

 

Imam dobru drugaricu iz Svajcarske koja svakog leta dolazi u mesto odakle sam ja kod brace od ujaka. Kako mi je objasnila ona zivi u nemackom delu ali ide u skolu u francuski deo i ispitujem je ja iz sale koji jezik zna najbolje da govori.

Nekako, dodjosmo na temu i udjosmo u neko objasnjavanje, glavno da ne duzim dalje, ona mi prica kako nemacki u Svajcarskoj nije isti nemacki kao u Nemackoj ( sto mi deluje ok, valjda drugi dijalekt), ali nisam mogao da razumem da mi objasnjava kako Svajcarci koji pricaju nemacki nisu Nemci. E sad sta su, po njenoj prici: Svajcarci. o_O

Ja je uopste ne bih uzeo za ozbiljno da je ona skroz ,,nasa'', vec joj je otac Svajcarac, tj. svajcarski Nemac po nasem, i ima nemacko prezime, pa valjda malo vise zna.

To sam samo od nje cuo i evo sad od bgd-zemunac. U cemu je tu fora, nije mi jasno...

Mozemo nastaviti o ovome u drugoj temi (zove se shwizerdütsch ja mislim). Ovde je zaista tako da Svajcarci ne mogu Nemce da smisle, i pored toga sto im se razlikuje jezik, razlikuju se u mentalitetu mnogo vise nego sto je to npr slucaj izmedju Srba iz BiH i Srbije. Mozda to ne zvuci logicno za ljude sa nasih prostora, ali kod njih ne postoji Termin "etnickI", jednostavno oni su Svajcarci. Mozda su im preci bili Austrijanci/Nemci itd., medjutim tu je vec prica slicna onoj Bosnjacima i njihovom poreklu.



#20 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 August 2014 - 13:15

 
Drzava Srbija mu je omogucila to pravo, njegova licna odluka je dal' ce iskoristiti to pravo ili ne.
 

Niko ne spori da mu je drzava Srbija, dala to pravo. Ja sporim ispravnost te odluke drzave Srbije, odnosno smatrama da je automatsko dodeljivanje drzavljanstva Srbije, Srbima iz bivsih jugoslovenskih republika losa ideja.

#21 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 August 2014 - 13:28

Niko ne spori da mu je drzava Srbija, dala to pravo. Ja sporim ispravnost te odluke drzave Srbije, odnosno smatrama da je automatsko dodeljivanje drzavljanstva Srbije, Srbima iz bivsih jugoslovenskih republika losa ideja.

 

Srbija nije dala pravo na drzavljanstvo Srbima iz exYU, vec svima, u citavom svijetu, pa i ovima. Inace, takav je trend u svijetu, sve vise drzava dozvoljava dvojna drzavljanstva i liberalizuje nacin sticanja drzavljanstva. To ti je posljedica globalizacije.

 

Jos nesto, nikome se po ovoj osnovi ne dodjeljuje automatski drzavljanstvo, vec ukoliko zatrazi. Pa, ako zatrazi, olaksano mu je i da dobije.



#22 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 August 2014 - 14:11

 
Jos nesto, nikome se po ovoj osnovi ne dodjeljuje automatski drzavljanstvo, vec ukoliko zatrazi. Pa, ako zatrazi, olaksano mu je i da dobije.

Automatski u smislu da (prakticno) ne postoje nikakvi dodatni uslovi. Sve sto je potrebno da je da se zatrazi, plate takse, popune formulari i ceka birokratija. Tako neko ciji su preci otisli npr 1890 iz Banjaluke ili Knina u Australiju, ko nikada nije ziveo u Srbiji i nikakve veze nema sa Srbijom, ali ima cukundedu Srbina (iz Bosne ili Hrvatske), automatski ima pravo na drzavljanstvo Srbije. Ako ga zatrazi. Cak i ako nema nameru da zivi u Srbiji, ili posluje Srbiji, vec mu se samo digla ona stvar na srpsko drzavljanstvo.

#23 kokan87

kokan87
  • Members
  • 9 posts

Posted 29 August 2014 - 14:12

Obrati se Upravi za dijasporu da ti pomognu.

 

Na njihovom sajtu imas vodic za dijasporu gde su detaljno opisane procedure za sticanje drzavljanstva, a mozes i da im postavis pitanje pa bi trebalo da ti odgovore u sto kracem roku ( ima neki zakonski regulisan posto im je ta sluzba organizovana kao kancelarija za brze odgovore dijaspori ili tako nesto ).



#24 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 29 August 2014 - 14:28

Automatski u smislu da (prakticno) ne postoje nikakvi dodatni uslovi. Sve sto je potrebno da je da se zatrazi, plate takse, popune formulari i ceka birokratija. Tako neko ciji su preci otisli npr 1890 iz Banjaluke ili Knina u Australiju, ko nikada nije ziveo u Srbiji i nikakve veze nema sa Srbijom, ali ima cukundedu Srbina (iz Bosne ili Hrvatske), automatski ima pravo na drzavljanstvo Srbije. Ako ga zatrazi. Cak i ako nema nameru da zivi u Srbiji, ili posluje Srbiji, vec mu se samo digla ona stvar na srpsko drzavljanstvo.

 

A zamisli tek Izrael koji daje drzavljanstva Jevrejima, i ako su njihovi preci otisli prije 2000 godina!



#25 bgd-zemunac

bgd-zemunac
  • Members
  • 13 posts

Posted 29 August 2014 - 15:18

Automatski u smislu da (prakticno) ne postoje nikakvi dodatni uslovi. Sve sto je potrebno da je da se zatrazi, plate takse, popune formulari i ceka birokratija. Tako neko ciji su preci otisli npr 1890 iz Banjaluke ili Knina u Australiju, ko nikada nije ziveo u Srbiji i nikakve veze nema sa Srbijom, ali ima cukundedu Srbina (iz Bosne ili Hrvatske), automatski ima pravo na drzavljanstvo Srbije. Ako ga zatrazi. Cak i ako nema nameru da zivi u Srbiji, ili posluje Srbiji, vec mu se samo digla ona stvar na srpsko drzavljanstvo.

Nije mi se digla ona stvar, cak sta vise razmisljam o tome da posle fakulteta preko Svajcarske komore radim u Srbiji, kupim u Beogradu stan i ostanem u njemu. Medjutim kada povremeno vidim da nismo bas dobrodosli (kao sad), razmisljam da li je to uopste pametna odluka. 



#26 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 29 August 2014 - 16:19

bgd-zemunac, on 28 Aug 2014 - 18:46, said:snapback.png


Ne znam koliko meni moze da pomogne ovaj dokument o prijavi i da li na osnovu njega mogu da dobijem potrvrdu.

Daklem, lepo okreni SUP u Ljermontovoj i pitaj nekog tamo umesto da se ovde vrtis na forumu sa dvadeset ljudi: +381 11 3470 200



#27 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 29 August 2014 - 18:57

Imam jedan Problem i zamolio bih da mi neko ko se razume odgovori. Naime, s obzirom da sam rodjen u Svajcarskoj 1993 usled ratnih okolnosti, tamo sam iste godine upisan u drzavljane SR Jugoslavije (u generalnom konzulatu u Cirihu). E sad, ja se secam da sam sve do kraja devedesetih bio drzavljanin SRJ. Kasnije sam imao i BiH drzavljanstvo, s obzirom da su moji iz Banja Luke. Trenutno zivim u Svajcarskoj i Imam prijavljeno prebivaliste u Banjaluci (da ne bude zabune, korisnicko ime je zato sto sam jako cesto u Beogradu i obozavam taj grad).
 
Posto nisam rodjen na teritoriji bivse SFRJ, po recima ljudi iz konzulata u Cirihu ja ne ispunjavam uslove za sticanje drzavljanstva Srbije. S druge strane, ne znam koliko bi moglo da bude olaksavajuce da posedujem dokument u kome pise da sam upisan u knjigu drzavljana SRJ (a to je poslato i u mesni ured u BL). Zamolio bih nekoga ko se razume u ovo da mi malo pojasni. Zaista ne vidim logiku da ja kao pripadnik srpskog naroda koji poznaje Srbiju i voli je vise od nekih "Srba", nemam prava na drzavljanstvo matice, dok raznorazni sportisti pa i "sportisti" koji ne znaju ni rec srpskog dobijaju posle nekoliko meseci boravka u Srbiji.

Imam i BiH. A sto se tice ovog drugog, Svajcarci koji govore nemacki nisu etnicki Nemci. Za Italiju znam da daju jako lako drzavljanstvo iz razloga sto je dosta Italijana koji generacijama zive u BiH posle rata dobilo drzavljanstvo i otislo u Italiju. Ne Kazem da moram da ga Imam, vec zelim.

Nemam komentar, ocigledno da smo mi neki nizerazredni Srbi i samo kada nasi sportisti igraju za Srbiju i osvoje po koju medalju, onda valjaju. Neka bude. Zakljucajte temu.

Nije mi se digla ona stvar, cak sta vise razmisljam o tome da posle fakulteta preko Svajcarske komore radim u Srbiji, kupim u Beogradu stan i ostanem u njemu. Medjutim kada povremeno vidim da nismo bas dobrodosli (kao sad), razmisljam da li je to uopste pametna odluka.

 


Ne drami trecerazredno!

Rodjen u Svajcarskoj, nikad ziveo u Srbiji, imas drzavljanstvo dve zemlje (Svajcarske i BIH) a kukumavcis jos oko srspskog drzavljanstva? Bas zapelo za tri? Pa barem izguglaj koliko zemalja uopste dozvoljava tri drzavljanstva! 

Vas nisu tamo u skoli ucili da rezonujete racionalno? Jesu. Znam da jesu. Ali ne vredi. Posle kazu, skola kriva. Iz kuce to ide i tu greske n-e-m-a

 

Ne brini, ako hoces da nesto kupis u Beogradu - go ahead! Niko te nece spreciti. U Beogradu rasprodaja (jos uvek) traje. 



#28 bgd-zemunac

bgd-zemunac
  • Members
  • 13 posts

Posted 30 August 2014 - 00:18

Posle kazu, skola kriva. Iz kuce to ide i tu greske n-e-m-a.

U pravu si.

#29 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 30 August 2014 - 11:48

Jok, nego su Kinezi. Naravno da jesu etnicki Nemci (u istom smislu u kom su Austrijanci nemackog maternjeg jezika Nemci).

Ili drugacije. Ako Svajcarci ili Austrijanci ciji je maternji jezik nemacki nisu Nemci, onda ni Bosanci ciji je maternji jezik srpski nisu Srbi.

 

Naravno da ne mogu biti etnicki Nemci, jer, "etnicki Nemci" ne postoje (osim u nasim glavama). Nemci su nacija, a etnicki mogu biti Bavarci, Prusi, Svabe, Saksonci... E, sad... ja nisam bas siguran koliko su svicero-Alemani etnicki razliciti od Svaba, ali, neko ko zivi tamo svakako zna bolje od mene (a i ako nista drugo, imali su mnogo stotina godina potpuno odvojene istorije). Iako je tvoje pitanje o bosanskm Srbima potpuno na mestu, ja sam stekao utisak da bgd-zemunac ima i neke porodicne veze sa Srbijom (da mu  je, mozda, neki deda ili baba iz Srbije), jer, kaze da sa C.Gorom nema nikakvih, pa bi po tom osnovu, sasvim normalno, imao i prava na drzavljanstvo. Bez obzira bio bosanski, sumadijski, ili madjarski Srbin, pohvalno je razmisljanje da ne zeli, glasanjem iz dijaspore, da kroji tudju sudbinu.



#30 gilindu

gilindu
  • Members
  • 1,105 posts

Posted 30 August 2014 - 12:06


Italija - dozvoljava.

 

Evo ti za Italiju:

 

Državljanstvo Italije mogu dobiti svi oni koji imaju bar jednog roditelja koji je poreklom iz Italije i koji ima italijansko državljanstvo.

Pripadnci italijanskih manjina i udruženja u Istri i u Rijeci imaju i italijansko i hrvatsko državljanstvo jer je ta teritorija pre Drugog Svetksog Rata bila pod upravom zvaničnog Rima. Pravo na dvojno državljanstvo za italijansku manjinu u Istri garantuju i italijanski ustav i ustav Republike Hrvatske..

 

Ispravka - svi oni koji imaju bar jednog dedu ili babu... Tako je bilo, a tako je i sada. Njegov primer o pripadnicima talijanske manjine u BiH bio je specijalan slucaj. Za to je bila neophodna specijalna odluka i svako resenje morao je doneti Predsednik Republike licno, sto, naravno, spada u njegova ovlastenja. A to se desavalo u toku rata i za to je postojalo raspolozenje javnosti (nakon sto je saznala da u BiH postoji talijanska manjina... i da nije mnogo brojna). Tacno je da je tih godina zakon o drzavljanstu u Italiji vise puta liberaliziran (pa je, izmedju ostalog, omoguceno i dvojno drzavljanstvo), ali, to se, pre svega, odnosilo na strance doseljene u Italiju i njihovu decu. Uslov za drzavljanstvo po poreklu bio je i ostao - drugo koleno (bilo je i tu nekih popustanja, ali, nemaju veze s ovim slucajem - odnose se na moguce razloge gubitka drzavljanstva), a tesko da je u BiH moglo biti mnogo Talijana koji su taj uslov zadovoljavali. Njima je to drzavljanstvo bilo dodeljeno, a ne dato zato sto su na njega imali pravo.


Edited by gilindu, 30 August 2014 - 12:06.