Jump to content


Photo
- - - - -

Drzavljanstvo SRJ= Srbija?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
66 replies to this topic

#1 bgd-zemunac

bgd-zemunac
  • Members
  • 13 posts

Posted 28 August 2014 - 09:37

Imam jedan Problem i zamolio bih da mi neko ko se razume odgovori. Naime, s obzirom da sam rodjen u Svajcarskoj 1993 usled ratnih okolnosti, tamo sam iste godine upisan u drzavljane SR Jugoslavije (u generalnom konzulatu u Cirihu). E sad, ja se secam da sam sve do kraja devedesetih bio drzavljanin SRJ. Kasnije sam imao i BiH drzavljanstvo, s obzirom da su moji iz Banja Luke. Trenutno zivim u Svajcarskoj i Imam prijavljeno prebivaliste u Banjaluci (da ne bude zabune, korisnicko ime je zato sto sam jako cesto u Beogradu i obozavam taj grad).

 

Posto nisam rodjen na teritoriji bivse SFRJ, po recima ljudi iz konzulata u Cirihu ja ne ispunjavam uslove za sticanje drzavljanstva Srbije. S druge strane, ne znam koliko bi moglo da bude olaksavajuce da posedujem dokument u kome pise da sam upisan u knjigu drzavljana SRJ (a to je poslato i u mesni ured u BL). Zamolio bih nekoga ko se razume u ovo da mi malo pojasni. Zaista ne vidim logiku da ja kao pripadnik srpskog naroda koji poznaje Srbiju i voli je vise od nekih "Srba", nemam prava na drzavljanstvo matice, dok raznorazni sportisti pa i "sportisti" koji ne znaju ni rec srpskog dobijaju posle nekoliko meseci boravka u Srbiji.

 



 



#2 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 28 August 2014 - 10:13

S druge strane, ne znam koliko bi moglo da bude olaksavajuce da posedujem dokument u kome pise da sam upisan u knjigu drzavljana SRJ (a to je poslato i u mesni ured u BL).

 

Taj dokument se zove 'Potvrda o drzavljanstvu'. Pitanje je jel' je imas ili nemas, ako je imas onda si drzavljanin, bas onako kako joj i ime kaze.

 

Srbija ima liberalan zakon o drzavljanstvu, tako sve i da ga nemas, moze se dobiti bez vecih problema.



#3 bgd-zemunac

bgd-zemunac
  • Members
  • 13 posts

Posted 28 August 2014 - 10:26

Taj dokument se zove 'Potvrda o drzavljanstvu'. Pitanje je jel' je imas ili nemas, ako je imas onda si drzavljanin, bas onako kako joj i ime kaze.

 

Srbija ima liberalan zakon o drzavljanstvu, tako sve i da ga nemas, moze se dobiti bez vecih problema.

Hvala na odgovoru, ali to je drzavljanstvo SR Jugoslavije. Ne znam kako se to sad moze "pretvoriti" u drzavljanstvo Srbije? Meni je i onako cudno da sam tada upisan u drzavljanstvo SR Jugoslavije iako su moji poreklom iz BiH.



#4 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 28 August 2014 - 10:45

Hvala na odgovoru, ali to je drzavljanstvo SR Jugoslavije. Ne znam kako se to sad moze "pretvoriti" u drzavljanstvo Srbije? Meni je i onako cudno da sam tada upisan u drzavljanstvo SR Jugoslavije iako su moji poreklom iz BiH.

 

Ti si upisan u knjigu drzavljana (negdje) idi fino i trazi novi izvod iz te knjige, odnosno da ti daju novu Potvrdu o drzavljanstvu. Mislim da je procedura za Crnu Goru da moras traziti novi upis u knjigu drzavljana, a prije toga odreci se drzavljanstva Srbije (Crna Gora ne dozvoljava dvojna drzavljanstva). Tako da si po difoltu, vjerovatno, drzavljanin Srbije, uglavnom idi trazi novu Potvrdu pa ces vidjeti.

 

Poslje toga ces morati traziti i da te upisu u Maticnu knjigu rodjenih, to mozes na istom mjestu sa tom Potvrdom o drzavljanstvu i Izvodom iz maticne knjige rodjenih BiH (ranije to nije trebalo, ali od kad su uveli biometrijeske dokumente, to treba).

 

Tad fino izvadis novi izvod iz matcne knjige rodjenih Srbije, vec imas Potvrdu o drzavljanstvu, doneses vazeci BiH pasos u kojem ti je upisano prebivaliste, platis takse i izdat ce ti pasos Srbije u kojem ce biti upisana adresa iz BiH pasosa. Odnosno ona adresa gdje ti je prebivaliste.

 

Drzavljanstvo u Srbiji (BiH, Hrvatskoj) je ustavna kategorija i ne moze ti ga niko oduzeti ako ga imas. Moguce je jedino da ga se sam odreknes.

 

Ukoliko imas i drzavljanstvo Svajcarske (ona dozvoljava dvojna drzavljanstva). Onda bi fino trebao odjaviti prebivaliste u Banja Luci i traziti BiH pasos u kojem ce biti upisana adresa iz Ciriha (dovoljno je pokazati Svajcarski pasos i adresa se samo prepise) i onda isto uraditi i za pasos Srbije. Tako mozes imati tri pasosa u kojima ce pisati ista adresa i sve je cisto i po zakonu.


Edited by Atreid, 28 August 2014 - 10:46.


#5 bgd-zemunac

bgd-zemunac
  • Members
  • 13 posts

Posted 28 August 2014 - 10:49

Ti si upisan u knjigu drzavljana (negdje) idi fino i trazi novi izvod iz te knjige, odnosno da ti daju novu Potvrdu o drzavljanstvu. Mislim da je procedura za Crnu Goru da moras traziti novi upis u knjigu drzavljana, a prije toga odreci se drzavljanstva Srbije (Crna Gora ne dozvoljava dvojna drzavljanstva). Tako da si po difoltu, vjerovatno, drzavljanin Srbije, uglavnom idi trazi novu Potvrdu pa ces vidjeti.

 

Poslje toga ces morati traziti i da te upisu u Maticnu knjigu rodjenih, to mozes na istom mjestu sa tom Potvrdom o drzavljanstvu i Izvodom iz maticne knjige rodjenih BiH (ranije to nije trebalo, ali od kad su uveli biometrijeske dokumente, to treba).

 

Tad fino izvadis novi izvod iz matcne knjige rodjenih Srbije, vec imas Potvrdu o drzavljanstvu, doneses vazeci BiH pasos u kojem ti je upisano prebivaliste, platis takse i izdat ce ti pasos Srbije u kojem ce biti upisana adresa iz BiH pasosa. Odnosno ona adresa gdje ti je prebivaliste.

 

Drzavljanstvo u Srbiji (BiH, Hrvatskoj) je ustavna kategorija i ne moze ti ga niko oduzeti ako ga imas. Moguce je jedino da ga se sam odreknes.

 

Ukoliko imas i drzavljanstvo Svajcarske (ona dozvoljava dvojna drzavljanstva). Onda bi fino trebao odjaviti prebivaliste u Banja Luci i traziti BiH pasos u kojem ce biti upisana adresa iz Ciriha (dovoljno je pokazati Svajcarski pasos i adresa se samo prepise) i onda isto uraditi i za pasos Srbije. Tako mozes imati tri pasosa u kojima ce pisati ista adresa i sve je cisto i po zakonu.

Hvala druze!



#6 Atreid

Atreid
  • Banned
  • 8,210 posts

Posted 28 August 2014 - 10:53

Hvala druze!

 

Nema probelema, kljuc ti je da si upisan u knjigu drzavljana, ako jesi vadis potvrdu da jesi, i onda sve ide vrlo jednostavno.



#7 Nimrod

Nimrod
  • Members
  • 2,514 posts

Posted 28 August 2014 - 19:56

Imam jedan Problem i zamolio bih da mi neko ko se razume odgovori. Naime, s obzirom da sam rodjen u Svajcarskoj 1993 usled ratnih okolnosti, tamo sam iste godine upisan u drzavljane SR Jugoslavije (u generalnom konzulatu u Cirihu). 

 



 

Pa dobro, jel imas ti izvod tog upisa? Sta pise na izvodu? i SFRJ i SRJ je imala teritorijalni princip drzavljanstva - drzavljanin si federacije preko drzavljanstva republike rodjenja/porekla (menjalo se). Sta pise na potvrdi? Secam se nekih svojih potvrda tamo iz recimo 1998 - na njoj je pisalo "XXXXX je drzavljanin Srbije i Savezne Republike Jugoslavije" ili tako nesto.

 

Ako nemas potvrdu, konzulat moze da ti je izda na osnovu upisa - drzavljanstvo se ne gubi time sto drzava menja ime. Ukoliko nemas srece u konzulatu (kah kah...ne znam nsta specificno o konzulatu u Cirihu ali kakvih sam se ja sve dozivljaja nadozviljavao u konzulatima i kome oni i sta izdaju, racunam da je moguce da ces imati), taj upis ne postoji samo "fizicki" u konzulatu, vec mora da postoji negde u Srbiji/Crnoj gori. Najjednostavniji nacin bi bilo da ga zatrazis u MUPu u Beogradu, onaj u Ljermontovoj na primer se bavi svim specijalnim slucajevima. 



#8 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 28 August 2014 - 21:43

Koji će ti qratz srpsko ako imaš švajcarsko?



#9 bgd-zemunac

bgd-zemunac
  • Members
  • 13 posts

Posted 28 August 2014 - 23:46

Pa dobro, jel imas ti izvod tog upisa? Sta pise na izvodu? i SFRJ i SRJ je imala teritorijalni princip drzavljanstva - drzavljanin si federacije preko drzavljanstva republike rodjenja/porekla (menjalo se). Sta pise na potvrdi? Secam se nekih svojih potvrda tamo iz recimo 1998 - na njoj je pisalo "XXXXX je drzavljanin Srbije i Savezne Republike Jugoslavije" ili tako nesto.

 

Ako nemas potvrdu, konzulat moze da ti je izda na osnovu upisa - drzavljanstvo se ne gubi time sto drzava menja ime. Ukoliko nemas srece u konzulatu (kah kah...ne znam nsta specificno o konzulatu u Cirihu ali kakvih sam se ja sve dozivljaja nadozviljavao u konzulatima i kome oni i sta izdaju, racunam da je moguce da ces imati), taj upis ne postoji samo "fizicki" u konzulatu, vec mora da postoji negde u Srbiji/Crnoj gori. Najjednostavniji nacin bi bilo da ga zatrazis u MUPu u Beogradu, onaj u Ljermontovoj na primer se bavi svim specijalnim slucajevima. 


Ne znam koliko meni moze da pomogne ovaj dokument o prijavi i da li na osnovu njega mogu da dobijem potrvrdu. Dakle dokument je poslao i potpisao generalni konzul u Cirihu u mesni ured u B. Luku sa tekstom:

"U prilogu vam dostavljamo izvod iz Maticne krnjige rodjenih, shodno Pariskoj konvenciji iz 1956. za [moje ime i prezime] kao i popunjeni upitnik roditelja deteta iz kojeg je vidljivo gde zele da se dete upise u MK rodjenih i knjigu drzavljana.
Shodno saveznim i republickim propisima o vodjenju maticnih knjiga i upisa u knjige republikcog, odnosno drzavljanstva Republike, molimo da se dete uvede u MK rodjenih odnosno knjigu drzavljana". 

 

 

E sad, posto 03.03.1993 SFRJ vise nije postojala, trebalo bi da je logicno da se "republicko" odnosi na Srbiju, jer sa Crnom Gorom zaista nemamo nikakve veze.  Inace, nije mi cilj da vas ovde sve smaram. Imam drzavljanstvo Svajcarske i time sam resio neka pitanja oko vize i boravka, ali sam zeleo da steknem drzavljanstvo Srbije iz nekih licnih razloga. Mislim da kao Srbin treba da imam drzavljanstvo Srbije, s tim sto necu glasati na izborima jer ne zelim da moj glas (negativno) utice na sudbinu onih koji zive u Srbiji ceo zivot.  Pozdrav



#10 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 August 2014 - 10:40

Inace, nije mi cilj da vas ovde sve smaram. Imam drzavljanstvo Svajcarske i time sam resio neka pitanja oko vize i boravka, ali sam zeleo da steknem drzavljanstvo Srbije iz nekih licnih razloga. Mislim da kao Srbin treba da imam drzavljanstvo Srbije, s tim sto necu glasati na izborima jer ne zelim da moj glas (negativno) utice na sudbinu onih koji zive u Srbiji ceo zivot.  Pozdrav

Ja ne vidim razlog zasto bi morao da imas i drzavljanstvo Srbije samo zato sto si Srbin, bez obzira da li bi glasao ili ne. Iskreno mislim da je obicaj automatskog davanja drzavljanstva Srbima iz okruzenja (RS/BiH i CG uglavnom) losa ideja.Meni je nekao logicno, posto si iz Banjaluke da trazis drzavljanstvo BiH ako bas imas zelju da imas dva drzavljanstva. Da li Nemacka,Francuska i Italija daju automatski drzavljanstvo drzavljanima Svajcarske koji su Nemackog/Francuskog/Italijanskog porekla?



#11 bgd-zemunac

bgd-zemunac
  • Members
  • 13 posts

Posted 29 August 2014 - 10:46

Ja ne vidim razlog zasto bi morao da imas i drzavljanstvo Srbije samo zato sto si Srbin, bez obzira da li bi glasao ili ne. Iskreno mislim da je obicaj automatskog davanja drzavljanstva Srbima iz okruzenja (RS/BiH i CG uglavnom) losa ideja.Meni je nekao logicno, posto si iz Banjaluke da trazis drzavljanstvo BiH ako bas imas zelju da imas dva drzavljanstva. Da li Nemacka,Francuska i Italija daju automatski drzavljanstvo drzavljanima Svajcarske koji su Nemackog/Francuskog/Italijanskog porekla?

Imam i BiH. A sto se tice ovog drugog, Svajcarci koji govore nemacki nisu etnicki Nemci. Za Italiju znam da daju jako lako drzavljanstvo iz razloga sto je dosta Italijana koji generacijama zive u BiH posle rata dobilo drzavljanstvo i otislo u Italiju. Ne Kazem da moram da ga Imam, vec zelim.



#12 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 August 2014 - 10:55

Imam i BiH. A sto se tice ovog drugog, Svajcarci koji govore nemacki nisu etnicki Nemci. Za Italiju znam da daju jako lako drzavljanstvo iz razloga sto je dosta Italijana koji generacijama zive u BiH posle rata dobilo drzavljanstvo i otislo u Italiju. Ne Kazem da moram da ga Imam, vec zelim.

Jok, nego su Kinezi. Naravno da jesu etnicki Nemci (u istom smislu u kom su Austrijanci nemackog maternjeg jezika Nemci).

Ili drugacije. Ako Svajcarci ili Austrijanci ciji je maternji jezik nemacki nisu Nemci, onda ni Bosanci ciji je maternji jezik srpski nisu Srbi.

Edited by tomas.hokenberi, 29 August 2014 - 10:58.


#13 bgd-zemunac

bgd-zemunac
  • Members
  • 13 posts

Posted 29 August 2014 - 11:19

Jok, nego su Kinezi. Naravno da jesu etnicki Nemci (u istom smislu u kom su Austrijanci nemackog maternjeg jezika Nemci).
Ili drugacije. Ako Svajcarci ili Austrijanci ciji je maternji jezik nemacki nisu Nemci, onda ni Bosanci ciji je maternji jezik srpski nisu Srbi.

Nemam komentar, ocigledno da smo mi neki nizerazredni Srbi i samo kada nasi sportisti igraju za Srbiju i osvoje po koju medalju, onda valjaju. Neka bude. Zakljucajte temu.

#14 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 29 August 2014 - 12:15

Nemam komentar, ocigledno da smo mi neki nizerazredni Srbi i samo kada nasi sportisti igraju za Srbiju i osvoje po koju medalju, onda valjaju. Neka bude. Zakljucajte temu.

Nema to veze sa time da li su Srbi u BiH vise/nizerazredni, vec ima puno vise veze sa tim da je ideja da etnicitet automatski treba da garantuje drzavlljanstvo glupa.



#15 AgroUrban

AgroUrban
  • Members
  • 4,027 posts

Posted 29 August 2014 - 12:18

Jok, nego su Kinezi. Naravno da jesu etnicki Nemci (u istom smislu u kom su Austrijanci nemackog maternjeg jezika Nemci).

Ili drugacije. Ako Svajcarci ili Austrijanci ciji je maternji jezik nemacki nisu Nemci, onda ni Bosanci ciji je maternji jezik srpski nisu Srbi.

 

Jeste off topic ali cu samo da napisem sta sam cuo proslog leta.

 

Imam dobru drugaricu iz Svajcarske koja svakog leta dolazi u mesto odakle sam ja kod brace od ujaka. Kako mi je objasnila ona zivi u nemackom delu ali ide u skolu u francuski deo i ispitujem je ja iz sale koji jezik zna najbolje da govori.

Nekako, dodjosmo na temu i udjosmo u neko objasnjavanje, glavno da ne duzim dalje, ona mi prica kako nemacki u Svajcarskoj nije isti nemacki kao u Nemackoj ( sto mi deluje ok, valjda drugi dijalekt), ali nisam mogao da razumem da mi objasnjava kako Svajcarci koji pricaju nemacki nisu Nemci. E sad sta su, po njenoj prici: Svajcarci. o_O

Ja je uopste ne bih uzeo za ozbiljno da je ona skroz ,,nasa'', vec joj je otac Svajcarac, tj. svajcarski Nemac po nasem, i ima nemacko prezime, pa valjda malo vise zna.

To sam samo od nje cuo i evo sad od bgd-zemunac. U cemu je tu fora, nije mi jasno...