Jump to content


Photo

Filozifija Palanke - Radomir Konstantinović


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
62 replies to this topic

#61 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 09 August 2014 - 17:12

...

 

... daklem imas prilicno ogranicen pogled na svet (stripa). Sta je uticalo na tvoje celije u formativnom periodu? ... 

 

 

'How dare you!' *

 

Brkas neke stvari. Jedno je pojam 'kultura', a drugi 'supkultura'.

 

Filozofija je kultura, pa makar nista ne znao o njoj - ne mozes je izbeci.

Strip je razonoda i hobi i mnogi bez problema mogu da zive bez njega.

 

Btw - ja sam poznavao 'visoke intelektualce' kojisu citali kaubojske, jeftine romane.

Kazu - to ih odmara. 

 

Nikada nisam cuo neku nadnaravnu pohvalu tom hobiju, cak su bili snebivljivi. Slali druge da im ih kupuju ili na letovanju pozajmljivali.

 

I jas sam kao osnovoskolac citao / gledao stripove, doduse, oni nisu uticali na 'moje celije'.

Samo kvalitetna knjizevnost.

 

Doduse imas i strip 'Einstein za pocetnike'.

Tako - dajdzestiran 'Rat i mir'.

 

 

...



#62 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 August 2014 - 09:32

...

 

 

 

'How dare you!' *

 

Brkas neke stvari. Jedno je pojam 'kultura', a drugi 'supkultura'.

 

Filozofija je kultura, pa makar nista ne znao o njoj - ne mozes je izbeci.

Strip je razonoda i hobi i mnogi bez problema mogu da zive bez njega.

 

Btw - ja sam poznavao 'visoke intelektualce' kojisu citali kaubojske, jeftine romane.

Kazu - to ih odmara. 

 

Nikada nisam cuo neku nadnaravnu pohvalu tom hobiju, cak su bili snebivljivi. Slali druge da im ih kupuju ili na letovanju pozajmljivali.

 

I jas sam kao osnovoskolac citao / gledao stripove, doduse, oni nisu uticali na 'moje celije'.

Samo kvalitetna knjizevnost.

 

Doduse imas i strip 'Einstein za pocetnike'.

Tako - dajdzestiran 'Rat i mir'.

 

 

...

Bojim se da ne razumes moj odgovor. Klasifikovati nekoga na bazi toga da li cita ili ne stripove je budalastina. Ono sto si verovatno citao kao osnovac nije jedina vrsta stripova. To je kao da ocenjujes celokupnu knjizevnost  na bazi "ljubavnih vikend romana". I dela Dostojevskog, i dela Ive Andrica i dela  Gintera Grasa i Artura Milera ali  i ljubavni vikend romani i knjige MirJam su sve knjizevna dela , zar ne?

 

To sto ti "nikad nisi cuo nadnaravnu pohvalu" je irelevantno, to samo govori o tvojoj "upucenosti u materiju". Ja ne poznajem nikog da cita stripove, a da se snebiva zbog toga ili "salje druge u kupovinu".

 

Inace "Einstein za pocetnike" nije strip vec  "ilustrovana knjiga".

 

Izvini ali kako to mislis da nije moguce izbeci filozofiju?


Edited by tomas.hokenberi, 10 August 2014 - 09:37.


#63 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 10 August 2014 - 13:41

...

 

Normalno je da klasifikujem nekoga prema onome sta trosi.

Makar to bili stripovi / filatelija / skupljanje leptira ili 'navijastvo'.

Niko ga na to ne tera, sam je izabrao svoj hobi - pa neka se veseli.

Sta sad, - da imam razumevanje za konzumente 'muzike' tipa turbo-folka?

Jer, neko ce reci da je i to muzika?

 

Moze, samo neka se uzdrzi od ozbiljnih tema.

 

Nad njima treba podosta raditi, potrositi gomilu vremena i truda, pa tek, eventualno, savladati. 

Sta savladava skupljac / citalac stripova? Pusti mozak na otavu?

 

Ja dozvoljavam da neko cita 'kaubojske / krimi romane' kao razbibrigu.

No imam protiv onih koji nisu u zivotu procitali nijednu ozbiljnu knjigu, vec razmenjuju 'ljubavne romane', sto valjda, sluzi kao zamena za prave emocije. Razne Zagorke i ostala mir-jamovstina.

 

Trebao si da negde da vidis kako poklanjaju azilima za beskucnike / jeftino prodaju raznorazne 'romane' koji ostaju u avionima posle nekog blago duzeg leta. Ima tog djubreta koliko hoces.

 

Znaci nije isto - ne biti u stanju savladati R. Konstantinovica, pravdati se time 'kome jos treba filozofija' i blago razobruceno isticanje svog licnog hobizma koji malo na koga utice.

 

Mi zivimo u svetu koji je secirao R. Konstantinovic, a ne u izmisljenom svetu porucnika Bluberija.

To sto neki nisu u stanju / ne zele da vide u kakvom svetu zive - pa to nije problem R. Konstantinovica. On ga ja opisao, taman posla da je nekoga naterivao da prihvati njegove ideje, ili dopustio sebi da se spusti na nivo da ih predstavlja u obliku 'stripa'.

 

Uzmi naprimer NF.

Imas knjige - elementarna 'pucacina', a imas i te kako zahtevne, skoro filozofske knjige.

Zacudo, oni koji vole SF, zahtevniji su u svom pristupu od ljubitelja 'ljubica & stripova'.

 

Doduse, kad su u pitanju stripovi, ima tu i nesto od pomodarstva, tipa 'ljubitelja roka' koji se trse da zive 'rock-end-roll' zivot.

;)

 

Bottom line je - ne mora niko da cita R. Konstantinovica, samo ne treba to proglasavati za vrlinu jer ispada neuk / neobrazovan u pristojnom drustvu.

 

...